Imunita v kondícii

Sezónne recepty
Detoxikácia a chudnutie
Imunita v kondícii

Pripravila Mgr. Štěpánka Kutišová, nutričná poradkyňa NATURHOUSE v Jindřichovom Hradci

Silná imunita je pre správnu obranyschopnosť tela veľmi dôležitá. Preto by ste ju mali posilňovať obzvlášť v zimných mesiacoch, kedy je riziko prechladnutia a viróz najvyššie. Prečítajte si pár našich jednoduchých rád, ako na to.

  1. Dajte si raňajky a začnite deň bez kofeínu. Ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, sú oveľa ľahšie obeťami zimných chorôb vrátane bežného prechladnutia. Namiesto rannej kávy si doprajte šálku bylinkového čaju alebo teplú vodu s citrónom, ktorá povzbudí metabolizmus.
  2. Myslite na zinok. Tento kľúčový minerálny prvok zlepšuje hojenie rán, funkciu štítnej žľazy, črevnú funkciu, krvnú zrážanlivosť, zrak, čuch. Funguje tiež ako silný antioxidant. Krevety, mušle, ustrice, hovädzie, cícer, ľanové a tekvicové semienko, fazuľa, špenát, varená listová zelenina, tahini pasta, miso, kakao, kešu orechy sú bohatým zdrojom zinku. Tip: Počas zimných mesiacov užívajte aspoň jedno balenie minerálneho doplnku MIVINAT SILICA s obsahom horčíka, kremíka, vápnika a zinku s výťažkom z prasličky z produkcie NATURHOUSE. Pamätajte na to, že počas prvých 24 hodín po objavení prvých príznakov môže konzumácia zinku zvrátiť vývoj prechladnutia a v prípade jeho prejavu skrátiť jeho výskyt na tri dni.
  3. Stavte na cesnak, kurkumu a echinaceu. Vysoký obsah síry v cesnaku dodá výraznú chuť a arómu každému jedlu. Cesnak je tiež bohatý na selén, jeden z kľúčových minerálov k podpore imunity. Kurkumu užívajte čo najčastejšie, pretože dokáže významne zvýšiť množstvo dôležitého proteínu, ktorý pomáha imunitnému systému bojovať s plesňami, vírusmi a baktériami. Kurkumu nájdete takmer v každom recepte indickej kuchyne, rovnako ju však môžete pridávať do nápojov. Váš pokrm či nápoj tak získa originálnu chuť a navyše tým napomôžete kondícii vašej imunity. Ďalšou rastlinkou, ktorá pomáha činnosti imunity, je echinacea. Dostupná je v rôznych formách a vraj dokáže skrátiť dobu prechladnutia o viac ako polovicu.
  4. Nezabúdajte na antioxidanty. Potraviny k podpore imunity: Bobule: čučoriedky, jahody, maliny, čierne ríbezle, goji sú výbornými zdrojmi antioxidantov. Obsahujú polyfenoly vrátane quercetinu a antokyánov, ktoré im prepožičiavajú výnimočné zafarbenie. Horúca čokoláda: kakao je doslova nabité množstvom antioxidantov. Je zároveň bohaté na horčík, ktorý podporuje srdce a pomáha znižovať úzkosť. Kakao obsahuje tryptofán, ktorý sa mení na serotonín, chemikáliu, ktorá dokáže ovplyvňovať náladu. Pokojnejší stav prospieva bunkám imunitného systému, ktoré svoju prácu môžu odvádzať oveľa efektívnejšie. Brokolica a hlúbová zelenina: kel, kapusta, špenát, karfiol a brokolica sú známe tým, že podporujú imunitu.
  5. Dajte si slepačiu polievku. Čerstvý kurací alebo slepačí vývar posilní a podporí najmä vtedy, ak sa o vás pokúša prechladnutie.

ZLATÉ MLIEKO

Ingrediencie: 300 ml mandľového mlieka, 1 lyžička kurkumy, 1 cm škoricovej kôry, 1 cm čerstvého zázvoru, 3 guličky korenia, 1 lyžička medu

Postup: Mlieko mierne zohrejte. Zázvor ošúpte a rozštvrťte, potom s celou škoricou a medom pridajte do mlieka. Zahrievajte, kým mlieko nezíska sýto zlatožltý odtieň. Potom zlejte do šálky a posypte trochou čerstvo namletého čierneho korenia.

HORÚCA ČOKOLÁDA S MAKOU A KURKUMOU

Ingrediencie: 1 hrnček alternatívneho mlieka (mandľové, kokosové, sójové, ale tiež napríklad i kozie), 2 polievkové lyžice kakaa APINAT, 1 polievková lyžica prášku z maky, ¼ čajovej lyžičky mletej škorice, 1 polievková lyžica kurkumy, 1/8 čajovej lyžičky mletého muškátového orieška, 1 vrchovatá lyžička kokosového oleja, ¼ čajovej lyžičky kajenského korenia, 1 čajová lyžička medu alebo niekoľko kvapiek stéviového sladidlá PECVA

Postup: V menšom kastróle zohrejeme kokosový olej na veľmi miernom plameni, v ktorom orestujeme všetko korenie okrem kakaa. Dávajte pozor na spálenie. Pridajte mlieko a rovnaké množstvo vody, aby nápoj nebol príliš ťažký. Zahrievajte a miešajte. Zatiaľ si v miske rozmiešajte kakao s trochou zohrievanej zmesi, až sa vytvorí homogénna pasta. Tú potom vlejte do horúceho koreneného mlieka, rozmiešajte. Pridajte med alebo stéviu, prípadne štipku soli. Rozmiešajte a podávajte.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.