Letné poklady: marhule a broskyne
Pripravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyňa NATURHOUSE v Jindřichovom Hradci
Strava obyvateľov severného Pakistanu okolo pohoria Karákoram sa vyznačuje veľkou konzumáciou marhúľ a marhuľových jadier. Do Európy boli podávané správy už v tridsiatych rokoch minulého storočia, kedy sa títo ľudia v takmer dokonalom zdraví, fyzickom aj mentálnom, dožívali dlhovekosti.
Pestovanie marhúľ je staré viac ako 3000 rokov. V strednej Európe sú známe asi až od 14. storočia. Dodnes tu často čelia náporom jarných mrazíkov, ktoré poškodzujú úrodu. Ak kupujeme dovážané plody, nezabúdajme ich poriadne a niekoľkokrát opláchnuť studenou a horúcou vodou, a tým aspoň čiastočne znížiť nánosy pesticídov. Broskyne a ich hladkoplodá odroda nektárinky tiež čelia vysokej chemizácií. V niektorom prípade, napríklad pri podávaní malým deťom, bude lepšie plody spariť a ošúpať. Vyskúšať môžeme tiež lúhovanie vo vode s jedlou sódou, ktorá vyplavuje pesticídy.
Marhule sú jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu A a beta-karoténu. Hrsť marhúľ poskytuje 100 %-nú dennú odporúčanú dávku beta-karoténu a obsah karotenoidov len v troch marhuliach môže presiahnuť až 16 000 mikrogramov. Marhule sú bohaté na draslík, vitamín C a vlákninu, obsahujú veľké množstvo fotochemikálií.
Marhule majú vysoký obsah vitamínu A, čo je účinný antioxidant v boji proti poškodeniu očných tkanív voľnými radikálmi. Tieto krásne oranžové plody sú vďaka kombinácii kyseliny listovej s bohatým obsahom medi a kobaltu ideálnym ovocím pre bledé, chudokrvné osoby. Obsahujú tiež mnoho niacínu (na nervy, proti napätiu a podráždenosti), kyselinu pantoténovú (pre vitalitu, odbúravanie tukov, zdravé vlasy) a v neposlednom rade, a to zvlášť u sušených plodov, značné množstvo organicky viazaného železa. Sú tak veľmi silným podporným prostriedkom pre tvorbu krvi. Sušené plody marhule patria k najlepším zdrojom železa, čím zvyšujú hladinu hemoglobínu. Sušenie taktiež zvyšuje koncentráciu draslíka a beta-karoténu. Je tiež zdrojom koncentrovanej energie, preto ich skonzumované množstvo na desiatu nepreháňajme, pokiaľ však nie sme na výdatnej cyklistickej túre. V prípade redukčnej diéty môžeme siahnuť po troch sušených nesírených marhuliach v čase, keď cítime silnú potrebu sladkého.
Broskyne obsahujú veľké množstvo draslíka, vápnika, sodíka, železa, zinku, horčíka a niacínu, ktoré pozitívne pôsobia na duševnú pohodu človeka. Sú typickým anti-stresovým ovocím, ktoré chráni telesné bunky. Vysoký podiel niacínu spolu s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu, potláča vnútorný nepokoj a nervozitu. Keď sa karotény, xantofyli a iné rastlinné ochranné látky broskýň ocitnú v ľudskom metabolizme, pokračujú vo svojej obvyklej ochrane buniek, zlepšujú tým imunitný systém. Broskyne sú okrem iného bohaté na vitamín C a chránia pred voľnými radikálmi. Broskyne majú omladzujúci efekt, odvodňujú a pomáhajú aj pri chudnutí.
Ich konzumácia nie je náročná na tráviacu sústavu, pretože obsahujú šťavy, ktoré majú blahodarný vplyv na vylučovanie s ľahko preháňajúcim účinkom vďaka obsahu látok, ako je napríklad kyselina listová. Urýchľujú teda pohyb v črevách a uvoľňujú zápchu. Posilňujú väzivové tkanivá, cievy, srdce a krvný obeh. Vysoký podiel nukleových kyselín a vitamínu C ich zaraďuje medzi anti-aging medicínu, ktorá má lahodnú chuť, vôňu, je lákavá aj na pohľad, skrášľuje vo vnútri i vonku.
LIMETKOVO - BROSKYŇOVÝ CHIA PUDING
Ingredience:
2 broskyne, 1 šálka rastlinného mandľového alebo vodou zriedeného kokosového mlieka, 1 lyžica medu alebo javorového sirupu alebo lyžička stéviového sladidla PECVA, 1 lyžička limetkovej šťavy, 1 lyžička limetkovej kôry, 3 lyžice chia semienok, na ozdobu pokrájaná broskyňa, ¼ šálky čučoriedok
Postup:
Broskyne sparte vriacou vodou, ošúpte a dužinu jednej broskyne roztlačte vidličkou alebo rozmixujte. Druhú nakrájajte na kocky, na ozdobu. Vmiešajte rastlinné mlieko, pridajte med alebo stéviu, limetkovú šťavu, kôru a chia semienka. Dajte bokom na 2-3 hodiny, aby semienka napučali a vytvorili tak konzistenciu gélu. Rozdeľte do misiek a ozdobte pokrájanou broskyňou a čučoriedkami alebo akýmkoľvek iným bobuľovým ovocím
ČOKOLÁDOVÉ BROWNIE S BROSKYŇAMI (bez múky)
Ingredience:
3 lyžice ghí, 80 g horkej čokolády, 100 g mletých alebo rozmixovaných orechov, 3 bielky, 2 žĺtky, 1-2 lyžice stéviového sladidla PECVA, 2 broskyne, maslo alebo kokosový olej na vymastenie, mleté orechy na vysypanie, strúhaný kokos alebo kúsky čokolády na ozdobu
Postup:
Najskôr si vymažte formu tukom a vysypte mletými orechmi alebo kokosom. Rúru predhrejte na 180 ° C. Broskyne umyte, vyberte kôstku a nakrájajte na mesiačiky. Pripravte vodný kúpeľ, nad ktorým rozpustíte ghí a čokoládu. Po rozpustení odstavte z tepla. Nameľte orechy a primiešajte ich k mierne vychladnutej rozpustenej čokoláde. V jednej mise vyšľahajte žĺtky, pridajte sladidlo alebo kokosový cukor, vyšľahajte do svetlej peny, v druhej mise zase bielky do tuhého snehu. Vyšľahané žĺtky i bielky postupne vmiešajte k čokoládovej zmesi. Cesto vlejte do pripravenej formy. Povrch pokryte mesiačikmi broskyne, posypte kokosom a prípadne kúskami horkej čokolády. Pečte približne tridsať minút.
MARHUĽOVÝ SORBET
Ingredience:
800 g zrelých marhúľ, 100 ml čerstvej pomarančovej šťavy, citrónová šťava, podľa potreby med alebo kokosový cukor alebo stéviové sladidlo PECVA, lístky mäty alebo medovky na ozdobenie
Postup:
Marhule umyte a vykôstkujte. Nakrájajte ich na malé kúsky a nechajte zamraziť. Zmrznuté ovocie rozmixujte s pomarančovou šťavou a prípadne, vzhľadom na kyslosť šťavy, mierne oslaďte medom alebo kokosovým cukrom alebo stéviovým sladidlom PECVA. Pokvapkajte citrónom. Hotový sorbet podávajte ozdobený lístkami čerstvej mäty alebo medovky.