Zoznámte sa s klíčkami

Detoxikácia a chudnutie
Trendy vo výžive
Zoznámte sa s klíčkami

1.     Prečo jesť klíčky
Jednoducho povedané, uchránia nás pred chorobami, pretože obsahujú veľké množstvo nutrične významných látok pozitívne pôsobiacich na ľudský organizmus.

Vitamíny – ich množstvo sa výrazne zvyšuje alebo sa dokonca po naklíčení v semene objavujú nanovo. Najčastejšie sú prítomné vitamíny A, C, K, E a vitamíny skupiny B.

Minerály – až niekoľkonásobne sa zvyšuje množstvo minerálov, v závislosti od druhu. Ide hlavne o vápnik, fosfor, horčík, mangán, draslík, železo a ďalšie. Vďaka neutralizácii kyseliny fytovej, ktorá zabraňuje vstrebávaniu minerálov v tele, sú tieto látky po naklíčení lepšie vstrebateľné a využiteľné. Lepšej využiteľnosti železa napomáha aj obsah vitamínu C obsiahnutý v klíčkoch.

Aminokyseliny – naklíčené semená obsahujú všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, vďaka ktorým dochádza k lepšej stráviteľnosti a zvýšeniu biologickej hodnoty bielkovín.

Vláknina – potrebná pre správnu činnosť čriev a zdravé trávenie.

Enzýmy – podporujú tráviace procesy a činnosť vlastných enzýmov.

Fenolové zlúčeniny – najčastejšie sú fenolové kyseliny a flavonoidy. Tieto látky sú dôležitými antioxidantmi, pôsobia preventívne proti civilizačným a nádorovým ochoreniam, zlepšujú imunitu organizmu, majú antimikrobiálne a antivírusové účinky. Klíčením sa ich obsah v semenách znateľne zvyšuje.

Chlorofyl – tento pigment obsiahnutý v zelených častiach rastliny je cenený pre svoje antioxidačné vlastnosti.

Množstvo látok obsiahnutých v klíčkoch má ochranné alebo liečivé účinky podieľajúce sa na prevencii a znížení rizika rôznych ochorení. Tiež spomaľujú vznik a vývoj chronických ochorení. Čerstvé klíčky sa uplatňujú pri liečbe ochorení ciev, cukrovky, vysokého cholesterolu alebo pri poruchách metabolizmu. Skvele pôsobia aj pri detoxikácii organizmu. Sú veľmi ľahko stráviteľné, nemusíte sa teda báť, že vám po nich bude ťažko. Naopak, uľahčujú vstrebávanie bielkovín zo stravy, čím zaisťujú správne trávenie.

Posilňujú imunitu - Pravidelná konzumácia klíčkov posilňuje našu imunitu a telo sa potom lepšie bráni pred rôznymi infekciami. Skvele fungujú aj ako prevencia pred chorobami.

Detoxikujú – výborne fungujú aj ako detox organizmu. Sú totiž ľahko stráviteľné, uľahčujú vstrebávanie bielkovín, a tým zaisťujú správne trávenie.

Majú veľa vitamínov - Malé klíčky v sebe majú oveľa viac vitamínov ako dozretá zelenina. Napríklad lyžica klíčkov reďkovky obsahuje toľko vitamínov ako asi tridsať reďkoviek zo supermarketu. Klíčky sú bohaté na vitamín E, nenasýtené mastné kyseliny, vitamín B, obsahujú veľké množstvo železa, horčík a draslík. Napomáhajú k znižovaniu cholesterolu v krvi.

Navyše: majú veľmi nízku energetickú hodnotu a sú vhodné pri redukčných diétach.

2.     Čo sa pri klíčení deje
Klíčenie semien je technologická úprava, ktorá zvyšuje výživovú hodnotu týchto potravín. Namočením semienko takzvane "obživne". Zvyšuje sa aktivita enzýmov semien, obsah vody sa zvýši z pôvodných cca 12 % až na 114 %.

Každé klíčiace semeno má v sebe výživnú energiu pre rast celej zdravej rastliny. Keď semená klíčia, ich zásaditosť stúpa a dochádza k nárastu živín. Prebiehajú pri tom zmeny v chemickom zložení semena, zvyšuje sa množstvo vitamínov a minerálov v závislosti od druhu. Dochádza k neutralizácii kyseliny fytovej, ktorá bráni vstrebávaniu dôležitých minerálov, ako je vápnik, horčík, železo, meď alebo zinok. Škroby sú štiepené na jednoduché cukry a semienka sa tak stávajú ľahšie stráviteľnými. Celý proces klíčenia totiž efektívne semienko predtrávi – uľahčí nám jeho stráviteľnosť a využiteľnosť všetkých živín.

Napríklad obsah vitamínov stúpne o 500%, kyseliny listovej o 600%, riboflavínu (vitamín B12) o 1300 -2000%, obsah bielkovín a nukleových kyselín stúpne o 30% a množstvo enzýmov vzrastie 10 až 20 násobne. Už po dvoch hodinách klíčenia sa v semienku zvyšuje obsah vitamínov a balastných látok o 50 až 200%.

Odporúčanú dennú dávku živín priemerného dospelého človeka by mohlo zaistiť 6 šálok klíčkov. Sú bohatým zdrojom bielkovín než bežné živočíšne alebo iné rastlinné zdroje. 

3.      Čo všetko je možné klíčiť
Príprava klíčkov je naozaj jednoduchá. Aj napriek tomu, aké sú klíčky skvelé, veľa z nás ich ešte nezaradilo do svojich jedálničkov. Dnes už ich pritom zoženiete úplne bežne. Môžete si ich dať do šalátu, do kaše na raňajky alebo napríklad len tak na chlieb.

Najčastejšie a najjednoduchšie je možné klíčiť:

Strukoviny - asi najbežnejšie na klíčenie sú práve strukoviny ako hrach, fazuľky, šošovica alebo cícer. Takto pripravené sa ďalej varia ako rôzne kaše, polievky alebo nátierky. Naklíčené strukoviny bez ďalšej úpravy telo ochladzujú, preto ich radšej zaraďte do jedálničku v letných mesiacoch. Ich naklíčením sa čiastočne rozštiepia bielkoviny, škroby aj látky, ktoré bežne spôsobujú nadúvanie. V tejto podobe sú pre telo lepšie stráviteľné.

Obilniny - aj obilniny možno konzumovať naklíčené. Skúste puding či kašu z takto pripravenej špaldy alebo raže. Len treba odstrániť vodu z klíčenia, pretože sa do nej uvoľňuje kyselina fytová, ktorá telu naopak minerálne látky odoberá. Predklíčené obilniny obsahujú hlavne veľa vlákniny.

Žerucha - mladá a šťavnatá vňať žeruchy je vynikajúca. Je pikantná a je možné ju použiť tam, kde bežne dávame pažítku. Telu dodá horčík, draslík, železo, vápnik a obrovské množstvo vitamínu C. Navyše pomáha pri detoxikácii obličiek či močových ciest.

Alfalfa alebo lucerna - je zázračnou rastlinou, ktorá pre svoje veľmi pozitívne vlastnosti bola po stáročia využívaná v boji proti starnutiu a k celkovému posilneniu imunitného systému. Čerstvé klíčky lucerny sú veľmi vhodné pre vegetariánov, ktorí sa vyhýbajú konzumácii živočíšnej stravy. Klíčky totiž obsahujú až 40 percent bielkovín, čo je oveľa viac, než v sebe ukrýva hovädzie mäso, vajcia či mlieko.

Mungo - šalátové mungo klíčky sú bohatým zdrojom vitamínov A a B, ktoré zaisťujú veľkú psychickú odolnosť a silnú imunitu. Okrem iného tiež obsahujú vápnik, železo, fosfor, draslík a horčík, ktoré vyrovnávajú prekyslenie organizmu.

4.     Ako klíčiť
Aby ste zhruba tušili, ako dlho vám zvolené semienko bude klíčiť, pozrite sa do nasledujúcej tabuľky:

Klíčky a ich príprava
Zo všetkého najskôr treba semienka namočiť do vody a dôkladne ich preprať. Všetky nečistoty vyplávajú na povrch a vy ich ľahko odstránite. Do vody ich dávame aj preto, aby sme naštartovali celý proces klíčenia. Doba namáčania je asi 8-12 hodín. Výnimkou je žerucha, ktorej postačí iba 20 minút.

K dispozícii je hneď niekoľko spôsobov, ako semená nechať naklíčiť. Môžete si zaobstarať nakličovaciu nádobu alebo použiť veľký pohár na zaváranie.

Nakličovacie misky sa vyrábajú v keramickej, plastovej, sklenenej i silikónovej podobe. Skladajú sa z misky, na ktorú je umiestnené plato, alebo ak chcete sitko, a nechýba ani poklop. Všetky misky fungujú na podobnom princípe. Do spodnej časti sa naleje voda. Na misku položíte sitko, na ktoré sa nasypú vopred namočené semená a celá nádoba sa uzavrie, aby klíčky mali dostatok vlhka a tepla. Misky občas uložte do tmy, získate tak krehkejšiu surovinu. Ideálna teplota na správne vyklíčenie je okolo 20 °C. Keď je vyššia, semená môžu začať hniť a pri nízkej teplote ich klíčenie trvá dlhšiu dobu.

Obilniny a strukoviny do nádoby
Semienka (strukoviny, obilniny) nasypte do nádoby, zalejte niekoľkými centimetrami studenej (prevarenej) vody, zakryte plátnom a nechajte cez noc na teplom a tmavom mieste napučať. Druhý deň prepláchnite semienka studenou vodou, nechajte dobre odkvapkať, aby nesplesniveli a nechajte v tme. Dvakrát denne ich takto prepláchnite, kým nezačnú klíčiť.

Takto pripravené klíčky sú vhodné na priamu konzumáciu. Zvyšné klíčky uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke 2-3 dni.

Semienka – do mističky alebo taniera

Semienka, ktoré tvoria gél pri kontakte s vodou, ako je napríklad žerucha, rukola, bazalka, chia semienka, dávajte na tanierik vystlaný vatou alebo použite špeciálny nakličovací tanierik. Postačí vám aj miska na vodu pod kvetináče, do ktorej vložíte vatu.

Semienka nasypte na vatu a vatu zvlhčite rozprašovačom na kvety. Semená nesmú vo vode plávať, inak začnú zahnívať. Potom si už len denne spomeňte a trochu ich poroste. Za pár dní môžete žať.

Hlavným pravidlom je používať nepoškodené a chemicky neošetrené semienka.

5.     Recepty

Pamätajte, že čerstvé klíčky si zachovajú najviac vitamínov v surovom stave.

Klíčková nátierka

Ingrediencie (4 porcie):
250 g odtučneného tvarohu, 4 lyžice bieleho jogurtu do 3% tuku, soľ, čerstvo namleté korenie, hrsť zmesi klíčkov (napr. žerucha, lucerna, rukola…), hrsť klíčkov mungo, hrsť nasekaného kôpru, nasekaná jarná cibuľka na ozdobenie

Postup:
Rozmiešajte tvaroh s bielym jogurtom, ochuťte ho soľou, korením a pridajte klíčky. Ozdobte kôprom a nasekanou jarnou cibuľkou.

Škoricová kaša

Ingrediencie:
200 ml mlieka, soľ, 1 hrsť klíčkov, škorica, med alebo iné sladidlo a ovocie podľa chuti

Postup:
Do trochy mlieka pridajte štipku soli a keď začne vrieť, nasypte šálku naklíčenej pšenice alebo ovsa. Asi 5 minút za stáleho miešania varte a pred koncom varenia dochuťte mletou škoricou. Kašu rozdeľte na dva taniere. Na každú kôpku dajte 1 lyžičku medu a okraj taniera ozdobte jablkom nakrájaným na mesiačiky.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.