Zázračné ríbezle
Štěpánka Kutišová
Odkiaľ ríbezle pochádzajú
Od 16. storočia sa v Európe pevne zakorenili ríbezle a do súčasnej doby sa tešia veľkej popularite, zvlášť ako nenáročné ovocie malých domácich záhradiek. Patria medzi čeľaď egrešovitú a sú teda príbuzné egrešom. Na záhradkách sa pestujú ich pestré varianty, ale najbežnejšie sú červené a čierne, ďalej biele, ružové sú krížencom bielych a červených. Rusko, Poľsko, Nemecko, Ukrajina a Rakúsko patria medzi veľkých komerčných pestovateľov. Ríbezle červené sú rozšírené od Stredozemného mora až po Nórsko a v prírode pôvodne divo rástli, čierne pochádzajú zo severnej Ázie. Európania pestujú na 50 odrôd ríbezlí.
Ríbezle sú bohatým zdrojom vitamínov
Ríbezle sú skvelým zdrojom vitamínu C a vlákniny a dobrým zdrojom vápnika, železa, draslíka a vitamínov A a B. Sú bohaté na rastlinnú kyselinu elagovú, čo je fenolová zlúčenina pôsobiacia proti rakovine a vysokému cholesterolu, a na antokyány, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. V každej bobuľke ríbezlí sa skrývajú 2 mg vitamínu C. 35-40 bobuliek môže pokryť dennú spotrebu tohto vitamínu u organizmu, ktorý nie je preťažený veľkým stresom. So stresovou záťažou je potreba vitamínu C vyhľadávať viac. Vitamín C pôsobí ako biokatalyzátor enzýmových procesov vo všetkých telesných bunkách.
Pre lepšiu funkciu vášho srdca, lepšiu náladu a krajšie vlasy
Farbivo ríbezlí obsahuje karotén, z ktorého sa pri látkovej výmene vytvára vitamín A - druhá najdôležitejšia látka pre telesnú imunitu. Vitamín A chráni nielen sliznice, ale stimuluje tiež látkovú výmenu v bunkách. Ríbezle obsahujú veľké množstvo niacínu (vitamín B3, dôležitý pre nervy), kyselinu pantoténovú (vitamín B5, pre dýchanie buniek a pekné vlasy) a draslíka (odvodňuje a prenáša živiny). Zvlášť vysoký je podiel vápnika, ktorý je skvelým upokojujúcim prostriedkom. Ríbezle majú tiež veľa železa pre krvotvorbu a minerálnych látok ako je horčík a mangán (pre funkciu srdca, náladu, sústredenie).
Vitamín C, ktorý je v ríbezliach vysoko koncentrovaný, a preto je toto ovocie tak nakyslé, je prepravovaný cez sliznice do krvi a k telesným bunkám, ktoré majú stálu potrebu tejto biolátky, predovšetkým pri stresových situáciách. Aktivujúci vitalizujúci účinok ríbezlí na celkovú látkovú výmenu v rozmedzí 90 minút je vedecky dokázaný
Tíšia kašeľ a znižujú horúčku
Šťava z čiernych ríbezlí je považovaná za dobrý prostriedok proti horúčkam, kašľu a zachrípnutí, najmä však zvyšuje pružnosť ciev. Varené čierne ríbezle sa tiež používajú na liečbu bolestí hrdla. Listy slúžia na zrážanie horúčky a podporu močenia. Výťažok z kôry čiernych ríbezlí pomáha pri hemoroidoch. Želé z čiernych ríbezlí rozmiešané v horúcej vode je užitočné pri prechladnutí. Pri jednej štúdii sa zistilo, že šťava z čiernych ríbezlí zastavila rast rakovinových nádorov u zvierat.
Účinky ríbezľového oleja
Listy červených ríbezlí zmierňujú bolesti spôsobené artrózou, výronmi a vymknutím. Ovocie slúži ako laxatívum. Červené ríbezle sa ordinovali ako prevencia skorbutu. Bývajú tiež súčasťou pleťových masiek slúžiacich na spevnenie pleti. Osobám so zvýšeným krvným tlakom sa podával olej z ríbezľových semienok. Výrazné zníženie krvného tlaku, ku ktorému u nich došlo, pripisujú vedci kyseline gama-linolovej, ktorá je v oleji obsiahnutá.
Pozrieť sa môžete aj na náš výborný recept na osviežujúci ríbezľovou zmrzlinu.