Chudnutie pre hrušky a jablká – nie sme všetci rovnakí

Detoxikácia a chudnutie
Chudnutie pre hrušky a jablká – nie sme všetci rovnakí

pripravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyňa NATURHOUSE v Jindřichovom Hradci

Tak ako sme sa narodili s rôznymi temperamentmi, naše telá a ich veľkosť ovplyvňujú aj ďalšie vrodené parametre, ktoré by sme mali pochopiť, aby sme s nimi mohli – pre naše zdravie, prosperitu a vitalitu, správne pracovať. Niektoré z nich sotva rozoznáte medzi prirodzene štíhlymi ľuďmi, len čo sa však prejaví tendencia k priberaniu, odrazu sa ľudia začnú prirodzene líšiť a ukladajú tuk v iných partiách. Áno, reč je o dobre známej typológii hrušky, teda priberanie obzvlášť ovplyvňujúce spodnú časť bruška a spodné partie, ako je zadoček a boky, a naopak o type tzv. jablka, ktoré priberá predovšetkým na brušku a s akoukoľvek hmotnosťou je často schopné uchovať si štíhlu spodnú časť tela, teda útle boky a nohy.

Vznik týchto dvoch typov ovplyvňujú rôzne chemické a hormonálne reakcie na rovnaké podnety, a preto aj na prvý pohľad rozoznáte, že ich telá odlišne reagujú. Zatiaľ čo typu jablko život znepríjemňujú rôzne tráviace problémy chronického charakteru, hrozí mu zvýšená hladina cukru a diabetes, typ hruška bude vo svojom živote čeliť skôr nevzhľadnej celulitíde, opuchnutým nohám, kŕčovým žilám a hemoroidom.

Ponúka sa úplne zásadná otázka. Ak sa tak líšime v rôznych reakciách na rovnaké jedlo, nemali by sme tiež mať trochu odlišné stravovacie návyky? Máme jesť a chudnúť rovnako ako ostatní alebo nám prospeje, ak prihliadneme na špecifické potreby a reakcie nášho metabolizmu? Odpoveď iste už tušíte.

Zdravie a teda aj chudnutie nám pôjde omnoho lepšie, ak budeme načúvať individualite nášho organizmu. Pre naše účely sa teraz budeme inšpirovať metabolickou typológiou dr. Marca Liponisa, ktorý pre typ tzv. jablka používa trefné pomenovanie základného štýlu vhodného pre jeho chudnutie a stravovanie. Ľuďom priberajúcim na bruchu bude vyhovovať výživový štýl tzv. Lovca. Naopak telesný typ hruška zodpovedá výživovému štýlu tzv. Farmára. Tieto dva výstižné názvy sami o sebe napovedajú mnoho o rozdieloch v stravovacích potrebách každého z nich. 1/

Lovci sa po milióny rokov ľudského vývoja živili tým, čo nazbierali v prírode či ulovili. Jedli mäso, ryby, vajcia divokých vtákov, bobule, korienky, listy a podobne. Metabolizmus jablka túto dávnu loveckú pamäť do súčasnej doby odráža, a ak na ne zabudne a začne to preháňať s výrobkami farmárov, ako je múka, pečivo, ryža, cestoviny, obzvlášť potom cukor a rafinované sacharidy, jeho postava to s nevôľou odnesie. Preto sa chudnutie Lovcov musí vrátiť k tejto múdrosti a bude obzvlášť prospievať na strave plnej zeleniny, ovocia, chudého mäsa, rýb, vajec, menšieho množstva cereálií a strukovín, celozrnných obilnín. Pre vás, Lovci, je základný stravovací plán NATURHOUSE, ktorý dostanete od svojej výživovej poradkyne na úvodnej konzultácii šitý na mieru vašim potrebám. Držte sa ho pevne. Slúži vám nielen ako návod k vašim akútnym chudnúcim potrebám, ale aj v dlhodobom horizonte ako plán k udržaniu hmotnosti. Postupne si k nemu zaradíte menšie množstvo nerafinovaných sacharidov, ako napríklad strukoviny, celozrnné obilniny, zdravé zdroje tukov ako orechy a avokádo. Pamätajte, že zásadným hráčom v boji o vašu štíhlu líniu nie je tuk, je ním cukor.

Farmári, z vlastnej skúsenosti viem, ako je frustrujúce držať krok s modernými diétnymi trendmi a snažiť sa neustále schudnúť s vysokoproteínovými či ketogénnymi diétami, ktoré idú v konečnom dôsledku proti vašim prirodzeným potrebám. Nenechajte sa však mýliť. Aj pre vás je základný stravovací plán, ktorý dostanete na úvodnej konzultácii s NATURHOUSE, vhodný.

Vy tiež najprv potrebujete znížiť prísun sacharidov, stabilizovať hladinu cukru v krvi a pravidelné návyky. Na rozdiel od jablka však bude treba načúvať signálom vášho tela a postupne reagovať na vyššiu potrebu konzumácie komplexných sacharidov. Časom zistíte, že nepotrebujete toľko živočíšnych bielkovín ako Lovec a budete napríklad preferovať dve alebo aj tri vegetariánske jedlá týždenne. V prípade potreby si k nim pridajte menšie množstvo hydinového mäsa. Ryby a vajcia ako zdroje prospešných bielkovín sú pre vás veľmi vhodné.

Pre úspešné chudnutie to však nepreháňajme s konzumáciou obilnín. Vegánske prvky si môžete v podobe smoothie alebo zeleninových štiav či pečeného ovocia zaradiť k občasným raňajkám, desiate či olovrantu. Dvakrát do týždňa vám môže vyhovovať jednoduchá ovsená kaša s bobuľovým ovocím bez cukru. Sacharidy totiž spracovávate oveľa efektívnejšie, čo si môžete overiť napríklad nízkou hladinou triglyceridov z vašich krvných testov. Ani pre vás však nie je vhodný bežný cukor a rafinované sacharidy. Obzvlášť sa potom vyhýbajte údeninám, tučným syrom, smotanovým produktom a bežným zmrzlinám. Máte totiž citlivý lymfatický systém. Nie je žiaduce jeho preťaženie toxínmi a tukom.

Lovcov nechajte pokojne cvičiť v telocvični a sami pestujte radšej nie príliš záťažové vonkajšie športové aktivity a tiež plávanie. K správnemu metabolizmu potrebujete menšie porcie jedla, ale častejšie. Takéto potreby môžete mať, ak svoju diétu odľahčíte od prebytočného tuku. A to je pre vás žiaduce. Najmä pre vás sú vhodné sušienky FIBROKI s vlákninou, kedy si dvoma troma sušienkami či schrúmanými toastami udržujete sýty žalúdok a psychickú pohodu. Lovcom tieto produkty zase pomôžu krotiť závislosť na cukre a sladkom. Postupne záľubu v tukoch kroťte menším množstvom orechov a avokáda, horkej čokolády, semienkami či kokosom. U vás je to totiž tuk, teda lepšie povedaný nevhodný zdroj tuku, pred ktorým je potrebné sa mať na pozore.

Vážení Lovci, vážení Farmári, teda vlastne jablká a hrušky. Aby sme spoločne správnou nohou vykročili v ústrety našim cieľom v redukcii hmotnosti a udržaniu zdravia, nakoniec si ukážeme odlišnosť prístupu v dvoch špecifických receptoch.

Raňajky pre jablká:
KURACIE „PÁROČKY"
450 g mletých kuracích pŕs, 40 g veľmi jemne nasekanej cibule, 1,5 lyžičky jemne pokrájaného cesnaku, 1,5 lyžičky sušenej šalvie, 1 lyžička jablčného octu, ¾ lyžičky soli, ½ lyžičky čierneho korenia

V strednej mise zmiešajte mleté kuracie mäso s ostatnými ingredienciami a dobre premiešajte. Rozdeľte na deväť rovnakých porcií. Tie potom sformujte do podoby karbonátok, môžete ich robiť mierne pretiahnuté, aby pripomínali páročky. Následne ich vložte do panvice a pri strednej teplote ich restujte z každej strany 3-5 minút, dokiaľ sa nesfarbia do zlatista. Môžete použiť lyžicu olivového oleja alebo ghí na restovanie.

Raňajky pre hrušky:
ČOKOLÁDOVÁ QUINOA
½ hrnčeka quinoy, 1 hrnček vody, 1 hrnček kokosového mlieka, 2 lyžice kakaa, 2 lyžice mletých ľanových semienok, 25 g čokolády 75 – 80 %, 1 lyžička medu, opražené oriešky a plátky kokosu, drobné ovocie

Quinou varte v čistej vode 15 minút, kedy sa vstrebá pridaná voda. Akonáhle je hotová, pridajte kokosové mlieko, ľanové semienka, kakao, med a nadrobno nasekanú čokoládu. Všetko dobre miešajte, kým sa čokoláda nerozpustí, aby sa dostala ku každému semienku. Pridajte oriešky spoločne s plátkami kokosu. Môžete ich vopred opražiť na panvici.

Chytrý tip:
Pre ľahší raňajkový variant pre dve osoby skúste quinou nastaviť jedným až dvoma jablkami nastrúhanými či nakrájanými na drobné kúsky, s ktorými ju povaríte. Čokoláda, kakao a kokosové mlieko zostávajú. Namiesto orechov ozdobte drobným ovocím.

Odkazy:
1/ Dr. Marc Liponis, The Hunter/Farmer Diet Solution, Hay House, London, 2012

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.