Prečo nechudnem?

Detoxikácia a chudnutie
Prečo nechudnem?

Tiež ste si už niekedy položili túto otázku? Ak áno, pozrite sa na súpis tých najčastejších príčin, ktoré to pravdepodobne môžu mať na svedomí a ako na nich vyzrieť.

1) Nesprávne zostavený jedálniček
Pokiaľ chcete, aby váha klesla, musíte sa dostať do kalorického deficitu. To znamená, že musíte zjesť menej kalórií, než obvykle. Zistite svoj bazálny metabolizmus a strážte si príjem a výdaj (navštívte ideálne niektorú výživovú poradňu Naturhouse, kde vám bazálny metabolizmus zmerajú).

Telo musí spáliť viac kalórií, ako skonzumuje, to je jasné. Ale pozor! Samotné cvičenie pri chudnutí nestačí. Najefektívnejšia je kombinácia nižšieho príjmu kalórií a vyššej pohybovej aktivity. Je dokázané, že zníženie hmotnosti bez dodatočnej zmeny jedálnička je u väčšiny ľudí nepravdepodobné.

Ďalšou dôležitou zložkou správneho chudnutia je strážiť si dostatok vitamínov. Akonáhle ich telu nedáte dostatok, spustíte obranné funkcie organizmu. Telo nebude fungovať ako má a začne si vytvárať zásoby.

2) Jeme zdravé potraviny v nadmernom množstve alebo jedálniček nie je pestrý
Zdravo neznamená vždy diétne. Napríklad orechy, celozrnné cestoviny, vysokopercentná čokoláda, semienka, olivový olej – obsahujú množstvo tukov – síce zdravých, ale stále tukov.

Pestrá a vyvážená strava je základ a cesta k zdravému chudnutiu. Veľký deficit tukov alebo sacharidov je nebezpečný, pretože chýbajúce makroživiny narušujú fungovanie organizmu.

Svoju úlohu zohráva aj myseľ. Trebárs vám príde poučka „na jedlo treba pokoj“ banálna, ale jesť v zhone znamená následne hlad a dojedanie sa. Na jedlo sa vždy sústreďte. Je potrebné jesť vedome a ani uzobávanie nie je v poriadku. Mozog nezaznamená, že ste postupne ochutnali celú porciu jedla.

3) Zle zmeraný pokrok
Je normálnou praxou, že aj keď ste zmenili jedálniček a pridali pohyb, váha sa stále nehýbe. Hmotnosť môže kolísať aj o niekoľko kilogramov. To závisí nielen od stravy, ale napríklad aj od veku, spánku, hydratácie, hormonálneho stavu, svalovej hmoty atď. Pomôže vám obyčajný krajčírsky meter. Zmerajte si hrudník, pás, boky, paže, stehná a čísla zapisujte. Poprípade si urobte fotografie postavy na tmavom pozadí a sledujte pokrok.

4) Nesprávne spočítané kalórie
Robte si záznam zjedených kalórií. Aspoň prvých 14 dní, kým si všetko zažijete. Použite kuchynskú váhu a porcie neodhadujte od oka. A dávajte pozor aj na rozdiely v hodnotách medzi jedlom v surovom a varenom stave.

5) Nedostatočný príjem bielkovín
Bielkoviny sú dobré nielen na rast a obnovu buniek. Navyše, a to obzvlášť pri diéte, sú schopné chrániť svaly pred rozpadom. Bielkoviny tvoria najviac sýtu zložku stravy. Najlepšie zaženú hlad a pomôžu od maškrtenia. Pri trávení bielkovín spáli telo najviac kalórií zo všetkých živín (sacharidov 5-10%, tukov 0-3%, bielkovín 20-30%). Odporúčaný príjem bielkovín = 0,8 g na 1 kg telesnej hmotnosti = minimum pre ľudí so sedavým zamestnaním (aktívni ľudia 1,2 – 2,2 g/kg). Zdrojom bielkovín je mäso, vajíčka, rastlinné alternatívy, ryby, strukoviny, mliečne výrobky.

6) Víkendy + výčitky
Výsledky sa nedostavujú také, aké by si človek prial a dôjde na hriechy. Najhoršie sú výčitky. Nič také. Odpustite si a pokračujte ďalej. Vynechanie jedál, čo mnohí po hriechu praktizujú, nie je riešenie. Jednoducho prehrešok započítajte do jedálnička a myslite len na to, že keď už hrešíte, tak s rozumom.

Myšlienky na zlyhanie vymeňte za úspechy, ktoré ste dosiahli. Sústreďte sa na silné stránky a zdôraznite, že si musíte vážiť seba samého.

Ešte nemáte dosť? Príčin, ktoré ovplyvňujú naše chudnutie, telo aj psychiku je veľa. Oplatí sa ich ale poznať, aby sme riešili príčinu a nie len dôsledok.

7) Nedostatočná aktivita
Aby človek chudol, odporúča sa 225 - 420 minút fyzickej aktivity strednej intenzity týždenne = cca 1 hodina denne - PRAVIDELNE.

Aeróbne cvičenie - vytrvalostné - podporuje cirkuláciu kyslíka v krvi - beh, bicykel; má nižšiu intenzitu, preto ho dokážete robiť dlhšie, a tak spálite viac kalórií.

Anaeróbne cvičenie – intenzívne, výbušné – spotreba kyslíka je vyššia ako jeho prísun a telo je poháňané energiou uloženou vo svaloch; znamená vysoké zaťaženie, čím sa telo dostáva do stresu. Pritom zvyšuje hladinu stresového hormónu (telo je vyvedené z normálneho stavu) a následne nastáva kľudový stav, ktorý sa prejavuje zvýšeným energickým výdajom ešte niekoľko hodín po záťaži.

Pre chudnutie je najlepšia kombinácia oboch typov.

8) Nedostatok prirodzeného pohybu alebo nesprávne zvolená pohybová aktivita
Pohyb zrýchľuje metabolizmus a spaľuje tuky. Pokiaľ sa rozhodnete chudnúť bez pohybu, schudnete najskôr vodu a svaly. Aktivita znamená všetky spálené kalórie z bežných každodenných aktivít – choďte pešo, noste nákup, vybehnite schody do bytu, domáce práce... a ďalšie spálené kalórie.

Síce lepšia nejaká pohybová aktivita ako žiadna – ale aktivita, pri ktorej spaľujete tuky, musí byť pravidelná a dostatočne intenzívna.

9) Príliš cvičenia
Ani tadiaľto cesta nevedie. Telo nemá čas na regeneráciu a doplnenie energie. Dostáva sa do stresu, začne chrániť životne dôležité orgány, šetriť energiu a ukladať ju vo forme zásob.

10) Nekvalitný spánok
Absencia spánku má vplyv na hormóny (leptín, grelín, testosterón). Pri nedostatku spánku sa znižuje hladina leptínu, ktorý hovorí telu, že hladuje. Pri nedostatku spánku stúpa hladina grelínu a pridáva sa ďalší faktor, ktorý telu hovorí, že hladuje. Znižuje sa aj hladina testosterónu, ktorý ovplyvňuje naberanie svalov. Tieto hormóny podporujú ukladanie do tukových zásob. Spomaľuje sa metabolizmus, nemáme energiu a dostatočnú regeneráciu.

11) Zdravotné problémy
Aj niektoré zdravotné problémy môžu viesť k priberaniu na váhe: znížená funkcia ŠŽ, hormonálna nerovnováha, nevhodná antikoncepcia, poruchy spánku, niektoré druhy liekov (napr. antidepresíva), chronický stres alebo zlé trávenie, narušené makrobiotiká. Poraďte sa s lekárom a potom navštívte odbornú výživovú poradňu Naturhouse.

12) Stres
Dlhodobý stres uvoľňuje hormón kortizol, ktorý ovplyvňuje množstvo procesov v tele. Okrem iného zvyšuje pocit úzkosti, smútku z chronického stresu a spôsobuje zajedanie negatívnych emócií. To následne oslabuje imunitu, zvyšuje krvný tlak, či vedie k rastúcej oblasti brucha.

Výnimkou sú ľudia, ktorí pri strese trpia neschopnosťou príjmu potravy a chudnú. Nie natrvalo – jojo efekt sa dostaví takmer vždy.

Pri strese organizmus nie je schopný zdravo redukovať tukové zásoby, spomaľuje metabolizmus a zadržiava viac vody v tele.

Pomocníkom môžu byť bylinky, tzv. adaptogény – ženšen, bazalka, špargľa, kustovnica, sladké drievko, kurkuma, hliva, arónia, aloe vera, čučoriedky… z vitamínov a minerálov zinok, vitamín C, horčík, B-komplex.

13) Podpora okolia
Rodina, priatelia i kolegovia si robia srandu zo zdravého stravovania? CHUDNITE PRE SEBA! Myslite na to. Ich komentáre sa snažte vytesniť alebo im jednoducho vysvetlite, prečo to robíte. Nebojte sa odmietnuť nezdravé jedlo, ktoré vám na oslave ponúkajú, držte sa svojej motivácie a sledujte svoj pokrok. Pomôcť vám vždy môžu aj príbehy ľudí, ktorí to už dokázali.

14) Demotivujúce kolísanie váhy
Príčiny:

  1. váženie pred a po jedle – vážte sa vždy za rovnakých podmienok – každé jedlo niečo váži
  2. obsah čriev – vážte sa vždy za rovnakých podmienok – po toalete a myslite na vlákninu – jedlo bohaté na vlákninu a vodu je spracované a vylúčené rýchlejšie
  3. prevaha sacharidov – sacharidy si telo ukladá do zásob (glykogén) – každý uložený gram glykogénu na seba viaže cca 3 gramy vody
  4. soľ – viac soli v strave znamená väčšie množstvo zadržiavanej telesnej vody (max 5 g soli/deň) - soľ i cukor na seba viažu vodu, a tým ju telo zadržiava - príčinou ale môže byť aj konzumácia kyselinotvorných potravín. Pri nej sa spájajú minerály s kyselinami a vytvárajú chemické zlúčeniny zvané soli. Tie sa ukladajú do medzibunkových priestorov a viažu na seba vodu. Zadržiavanie vody môžu podporovať aj chemické látky v potravinách – konzervanty, zvýrazňovače farby a chuti.
  5. nepravidelný pitný režim – aj niekoľko pohárov navyše, než je zvykom, spôsobí mierny nárast hmotnosti – alebo opak nedostatočný pitný režim – optimálna jemne žltá farba moču
  6. alkohol a pochutiny s ním spojené – alkohol = kalória
  7. light potraviny – pridávajú sa do nich zahusťovadlá (škroby = sacharidy), zvýrazňovače chuti a ďalšie chemické látky
  8. menštruácia – 1-3,5 kg výkyv
  9. podlaha – váženie na niekoľkých miestach môže mať iný výsledok

Rady na záver:

  • vážte sa 1x týždenne
  • sledujte obvody a oblečenie
  • zapíšte si pokrok a pochváľte sa
  • urobte si fotku
  • sledujte svalovú hmotu – kilo tuku je objemnejšie ako kilo svalov
  • na váhe nezáleží

Kľúčom k úspechu je komplexná strava, ktorá sa stane súčasťou vášho života. Nevzdávajte to. Každý problém má riešenie. Nájdite cestu, ktorá bude udržateľná a zdravá. A uvedomte si, že meníte životný štýl – nielen že chudnete. Zrýchliť metabolizmus nejakú dobu trvá, aj keď nie večne.

Chce to vytrvalosť, usilovnosť a odhodlanie.

Preto, aby ste na chudnutie neboli sami a nestratili sa v záplave informácií, sú tu výživové poradne Naturhouse. Podpora skúsenej výživovej poradkyne môže byť totiž práve tým rozdielom, či budete len dookola chudnúť, alebo naozaj trvalo schudnete.

Dohovorte si konzultáciu s výživovou poradkyňou: nájdite si svoju pobočku

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.