Diabetes a Naturhouse
Výživová poradkyňa NATURHOUSE
Štěpánka Kutišová
Výskyt cukrovky v populácii celosvetovo stále nebezpečne narastá. Vlani trápil diabetes 370 000 osôb na Slovensku, čo zodpovedá zhruba 6,8 % obyvateľov! Jeho globálny výskyt začal dosahovať veľkosti epidémie, a to celosvetového rozmeru. Ide o závažné metabolické ochorenie a vážnosť situácie si pripomíname 14. novembra Svetovým dňom diabetu.
Môžeme proti diabetu vôbec niečo robiť?
Hoci je niekoľko typov cukrovky, z viac ako 90 % sa jedná o najrozšírenejší diabetes tzv. druhého typu, ktorému sa prestáva ľudovo hovoriť starecká cukrovka, pretože je diagnostikovaný u stále mladších ročníkov. Diabetes druhého typu je choroba primárne spôsobená nevhodnou životosprávou a nezdravým životným štýlom. Aj napriek kritickým číslam je dôležité, že ich úpravou môžeme diabetes nielen kontrolovať, ale dokonca u jedincov, ktorí si vezmú nápravu životosprávy k srdcu, a tiež často výrazne zredukujú váhu, zaznamenať i celkový ústup symptómov choroby.
Aká nezdravá strava prispieva k vzniku diabetu?
Hoci s touto diagnózou si pacienti často spájajú záľubu v sladkom a sladkostiach, pretože to bolo to, čo ich babička kvôli diabetu nesmela jesť, v skutočnosti k vzniku choroby oveľa viac prispieva vysoká konzumácia nevhodne upravených živočíšnych produktov, zvlášť spracovaného mäsa, paštét, údenín, mäsových výrobkov, prepečeného tučného mäsa a spravidla až neskôr sa začne prejavovať intolerancia rafinovaných obilnín, múčnych výrobkov a cukru.
Ako vám môže pomôcť NATURHOUSE
Vysokotučná strava je schopná napáchať vážne škody na metabolizme pečene a často tiež spôsobila jej stukovatenie a stagnáciu. Dochádza k tomu najmä vtedy, ak sa v jedle nekontrolovane rozšíri kombinácia nevhodného tuku s nadbytkom rafinovaných sacharidov. Poškodenie pankreasu, ktorá s pečeňou pracuje v jednom metabolickom okruhu, môže byť iba otázkou času. V NATURHOUSE vás povedieme k zásadnej diéte, ktorú čoskoro pocítite na svojej kondícii i na svojom vzhľade. Ak bude potrebné, pomôžeme vám zdravo schudnúť. Efekt redukcie váhy je na prevenciu aj kontrolu choroby podstatný.
Ako v prípade diabetu postupujeme
Odporučíme vám vyvážený stredomorský jedálniček, v ktorom zvýšime konzumáciu prírodnej, zvlášť rastlinnej stravy a znížime podiel nevhodných potravín. Naučíte sa viac konzumovať diétne mäso, ako je morka, králik a ryby, ale aj strukoviny a celozrnné obilniny. Ovocie a zelenina je samozrejmosťou každého programu na podporu zdravia a rozhodne sa ich nebudeme zriekať. Podiel prírodného cukru v ovocí viazaného na vysoké množstvo zdravých fytochemikálií diabetikom pomáha, ak zároveň znížime prísun rafinovaných sacharidov. Okrem iného pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.
Kurkumín
Je veľa ďalších prírodných potravín, byliniek a korenia, ktoré môžu diabetika zásadne podporiť. Jednou z nich je napríklad kurkumín, aktívny polyfenol, ktorý obsahuje kurkuma, súčasť kari korenia. V štádiu tzv. prediabetu, ktorý diabetu predchádza, dokáže dokonca až 100 % zabrániť prepuknutiu choroby. Štúdie, ktoré zverejnili túto súvislosť, boli v roku 2012 publikované v americkom diabetologickom časopise Diabetes Care.
Počas starostlivosti v NATURHOUSE využijeme silnej súčinnosti zdravého jedálnička s podporou rastlinných zložiek, bylín a ingrediencií a individualizovaný stravovací plán vhodne doplníme o prírodné produkty. Upraveným jedálničkom, redukciou hmotnosti, stabilizáciou krvného cukru a podporou funkcie pečene budeme zároveň odstraňovať symptómy choroby a pôsobiť proti príčine jej vzniku. Tešíme sa na vašu návštevu v poradniach NATURHOUSE :-)!
Pokiaľ máte záujem riešiť prevenciu alebo už trpíte cukrovkou 2. typu a máte záujem o výživové poradenstvo pre zlepšenie svojho zdravotného stavu, príďte sa poradiť do NATURHOUSE
Odporúčané recepty
ZLATÉ MLIEKO
Suroviny: 300 ml mandľového (alebo iného rastlinného) mlieka, 1 lyžička kurkumy, 1 cm škoricovej kôry (alebo mletá škorica ½ kávovej lyžičky), 1 cm zázvorového koreňa (alebo ½ kávovej lyžičky sušeného mletého zázvoru), 3 guličky čierneho korenia (alebo trocha čerstvo namletého čierneho korenia), 1 lyžička medu
Postup: mlieko mierne zohrejeme. Zázvor ošúpeme a rozštvrtíme alebo nastrúhame, potom s celou škoricou a kurkumou pridáme do mlieka. Necháme prehrievať k bodu varu, kým mlieko nezíska sýto zlatožltý odtieň. Potom zlejeme do šálky (cez sitko, ak nepoužijeme mleté ingrediencie) a poprášime trochou čerstvo namletého čierneho korenia. Medom dochutíme až v mierne vychladnutej šálke pripravenej na konzumáciu.
PEČENÝ KARFIOL S KURKUMOU
1 karfiol, 1 polievková lyžica olivového alebo kokosového oleja, 1 polievková lyžica kurkumy, štipka mletej rasce, soľ a korenie podľa chuti
Predhrejeme rúru na 200 stupňov. Karfiol rozdelíme na ružičky. Tie umiestnime do nádoby na pečenie a pridáme olej, kurkumu, rascu, soľ a zmiešame dokopy. Nádobu zakryjeme alobalom, aby sme zabránili spáleniu ružičiek a pečieme 35-40 minút. Potom odstránime alobal a dopečieme ďalších asi 15 minút.