iso_3166_2 - en to th translation catalogue (1833 entries)

en: 'Ajmān
th: อัจมาน

en: Aargau
th: อาร์เกา

en: Aberdeen City
th: แอเบอร์ดีน

en: Aberdeenshire
th: แอเบอร์ดีนเชียร์

en: Abia
th: อาเบีย

en: Abuja Capital Territory
th: อาบูจาแคพิทอลเทร์ริทอรี

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
th: อาบูดาบี

en: Aceh
th: อาเจะห์

en: Acre
th: อาเกร

en: Ad Dawhah
th: โดฮา

en: Adamawa
th: แอดามาวา

en: Adana
th: อาดานา

en: Adrar
th: อัดราร์

en: Adygeya, Respublika
th: อะดีเกยา, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Agadez
th: อากาเดซ

en: Agio Oros
th: ไอยิโอ โอรอส (ภูเขาเอทอส)

en: Agrigento
th: อากรีเจนโต

en: Aguascalientes
th: อากวัสกาเลียนเตส

en: Ahuachapán
th: อาวาชาปาน

en: Aichi
th: อะอิชิ

en: Akita
th: อะกิตะ

en: Akwa Ibom
th: อะกวาอิบอม

en: Al Basrah
th: อัลบัสเราะห์

en: Al Baḩr al Aḩmar
th: ทะเลแดง

en: Al Fujayrah
th: ฟูไจราห์

en: Al Hasakah
th: อัลฮาซากาห์

en: Al Jahrrā’
th: อัลจะห์เราะห์

en: Al Jawf
th: อัลเจาฟ์

en: Al Jazīrah
th: อัลญะซีเราะห์

en: Al Kharţūm
th: คาร์ทูม

en: Al Madīnah
th: อัลเมดีนา

en: Al Mafraq
th: อัลมัฟรัก

en: Al Muḩarraq
th: อัลมอฮาร์รัก

en: Al Wakrah
th: อัลวักระห์

en: Al Ḩudaydah
th: อัลฮุไดดะห์

en: Al ‘Aqabah
th: อัลอะกาบา

en: Alabama
th: แอละแบมา

en: Alagoas
th: อาลาโกอัส

en: Alajuela
th: อาลาฮวยลา

en: Alaska
th: อะแลสกา

en: Albacete
th: อัลบาเซเต

en: Alberta
th: แอลเบอร์ตา

en: Alessandria
th: อาเลสซานดรีอา

en: Alger
th: แอลเจียร์ส

en: Alicante
th: อาลีกันเต

en: Almaty
th: อัลมาตี

en: Almaty oblysy
th: อัลมาตี, จังหวัด

en: Almería
th: อัลเมรีอา

en: Altay, Respublika
th: อัลไต, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Altayskiy kray
th: อัลไต, ดินแดน

en: Amapá
th: อามาปา

en: Amazonas
th: อามาโซนัส

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Amnat Charoen
th: อำนาจเจริญ

en: Ampāara
th: อัมปาระ

en: An Nīl
th: แม่น้ำไนล์

en: An Nīl al Abyaḑ
th: ไวท์ไนล์

en: An Nīl al Azraq
th: บลูไนล์

en: Anambra
th: อะนัมบรา

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
th: มาซิโดเนียตะวันออกและเทรซ

en: Ancona
th: อังโกนา

en: Andaman and Nicobar Islands
th: หมู่เกาะอันดามันและนิโคบาร์

en: Andhra Pradesh
th: อานธรประเทศ

en: Andijon
th: อันดีจาน

en: Andorra la Vella
th: อันดอร์ราลาเวลลา

en: Ang Thong
th: อ่างทอง

en: Anhui
th: อานฮุย

en: Ankara
th: อังการา

en: Annaba
th: แอนนาบา

en: Antalya
th: อานตาลยา

en: Antananarivo
th: อันตานานาริโว

en: Antofagasta
th: อันโตฟากัสตา

en: Antwerpen
th: อันท์เวอร์เพิน

en: Anurādhapura
th: อนุราธปุระ

en: Anzoátegui
th: อันโซอาเตกี

en: Aomen (Macau)
th: มาเก๊า

en: Aomori
th: อะโอะโมะริ

en: Aosta
th: อาออสตา

en: Appenzell Ausserrhoden
th: อัพเพนเซลล์ เอาส์เซอร์-โรเดิน

en: Appenzell Innerrhoden
th: อัพเพนเซลล์ อินเนอร์-โรเดิน

en: Apure
th: อาปูเร

en: Ar Raqqah
th: อาร์รอกเกาะห์

en: Ar Rayyan
th: อาร์ไรยาน

en: Ar Riyāḍ
th: ริยาด

en: Arad
th: อารัด

en: Aragua
th: อารากวา

en: Arbil
th: อาร์บีล

en: Ardabīl
th: อาร์ดะบีล

en: Arequipa
th: อาเรกีปา

en: Arezzo
th: อาเรซโซ

en: Arizona
th: แอริโซนา

en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

en: Arkhangel'skaya oblast'
th: อาร์คันเกลสค์, แคว้น

en: Armagh
th: อาร์มา

en: Armavir
th: อาร์มาวีร์

en: Artigas
th: อาร์ตีกัส

en: Arua
th: อารูอา

en: Aruba
th: อารูบา

en: Arunachal Pradesh
th: อรุณาจัลประเทศ

en: Arusha
th: อารูชา

en: As Sulaymaniyah
th: อัสซูไลมานียะห์

en: Ascoli Piceno
th: อัสโกลีปีเซโน

en: Assam
th: อัสสัม

en: Astana
th: อัสตานา

en: Astara
th: อัสตารา

en: Asti
th: อัสตี

en: Astrakhanskaya oblast'
th: อัสตราคาน, แคว้น

en: Asunción
th: อะซุนซิออง

en: Aswān
th: อัสวาน

en: Asyūt
th: อัสยูต

en: Attapu
th: อัตตะปือ

en: Auckland
th: โอคแลนด์

en: Aurora
th: ออโรรา

en: Australian Capital Territory
th: ออสเตรเลียนแคพิทอลเทร์ริทอรี

en: Austurland
th: ภาคตะวันออก

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
th: เขตปกครองตนเองมุสลิมมินดาเนา (ARMM)

en: Aveiro
th: อาเวย์รู

en: Ayacucho
th: ไออากูโช

en: Aydın
th: ไอดิน

en: Ayeyarwady
th: อิรวดี

en: Aïn Defla
th: ไอน์เดฟลา

en: Ağrı
th: อารือ

en: Aşgabat
th: อาชกาบัต

en: Bacău
th: บาเคา

en: Badajoz
th: บาดาโฮซ

en: Baden-Württemberg
th: บาเดิน-เวือร์ทเทมแบร์ก

en: Badulla
th: พทุลละ

en: Baghdad
th: แบกแดด

en: Baghlān
th: บากลาน

en: Bagmati
th: พาคมตี

en: Bago
th: พะโค

en: Bahia
th: บาเยีย

en: Baja California
th: บาฮากาลิฟอร์เนีย

en: Baja California Sur
th: บาฮากาลิฟอร์เนียซูร์

en: Baker Island
th: เบเกอร์, เกาะ

en: Bakı
th: บากู

en: Bali
th: บาหลี

en: Ballymena
th: แบลีมีนา

en: Balıkesir
th: บาลิเกซีร์

en: Bamako
th: บามาโก

en: Bandundu
th: บันดูนดู

en: Banghāzī
th: เบงกาซี

en: Bangui
th: บังกี

en: Banjul
th: บันจูล

en: Banskobystrický kraj
th: บันสกาบิสตรีตซา, แคว้น

en: Banteay Mean Chey
th: บันทายมีชัย

en: Banī Suwayf
th: เบนีซุเอฟ

en: Barbuda
th: บาร์บูดา

en: Barcelona
th: บาร์เซโลนา

en: Bari
th: บารี

en: Barinas
th: บารีนัส

en: Barisal
th: บาริซาล

en: Basel-Stadt
th: บาเซิล-ชตัดท์

en: Bashkortostan, Respublika
th: บัชคอร์โตสถาน, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Basnāhira paḷāta
th: จังหวัดตะวันตก

en: Batangas
th: บาตังกัส

en: Bath and North East Somerset
th: บาธและนอร์ทอีสต์ซัมเมอร์เซต

en: Batman
th: แบตแมน

en: Battambang
th: พระตะบอง

en: Bauchi
th: เบาชี

en: Bayern
th: ไบเอิร์น

en: Bedford
th: เบดฟอร์ด

en: Beijing
th: ปักกิ่ง

en: Beja
th: เบจา

en: Belfast
th: เบลฟัสต์

en: Belgorodskaya oblast'
th: เบลโกรอด, แคว้น

en: Belize
th: เบลีซ

en: Benevento
th: เบเนเวนโต

en: Bengkulu
th: เบงกูลู

en: Benguela
th: เบงเกวลา

en: Beni Mellal
th: เบนีเมลลัล

en: Benue
th: เบนเว

en: Beograd
th: เบลเกรด

en: Bergamo
th: แบร์กาโม

en: Berlin
th: เบอร์ลิน

en: Bern
th: เบิร์น

en: Bethlehem
th: เบธเลเฮม

en: Beyla
th: เบย์ลา

en: Beyrouth
th: เบรุต

en: Bheri
th: เภรี

en: Bihar
th: พิหาร

en: Birkirkara
th: บีร์กีร์การา

en: Birmingham
th: เบอร์มิงแฮม

en: Birżebbuġa
th: บีร์เซบบูจา

en: Bishkek
th: บิชเคก

en: Biskra
th: บิสกรา

en: Bissau
th: บิสเซา

en: Bitola
th: บิตอลา

en: Bizerte
th: บีเซร์ต

en: Blackpool
th: แบล็กพูล

en: Blagoevgrad
th: บลากอเยฟกราด

en: Blantyre
th: แบลนไทร์

en: Blida
th: บลีดา

en: Boa Vista
th: บัววีชตา

en: Bokèo
th: บ่อแก้ว

en: Bolikhamxai
th: บอลิคำไซ

en: Bologna
th: โบโลญญา

en: Bolton
th: โบลตัน

en: Bolzano
th: โบลซาโน

en: Bolívar
th: โบลีวาร์

en: Borno
th: บอร์โน

en: Botoșani
th: โบโตซานี

en: Bournemouth
th: โบร์นมัท

en: Bradford
th: แบรดฟอร์ด

en: Braga
th: บรากา

en: Bragança
th: บรากังซา

en: Brahmanbaria
th: บราห์มันบาเรีย

en: Brandenburg
th: บรันเดนบูร์ก

en: Bratislavský kraj
th: บราทิสลาวา, แคว้น

en: Brazzaville
th: บราซซาวิล

en: Brașov
th: บราโซฟ

en: Bremen
th: เบรเมิน

en: Brescia
th: เบรชา

en: Brindisi
th: บรินดีซี

en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
th: เขตเมืองหลวงบรัสเซลส์

en: Bryanskaya oblast'
th: บรีอันสค์, แคว้น

en: Brèsckaja voblasc'
th: เขตเบรสต์

en: Brăila
th: เบรออีลา

en: Buckinghamshire
th: บักกิงแฮมเชียร์

en: București
th: บูคาเรสต์

en: Budapest
th: บูดาเปสต์

en: Buenos Aires
th: บัวโนสไอเรส

en: Bujumbura Mairie
th: บูจุมบูราไมรี

en: Bujumbura Rural
th: บูจุมบูรารูรัล

en: Bulawayo
th: บูลาวาโย

en: Bundibugyo
th: บุนดิบูเกียว

en: Burdur
th: บูร์ดูร์

en: Burgas
th: บูร์กาส

en: Burgenland
th: บูร์เกนลันด์

en: Burgos
th: บูร์โกส

en: Buri Ram
th: บุรีรัมย์

en: Bursa
th: บูร์ซา

en: Buryatiya, Respublika
th: บูเรียตียา, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Busan Gwang'yeogsi
th: ปูซาน

en: Bushenyi
th: บูเชนยี

en: Busia
th: บูเซีย

en: Buxoro
th: บูคารา

en: Béchar
th: เบชาร์

en: Béja
th: เบจา

en: Béjaïa
th: เบไจอา

en: Būshehr
th: บูเชร์

en: Bắc Ninh
th: แบคนินห์

en: Cabinda
th: คาบินดา

en: Cagayan
th: กากายัน

en: Cagayan Valley (Region II)
th: กากายันแวลลีย์ (ภาค 2)

en: Cajamarca
th: กาฮามาร์กา

en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

en: Camagüey
th: กามากูเอย์

en: Cambridgeshire
th: เคมบริดจ์เชียร์

en: Campeche
th: กัมเปเช

en: Canarias
th: คะแนรีไอแลนด์ส

en: Capital Territory (Honiara)
th: แคพิทอลเทร์ริทอรี (โฮนีอารา)

en: Caprivi
th: คาปรีวี

en: Carabobo
th: การาโบโบ

en: Cardiff;Caerdydd
th: คาร์ดิฟฟ์

en: Carmarthenshire;Sir Gaerfyrddin
th: คาร์มาร์เทนเชียร์

en: Cartago
th: การ์ตาโก

en: Casablanca [Dar el Beïda]
th: คาซาบลังกา

en: Castellón
th: กัสเตยอง

en: Castelo Branco
th: กัชเตลูบรังกู

en: Cat Island
th: แคตไอแลนด์

en: Catania
th: กาตาเนีย

en: Catanzaro
th: กาตันซาโร

en: Ceará
th: เซอารา

en: Cebu
th: เซบู

en: Celje
th: เซลิเย

en: Central
th: ภาคกลาง

en: Central Abaco
th: เซนทรัลอาบาโก

en: Central Andros
th: เซนทรัลอันดรอส

en: Central Bedfordshire
th: เซนทรัลเบดฟอร์ดเชียร์

en: Central Eleuthera
th: เซนทรัลอิลิวเทรา

en: Central Luzon (Region III)
th: เซนทรัลลูซอน (ภาค 3)

en: Central Region
th: ภาคกลาง

en: Central Singapore
th: สิงคโปร์กลาง

en: Ceuta
th: เซวตา

en: Chachoengsao
th: ฉะเชิงเทรา

en: Chai Nat
th: ชัยนาท

en: Chaiyaphum
th: ชัยภูมิ

en: Champasak
th: จำปาสัก

en: Chandigarh
th: จัณฑีครห์

en: Changhua
th: จางฮว่า

en: Chania
th: คาเนีย

en: Chanthaburi
th: จันทบุรี

en: Charlotte
th: ชาร์ลอตต์

en: Chatham Islands Territory
th: แชตแธมไอแลนด์สเทร์ริทอรี

en: Chechenskaya Respublika
th: เชชเนีย, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Chelyabinskaya oblast'
th: เชเลียบินสค์, แคว้น

en: Cherkas'ka Oblast'
th: เชียร์คัสซี, แคว้น

en: Chernihivs'ka Oblast'
th: เชียร์นีฮิฟ, แคว้น

en: Chernivets'ka Oblast'
th: เชียร์นิฟต์ซี, แคว้น

en: Chhattisgarh
th: ฉัตตีสครห์

en: Chiang Mai
th: เชียงใหม่

en: Chiang Rai
th: เชียงราย

en: Chiapas
th: เชียปัส

en: Chiay City
th: นครเจียอี้

en: Chiayi
th: เจียอี้

en: Chiba
th: ชิบะ

en: Chihuahua
th: ชีวาวา

en: Chimborazo
th: ชิมโบราโซ

en: Chin
th: ชิน

en: Chios
th: คีโอส

en: Chiquimula
th: ชีกีมูลา

en: Chittagong
th: จิตตะกอง

en: Chișinău
th: คีชีเนา

en: Choluteca
th: โชลูเตกา

en: Chon Buri
th: ชลบุรี

en: Chongqing
th: ฉงชิ่ง (จุงกิง)

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
th: ชุคชี, ดินแดนปกครองตนเอง

en: Chumphon
th: ชุมพร

en: Chuvashskaya Respublika
th: ชูวัช, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Cienfuegos
th: เซียนฟวยโกส

en: Cimișlia
th: ชีมิชเลีย

en: City of Freeport
th: ฟรีพอร์ต

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
th: นครปกครองตนเองบัวโนสไอเรส

en: Ciudad Real
th: ซิวดัดเรอัล

en: Ciudad de La Habana
th: ซิวดัดเดลาอาบานา

en: Cluj
th: คลูช

en: Coahuila
th: โกอาวีลา

en: Cochabamba
th: โกชาบัมบา

en: Coimbra
th: โกอิมบรา

en: Cojedes
th: โกเฮเดส

en: Coleraine
th: โคลเรน

en: Colima
th: โกลีมา

en: Colonia
th: โคโลเนีย

en: Colorado
th: โคโลราโด

en: Comilla
th: คูมิลลา

en: Como
th: โกโม

en: Conakry
th: โกนากรี

en: Concepción
th: กอนเซปซีออน

en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

en: Constantine
th: คอนสตันตีน

en: Constanța
th: คอนสตันซา

en: Coquimbo
th: โกกีมโบ

en: Cordoba
th: กอร์โดบา

en: Cork
th: คอร์ก

en: Cornwall
th: คอร์นวอลล์

en: Corrientes
th: กอร์เรียนเตส

en: Corse
th: คอร์ซิกา

en: Corse-du-Sud
th: คอร์ซิกาตอนใต้

en: Cosenza
th: โกเซนซา

en: Cotopaxi
th: โกโตปักซี

en: Coventry
th: โคเวนทรี

en: Cremona
th: เกรโมนา

en: Cross River
th: ครอสส์ริเวอร์

en: Crotone
th: โกรโตเน

en: Cuenca
th: เกวงกา

en: Cuneo
th: กูเนโอ

en: Curaçao
th: กูราเซา

en: Cusco [Cuzco]
th: กุซโก

en: Cáceres
th: กาเซเรส

en: Cádiz
th: กาดิซ

en: Córdoba
th: กอร์โดบา

en: Cần Thơ
th: คันโถ

en: Dabola
th: ดาโบลา

en: Dadra and Nagar Haveli
th: ดาดราและนครหเวลี

en: Daegu Gwang'yeogsi
th: แตกู

en: Daejeon Gwang'yeogsi
th: แตจอน

en: Dagestan, Respublika
th: ดาเกสถาน, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Dakar
th: ดาการ์

en: Dakuṇu paḷāta
th: จังหวัดใต้

en: Damen and Diu
th: ดามันและดีอู

en: Dar-es-Salaam
th: ดาร์-เอส-ซาลาม

en: Darlington
th: ดาร์ลิงตัน

en: Darnah
th: ดาร์นาห์

en: Daugavpils
th: เดากัฟปิลส์

en: Daugavpils novads
th: เดากัฟปิลส์, เทศบาล

en: Davao (Region XI)
th: ดาเวา (ภาค 11)

en: Davao Oriental
th: ดาเวาออเรียนทัล

en: Davao del Norte
th: ดาเวาเดลนอร์เต

en: Davao del Sur
th: ดาเวาเดลซูร์

en: Dayr az Zawr
th: ไดร์อัซเซาร์

en: Debrecen
th: เดเบรตเซน

en: Delaware
th: เดลาแวร์

en: Delhi
th: เดลี

en: Delta
th: เดลตา

en: Delta Amacuro
th: เดลตาอามากูโร

en: Denizli
th: เดนิซลี

en: Derby
th: ดาร์บี

en: Derbyshire
th: ดาร์บีเชียร์

en: Dhaka
th: ธากา

en: Dhamār
th: ดามาร์

en: Dhawalagiri
th: เธาลาคิรี

en: Diekirch
th: ดีเคียร์ช

en: Dimashq
th: ดามัสกัส

en: Dinagat Islands
th: ดีนากัตไอแลนด์ส

en: Dinajpur
th: ทินัชปุระ

en: Dirē Dawa
th: ดีเรเดาอา

en: District of Columbia
th: ดิสตริกต์ออฟโคลัมเบีย

en: Distrito Capital de Bogotá
th: โบโกตา, นครหลวง

en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
th: นครหลวง (ซันโตโดมิงโก)

en: Diyarbakır
th: ดิยาร์บากีร์

en: Djelfa
th: เจลฟา

en: Djibouti
th: จิบูตี

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
th: ดนีโปรเปตรอฟสค์, แคว้น

en: Dobrich
th: โดบรีช

en: Dodoma
th: โดโดมา

en: Doncaster
th: ดองคัสเตอร์

en: Donegal
th: ดอนิกอล

en: Donets'ka Oblast'
th: โดเนตสค์, แคว้น

en: Drama
th: ดรามา

en: Dubayy
th: ดูไบ

en: Dublin
th: ดับลิน

en: Dumyāt
th: ดาเมียตตา

en: Dunaújváros
th: ดูนาอุยวาโรช

en: Dundee City
th: ดันดี

en: Durango
th: ดูรังโก

en: Durazno
th: ดูราซโน

en: Durham, County
th: เดอรัม

en: Durrës
th: ดูร์เริส

en: Dytiki Ellada
th: กรีซตะวันตก

en: Dytiki Makedonia
th: มาซิโดเนียตะวันตก

en: Díli
th: ดิลี

en: East
th: ภาคตะวันออก

en: East Ayrshire
th: อีสต์แอร์เชียร์

en: East Grand Bahama
th: อีสต์แกรนด์บาฮามา

en: East Sussex
th: อีสต์ซัสเซกซ์

en: Eastern
th: ภาคตะวันออก

en: Eastern Samar
th: อีสเทิร์นซามาร์

en: Eastern Tobago
th: อีสเทิร์นโตเบโก

en: Edinburgh, City of
th: เอดินบะระ

en: Edirne
th: เอดีร์เน

en: Edo
th: เอโด

en: Ehime
th: เอะฮิเมะ

en: El Bayadh
th: เอลบายาดห์

en: El Callao
th: เอลกายาโอ

en: El Jadida
th: เอลจาดีดา

en: Elazığ
th: เอลาซิ

en: Elbasan
th: เอลบาซาน

en: England
th: อังกฤษ

en: England and Wales
th: อังกฤษและเวลส์

en: Enna
th: เอนนา

en: Enugu
th: เอนูกู

en: Erzincan
th: เอร์ซินจาน

en: Erzurum
th: เอร์ซูรุม

en: Eskişehir
th: เอสกิเชฮีร์

en: Esmeraldas
th: เอสมารัลดัส

en: Espírito Santo
th: เอสปีรีตูซันตู

en: Essex
th: เอสเซกซ์

en: Evvoias
th: เอฟเวีย (ยูเบีย)

en: Eşfahān
th: เอสฟาฮาน

en: Falcón
th: ฟัลกอง

en: Falkirk
th: ฟาลเคิร์ก

en: Farg'ona
th: เฟียร์กานา

en: Faro
th: ฟารู

en: Farāh
th: ฟาราห์

en: Federacija Bosne i Hercegovine
th: สหพันธรัฐบอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Fermo
th: แฟร์โม

en: Ferrara
th: แฟร์รารา

en: Fianarantsoa
th: เฟียนารันต์โซอา

en: Fier
th: ฟีเอร์

en: Firenze
th: ฟลอเรนซ์

en: Florida
th: ฟลอริดา

en: Florina
th: ฟลอรีนา

en: Foggia
th: ฟอจจา

en: Forlì-Cesena
th: ฟอร์ลี-เซเซนา

en: Formosa
th: ฟอร์โมซา

en: Fribourg
th: ฟรีบูร์ก

en: Frosinone
th: โฟรซีโนเน

en: Fujian
th: ฝูเจี้ยน

en: Fukui
th: ฟุกุอิ

en: Fukuoka
th: ฟุกุโอะกะ

en: Fukushima
th: ฟุกุชิมะ

en: Funafuti
th: ฟูนะฟูตี

en: Gabès
th: กาแบส

en: Gafsa
th: แกฟซา

en: Galați
th: กาลัตซี

en: Galway
th: กอลเวย์

en: Galápagos
th: กาลาปาโกส

en: Gandaki
th: คัณฑกี

en: Gansu
th: กานซู

en: Gao
th: เกา

en: Gaziantep
th: กาซีอันเตป

en: Genova
th: เจนัว

en: Genève
th: เจนีวา

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Ghanzi
th: กานซี

en: Ghardaïa
th: การ์ดาเอีย

en: Ghaznī
th: คัซนี

en: Ghāt
th: กาต

en: Gifu
th: กิฟุ

en: Gisborne District
th: กิสบอร์น

en: Gitega
th: กีเตกา

en: Giurgiu
th: จูร์จู

en: Gjirokastër
th: กยีรอคัสเตอร์

en: Glarus
th: กลารุส

en: Glasgow City
th: กลาสโกว์

en: Gloucestershire
th: กลอสเตอร์เชียร์

en: Goa
th: กัว

en: Goiás
th: โกยาส

en: Gorizia
th: โกรีเซีย

en: Gorontalo
th: โกรอนตาโล

en: Gostivar
th: โกสติวาร์

en: Gotlands län
th: กอตลันด์, เทศมณฑล

en: Govi-Altay
th: โกบี-อัลไต

en: Grad Zagreb
th: ซาเกรบ

en: Granada
th: กรานาดา

en: Grand Casablanca
th: แกรนด์คาซาบลังกา

en: Graubünden
th: เกราบึนเดิน

en: Great Britain
th: บริเตนใหญ่

en: Greenwich
th: กรีนิช

en: Grenadines
th: เกรนาดีนส์

en: Groningen
th: โครนิงเงิน

en: Grosseto
th: กรอสเซโต

en: Guadalajara
th: กวาดาลาฮารา

en: Guadeloupe
th: กวาเดอลูป

en: Guam
th: กวม

en: Guanajuato
th: กวานาวาโต

en: Guangdong
th: กว่างตง (กวางตุ้ง)

en: Guangxi
th: กวางสี

en: Guantánamo
th: กวานตานาโม

en: Guarda
th: กวาร์ดา

en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

en: Guerrero
th: เกร์เรโร

en: Guizhou
th: กุ้ยโจว

en: Gujarat
th: คุชราต

en: Gulu
th: กูลู

en: Gunma
th: กุมมะ

en: Guyane
th: เฟรนช์เกียนา

en: Guárico
th: กวารีโก

en: Gwangju Gwang'yeogsi
th: ควางจู

en: Győr
th: ดเยอร์

en: Gālla
th: กอลล์

en: Għajnsielem
th: ไอน์ซีเลม

en: Għarb
th: อาร์บ

en: Gəncə
th: กานจา

en: Hainan
th: ไห่หนาน (ไหหลำ)

en: Hamadān
th: ฮามาดาน

en: Hamah
th: ฮะมาห์

en: Hamburg
th: ฮัมบูร์ก

en: Hampshire
th: แฮมป์เชียร์

en: Harare
th: ฮาราเร

en: Hartlepool
th: ฮาร์ตลีพูล

en: Haryana
th: หริยาณา

en: Haute-Corse
th: คอร์ซิกาตอนบน

en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Hebei
th: เหอเป่ย์

en: Hebron
th: ฮีบรอน

en: Hefa
th: ไฮฟา

en: Heilongjiang
th: เฮย์หลงเจียง

en: Henan
th: เหอหนาน

en: Herefordshire
th: เฮริฟอร์ดเชียร์

en: Herāt
th: เฮราต

en: Hessen
th: เฮสส์

en: Hidalgo
th: อีดัลโก

en: Himachal Pradesh
th: หิมาจัลประเทศ

en: Hiroshima
th: ฮิโระชิมะ

en: Hoima
th: ฮอยมา

en: Hokkaido
th: ฮกไกโด

en: Holguín
th: ออลกีน

en: Homel'skaja voblasc'
th: เขตฮอเมียล

en: Homs
th: ฮอมส์

en: Horad Minsk
th: มินสค์

en: Houaphan
th: หัวพัน

en: Hovd
th: ฮอฟด์

en: Hrodzenskaja voblasc'
th: เขตฮรอดนา

en: Hsinchu
th: ซินจู่

en: Hsinchui City
th: นครซินจู๋

en: Hualien
th: ฮวาเหลียน

en: Huambo
th: ฮวามโบ

en: Hubei
th: หูเป่ย์

en: Huelva
th: อวยลวา

en: Huesca
th: เอวสกา

en: Hunan
th: หูหนาน

en: Hunedoara
th: ฮูเนดัวรา

en: Huánuco
th: อัวนูโก

en: Hyogo
th: เฮียวโก

en: Hà Giang
th: ฮาเกียง

en: Hà Nội
th: ฮานอย

en: Höfuðborgarsvæðið
th: เขตนครหลวง

en: Hải Phòng
th: ไฮฟอง

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
th: โฮจิมินห์ [ไซ่ง่อน]

en: Iași
th: ยาช

en: Ibaraki
th: อิบะระกิ

en: Ibb
th: อิบบ์

en: Ica
th: อีกา

en: Idaho
th: ไอดาโฮ

en: Iganga
th: อีกังงา

en: Ilan
th: อี๋หลาน

en: Illinois
th: อิลลินอยส์

en: Iloilo
th: อีโลอีโล

en: Imo
th: อีโม

en: Imperia
th: อิมเปเรีย

en: Incheon Gwang'yeogsi
th: อินชอน

en: Indiana
th: อินดีแอนา

en: Inhambane
th: อินยัมบาเน

en: Ionia Nisia
th: อีโอเนียนีเซีย (หมู่เกาะไอโอเนียน)

en: Iowa
th: ไอโอวา

en: Irakleio
th: อีรากลีออน (ฮีราคลีออน)

en: Irbid
th: อิร์บิด

en: Iringa
th: อีริงงา

en: Irkutiskaya oblast'
th: อีร์คุตสค์, แคว้น

en: Ishikawa
th: อิชิกะวะ

en: Islamabad
th: อิสลามาบัด

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
th: อีวาโน-ฟรังคิฟสค์, แคว้น

en: Ivanovskaya oblast'
th: อีวาโนโว, แคว้น

en: Iwate
th: อิวะเตะ

en: Jakarta Raya
th: จาการ์ตา

en: Jalisco
th: ฮาลิสโก

en: Jambi
th: จัมบี

en: Jammu and Kashmir
th: ชัมมูและกัศมีร์

en: Janakpur
th: ชนกปุระ

en: Jawa
th: ชวา

en: Jawa Barat
th: ชวาตะวันตก

en: Jawa Tengah
th: ชวากลาง

en: Jawa Timur
th: ชวาตะวันออก

en: Jaén
th: ฮาเอน

en: Jelgava
th: เยลกาวา

en: Jelgavas novads
th: เยลกาวา, เทศบาล

en: Jerusalem
th: เยรูซาเลม

en: Jessore
th: เจสโซร์

en: Jharkhand
th: ฌารขัณฑ์

en: Jhenaidah
th: เฌนิดา

en: Jiangsu
th: เจียงซู

en: Jiangxi
th: เจียงซี

en: Jigawa
th: จิกาวา

en: Jilin
th: จี๋หลิน

en: Jinja
th: จินจา

en: Johnston Atoll
th: จอห์นสตันอะทอลล์

en: Johor
th: ยะโฮร์

en: Jura
th: ชูรา

en: Jēkabpils
th: เยคับปิลส์

en: Jēkabpils novads
th: เยคับปิลส์, เทศบาล

en: Jīzan
th: จีซาน

en: Kaabong
th: คาบอง

en: Kabale
th: คาบาเล

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
th: คาบาร์ดีโน-บัลคาเรีย, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Kach Kong
th: เกาะกง

en: Kachin
th: กะฉิ่น

en: Kaduna
th: คาดูนา

en: Kagawa
th: คะงะวะ

en: Kagoshima
th: คะโงะชิมะ

en: Kairouan
th: ไคโรวอัน

en: Kalasin
th: กาฬสินธุ์

en: Kalimantan
th: กาลิมันตัน

en: Kalimantan Barat
th: กาลิมันตันตะวันตก

en: Kalimantan Selatan
th: กาลิมันตันใต้

en: Kalimantan Tengah
th: กาลิมันตันกลาง

en: Kalimantan Timur
th: กาลิมันตันตะวันออก

en: Kaliningradskaya oblast'
th: คาลินนินกราด, แคว้น

en: Kalmar län
th: คาลมาร์, เทศมณฑล

en: Kalmykiya, Respublika
th: คัลมืยคียา, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Kaluzhskaya oblast'
th: คาลูกา, แคว้น

en: Kampala
th: กัมปาลา

en: Kamphaeng Phet
th: กำแพงเพชร

en: Kampong Cham
th: กำปงจาม

en: Kampong Chhnang
th: กำปงชนัง

en: Kampong Speu
th: กำปงสปือ

en: Kampong Thom
th: กำปงธม

en: Kampot
th: กำปอต

en: Kamuli
th: คามูลี

en: Kanagawa
th: คะนะงะวะ

en: Kanchanaburi
th: กาญจนบุรี

en: Kandahār
th: กันดะฮาร์

en: Kandal
th: กันดาล

en: Kano
th: คาโน

en: Kansas
th: แคนซัส

en: Kaohsiung
th: เกาสง

en: Kaohsiung City
th: นครเกาสง

en: Kaolack
th: เกาแล็ก

en: Kaposvár
th: กอโปซวาร์

en: Karabük
th: การาบึก

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
th: คาราไช-เชียร์เคสส์, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Karas
th: คาราส

en: Karbala'
th: การ์บาลา

en: Kareliya, Respublika
th: คาเรลียา, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Karlovarský kraj
th: เขตคาร์ลอวีวารี

en: Karlovačka županija
th: คาร์โลวัตส์

en: Karlovy Vary
th: คาร์ลอวีวารี

en: Karnali
th: กรณาลี

en: Karnataka
th: กรณาฏกะ

en: Kars
th: การ์ส

en: Kasese
th: คาเซเซ

en: Kassalā
th: คาสซาลา

en: Kastoria
th: กัสโตเรีย

en: Katsina
th: คัตซินา

en: Kauno Apskritis
th: เคานัส

en: Kavajë
th: คาวาเยอ

en: Kavala
th: กาวาลา

en: Kayah
th: กะยา

en: Kayes
th: คาเยส

en: Kayin
th: กะเหรี่ยง

en: Kayseri
th: ไคเซรี

en: Kebbi
th: เคบบิ

en: Kecskemét
th: เกชเกเมต

en: Kedah
th: เกดะห์

en: Keelung City
th: นครจีหลง

en: Kefallonia
th: เกฟัลโลเนีย

en: Kelantan
th: กลันตัน

en: Kemerovskaya oblast'
th: เคเมโรโว, แคว้น

en: Kensington and Chelsea
th: เคนซิงตันและเชลซี

en: Kentriki Makedonia
th: มาซิโดเนียกลาง

en: Kentucky
th: เคนทักกี

en: Kerala
th: เกรละ

en: Kerkyra
th: เกร์กีรา

en: Kermān
th: เกอร์มาน

en: Kermānshāh
th: เกอร์มานชาห์

en: Khabarovskiy kray
th: คาบารอฟสค์, ดินแดน

en: Khakasiya, Respublika
th: ฮาคาซียา, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Khammouan
th: คำม่วน

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
th: ฮันตี-มันซี, ดินแดนปกครองตนเอง

en: Kharkivs'ka Oblast'
th: คาร์คิฟ, แคว้น

en: Khemisaet
th: เคมิสเซท

en: Khersons'ka Oblast'
th: เคียร์ซอน, แคว้น

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
th: คเมลนิตสกี, แคว้น

en: Khon Kaen
th: ขอนแก่น

en: Khouribga
th: โควริบกา

en: Khulna
th: ขุลนา

en: Kiboga
th: คีโบกา

en: Kigoma
th: คีโกมา

en: Kilimanjaro
th: คิลิมันจาโร

en: Kilkenny
th: คิลเคนนี

en: Kilkis
th: กิลกิส

en: Kindia
th: คินเดีย

en: Kingman Reef
th: คิงแมนรีฟ

en: Kingston
th: คิงส์ตัน

en: Kingston upon Hull
th: คิงส์ตันอัพพอนฮูล

en: Kingston upon Thames
th: คิงส์ตันอัพพอนเทมส์

en: Kinshasa
th: กินชาซา

en: Kirovohrads'ka Oblast'
th: คีโรโวฮราด, แคว้น

en: Kirovskaya oblast'
th: คีรอฟ, แคว้น

en: Kisoro
th: คีโซโร

en: Kitgum
th: คิตกุม

en: Kladno
th: กลาดโน

en: Klaipėdos Apskritis
th: ไคลเปดา

en: Klatovy
th: กลาโตวี

en: Kocaeli
th: โคเจลี

en: Kochi
th: โคชิ

en: Kogi
th: โคกี

en: Kolín
th: โคลิน

en: Komi, Respublika
th: โคมิ, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Konya
th: โคนยา

en: Korçë
th: คอร์เซอ

en: Kosi
th: โกศี

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
th: โคโซฟสกามีโทรวีตซา

en: Kostromskaya oblast'
th: โคสโตรมา, แคว้น

en: Kotido
th: โคตีโด

en: Koulikoro
th: กูลีโกโร

en: Kozani
th: โกซานิ

en: Košický kraj
th: คอซีตเซ, แคว้น

en: Krabi
th: กระบี่

en: Krachoh
th: กระแจะ

en: Kranj
th: ครานเย

en: Krasnodarskiy kray
th: ครัสโนดา, ดินแดน

en: Krasnoyarskiy kray
th: ครัสโนยาร์สค์, ดินแดน

en: Kriti
th: ครีติ (ครีต)

en: Krong Kaeb
th: กรุงแกบ

en: Krong Pailin
th: กรุงไพลิน

en: Krong Preah Sihanouk
th: กรุงพระสีหนุ

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
th: กรุงเทพฯ

en: Kukës
th: คูเคิส

en: Kuldīgas novads
th: คุลดิกา, เทศบาล

en: Kumamoto
th: คุมะโมะโตะ

en: Kumanovo
th: คูมาโนโว

en: Kumi
th: คูมี

en: Kurganskaya oblast'
th: คูร์กัน, แคว้น

en: Kurskaya oblast'
th: คุร์สค์, แคว้น

en: Kwara
th: ควารา

en: Kyklades
th: กีกลาเดส

en: Kyoto
th: เกียวโต

en: Kyustendil
th: คิวส์เทนดิล

en: Kyïvs'ka Oblast'
th: เคียฟ, แคว้น

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
th: เคียฟ

en: Kénitra
th: เคนีตรา

en: Kütahya
th: คือตาห์ยา

en: Kābul
th: คาบูล

en: Kırklareli
th: คีร์คลาร์เอลี

en: Kırıkkale
th: คิริกคาเล

en: Kŏḷamba
th: โคลัมโบ

en: L'Aquila
th: ลากวีลา

en: L'vivs'ka Oblast'
th: ลวีฟ, แคว้น

en: La Habana
th: ลาอาบานา

en: La Paz
th: ลาปาซ

en: La Rioja
th: ลารีโอฮา

en: La Spezia
th: ลาสเปเซีย

en: La Vega
th: ลาเบกา

en: Labé
th: เลเบ

en: Laghouat
th: ลากวาต

en: Lagos
th: เลกอส

en: Lakshadweep
th: ลักษทวีป

en: Lalmonirhat
th: ลัลมานีร์หาต

en: Lampang
th: ลำปาง

en: Lamphun
th: ลำพูน

en: Lara
th: ลารา

en: Larache
th: ลารัช

en: Larisa
th: ลาริซา

en: Larne
th: ลาร์น

en: Las Palmas
th: ลัสปัลมัส

en: Latina
th: ลาตีนา

en: Lecce
th: เลชเช

en: Leeds
th: ลีดส์

en: Lefkada
th: เลฟกาดา

en: Leicester
th: เลสเตอร์

en: Leicestershire
th: เลสเตอร์เชียร์

en: Leiria
th: เลย์รีอา

en: Lemesós
th: ลีมาซอล

en: Leningradskaya oblast'
th: เลนินกราด, แคว้น

en: Lesvos
th: เลสโวส

en: Leyte
th: เลย์เต

en: Lezhë
th: เลเซ

en: León
th: เลออน

en: Liaoning
th: เหลียวหนิง

en: Liberecký kraj
th: เขตลิเบเรตส์

en: Liepāja
th: เลียปายา

en: Lilongwe
th: ลิลองเว

en: Lima
th: ลิมา

en: Limerick
th: ลิมริก

en: Lincolnshire
th: ลิงคอล์นเชียร์

en: Lipetskaya oblast'
th: ลีเปตสค์, แคว้น

en: Lira
th: ลีรา

en: Lisboa
th: ลิสบอน

en: Lisburn
th: ลิสเบิร์น

en: Liverpool
th: ลิเวอร์พูล

en: Livorno
th: ลีวอร์โน

en: Liège
th: ลีแอช

en: Ljubljana
th: ลูบลิยานา

en: Lleida
th: เยย์ดา

en: Loei
th: เลย

en: Loire
th: ลัวร์

en: Loja
th: โลฮา

en: London, City of
th: ลอนดอน

en: Long Island
th: ลองไอแลนด์

en: Longford
th: ลองฟอร์ด

en: Lop Buri
th: ลพบุรี

en: Louang Namtha
th: หลวงน้ำทา

en: Louangphabang
th: หลวงพระบาง

en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

en: Lovech
th: โลเวช

en: Luanda
th: ลูอันดา

en: Lubelskie
th: ลูบลีน

en: Lucca
th: ลุกกา

en: Lugo
th: ลูโก

en: Luhans'ka Oblast'
th: ลูฮันสค์, แคว้น

en: Lumbini
th: ลุมพินี

en: Lusaka
th: ลูซากา

en: Lushnjë
th: ลูชเญอ

en: Luton
th: ลูตัน

en: Luwero
th: ลูเวโร

en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Luzern
th: ลูเซิร์น

en: Lào Cai
th: เลาไค

en: Lárnaka
th: ลาร์นากา

en: Madang
th: มาดัง

en: Madaripur
th: มาดารีปุระ

en: Madhya Pashchimanchal
th: ภาคตะวันตกกลาง (มัธย-ปัศจิมาญจัล)

en: Madhya Pradesh
th: มัธยประเทศ

en: Madhyama paḷāta
th: จังหวัดกลาง

en: Madhyamanchal
th: ภาคกลาง (มัธยมาญจัล)

en: Madrid
th: มาดริด

en: Madrid, Comunidad de
th: มาตริด, ชุมชน

en: Mae Hong Son
th: แม่ฮ่องสอน

en: Magadanskaya oblast'
th: มากาดัน, แคว้น

en: Magway
th: มาเกว

en: Maha Sarakham
th: มหาสารคาม

en: Mahajanga
th: มาฮาจังกา

en: Mahakali
th: มหากาลี

en: Mahanuvara
th: แคนดี

en: Maharashtra
th: มหาราษฏระ

en: Mahilëuskaja voblasc'
th: เขตมากียอฟ

en: Maine
th: เมน

en: Majuro
th: มาจูโร

en: Makkah
th: เมกกะ

en: Malange
th: มาลันเจ

en: Malatya
th: มาลาเตีย

en: Maldonado
th: มัลโดนาโด

en: Male
th: มาเล

en: Mali
th: มาลี

en: Maluku
th: มาลูกู

en: Maluku Utara
th: มาลูกูเหนือ

en: Managua
th: มานากัว

en: Manchester
th: แมนเชสเตอร์

en: Mandalay
th: มัณฑะเลย์

en: Manica
th: มานีกา

en: Manipur
th: มณีปุระ

en: Manisa
th: มานีซา

en: Manitoba
th: แมนิโทบา

en: Mannārama
th: มันนาร์

en: Mantova
th: มานตัว

en: Manzini
th: แมนซินี

en: Maputo
th: มาปูโต

en: Maputo (city)
th: มาปูโต (ตัวเมือง)

en: Maradi
th: มาราดี

en: Maranhão
th: มารันเยา

en: Mardin
th: มาร์ดีน

en: Maribor
th: มารีบอร์

en: Marijampolės Apskritis
th: มารียัมโปเล

en: Mariy El, Respublika
th: มารีอิ-เอล, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Martinique
th: มาร์ตินีก

en: Mary
th: มารี

en: Maryland
th: แมริแลนด์

en: Masaka
th: มาซาคา

en: Masaya
th: มาซายา

en: Maseru
th: มาเซรู

en: Masindi
th: มาซินดี

en: Masqaţ
th: มัสกัต

en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

en: Masvingo
th: มัสวิงโก

en: Matagalpa
th: มาตากัลปา

en: Matanzas
th: มาตันซัส

en: Matera
th: มาเตรา

en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

en: Mayotte
th: มายอต

en: Maḍakalapuva
th: ภัททิกโลอา

en: Ma‘ān
th: มะอาน

en: Mbale
th: อึมบาเล

en: Mbarara
th: อึมบารารา

en: Mbeya
th: อึมเบยา

en: Mechi
th: เมจี

en: Mecklenburg-Vorpommern
th: เมคเลนบูร์ก-เวสเทิร์นพอเมอราเนีย

en: Medenine
th: เมเดไนน์

en: Meghalaya
th: เมฆาลัย

en: Meknès
th: เมกแนส

en: Melaka
th: มะละกา

en: Melilla
th: เมลียา

en: Mellieħa
th: เมลลีฮา

en: Mendoza
th: เมนโดซา

en: Mersin
th: เมร์ซีน

en: Merthyr Tydfil;Merthyr Tudful
th: เมอร์เทอร์ทิดฟิล

en: Messina
th: เมสซีนา

en: Miaoli
th: เหมียวลี่

en: Michigan
th: มิชิแกน

en: Michoacán
th: มิโชอากัง

en: Middlesbrough
th: มิดเดิลส์เบรอะ

en: Midlands
th: ภาคกลาง

en: Midtjylland
th: เดนมาร์กภาคกลาง

en: Midway Islands
th: มิดเวย์, หมู่เกาะ

en: Mie
th: มิเอะ

en: Milano
th: มิลาน

en: Milton Keynes
th: มิลตันเคนส์

en: Minas Gerais
th: มีนัสเชไรส์

en: Mindoro Occidental
th: มินโดโรออกซิเดนทัล

en: Mindoro Oriental
th: มินโดโรออเรียนทัล

en: Mingəçevir
th: มินแกเชวีร์

en: Minnesota
th: มินนิโซตา

en: Minskaja voblasc'
th: เขตมินสค์

en: Miranda
th: มีรันดา

en: Miskolc
th: มิชโกลตซ์

en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

en: Missouri
th: มิสซูรี

en: Miyagi
th: มิยะงิ

en: Miyazaki
th: มิยะซะกิ

en: Mizoram
th: มิโซรัม

en: Mişrātah
th: มิสราทาห์

en: Modena
th: เมาะเดนา

en: Mon
th: มอญ

en: Monagas
th: โมนากัส

en: Mondol Kiri
th: มณฑลคีรี

en: Montana
th: มอนตานา

en: Monte-Carlo
th: มอนติคาร์โล

en: Montevideo
th: มอนเตวิเดโอ

en: Mopti
th: มอปตี

en: Mordoviya, Respublika
th: มอร์โดเวีย, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Morelos
th: มอเรโลส

en: Morogoro
th: โมโรโกโร

en: Moroto
th: โมโรโต

en: Moselle
th: โมแซลล์

en: Moskovskaya oblast'
th: มอสโก, แคว้น

en: Moskva
th: มอสโก

en: Most
th: มอสต์

en: Mosta
th: มอสตา

en: Mostaganem
th: มอสตากาเนม

en: Moyo
th: โมโย

en: Mpigi
th: อึมปีกี

en: Mtwara
th: อึมตวารา

en: Mubende
th: มูเบนเด

en: Mukdahan
th: มุกดาหาร

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
th: ลิมา, เทศบาลมหานคร

en: Murcia
th: มูร์เซีย

en: Murcia, Región de
th: มูร์เซีย, เขต

en: Murmanskaya oblast'
th: มูร์มันสค์, แคว้น

en: Murzuq
th: มูร์ซุก

en: Muş
th: มูช

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
th: มิโคลายิฟ, แคว้น

en: Málaga
th: มาลากา

en: Médéa
th: เมเดอา

en: Mérida
th: เมรีดา

en: México
th: เม็กซิโก

en: Mātale
th: มาตาเล

en: Mātara
th: มาตารา

en: Nador
th: นาดอร์

en: Nadur
th: นาดูร์

en: Nagaland
th: นาคาแลนด์

en: Nagano
th: นะงะโนะ

en: Nagasaki
th: นะงะซะกิ

en: Nairobi Municipality
th: ไนโรบี, เทศบาล

en: Najrān
th: นัจราน

en: Nakhon Nayok
th: นครนายก

en: Nakhon Pathom
th: นครปฐม

en: Nakhon Phanom
th: นครพนม

en: Nakhon Ratchasima
th: นครราชสีมา

en: Nakhon Sawan
th: นครสวรรค์

en: Nakhon Si Thammarat
th: นครศรีธรรมราช

en: Nam Định
th: นัมดินห์

en: Namangan
th: นามันกาน

en: Namibe
th: นามีเบ

en: Namur
th: นามูร์

en: Nan
th: น่าน

en: Nantou
th: หนานโถว

en: Naogaon
th: เนาเคาน์

en: Napoli
th: เนเปิลส์

en: Nara
th: นะระ

en: Narathiwat
th: นราธิวาส

en: Narayanganj
th: นารายันคันช์

en: Narayani
th: นารายณี

en: National Capital District (Port Moresby)
th: นครหลวง (พอร์ตมอร์สบี)

en: National Capital Region
th: เขตนครหลวง (มะนิลา)

en: Navoiy
th: นาวอย

en: Nawabganj
th: นาวาบคันช์

en: Naxxar
th: นัชชาร์

en: Naxçıvan
th: นะคีชีวัน

en: Nayarit
th: นายาริต

en: Nebbi
th: เนบบี

en: Nebraska
th: เนแบรสกา

en: Negeri Sembilan
th: เนกรีเซมบีลัน

en: Negroe Occidental
th: เนโกรสออกซิเดนทัล

en: Negros Oriental
th: เนโกรสออเรียนทัล

en: Nei Mongol
th: มองโกเลียใน

en: Nelson City
th: เนลสัน

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
th: เนเนตส์, ดินแดนปกครองตนเอง

en: Neuchâtel
th: เนอชาแตล

en: Neuquen
th: เนวเกน

en: Nevada
th: เนวาดา

en: Nevis
th: เนวิส

en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

en: New Ireland
th: นิวไอร์แลนด์

en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

en: New South Wales
th: นิวเซาท์เวลส์

en: New York
th: นิวยอร์ก

en: Newfoundland and Labrador
th: นิวฟันด์แลนด์และแลบราดอร์

en: Newport;Casnewydd
th: นิวพอร์ต

en: Newtownabbey
th: นิวทาวน์แอบบี

en: Niamey
th: นีอาเม

en: Nidwalden
th: นิดวัลเดิน

en: Niedersachsen
th: นีเดอร์ซัคเซิน

en: Niger
th: ไนเจอร์

en: Niigata
th: นีงะตะ

en: Nikšić
th: นิคชิช

en: Ningxia
th: หนิงเซี่ย

en: Ninh Bình
th: นินห์บินห์

en: Nitriansky kraj
th: นีตรา, แคว้น

en: Nizhegorodskaya oblast'
th: นิจนีนอฟโกรอด, แคว้น

en: Nong Bua Lam Phu
th: หนองบัวลำพู

en: Nong Khai
th: หนองคาย

en: Nonthaburi
th: นนทบุรี

en: Nordjylland
th: เดนมาร์กภาคเหนือ

en: Nordrhein-Westfalen
th: นอร์ดไรน์-เวสท์ฟาเลิน

en: Norfolk
th: นอร์ฟอล์ก

en: Norte de Santander
th: นอร์เตเดซานตันเดร์

en: North
th: ภาคเหนือ

en: North Abaco
th: นอร์ทอาบาโก

en: North Andros
th: นอร์ทอันดรอส

en: North Ayrshire
th: นอร์ทแอร์เชียร์

en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

en: North Central
th: ภาคกลางตอนเหนือ

en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

en: North East
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: North East Lincolnshire
th: นอร์ทอีสต์ลิงคอล์นเชียร์

en: North Eleuthera
th: นอร์ทอิลิวเทรา

en: North Gaza
th: นอร์ทกาซา

en: North Island
th: นอร์ทไอแลนด์

en: North Lincolnshire
th: นอร์ทลิงคอล์นเชียร์

en: North Somerset
th: นอร์ทซัมเมอร์เซต

en: North West
th: ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: North-East
th: ภาคตะวันออกเฉียงเหนือ

en: North-West
th: ภาคตะวันตกเฉียงเหนือ

en: North-West (Cameroon)
th: ภาคตะวันตกเฉียงเหนือ (แคเมอรูน)

en: North-West (South Africa)
th: ภาคตะวันตกเฉียงเหนือ (แอฟริกาใต้)

en: North-Western
th: ภาคตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Northamptonshire
th: นอร์แทมป์ตันเชียร์

en: Northern
th: ภาคเหนือ

en: Northern Ireland
th: ไอร์แลนด์เหนือ

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Northern Mindanao (Region X)
th: นอร์เทิร์นมินดาเนา (ภาค 10)

en: Northern Region
th: ภาคเหนือ

en: Northern Samar
th: นอร์เทิร์นซามาร์

en: Northern Territory
th: นอร์เทิร์นเทร์ริทอรี

en: Northland
th: นอร์ทแลนด์

en: Northwest Territories
th: นอร์ทเวสต์เทร์ริทอรีส์

en: Norðurland eystra
th: ภาคตะวันออกเฉียงเหนือ

en: Norðurland vestra
th: ภาคตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Notio Aigaio
th: อีเจียนใต้

en: Nottingham
th: นอตทิงแฮม

en: Nottinghamshire
th: นอตทิงแฮมเชียร์

en: Nouakchott
th: นูแอกชอต

en: Nouvelle-Calédonie
th: นิวแคลิโดเนีย

en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

en: Novara
th: โนวารา

en: Novgorodskaya oblast'
th: นอฟโกรอด, แคว้น

en: Novosibirskaya oblast'
th: โนโวซีบีร์สค์, แคว้น

en: Ntungamo
th: อึนตุงกาโม

en: Nueva Esparta
th: นวยวาเอสปาร์ตา

en: Nuevo León
th: นวยโวเลออง

en: Numpula
th: นัมปูลา

en: Nunavut
th: นูนาวุต

en: Nuoro
th: นูโอโร

en: Nusa Tenggara
th: นูสาเตงการา

en: Nusa Tenggara Barat
th: นูสาเตงการาตะวันตก

en: Nusa Tenggara Timur
th: นูสาเตงการาตะวันออก

en: Nyíregyháza
th: ญีเรดเยอะฮาซอ

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
th: จังหวัดตะวันออก

en: Oaxaca
th: โออาซากา

en: Obwalden
th: ออบวัลเดิน

en: Odes'ka Oblast'
th: โอเดสซา, แคว้น

en: Ogun
th: โอกูน

en: Ohio
th: โอไฮโอ

en: Oita
th: โออิตะ

en: Okayama
th: โอกะยะมะ

en: Okinawa
th: โอะกินะวะ

en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

en: Oldham
th: โอลดัม

en: Olomouc
th: ออลอโมตส์

en: Olomoucký kraj
th: เขตออลอโมตส์

en: Omagh
th: โอมา

en: Omskaya oblast'
th: ออมสค์, แคว้น

en: Ondo
th: ออนโด

en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

en: Opava
th: โอปาวา

en: Opolskie
th: ออปอเล

en: Oran
th: ออราน

en: Ordu
th: ออร์ดู

en: Oregon
th: ออริกอน

en: Orenburgskaya oblast'
th: โอเรนบูร์ก, แคว้น

en: Orissa
th: โอริสสา

en: Oristano
th: โอริสตาโน

en: Orkney Islands
th: ออร์กนีย์ไอแลนด์ส

en: Oruro
th: โอรูโร

en: Osaka
th: โอซะกะ

en: Oslo
th: ออสโล

en: Osmaniye
th: โอสมานีเย

en: Ostrava město
th: ออสตราวา

en: Osun
th: โอซุน

en: Otdar Mean Chey
th: อุดรมีชัย

en: Ouargla
th: วาร์กลา

en: Oudômxai
th: อุดมไซ

en: Ourense
th: ออเรนเซ

en: Oxfordshire
th: ออกซ์ฟอร์ดเชียร์

en: Oyo
th: โอโย

en: Pabna
th: พับนา

en: Padova
th: ปาดัว

en: Pahang
th: ปะหัง

en: Palawan
th: ปาลาวัน

en: Palencia
th: ปาเลนเซีย

en: Palermo
th: ปาแลร์โม

en: Pallisa
th: ปัลลิซา

en: Panamá
th: ปานามา

en: Panevėžio Apskritis
th: ปาเนเวซีส

en: Papua
th: ปาปัว

en: Papua Barat
th: ปาปัวตะวันตก

en: Paramaribo
th: ปารามาริโบ

en: Paraná
th: ปารานา

en: Paraíba
th: ปาราอีบา

en: Pardubice
th: ปาร์ดูบีตเซ

en: Pardubický kraj
th: เขตปาร์ดูบีตเซ

en: Paris
th: ปารีส

en: Parma
th: ปาร์มา

en: Pará
th: ปารา

en: Pasco
th: ปัสโก

en: Pashchimanchal
th: ภาคตะวันตก (ปัศจิมาญจัล)

en: Pathum Thani
th: ปทุมธานี

en: Pattani
th: ปัตตานี

en: Pavia
th: ปาวีอา

en: Paysandú
th: ไปย์ซันดู

en: Pazardzhik
th: ปาซาร์จีค

en: Penghu
th: เผิงหู

en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

en: Penzenskaya oblast'
th: เปนซา, แคว้น

en: Perak
th: เประ

en: Perlis
th: ปะลิส

en: Permskiy kray
th: เปียร์ม, ดินแดน

en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

en: Pernik
th: เปร์นิค

en: Perugia
th: เปรูจา

en: Pescara
th: เปสการา

en: Peterborough
th: ปีเตอร์เบอโร

en: Pećki okrug
th: เปช

en: Phangnga
th: พังงา

en: Phatthalung
th: พัทลุง

en: Phatthaya
th: พัทยา

en: Phayao
th: พะเยา

en: Phetchabun
th: เพชรบูรณ์

en: Phetchaburi
th: เพชรบุรี

en: Phichit
th: พิจิตร

en: Phitsanulok
th: พิษณุโลก

en: Phnom Penh
th: พนมเปญ

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
th: พระนครศรีอยุธยา

en: Phrae
th: แพร่

en: Phuket
th: ภูเก็ต

en: Phôngsali
th: พงสาลี

en: Piacenza
th: เปียเซนซา

en: Piauí
th: ปีเอาอี

en: Pinar del Rio
th: ปีนาร์เดลรีโอ

en: Pingtung
th: ผิงตง

en: Pisa
th: ปีซา

en: Pistoia
th: ปิสโตยา

en: Piura
th: ปิวรา

en: Pleven
th: เปลเวน

en: Plovdiv
th: พลอฟดิฟ

en: Plymouth
th: พลีมัท

en: Plzeň jih
th: เปิลเซนใต้

en: Plzeň město
th: เปิลเซน

en: Plzeň sever
th: เปิลเซนเหนือ

en: Plzeňský kraj
th: เขตเปิลเซน

en: Podgorica
th: โปดโกรีซา

en: Poltavs'ka Oblast'
th: โปลตาวา, แคว้น

en: Polynésie française
th: เฟรนช์โปลินีเซีย

en: Pontevedra
th: ปอนเตเบดรา

en: Pordenone
th: ปอร์เดโนเน

en: Port Louis
th: พอร์ตหลุยส์

en: Port of Spain
th: พอร์ตออฟสเปน

en: Portalegre
th: ปูร์ตาเลเกร

en: Portland
th: พอร์ตแลนด์

en: Porto Novo
th: ปอร์โต-โนโว

en: Portsmouth
th: พอร์ตสมัท

en: Portuguesa
th: โปร์ตูเกซา

en: Potenza
th: โปเตนซา

en: Potosí
th: โปโตซี

en: Pousaat
th: โพธิสัตว์

en: Prachin Buri
th: ปราจีนบุรี

en: Prachuap Khiri Khan
th: ประจวบคีรีขันธ์

en: Praha 1
th: ปราก 1

en: Praha 10
th: ปราก 10

en: Praha 11
th: ปราก 11

en: Praha 12
th: ปราก 12

en: Praha 13
th: ปราก 13

en: Praha 14
th: ปราก 14

en: Praha 15
th: ปราก 15

en: Praha 2
th: ปราก 2

en: Praha 3
th: ปราก 3

en: Praha 4
th: ปราก 4

en: Praha 5
th: ปราก 5

en: Praha 6
th: ปราก 6

en: Praha 7
th: ปราก 7

en: Praha 8
th: ปราก 8

en: Praha 9
th: ปราก 9

en: Praha, hlavní město
th: ปราก

en: Praia
th: ไปรอา

en: Prato
th: ปราโต

en: Preah Vihear
th: พระวิหาร

en: Prey Veaeng
th: เปรยแวง

en: Prešovský kraj
th: เปรชอฟ, แคว้น

en: Prilep
th: พรีเลป

en: Prince Edward Island
th: ปรินซ์เอดเวิร์ดไอแลนด์

en: Prizrenski okrug
th: พริซเรน

en: Príncipe
th: ปรินซิปี

en: Pskovskaya oblast'
th: ปัสคอฟ, แคว้น

en: Puducherry
th: พอนดิเชอร์รี

en: Puebla
th: ปวยบลา

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Pulau Pinang
th: ปีนัง

en: Punjab
th: ปัญจาบ

en: Puno
th: ปูโน

en: Puntarenas
th: ปุนตาเรนัส

en: Purwanchal
th: ภาคตะวันออก (ปูรวาญจัล)

en: Puttalama
th: ปุตตาลัม

en: Pärnumaa
th: ปาร์นู

en: Pécs
th: เปช

en: Písek
th: ปีเซค

en: Příbram
th: เปอร์ชิบราม

en: P’yŏngyang
th: เปียงยาง

en: Qazvīn
th: กอซวีน

en: Qinghai
th: ชิงไห่

en: Qom
th: โกม

en: Quatre Bornes
th: กัตร์บอร์น

en: Quebec
th: ควิเบก

en: Queensland
th: ควีนส์แลนด์

en: Querétaro
th: เกเรตาโร

en: Quetzaltenango
th: เกซัลเตนังโก

en: Quezon
th: เกซอน

en: Quintana Roo
th: กินตานาโร

en: Quảng Ngãi
th: กว่างงาย

en: Quảng Trị
th: กว่างตรี

en: Rabat
th: ราบัต

en: Rabat Malta
th: ราบัตมอลตา

en: Ragusa
th: รากูซา

en: Rajasthan
th: ราชสถาน

en: Rajshahi
th: ราชชาฮี

en: Rakhine
th: ยะไข่

en: Rangpur
th: รังปุระ

en: Ranong
th: ระนอง

en: Rapti
th: ราปตี

en: Ratchaburi
th: ราชบุรี

en: Ratnapura
th: รัตนปุระ

en: Ravenna
th: ราเวนนา

en: Rayong
th: ระยอง

en: Razgrad
th: ราซกราด

en: Ra’s al Khaymah
th: ราสอัลไคมาห์

en: Reading
th: เรดิง

en: Redbridge
th: เรดบริดจ์

en: Reggio Calabria
th: เรจโจกาลาเบรีย

en: Reggio Emilia
th: เรจโจเอมีเลีย

en: Região Autónoma da Madeira
th: เขตปกครองตนเองมาเดย์รา

en: Región Metropolitana de Santiago
th: ซานเตียโก, เขตมหานคร

en: Respublika Ingushetiya
th: อินกูเชเตีย, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Respublika Krym
th: ไครเมีย, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Rethymno
th: เรอตีมโน

en: Reykjavík
th: เรคยาวิก

en: Rheinland-Pfalz
th: ไรน์แลนด์-พฟัลซ์

en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

en: Rimini
th: รีมีนี

en: Rio Grande do Norte
th: รีโอกรันดีโดนอร์เต

en: Rio Grande do Sul
th: รีโอกรันดีโดซูล

en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

en: Rivera
th: รีเวรา

en: Rivercess
th: ริเวอร์เซสส์

en: Rivers
th: ริเวอส์

en: Rivnens'ka Oblast'
th: รีฟเน, แคว้น

en: Roi Et
th: ร้อยเอ็ด

en: Roma
th: โรม

en: Rondônia
th: รอนโดเนีย

en: Roraima
th: รอไรมา

en: Rostovskaya oblast'
th: รอสตอฟ, แคว้น

en: Rotanak Kiri
th: รัตนคีรี

en: Rovigo
th: โรวีโก

en: Ruse
th: รูเซ

en: Ryazanskaya oblast'
th: เรียซาน, แคว้น

en: Région du Centre
th: ภาคกลาง

en: Réunion
th: เรอูนียง

en: Rēzekne
th: เรเซคเนอ

en: Rēzeknes novads
th: เรเซคเนอ, เทศบาล

en: Rīga
th: รีกา

en: Sa Kaeo
th: สระแก้ว

en: Saarland
th: ซาร์ลันด์

en: Sabah
th: ซาบาห์

en: Sabaragamuva paḷāta
th: จังหวัดสพรคมุว

en: Sabhā
th: ซับฮา

en: Sachsen
th: ซัคเซิน

en: Sachsen-Anhalt
th: ซัคเซิน-อันฮัลท์

en: Safi
th: ซาฟี

en: Saga
th: ซะงะ

en: Sagaing
th: สะกาย

en: Sagarmatha
th: สครมาถา

en: Saint Ann
th: เซนต์แอนน์

en: Saint David
th: เซนต์เดวิด

en: Saint George
th: เซนต์จอร์จ

en: Saint George Basseterre
th: เซนต์จอร์จบาสแตร์

en: Saint James
th: เซนต์เจมส์

en: Saint John
th: เซนต์จอห์น

en: Saint Kitts
th: เซนต์คิตส์

en: Saint-Louis
th: แซงต์ลุย

en: Saint-Martin
th: เซนต์มาร์ติน

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
th: แซงปีแยร์และมีเกอลง

en: Saitama
th: ซะอิตะมะ

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
th: ซาฮา [ยาคูตียา], สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Sakhalinskaya oblast'
th: ซาคาลิน, แคว้น

en: Sakon Nakhon
th: สกลนคร

en: Salamanca
th: ซาลามังกา

en: Salavan
th: สาละวัน

en: Saldus novads
th: ซัลดุส, เทศบาล

en: Salerno
th: ซาแลร์โน

en: Salgótarján
th: ชอลโกตอร์ยาน

en: Salima
th: ซาลีมา

en: Salta
th: ซัลตา

en: Salto
th: ซัลโต

en: Salzburg
th: ซาลซ์บูร์ก

en: Salé
th: ซาเล

en: Samaraskaya oblast'
th: ซามารา, แคว้น

en: Samarqand
th: ซามาร์คันด์

en: Samos
th: ซาโมส

en: Samsun
th: ซามซูน

en: Samut Prakan
th: สมุทรปราการ

en: Samut Sakhon
th: สมุทรสาคร

en: Samut Songkhram
th: สมุทรสงคราม

en: San Cristóbal
th: ซันกริสโตบัล

en: San Fernando
th: ซันเฟร์นันโด

en: San José
th: ซานโฮเซ

en: San Juan
th: ซานฮวน

en: San Luis
th: ซานลุยส์

en: San Luis Potosí
th: ซันลุยส์โปโตซี

en: San Miguel
th: ซานมีเกล

en: San Salvador
th: ซันซัลวาดอร์

en: San Vicente
th: ซานวีเซนเต

en: Sancti Spíritus
th: ซังก์ตีสปีรีตุส

en: Sandwell
th: แซนด์เวลล์

en: Sankt Gallen
th: ซังท์กาลเลิน

en: Sankt-Peterburg
th: เซนต์ปีเตอร์สเบิร์ก

en: Santa Ana
th: ซานตาอานา

en: Santa Catarina
th: ซันตากาตารีนา

en: Santa Cruz
th: ซานตากรูซ

en: Santa Cruz de Tenerife
th: ซานตากรูซเดเตเนรีฟี

en: Santa Fe
th: ซานตาเฟ

en: Santa Rosa
th: แซนตาโรซา

en: Santander
th: ซานตันเดร์

en: Santarém
th: ซันตาเรม

en: Santiago
th: ซานเตียโก

en: Santiago de Cuba
th: ซานเตียโกเดกูบา

en: Saraburi
th: สระบุรี

en: Saratovskaya oblast'
th: ซาราตอฟ, แคว้น

en: Sarawak
th: ซาราวัก

en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

en: Sassari
th: ซัสซารี

en: Satu Mare
th: ซาตูมาเร

en: Satun
th: สตูล

en: Savannakhét
th: สะหวันนะเขต

en: Savona
th: ซาโวนา

en: Schaffhausen
th: ชาฟฟ์เฮาเซิน

en: Schleswig-Holstein
th: ชเลสวิก-โฮลชไตน์

en: Schwyz
th: ชวีซ

en: Scotland
th: สกอตแลนด์

en: Segovia
th: เซโกเวีย

en: Selangor
th: สลังงอร์

en: Semnān
th: เซมนาน

en: Seoul Teugbyeolsi
th: โซล

en: Sergipe
th: เซร์ชิเป

en: Serres
th: เซร์เรส

en: Seti
th: เสตี

en: Settat
th: เซตตาต

en: Setúbal
th: เซตูบัล

en: Sevastopol
th: เซวัสตอปอล

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
th: นอร์ทออสซีเชีย-อาลาเนีย, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Sevilla
th: เซวิลล์

en: Sfax
th: สแฟกซ์

en: Shaanxi
th: ฉ่านซี

en: Shan
th: ชาน

en: Shandong
th: ชานตง

en: Shanghai
th: ช่างไห่ (เซี่ยงไฮ้)

en: Shanxi
th: ชานซี

en: Sheffield
th: เชฟฟิลด์

en: Shetland Islands
th: เชตแลนด์ไอแลนด์ส

en: Shiga
th: ชิงะ

en: Shimane
th: ชิมะเนะ

en: Shinyanga
th: ชินยังกา

en: Shizuoka
th: ชิซุโอะกะ

en: Shkodër
th: ชโคเดอร์

en: Shumen
th: ชูเมน

en: Si Sa Ket
th: ศรีสะเกษ

en: Sibiu
th: ซีบิว

en: Sichuan
th: ซื่อชวน (เสฉวน)

en: Sidi Bel Abbès
th: ซีดีเบลอับแบส

en: Siem Reab
th: เสียมราฐ

en: Siena
th: ซีเอนา

en: Siguiri
th: ซีกุยรี

en: Sikasso
th: ซีกาสโซ

en: Sikkim
th: สิกขิม

en: Silistra
th: ซิลิสตรา

en: Sinaloa
th: ซีนาโลอา

en: Sing Buri
th: สิงห์บุรี

en: Singida
th: ซิงกีดา

en: Sinnār
th: เซนนาร์

en: Sinop
th: ซีโนป

en: Siracusa
th: ซีรากูซา

en: Sirajganj
th: สิราชคันช์

en: Sivas
th: ซีวาส

en: Siġġiewi
th: ซิจจีวี

en: Sjælland
th: ภาคซีแลนด์

en: Skikda
th: สกีกดา

en: Sliema
th: สลีมา

en: Sligo
th: สไลโก

en: Sliven
th: สลีเวน

en: Slough
th: สเลา

en: Smolenskaya oblast'
th: สโมเลนสค์, แคว้น

en: Sofia
th: โซเฟีย

en: Sokoto
th: โซโคโต

en: Solihull
th: โซลิฮัลล์

en: Solothurn
th: โซโลทูร์น

en: Somerset
th: ซัมเมอร์เซต

en: Sondrio
th: ซอนดรีโอ

en: Songkhla
th: สงขลา

en: Sonora
th: โซโนรา

en: Sonsonate
th: ซอนโซนาเต

en: Sopron
th: โซโพรน

en: Soria
th: โซเรีย

en: Soroti
th: โซโรตี

en: Sousse
th: ซูสส์

en: South
th: ภาคใต้

en: South Abaco
th: เซาท์อาบาโก

en: South Andros
th: เซาท์อันดรอส

en: South Australia
th: เซาท์ออสเตรเลีย

en: South Ayrshire
th: เซาท์แอร์เชียร์

en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

en: South Central
th: ภาคกลางตอนใต้

en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

en: South East
th: ตะวันออกเฉียงใต้

en: South Eleuthera
th: เซาท์อิลิวเทรา

en: South Gloucestershire
th: เซาท์กลอสเตอร์เชียร์

en: South Island
th: เซาท์ไอแลนด์

en: South West
th: ตะวันตกเฉียงใต้

en: South-East
th: ภาคตะวันออกเฉียงใต้

en: South-West
th: ภาคตะวันตกเฉียงใต้

en: Southampton
th: เซาแทมป์ตัน

en: Southend-on-Sea
th: เซาท์เอนด์-ออน-ซี

en: Southern
th: ภาคใต้

en: Southern (Sierra Leone)
th: เขตใต้ (เซียร์ราลีโอน)

en: Southern (Zambia)
th: ภาคใต้ (แซมเบีย)

en: Southern Grenadine Islands
th: หมู่เกาะเซาเทิร์นเกรนาดีน

en: Southern Leyte
th: เซาเทิร์นเลย์เต

en: Southern Region
th: ภาคใต้

en: Southland
th: เซาท์แลนด์

en: St. Helens
th: เซนต์เฮเลนส์

en: Staffordshire
th: สแตฟฟอร์ดเชียร์

en: Stara Zagora
th: สตาราซากอรา

en: Stavropol'skiy kray
th: สตัฟโรปอล, ดินแดน

en: Sterea Ellada
th: กรีซกลาง

en: Stirling
th: สเตอร์ลิง

en: Stockholms län
th: สตอกโฮล์ม, เทศมณฑล

en: Stockport
th: สต็อกพอร์ต

en: Stueng Traeng
th: สตึงแตรง

en: Suceava
th: ซูทชาวา

en: Sucre
th: ซูเกร

en: Sudur Pashchimanchal
th: ภาคตะวันตกไกล (สุทุรปัศจิมาญจัล)

en: Sukhothai
th: สุโขทัย

en: Sulawesi
th: สุลาเวสี

en: Sulawesi Barat
th: สุลาเวสีตะวันตก

en: Sulawesi Selatan
th: สุลาเวสีใต้

en: Sulawesi Tengah
th: สุลาเวสีกลาง

en: Sulawesi Tenggara
th: สุลาเวสีตะวันออกเฉียงใต้

en: Sulawesi Utara
th: สุลาเวสีเหนือ

en: Sumatera
th: สุมาตรา

en: Sumatera Utara
th: สุมาตราเหนือ

en: Sumatra Barat
th: สุมาตราตะวันตก

en: Sumatra Selatan
th: สุมาตราใต้

en: Sumqayıt
th: ซุมไคอิต

en: Sums 'ka Oblast'
th: ซูมี, แคว้น

en: Sunderland
th: ซันเดอร์แลนด์

en: Suphan Buri
th: สุพรรณบุรี

en: Surat Thani
th: สุราษฎร์ธานี

en: Surigao del Norte
th: ซูรีเกาเดลนอร์เต

en: Surigao del Sur
th: ซูรีเกาเดลซูร์

en: Surin
th: สุรินทร์

en: Surt
th: ซีร์เต

en: Suðurland
th: ภาคใต้

en: Suðurnes
th: คาบสมุทรใต้

en: Svaay Rieng
th: สวายเรียง

en: Swansea;Abertawe
th: สวอนซี

en: Swindon
th: สวินดัน

en: Syddanmark
th: เดนมาร์กภาคใต้

en: Sylhet
th: ซิลเฮต

en: Szeged
th: เซเกต

en: Szekszárd
th: เซกซาร์ด

en: Szolnok
th: โซลโนก

en: Szombathely
th: ซอมบอตเฮย์

en: Székesfehérvár
th: เซเกชเฟเฮร์วาร์

en: São Paulo
th: เซาเปาลู

en: São Tomé
th: เซาตูเม

en: Ségou
th: เซกู

en: Sétif
th: เซติฟ

en: Sühbaatar
th: ซูห์บาตาร์

en: Sūhāj
th: ซอแฮก

en: Taakaev
th: ตาแก้ว

en: Tabasco
th: ตาบัสโก

en: Tabora
th: ตาโบรา

en: Tabūk
th: ตาบูก

en: Tacna
th: ตักนา

en: Tahoua
th: เตาอา

en: Taichung
th: ไถจง

en: Taichung City
th: นครไถจง

en: Tainan
th: ไถหนาน

en: Tainan City
th: นครไถหนาน

en: Taipei
th: ไทเป

en: Taipei City
th: นครไทเป

en: Taitung
th: ไถตง

en: Taiwan
th: ไต้หวัน

en: Tak
th: ตาก

en: Tamanghasset
th: ตามันกอสเซต

en: Tamaulipas
th: ตาเมาลีปัส

en: Tambovskaya oblast'
th: ตัมบอฟ, แคว้น

en: Tameside
th: เทมไซด์

en: Tamil Nadu
th: ทมิฬนาฑู

en: Tanga
th: ทังกา

en: Tangail
th: ทังไคล์

en: Tanger-Assilah
th: แทนเจียร์

en: Tanger-Tétouan
th: แทนเจียร์-เตตวน

en: Tanintharyi
th: ตะนาวศรี

en: Taoyuan
th: เถาหยวน

en: Taraba
th: แทราบา

en: Taranto
th: ตารันโต

en: Tarija
th: ตารีฮา

en: Tarlac
th: ตาร์ลัก

en: Tarragona
th: ตาร์ราโกนา

en: Tartumaa
th: ตาร์ตู

en: Tartus
th: ตอร์ตูส

en: Tasmania
th: แทสเมเนีย

en: Tatabánya
th: ตอตอบานเญาะ

en: Tatarstan, Respublika
th: ตาตาร์สถาน, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Taza
th: ตาซา

en: Tehrān
th: เตหะราน

en: Tekirdağ
th: เตกีร์ดาก

en: Tel-Aviv
th: เทลอาวีฟ

en: Tennessee
th: เทนเนสซี

en: Teramo
th: เตราโม

en: Terengganu
th: ตรังกานู

en: Terni
th: แตร์นี

en: Ternopil's'ka Oblast'
th: เตียร์นอปิล, แคว้น

en: Teruel
th: เตรูเอล

en: Tete
th: เตเต

en: Tetovo
th: เตตอวอ

en: Texas
th: เทกซัส

en: Thanh Hóa
th: ตานห์ฮัว

en: Thessalia
th: เทสซาเลีย (เทสซาลี)

en: Thessaloniki
th: เทสซาโลนีกิ

en: Thimphu
th: ทิมพู

en: Thiès
th: ตีแยส

en: Thurgau
th: ทูร์เกา

en: Thüringen
th: เทือริงเงิน

en: Tianjin
th: เทียนจิน (เทียนสิน)

en: Ticino
th: ทีชีโน

en: Tighina
th: ตีกีนา

en: Tindouf
th: ตินดูฟ

en: Tiranë
th: ตีราเนอ

en: Tirol
th: ทิโรล

en: Tizi Ouzou
th: ตีซีอูซู

en: Tiznit
th: ติซนิต

en: Tlaxcala
th: ตลัซกาลา

en: Tlemcen
th: ตเลมเซน

en: Toamasina
th: โตอามาซีนา

en: Tocantins
th: โตกันตินส์

en: Tochigi
th: โทะชิงิ

en: Tokushima
th: โทะกุชิมะ

en: Tokyo
th: โตเกียว

en: Toliara
th: โตลียารา

en: Tombouctou
th: ตงบุคตู

en: Tomskaya oblast'
th: ตอมสค์, แคว้น

en: Tongatapu
th: ตองกาตาปู

en: Tororo
th: โตโรโร

en: Toshkent
th: ทาชเคนต์

en: Tottori
th: ทตโตะริ

en: Toyama
th: โทะยะมะ

en: Tozeur
th: โตซัวร์

en: Trabzon
th: แตรบซัน

en: Trang
th: ตรัง

en: Trapani
th: ตราปานี

en: Trat
th: ตราด

en: Treinta y Tres
th: เตรย์นตา อี เตรส

en: Trento
th: เตรนโต

en: Trenčiansky kraj
th: เทรนชีน, แคว้น

en: Treviso
th: เตรวีโซ

en: Trieste
th: ตรีเอสเต

en: Trikala
th: ตรีกาลา

en: Trikuṇāmalaya
th: ตรินคอมาลี

en: Tripura
th: ตริปุระ

en: Trnavský kraj
th: เตอร์นาวา, แคว้น

en: Trujillo
th: ตรูฮีโย

en: Tukuma novads
th: ตูคุมส์, เทศบาล

en: Tul'skaya oblast'
th: ตูลา, แคว้น

en: Tulcea
th: ตุลเชีย

en: Tumbes
th: ตุมเบส

en: Tunis
th: ตูนิส

en: Tutong
th: ตูตง

en: Tverskaya oblast'
th: ตเวียร์, แคว้น

en: Tyumenskaya oblast'
th: ตูย์เมน, แคว้น

en: Tyva, Respublika [Tuva]
th: ตูวา, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Tábor
th: ตาบอร์

en: Táchira
th: ตาชีรา

en: Tây Ninh
th: เตยนินห์

en: Tébessa
th: ทีเบสซา

en: Tétouan
th: เตตวน

en: Tā'izz
th: ตาอีซ

en: T’bilisi
th: ทบิลิซี

en: Ubon Ratchathani
th: อุบลราชธานี

en: Udine
th: อูดีเน

en: Udmurtskaya Respublika
th: อุดมูร์ต, สาธารณรัฐปกครองตนเอง

en: Udon Thani
th: อุดรธานี

en: Ul'yanovskaya oblast'
th: อุลยานอฟสค์, แคว้น

en: Ulanbaatar
th: อูลานบาตอร์

en: Ulsan Gwang'yeogsi
th: อุลซาน

en: Umm al Qaywayn
th: อุมม์อัลไกไวน์

en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

en: United States Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา

en: Upper East
th: ตะวันออกตอนบน

en: Upper North
th: ภาคเหนือตอนบน

en: Upper South
th: ภาคใต้ตอนบน

en: Upper West
th: ตะวันตกตอนบน

en: Uppsala län
th: อุปป์ซาลา, เทศมณฑล

en: Uri
th: อูรี

en: Utah
th: ยูทาห์

en: Uthai Thani
th: อุทัยธานี

en: Utrecht
th: อูเทรคต์

en: Uttar Pradesh
th: อุตตรประเทศ

en: Uttaradit
th: อุตรดิตถ์

en: Uttarakhand
th: อุตตราขัณฑ์

en: Uturu paḷāta
th: จังหวัดเหนือ

en: Uturumæ̆da paḷāta
th: จังหวัดกลางตอนเหนือ

en: Vacoas-Phoenix
th: วาโคอัส-ฟินิกซ์

en: Vaduz
th: วาดุซ

en: Valais
th: วาเล

en: Valencia / València
th: บาเลนเซีย

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
th: บาเลนเซีย, ชุมชน

en: Valgamaa
th: วาลกา

en: Valladolid
th: บายาโดลิด

en: Valletta
th: วัลเลตตา

en: Valmiera
th: วาลเมียรา

en: Van
th: วาน

en: Varaždinska županija
th: วาราซดิน

en: Varese
th: วาเรเซ

en: Varna
th: วาร์นา

en: Vaud
th: โว

en: Vayamba paḷāta
th: จังหวัดตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Veles
th: เวเลส

en: Veliko Tarnovo
th: เวลิโกเตอร์โนโว

en: Venezia
th: เวนีซ

en: Ventspils
th: เวนต์สปิลส์

en: Ventspils novads
th: เวนต์สปิลส์, เทศบาล

en: Veracruz
th: เวรากรูซ

en: Vercelli
th: แวร์เชลลี

en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

en: Verona
th: เวโรนา

en: Vestfirðir
th: ฟยอร์ดตะวันตก

en: Vesturland
th: ภาคตะวันตก

en: Veszprém
th: เวสเพรม

en: Veszprém (county)
th: เวสเพรม

en: Viana do Castelo
th: เวียนาดูกัชเตลู

en: Vibo Valentia
th: วีโบวาเลนตีอา

en: Vicebskaja voblasc'
th: เขตวีตเซียบสค์

en: Vicenza
th: วีเซนซา

en: Victoria
th: วิกตอเรีย

en: Vidin
th: วีดิน

en: Vienne
th: เวียนน์

en: Vientiane
th: เวียงจันทน์

en: Vila Real
th: วีลาเรอัล

en: Ville de Kigali
th: คิกาลี

en: Vilniaus Apskritis
th: วิลนีอุส

en: Vinnyts'ka Oblast'
th: วินนิตเซีย, แคว้น

en: Virgin Islands
th: หมู่เกาะเวอร์จิน

en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

en: Viseu
th: วีเซอู

en: Viterbo
th: วีแตร์โบ

en: Vladimirskaya oblast'
th: วลาดีมีร์, แคว้น

en: Vlorë
th: วโลเรอ

en: Volgogradskaya oblast'
th: วอลโกกราด, แคว้น

en: Vologodskaya oblast'
th: โวลอกดา, แคว้น

en: Vorarlberg
th: โฟราร์ลแบร์ก

en: Voreio Aigaio
th: อีเจียนเหนือ

en: Voronezhskaya oblast'
th: โวโรเนช, แคว้น

en: Vratsa
th: วราตซา

en: Võrumaa
th: เวอรู

en: Wakayama
th: วะกะยะมะ

en: Wake Island
th: เวก, เกาะ

en: Wakefield
th: เวกฟิลด์

en: Wales
th: เวลส์

en: Wallis-et-Futuna
th: วอลลิสและฟูตูนา

en: Walsall
th: วอลซอลล์

en: Washington
th: วอชิงตัน

en: Waterford
th: วอเตอร์ฟอร์ด

en: Wellington
th: เวลลิงตัน

en: West
th: ภาคตะวันตก

en: West Bengal
th: เบงกอลตะวันตก

en: West Grand Bahama
th: เวสต์แกรนด์บาฮามา

en: West Sussex
th: เวสต์ซัสเซกซ์

en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

en: Western
th: ภาคตะวันตก

en: Western Area (Freetown)
th: เขตตะวันตก (ฟรีทาวน์)

en: Western Australia
th: เวสเทิร์นออสเตรเลีย

en: Western Samar
th: เวสเทิร์นซามาร์

en: Western Tobago
th: เวสเทิร์นโตเบโก

en: Wexford
th: เวกซ์ฟอร์ด

en: Wigan
th: วิกัน

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
th: กัวลาลัมเปอร์

en: Wilayah Persekutuan Labuan
th: ลาบวน

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
th: ปุตราจายา

en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

en: Wolverhampton
th: วุลเวอร์แฮมป์ตัน

en: Worcestershire
th: วูสเตอร์เชียร์

en: Wrexham;Wrecsam
th: เร็กซัม

en: Wyoming
th: ไวโอมิง

en: Xagħra
th: ชารา

en: Xaignabouli
th: ไซยะบูลี

en: Xanthi
th: ซานทิ

en: Xewkija
th: เชวกียา

en: Xianggang (Hong-Kong)
th: ฮ่องกง

en: Xiangkhoang
th: เชียงขวาง

en: Xiasômboun
th: ไซสมบูน

en: Xinjiang
th: ซินเจียง

en: Xizang
th: ซีจ้าง (ทิเบต)

en: Xékong
th: เซกอง

en: Yala
th: ยะลา

en: Yamagata
th: ยะมะงะตะ

en: Yamaguchi
th: ยะมะงุชิ

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
th: ยามาโล-เนเนตส์, ดินแดนปกครองตนเอง

en: Yamanashi
th: ยะมะนะชิ

en: Yambol
th: ยามโบล

en: Yangon
th: ย่างกุ้ง

en: Yaracuy
th: ยารากุย

en: Yaroslavskaya oblast'
th: ยาโรสลาฟล์, แคว้น

en: Yasothon
th: ยโสธร

en: Yazd
th: ยาซด์

en: Yerushalayim Al Quds
th: เยรูซาเลม

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
th: ยิว (เยฟเรสกายา), แคว้นปกครองตนเอง

en: Yobe
th: โยเบ

en: Yogyakarta
th: ยอกยาการ์ตา

en: York
th: ยอร์ก

en: Yucatán
th: ยูกาตัง

en: Yukon Territory
th: ยูคอนเทร์ริทอรี

en: Yunlin
th: หยุนหลิน

en: Yunnan
th: หยุนหนาน (ยูนนาน)

en: Yāpanaya
th: จัฟฟ์นา

en: Zacapa
th: ซากาปา

en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

en: Zaire
th: ซาอีร์

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
th: ซัมโบวังกา, คาบสมุทร (ภาค 9)

en: Zamboanga del Norte
th: ซัมโบวังกาเดลนอร์เต

en: Zamboanga del Sur
th: ซัมโบวังกาเดลซูร์

en: Zamora
th: ซาโมรา

en: Zanjān
th: ซานจาน

en: Zaporiz'ka Oblast'
th: ซาปอริจเชีย, แคว้น

en: Zaragoza
th: ซาราโกซา

en: Zhambyl oblysy
th: จัมบิล, จังหวัด

en: Zhejiang
th: เจ้อเจียง

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
th: จีโตมีร์, แคว้น

en: Ziguinchor
th: ซีเกงชอร์

en: Zinder
th: ซินเดอร์

en: Znojmo
th: ซนอยโม

en: Zomba
th: โซมบา

en: Zonguldak
th: ซองกุลดัก

en: Zug
th: ซุก

en: Zulia
th: ซูเลีย

en: Zürich
th: ซูริก

en: Ávila
th: อาบีลา

en: Çanakkale
th: ซานักกาเล

en: Évora
th: เอวอรา

en: Örebro län
th: เออเรบรู, เทศมณฑล

en: Ústecký kraj
th: เขตอุสตีนัดลาเบม

en: Ústí nad Labem
th: อุสตีนัดลาเบม

en: Ādīs Ābeba
th: แอดดิสอาบาบา

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
th: อาเซอร์ไบจานตะวันตก

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
th: อาเซอร์ไบจานตะวันออก

en: Đà Nẵng
th: ดานัง

en: Ħamrun
th: ฮัมรุน

en: İstanbul
th: อิสตันบูล

en: İzmir
th: อิซมีร์

en: Şan'ā'
th: ซานา

en: Şanlıurfa
th: ซันลีอูร์ฟา

en: Šiaulių Apskritis
th: เซาเล

en: Štip
th: ซตีป

en: Ūva paḷāta
th: จังหวัดอูวา

en: Żabbar
th: ซับบาร์

en: Żejtun
th: เซย์ตูน

en: Żurrieq
th: ซูร์รีก

en: Žilinský kraj
th: ซีลีนา, แคว้น

en: Ḥā'il
th: ฮาอิล

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
th: อัมมาน
