Čo jesť v čase epidémie?
Štěpánka Kutišová
Náš imunitný systém je závislý na príjme zdravej stravy bohatej na výživné látky, ak má fungovať správne, a to je určite to, čo po ňom v tomto období výskytu vírusovej pandémie chceme. Úmrtia na často nie sú priamo na samotnú infekciu, ale na neschopnosť tela sa s ňou vysporiadať. Táto neschopnosť je v mnohých prípadoch v priamom vzťahu s malnutríciou organizmu, teda nedostatku funkčných výživných látok. Vzhľadom k tomu, že viac ako 90 % z nás trpí nedostatkom minimálne jednej živiny, zlepšenie kvality stravy môže zohrávať kľúčovú úlohu v procese uzdravenia sa z nákazy vírusom SARS-Covid-19. Diabetici patria medzi skupinu ohrozenú vážnymi dôsledkami vírusu a každý trinásty človek v Slovenskej republike je diagnostikovaný ako diabetik. Táto doba je skvelou príležitosťou prehodnotiť náš príjem cukru a škrobu, ktoré potláčajú funkciu imunitného systému.
Vyraďte príjem cukru a rafinovaných škrobov
Teraz nie je najvhodnejší čas na nákup rafinovanej pšeničnej múky, cestovín, ryže a cukru, ktoré ľudia v obchodoch najčastejšie vyhľadávajú. Je jar a nášmu imunitnému systému veľmi pomôžeme, ak ho týmito rafinovanými sacharidmi nebudeme zaťažovať. Vedecké štúdie ukázali, že dokážu potláčať imunitný systém celé hodiny po konzumácii takéhoto jedla. Obmedzenie jedál s obsahom škrobu pomôže imunitnému systému lepšie fungovať a naše celkové zdravie sa zlepší. Uvažujte o jarnej detoxikácii od cukru. Nebojte sa však konzumovať komplexné sacharidy ako sú napríklad strukoviny. Dokonca ani zemiaky nie sú na čiernej listine, majú totiž antivirotický účinok.
Máte dostatok bielkovin?
Uistite sa, že konzumujete dostatok bielkovín. Zvlášť u ohrozených seniorov hrozí, že svoju stravu obmedzia na chlieb, zemiaky a mlieko. Bielkovina je kritickou zložkou pre správne fungovanie imunity a malnutrícia bielkovín je veľkým rizikovým faktorom pre fatálne zlyhanie organizmu v dôsledku infekcie. Jedzte asi 1 gram na kilogram telesnej hmotnosti denne, alebo dve porcie živočíšnej bielkoviny. Rastlinná bielkovina v podobe strukovín, orechov a semien je v poriadku, ak je konzumovaná v dostatočnom množstve. Jedálniček môžete tiež samozrejme obohatiť o tofu či tempeh zo sóje (najlepšie bez GMO) v dôsledku vysokej koncentrácie bielkovín.
Korenie, ovocie a zelenina
Pridajte cesnak, cibuľu, zázvor a mnoho korenia ako je oregano, kurkuma, rozmarín do vašich jedál. Pridávajte ich do polievok a zeleninových jedál, rovnako ako do dipov a omáčok v štýle hummusu. Cesnak aj cibuľa majú široké spektrum antimikrobiálnych vlastností. Jedzte pokiaľ možno veľa porcií ovocia a zeleniny bohatej na vitamíny C, A a fytonutrienty podporujúce imunitný systém. Vyberajte viac listovej zeleniny, hlúbovej zeleniny (brokolica, karfiol, ružičkový kel), papriky, sladké zemiaky, tekvice. Porcia je polovica šálky alebo dlaň ruky. Snažte sa skonzumovať aspoň dve porcie ovocia denne a 8 alebo aj viac porcií zeleniny.
K podpore vášho mikrobiómu a tým pádom aj imunity konzumujte čo najväčšie množstvo fermentovanej stravy. Jedzte domácu kyslú kapusta, kimči, natto, miso, tempeh, nedosladzované kyslomliečne výrobky, kefíry. Varte veľké množstvo zeleninových polievok či mäsových a kostných vývarov.
Pitný režim
Pite veľa tekutín, najmä teplejších. Dostatočný pitný režim podporuje všetky telesné funkcie, a to vrátane funkcií imunitného systému. Aj za týmto účelom môžete využiť polievky a konzumovať ich počas týždňa, pite bylinkové čaje, zázvorový či kurkumový čaj. Majte pri sebe zásobu filtrovanej vody. Vyhýbajte sa koncentrovaným ovocným šťavám a sladkým nápojom a limonádam, ktoré obsahom cukru potláčajú imunitný systém.
Akú úlohu teraz hrá spánok
Nezabudnite na dostatočný spánok. Spánok má výrazné regeneračné a uzdravujúce účinky na ľudský organizmus a bez dostatočného spánku nie je optimálna funkcia imunitného systému možná! Privyknite si na pravidelný režim a dostaňte sa do postele o niečo skôr. Usilujte sa o sedem až osem hodín spánku. Počas dňa zapojte rôzne relaxačné či dychové techniky, ktoré uvoľňujú starosti a stres, ktorým všetci v čase epidémie trpíme. Stres imunitu výrazne oslabuje. Rôzne spôsoby jeho uvoľnenia sú preto pre úspešné prekonanie nákazy kľúčové.
Urobte si čas na pravidelné cvičenie
Mierne pravidelné cvičeni asi 30-45 minút, tiež posilňuje imunitný systém. Vyhnite sa preťaženiu organizmu a vysokej záťaži. Tá imunitu oslabuje. Prevádzkujte jogu alebo meditáciu. Sme zase späť u stresu. Fakty sú jasné. Zvýšená stresová úroveň zvyšuje riziko vírusovej infekcie. V jednej štúdii boli dobrovoľníci vystavení pôsobeniu vírusov, ktoré boli aplikované do nosa. Iba tí ľudia, ktorí mali vysoké skóre na dotazníku stresovej záťaže, boli nakazení.
Príjemné činnosti k uvoľnenie stresu
A preto väčšie množstvo času stráveného doma, v čase sociálnej izolácie či karantény, môže byť užitočne využité k tréningu hlbokého dýchania, bylinných kúpeľov, domácich masáží s blízkymi či k pokroku v jóge alebo nácviku meditácie. Každý spôsob, ktorý sa nám osvedčí k úľave od stresu a starostí s touto dobou, sa cení viac ako kedykoľvek predtým. Výrazne totiž podporí imunitua tak aj zvýši naše šance, že tento nečas prekonáme v zdraví.