iso_639_5 - en to sr translation catalogue (1902 entries)

en: !Xõ language
sr: ksoški jezik

en: Abaknon language
sr: abaknonski jezik

en: Abau language
sr: abauski jezik

en: Abazin language
sr: abazinski jezik

en: Abkhaz language
sr: abkaski jezik

en: Abkhazo-Adyghian languages
sr: abkaško-adigjanski jezik

en: Abor language
sr: aborski jezik

en: Abruzzese dialect
sr: abruceški dijalekt

en: Abui language
sr: abujski jezik

en: Abujhmaria dialect
sr: abujmarijski dijalekt

en: Abulas language
sr: abuleški jezik

en: Abun language
sr: abunski jezik

en: Abung dialect
sr: abunški dijalekt

en: Achang language
sr: ačanški jezik

en: Achinese language
sr: akineški jezik

en: Acholi language
sr: akolski jezik

en: Adhola language
sr: adolski jezik

en: Adnyamathanha language
sr: adniamatanski jezik

en: Adygei language
sr: adigeški jezik

en: Adzera language
sr: adzerski jezik

en: Adzhar dialect
sr: adzarski jezik

en: Aeolic Greek dialect
sr: eolsko-grčki dijalekt

en: Afrikaans language
sr: afrikanski jezik

en: Afro-Asiatic languages
sr: afro-azijski jezici

en: Afshar dialect
sr: afšarski jezik

en: Agarabe language
sr: agarabski jezik

en: Agta language
sr: agtski jezik

en: Agul language
sr: agulski jezik

en: Agusan Manobo language
sr: agusko-manobski jezik

en: Agutaynen language
sr: agutaunski jezik

en: Ahom language
sr: ahomski jezik

en: Aja language (South Sudan)
sr: ajski jezik (Južni Sudan)

en: Ajie language
sr: ajiški jezik

en: Akei language
sr: akeški jezik

en: Akha language
sr: akski jezik

en: Akhwakh language
sr: akvakski jezik

en: Akit dialect
sr: akitski dijalekt

en: Akka dialect
sr: akski dijalekt

en: Aklanon language
sr: aklanski jezik

en: Alamblak language
sr: alamblaški jezik

en: Alangan language
sr: alanganski jezik

en: Alas dialect
sr: alaški jezik

en: Alawa language
sr: alavski jezik

en: Albanian language
sr: albanski jezik

en: Alemannic dialects
sr: alemanski dijalekti

en: Alor language (Austronesian)
sr: alorski jezik (austronežanski)

en: Altai language
sr: altajski jezik

en: Altaic languages
sr: altaški jezici

en: Alu Kurumba language
sr: alu-kurumbski jezik

en: Alune language
sr: alunski jezik

en: Alur language
sr: alurski jezik

en: Alyawarra language
sr: aliavarski jezik

en: Ama language (Papua New Guinea)
sr: amski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Amanab language
sr: amanabski jezik

en: Amarag language
sr: amaraški jezik

en: Ambai language
sr: ambajski jezik

en: Amboinese languages
sr: amboineški jezik

en: Ambrym language
sr: ambrimski jezik

en: Amdo dialect
sr: amdoški jezik

en: Amele language
sr: amelski jezik

en: Amganad Ifugao dialect
sr: amganadsko-ifugaoški jezik

en: Ami language (Australia)
sr: amski jezik (Australija)

en: Amis language
sr: amiski jezik

en: Ampale language
sr: ampalski jezik

en: Anakalang dialect
sr: anakalanški dijalekt

en: Anatolian languages
sr: anatolski jezici

en: Andi languages
sr: andiski jezici

en: Aneityum language
sr: aneitjumski jezik

en: Anem language
sr: anemski jezik

en: Aneme Wake language
sr: anemsko-vakski jezik

en: Anesu language
sr: aneški jezik

en: Angal Heneng language
sr: angalsko-henenški jezik

en: Angami language
sr: angamski jezik

en: Angan languages
sr: anganski jezici

en: Anggor language
sr: angorski jezik

en: Angkola dialect
sr: angkolski jezik

en: Anglo-Norman dialect
sr: anglo-normanski dijalekt

en: Anguthimri language
sr: angutimriški jezik

en: Anindilyakwa language
sr: anindiljakvanski jezik

en: Ankave language
sr: ankavski jezik

en: Anmatyerre language
sr: anmatjerski jezik

en: Antaisaka dialect
sr: antaisaški dijalekt

en: Antandroy dialect
sr: antandrojski dijalekt

en: Anuak language
sr: anuakski jezik

en: Anuta language
sr: anutski jezik

en: Ao language
sr: aoski jezik

en: Aomie language
sr: aomjeski jezik

en: Apatani language
sr: apatanski jezik

en: Apma language
sr: apmaški jezik

en: Arabana language
sr: arabanski jezik

en: Aragonese language
sr: aragonski jezik

en: Arakanese language
sr: arakaneški jezik

en: Araki language
sr: arakski jezik

en: Archi language
sr: arčiški jezik

en: Areare language
sr: arearski jezik

en: Aribwatsa language
sr: aribvacki jezik

en: Aringa language
sr: arinški jezik

en: Armenian language
sr: jermenski jezik

en: Armeno-Kipchak language
sr: jermensko-kipčaški jezik

en: Aromanian dialect
sr: arumunski dijalekt

en: Arop-Lokep language
sr: aropsko-lokepski jezik

en: Arosi language
sr: aroški jezik

en: Artificial languages
sr: veštački jezici

en: Asaro language
sr: asaroški jezik

en: Asilulu language
sr: asilulski jezik

en: Asmat language
sr: asmatski jezik

en: Ata Manobo language
sr: ata-manobski jezik

en: Atayal language
sr: atajalski jezik

en: Atchin language
sr: atčinski jezik

en: Athpare language
sr: atparski jezik

en: Atinggola language
sr: antingolski jezik

en: Atta language
sr: ataški jezik

en: Attic Greek dialect
sr: atičko-grčki dijalekt

en: Au language
sr: aujski jezik

en: Aulua language
sr: auluški jezik

en: Australian languages
sr: australijski jezici

en: Austro-Asiatic languages
sr: austro-azijski jezici

en: Austronesian languages
sr: austronežanski jezici

en: Auyana language
sr: aujanski jezik

en: Avaric language
sr: avarski jezik

en: Avava language
sr: avavski jezik

en: Avestan language
sr: avestanski jezik

en: Awa language (Eastern Highlands Province, Papua New Guinea)
sr: avski jezik (Istočna planinska oblast, Papua Nova Gvineja)

en: Awabakal language
sr: avabakalski jezik

en: Awara language
sr: avaraški jezik

en: Ayangan Ifugao dialect
sr: ajangansko-ifugaoški dijalekt

en: Ayiwo language
sr: ajivoški jezik

en: Ayta Anchi Sambal dialect
sr: ajto-anči-sambalski dijalekt

en: Ayta Mag Indi dialect
sr: ajta-mag-indski dijalekt

en: Azerbaijani language
sr: azerbejdžanski jezik

en: Baba Malay language
sr: baba-malajski jezik

en: Bable dialect
sr: bableški dijalekt

en: Bada language (Indonesia)
sr: badski jezik (Indonezija)

en: Badaga dialect
sr: badagaški dijalekt

en: Badzhuv dialect
sr: badzuvski dijalekt

en: Bagirmi language
sr: bagirmski jezik

en: Bagobo language
sr: bagobski jezik

en: Bagulal language
sr: bagulalski jezik

en: Baham language
sr: bahameški jezik

en: Bahinemo language
sr: bahinemski jezik

en: Bahing dialect
sr: bahinški dijalekt

en: Bai language (China)
sr: bajski jezik (Kina)

en: Baima language
sr: bajmeški jezik

en: Baining language
sr: baininški jezik

en: Bajau language
sr: bajauski jezik

en: Baka language (Congo (Democratic Republic) and South Sudan)
sr: bakeški jezik (Kongo (Demokratska Republika) i Južni Sudan)

en: Bakhtiari language
sr: baktjarski jezik

en: Baki language (Vanuatu)
sr: bakiški jezik (Vanuatu)

en: Bakumpai dialect
sr: bakumpajski dijalekt

en: Balaesang language
sr: balaesanški jezik

en: Balangao language
sr: balanški jezik

en: Balangingì dialect
sr: balanginški dijalekt

en: Balantak language
sr: balantaški jezik

en: Balinese language
sr: balineški jezik

en: Balti language
sr: baltski jezik

en: Baltic languages
sr: baltički jezici

en: Baltic-Finnic languages
sr: baltičko-finski jezici

en: Balto-Slavic linguistic unity
sr: balto-slovenska jezička jedinica

en: Baluchi language
sr: balučiški jezik

en: Bambatana language
sr: bambatanski jezik

en: Bamu River language
sr: bamsko-rečni jezik

en: Banda language (Indonesia)
sr: bandski jezik (Indonezija)

en: Bandjalang language
sr: bandjalanski jezik

en: Banggai language
sr: bangeški jezik

en: Banjar Hulu dialect
sr: bandžarsko-hulski jezik

en: Banjarese language
sr: bandžareški jezik

en: Banoni language
sr: banonski jezik

en: Bantawa language
sr: bantavski jezik

en: Banten dialect
sr: bantenski dijalekt

en: Banton language
sr: bantonski jezik

en: Banyjima language
sr: banidžimski jezik

en: Bara dialect (Madagascar)
sr: barski dijalekt (Madagaskar)

en: Barai language
sr: barajski jezik

en: Baram language
sr: baramski jezik

en: Barangas language
sr: barangaški jezik

en: Bardi language
sr: bardski jezik

en: Bareë dialect
sr: bareiški dijalekt

en: Bari language (Nilotic)
sr: bariški jezik (Nilotski)

en: Bariai language
sr: bariaski jezik

en: Barkindji language
sr: barkinddžiški jezik

en: Barngarla language
sr: barngarlski jezik

en: Bartang dialect
sr: bartanški dijalekt

en: Baruya language
sr: barujski jezik

en: Basap language
sr: basapški jezik

en: Bashgali language
sr: bašgalski jezik

en: Bashkir language
sr: baškirski jezik

en: Basic English
sr: osnovni engleski

en: Basque (family)
sr: baskijski (porodica)

en: Batad Ifugao dialect
sr: batadsko-ifugaoški dijalekt

en: Batak language
sr: batački jezik

en: Batak language (Philippines)
sr: batački jezik (Filipini)

en: Bats language
sr: batski jezik

en: Bau-Jagoi dialect
sr: bau-jagoiški dijalekt

en: Bauro language
sr: bauroški jezik

en: Bauzi language
sr: bauziški jezik

en: Bawo language (Indonesia)
sr: bavoški jezik (Indonezija)

en: Bayan language
sr: bajanski jezik

en: Bayungu language
sr: bajunški jezik

en: Beary dialect
sr: birski dijalekt

en: Begak dialect
sr: begaški dijalekt

en: Bekati' language
sr: bekatski jezik

en: Belait language
sr: belaitski jezik

en: Belhariya language
sr: belharijski jezik

en: Benabena language
sr: benabenski jezik

en: Benakat language
sr: benakatski jezik

en: Bengkulu language
sr: bengkulski jezik

en: Berawan language
sr: beravanski jezik

en: Berik language
sr: beriški jezik

en: Berta language
sr: bertaoški jezik

en: Besemah dialect
sr: besemaški dijalekt

en: Betsileo dialect
sr: betsileoški dijalekt

en: Betsimisaraka dialect
sr: betsimisaraški dijalekt

en: Bezhta language
sr: bezhtanski jezik

en: Bhantu language
sr: bantuški jezik

en: Biak language
sr: bjaški jezik

en: Biangai language
sr: bjangajski jezik

en: Biatah dialect
sr: bjataški jezik

en: Bidjara language
sr: bidjarski jezik

en: Bieria language
sr: bjerianski jezik

en: Big Nambas language
sr: big-nambaški jezik

en: Bikol language
sr: bikolski jezik

en: Bilaan language
sr: bilaanski jezik

en: Biliau language
sr: biliaujski jezik

en: Bilua language
sr: biluajski jezik

en: Bimanese language
sr: bimaneški jezik

en: Bimin language
sr: biminski jezik

en: Binandere language
sr: binanderski jezik

en: Binongko dialect
sr: binongški dijalekt

en: Bintauna language
sr: bintaunski jezik

en: Binukid Manobo language
sr: binukidko-manoboški jezik

en: Binumarien language
sr: binumarjenski jezik

en: Biri language (Australia)
sr: birski jezik (Australija)

en: Birri language (Central African Republic)
sr: biriški jezik (Centralnoafrička Republika)

en: Bisayan languages
sr: bisajanski jezici

en: Bishnupuriya dialect
sr: bišnupurijski dijalekt

en: Bisorio language
sr: bisorioški jezik

en: Bitur language
sr: biturski jezik

en: Black Tai language
sr: blek-tajski jezik

en: Blagar language
sr: blagarski jezik

en: Bodo language
sr: bodoški jezik

en: Bodo languages
sr: bodoški jezici

en: Boiken language
sr: bojkenski jezik

en: Bokar language
sr: bokarski jezik

en: Bolaang Mongondow language
sr: bolanško-mongondovski jezik

en: Bolinao dialect
sr: bolinajski dijalekt

en: Bolongan language
sr: bolonganski jezik

en: Bom language
sr: bomski jezik

en: Bonai dialect
sr: bonajski dijalekt

en: Bonan language
sr: bonanski jezik

en: Bongo language
sr: bongoški jezik

en: Bongo-Bagirmi languages
sr: bongo-bagirmski jezici

en: Bongu language
sr: bonguški jezik

en: Bontoc language
sr: bontočki jezik

en: Bor dialect (Dinka)
sr: borski dijalekt (Dinka)

en: Bor language (Lwo)
sr: borski jezik (Lvo)

en: Bori language
sr: boriški jezik

en: Bosavi language
sr: bosavski jezik

en: Botlikh language
sr: botlički jezik

en: Botolan Sambal dialect
sr: botolski-sambalski dijalekt

en: Bouyei language
sr: boujejski jezik

en: Boyash dialect
sr: bojaški dijalekt

en: Brahui language
sr: brahujski jezik

en: Breton language
sr: bretonski jezik

en: Brunei language
sr: brunejski jezik

en: Brythonic languages
sr: britonski jezici

en: Buang language
sr: buanški jezik

en: Budukh language
sr: budučki jezik

en: Bugis language
sr: bugiški jezik

en: Bugotu language
sr: bugotski jezik

en: Bugun language
sr: bugunski jezik

en: Buin language
sr: buinski jezik

en: Bukar Sadong language
sr: bukarsko-sadonški jezik

en: Bukawa language
sr: bukavski jezik

en: Bulgaro-Turkic language
sr: bugarsko-turski jezik

en: Bunaba language
sr: bunabski jezik

en: Bunaban languages
sr: bunabanski jezici

en: Bunak language
sr: bunački jezik

en: Bunama language
sr: bunamski jezik

en: Bune Bonda dialect
sr: bune-bondski dijalekt

en: Bungku language
sr: bungkuški jezik

en: Bunun language
sr: bununski jezik

en: Buol language
sr: buolski jezik

en: Burarra language
sr: burarski jezik

en: Burmese language
sr: burmanski jezik

en: Burum language (Papua New Guinea)
sr: burumski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Butchulla language
sr: bačulski jezik

en: Bwaidoga language
sr: bvajdoški jezik

en: Bwatoo language
sr: bvatuski jezik

en: Byangsi language
sr: bjangški jezik

en: Béarnais dialect
sr: bearneški dijalekt

en: Cajun French dialect
sr: kajinsko-francuski dijalekt

en: Calamian Tagbanwa language
sr: kalamjansko-tagbanski jezik

en: Caluyanun language
sr: kalujanunski jezik

en: Camuhi language
sr: kamuški jezik

en: Cantonese dialects
sr: kantonski dijalekti

en: Cao Lan language
sr: kao-lanski jezik

en: Carian language
sr: karijanski jezik

en: Carolinian language
sr: karolinški jezik

en: Catalan language
sr: katalonski jezik

en: Caucasian Albanian language
sr: kavkaski albanski jezik

en: Caucasian languages
sr: kavkaski jezici

en: Cebuano language
sr: cebuanški jezik

en: Celtic languages
sr: keltski jezici

en: Central American Indian languages
sr: centralnoamerički indijanski jezici

en: Central Bontoc dialect
sr: centralno-bontoški dijalekt

en: Central Cordilleran languages
sr: središnje-kordiljerski jezici

en: Central Melanau language
sr: središnje-melanauški jezik

en: Central Paman languages
sr: središnje-pamanski jezici

en: Central Sama language
sr: središnje-samski jezik

en: Central Subanen dialect
sr: središnje-subanski dijalekt

en: Central Sudanic languages
sr: središnje-sudanski jezici

en: Chagatai language
sr: čagatajski jezik

en: Chahar dialect
sr: čaharski dijalekt

en: Chakhesang language
sr: čakesanški jezik

en: Chalkandu dialect
sr: čalkandski dijalekt

en: Cham language
sr: čamski jezik

en: Chamalal language
sr: čamalski jezik

en: Chamba Lahuḷi dialect
sr: čamba-lahulski dijalekt

en: Chambri language
sr: čambriški jezik

en: Chamic languages
sr: čamski jezici

en: Chamling language
sr: čamlinški jezik

en: Chamorro language
sr: čamorski jezik

en: Chamthi language
sr: čamtaski jezik

en: Chang language
sr: čanški jezik

en: Chantel language
sr: čantelski jezik

en: Chechen language
sr: čečenski jezik

en: Cheke Holo language
sr: čeke-holski jezik

en: Chemgui dialect
sr: čemguški dijalekt

en: Chepang language
sr: čepanški jezik

en: Cheso dialect
sr: čezoški dijalekt

en: Chimbu language
sr: čimbuški jezik

en: Chinese language
sr: kineski jezik

en: Chino language
sr: kinski jezik

en: Chuave language
sr: čuavski jezik

en: Chulym language
sr: čulimski jezik

en: Chuukese language
sr: čukeški jezik

en: Chuvash language
sr: čuvaški jezik

en: Cia-cia language
sr: ća-ćanski jezik

en: Cimbrian language
sr: ćimbrijski jezik

en: Circassian languages
sr: ćirkasjanski jezici

en: Cirebon dialect
sr: ćirebonski dijalekt

en: Coastal Paman languages
sr: koastalsko-pamanski jezici

en: Cornish language
sr: kornvalski jezik

en: Corsican language
sr: korzikanski jezik

en: Cotabato Manobo language
sr: kotabato-manobski jezik

en: Creoles and pidgins
sr: kreolski i pidžinski

en: Crimean Tatar language
sr: krimsko-tatarski jezik

en: Cuneiform inscriptions, Urartian
sr: klinasta pisma, urartski

en: Curonian language
sr: kuronski jezik

en: Cuyunon language
sr: kujunonski jezik

en: Daa language
sr: daalski jezik

en: Dacian language
sr: dačanski jezik

en: Dafla language
sr: daflaški jezik

en: Daga language
sr: dagaski jezik

en: Dagestanian languages
sr: dagestanski jezici

en: Dagur language
sr: dagurski jezik

en: Dairi Pakpak dialect
sr: dairi-pakpakski dijalekt

en: Daju languages
sr: dajuški jezici

en: Dalmatian language (Romance)
sr: dalmatinski jezik (romanski)

en: Daly languages
sr: daliski jezici

en: Dampelasa language
sr: dampelaški jezik

en: Dani language
sr: daniski jezik

en: Danish language
sr: danski jezik

en: Dar Daju Daju language
sr: dar-daju-dajuški jezik

en: Dargwa language
sr: dargveški jezik

en: Dari language
sr: dariški jezik

en: Daribi language
sr: daribski jezik

en: Dariganga dialect
sr: dariganški dijalekt

en: Darkhat language
sr: darkatski jezik

en: Darling River dialects
sr: darlin-riverški dijalekti

en: Darumbal language
sr: darumbalski jezik

en: Dawawa language
sr: davavski jezik

en: Dayak Kantuk language
sr: dajak-kantuški jezik

en: Dayak Krio language
sr: dajak-krioski jezik

en: Dayak language
sr: dajaški jezik

en: Dazaga language
sr: dazaški jezik

en: Dedua language
sr: deduski jezik

en: Dehu language
sr: dehuski jezik

en: Deli dialect
sr: delski dijalekt

en: Dendi language
sr: dendiški jezik

en: Deori language
sr: deorski jezik

en: Dhalandji language
sr: dalanddžiški jezik

en: Dhangu languages
sr: danguški jezik

en: Dharawal language
sr: daravalski jezik

en: Dhauwurd wurrung language
sr: dauvurdsko-vurunški jezik

en: Dhimal language
sr: dimalski jezik

en: Dhungutti language
sr: dungutski jezik

en: Dhurga language
sr: durgaški jezik

en: Dhuwal language
sr: duvalski jezik

en: Dibabawon language
sr: dibabavonski jezik

en: Didinga language
sr: didinški jezik

en: Dido language
sr: didski jezik

en: Digaro language
sr: digarski jezik

en: Dilling language
sr: dilinški jezik

en: Dimasa language
sr: dimaški jezik

en: Dinka language
sr: dinkeški jezik

en: Diyari language
sr: dijarski jezik

en: Djabwurrung language
sr: djabvurunški jezik

en: Djapu dialect
sr: djapski dijalekt

en: Djaru language
sr: djarski jezik

en: Djinang language
sr: djinanški jezik

en: Djingili language
sr: djingilski jezik

en: Djirbal language
sr: djirbalski jezik

en: Dobel language
sr: dobelski jezik

en: Dobu language
sr: dobuski jezik

en: Dolakha dialect
sr: dolaški dijalekt

en: Dolgan language
sr: dolganski jezik

en: Dom dialects
sr: domski dijalekti

en: Donggo language
sr: dongoski jezik

en: Dongola-Kenuz dialect
sr: dongola-kenuški dijalekt

en: Dongxiang language
sr: dongksjanški jezik

en: Doric Greek dialect
sr: dorsko-grčki dijalekt

en: Doromu-Koki language
sr: doromsko-kokijski jezik

en: Dravidian languages
sr: dravidski jezici

en: Dukhan dialect
sr: dukanski dijalekt

en: Dumagat language (Casiguran)
sr: dumagatski jezik (kaziguranski)

en: Dumagat language (Umirey)
sr: dumagatski jezik (umirski)

en: Dumbea language
sr: dumbeški jezik

en: Dumi language
sr: dumski jezik

en: Duna language
sr: dunski jezik

en: Dungan language
sr: dunganski jezik

en: Dupaninan Agta language
sr: dupaninsko-agtaški jezik

en: Duri language
sr: durski jezik

en: Dusner language
sr: dusnerski jezik

en: Dusun Deyah dialect
sr: dusunsko-dejaški dijalekt

en: Dusun language
sr: dusunski jezik

en: Dutch language
sr: holandski jezik

en: Duungidjawu dialect
sr: duungidjavski dijalekt

en: Dzongkha language
sr: dzongeški jezik

en: Dänjong-kä language
sr: danjong-kaški jezik

en: Dȯrvȯd dialect
sr: dorvodski dijalekt

en: East Frisian dialect
sr: istočno-frizijski dijalekt

en: East Makian language
sr: istočno-makjanski jezik

en: East Uvean language
sr: istočno-uveški jezik

en: Eastern Arrernte language
sr: istočno-arerntski jezik

en: Eastern Bontoc dialect
sr: istočno-bontoški dijalekt

en: Eastern Ifugao dialect
sr: istočno-ifugaoški dijalekt

en: Eastern Sudanic languages
sr: istočno-sudanski jezici

en: Eastern Yugur language
sr: istočno-jugurski jezik

en: Edolo language
sr: edolski jezik

en: Edopi language
sr: edopski jezik

en: Efate language
sr: efatski jezik

en: Eipo language
sr: eipski jezik

en: Emae language
sr: emaški jezik

en: Embaloh language
sr: embalski jezik

en: Endo language
sr: endski jezik

en: Enets language
sr: enetski jezik

en: Enga language
sr: enški jezik

en: Enggano language
sr: enganski jezik

en: English language
sr: engleski jezik

en: Enim dialect
sr: enimski dijalekt

en: Ephthalite language
sr: eftalitski jezik

en: Eromanga language
sr: eromanški jezik

en: Erzya dialect
sr: erziški dijalekt

en: Ese language
sr: eski jezik

en: Eskimo-Aleut languages
sr: eskimsko-aleutski jezici

en: Estonian language
sr: estonski jezik

en: Even language
sr: evenski jezik

en: Evenki language
sr: evenški jezik

en: Ezhava dialect
sr: ezavski dijalekt

en: Fagani language
sr: faganski jezik

en: Faiwol language
sr: fajvolski jezik

en: Faliscan language
sr: faliskanski jezik

en: Faroese language
sr: farski jezik

en: Fasti consulares
sr: službeni spisi

en: Fasu language
sr: faški jezik

en: Fataluku language
sr: fataluški jezik

en: Favorlang language
sr: favorlanški jezik

en: Fijian language
sr: fidžiski jezik

en: Filipino language
sr: filipinski jezik

en: Finisterre-Huon languages
sr: finister-huonski jezici

en: Finnic languages
sr: finski jezici

en: Finnish language
sr: finski jezik

en: Finno-Ugric languages
sr: finsko-ugarski jezici

en: Florida language
sr: floridski jezik

en: Foi language
sr: foski jezik

en: Folopa language
sr: folopski jezik

en: Fordata language
sr: fordatski jezik

en: Fore language
sr: forski jezik

en: Forest Nenets dialect
sr: forest-nenetski

en: Franco-Provençal dialects
sr: franko-provansalski dijalekti

en: French language
sr: francuski jezik

en: Frisian language
sr: frizijski jezik

en: Friulian dialect
sr: friulijanski dijalekt

en: Fur language
sr: furski jezik

en: Furu language
sr: furuški jezik

en: Futuna-Aniwa language
sr: futunsko-anivski jezik

en: Fuyuge language
sr: fujuški jezik

en: G//ana language
sr: g//anski jezik

en: G/wi language
sr: g/viški jezik

en: Gadaba language (Dravidian)
sr: gadabski jezik (dravidski)

en: Gaddang language
sr: gadanški jezik

en: Gadsup language
sr: gadsupski jezik

en: Gagadu language
sr: gagaduški jezik

en: Gagauz language
sr: gagaužanski jezik

en: Gahuku language
sr: gahukuški jezik

en: Galela language
sr: galelski jezik

en: Galeya language
sr: galejski jezik

en: Galician language
sr: galicijski jezik

en: Gallo-Italian dialects
sr: galsko-italijanski dijalekti

en: Gallong language
sr: galonški jezik

en: Galoli language
sr: galolski jezik

en: Galpu language
sr: galpuški jezik

en: Gambai dialect
sr: gambajski dijalekt

en: Gamkonora language
sr: gamkonorski jezik

en: Gan dialects (China)
sr: ganski dijalekti (Kina)

en: Gangte language
sr: gangtski jezik

en: Gapapaiwa language
sr: gapapajvski jezik

en: Garawa language
sr: garavaški jezik

en: Garo language
sr: garski jezik

en: Gascon dialect
sr: gaskonski dijalekt

en: Gauda dialect
sr: gaudski dijalekt

en: Gayardilt language
sr: gajardiltski jezik

en: Gayo language
sr: gajoški jezik

en: Gbaya language (Central Sudanic)
sr: gbajski jezik (srednje-sudanski)

en: Gedaged language
sr: gedagedski jezik

en: Geman Deng language
sr: gemansko-denški jezik

en: Georgian language
sr: gruzijski jezik

en: German language
sr: nemački jezik

en: Germanic languages
sr: germanski jezici

en: Gidabal dialect
sr: gidabalski dijalekt

en: Gilaki language
sr: gilaški jezik

en: Gilbertese language
sr: žilberteški jezik

en: Gimi language
sr: gimski jezik

en: Ginukh language
sr: ginuški jezik

en: Godoberi language
sr: godoberski jezik

en: Gogodala language
sr: gogodalski jezik

en: Goidelic languages
sr: gojdelski jezici

en: Golin dialect
sr: golinski dijalekt

en: Gondi language
sr: gondski jezik

en: Gope dialect
sr: gopski dijalekt

en: Gorontalo language
sr: gorontalski jezik

en: Gothic language
sr: gotski jezik

en: Greek Tatar language
sr: grčko-tatarski jezik

en: Greek language
sr: grčki jezik

en: Gresi language
sr: grežanski jezik

en: Gubbi-Gubbi language
sr: gubi-gubski jezik

en: Gugada dialect
sr: gugadski dijalekt

en: Guhu-Samane language
sr: guhu-samanski jezik

en: Gumasi language
sr: gumažanski jezik

en: Gumatj language
sr: gumatjanski jezik

en: Gumuz language
sr: gumuški jezik

en: Gungabula language
sr: gungabulski jezik

en: Gunian language
sr: gunjanski jezik

en: Gunwinggu language
sr: gunvinguški jezik

en: Gunwingguan languages
sr: gunvinguanski jezici

en: Gunya language
sr: gunianski jezik

en: Gupapuyngu language
sr: gupapuinški jezik

en: Gurani language
sr: guranski jezik

en: Gureng Gureng language
sr: gurenško-gurenški jezik

en: Gurian dialect
sr: gurjanski dijalekt

en: Gurindji language
sr: gurindjinski jezik

en: Gurung language
sr: gurunški jezik

en: Guugu Yimithirr language
sr: guugu-jimitirski jezik

en: Gwahatike language
sr: gvahatiški jezik

en: Gwedena language
sr: gvedenski jezik

en: Hahon language
sr: hahonski jezik

en: Hakka dialects
sr: hakaški dijalekti

en: Halia language
sr: haljanski jezik

en: Halmaheran languages
sr: halmaherski jezici

en: Halopa language
sr: halopski jezik

en: Ham language
sr: hamski jezik

en: Hamtai language
sr: hamtajski jezik

en: Hani language
sr: haniski jezik

en: Hano language
sr: hanoski jezik

en: Hanunóo language
sr: hanunoški jezik

en: Haroi language
sr: harojski jezik

en: Hatam language
sr: hatamski jezik

en: Hattic language
sr: hatički jezik

en: Havyaka dialect
sr: havjaški dijalekt

en: Hawaiian language
sr: havajski jezik

en: Hazaragi language
sr: hazaraški jezik

en: Hazili dialect
sr: hazilski dijalekt

en: Helambu Sherpa language
sr: helambu-šerpski jezik

en: Heraclean tablets
sr: heraklejske tablice

en: Higaonon dialect
sr: higaonski dijalekt

en: Hiligaynon language
sr: hiligajnski jezik

en: Hiri Motu language
sr: hiri-motuški jezik

en: Hittite language
sr: hetski jezik

en: Hmong-Mien languages
sr: hmong-mjenski jezici

en: Hoava language
sr: hoavski jezik

en: Hokkien dialects
sr: hokjenski dijalekti

en: Hote language
sr: hoteški jezik

en: Hua Lisu dialect
sr: hua-lizuški dijalekt

en: Hua dialect (Papua New Guinea)
sr: huaški dijalekt (Papua Nova Gvineja)

en: Hula language
sr: hulski jezik

en: Huli language
sr: huliški jezik

en: Hungarian language
sr: mađarski jezik

en: Hunzib language
sr: hunzibški jezik

en: Hurrian language
sr: hurijski jezik

en: Iai language
sr: jajski jezik

en: Iamalele language
sr: jamalelski jezik

en: Iatmul language
sr: jatmulski jezik

en: Ibaloi language
sr: ibalojski jezik

en: Iban language
sr: ibski jezik

en: Ibanag language
sr: ibanaški jezik

en: Icelandic language
sr: islandski jezik

en: Ida'an language
sr: ida'nski jezik

en: Idaté language
sr: idatski jezik

en: Idu language
sr: iduski jezik

en: Ifugao language
sr: ifugaoški jezik

en: Iha language
sr: ihaški jezik

en: Ik language
sr: ikoški jezik

en: Ilianen Manobo language
sr: ilianski-manobski jezik

en: Illyrian languages
sr: ilirski jezici

en: Iloko language
sr: iloski jezik

en: Ilongot language
sr: ilongoški jezik

en: Imbongu language
sr: imbonguški jezik

en: Imeretian dialect
sr: imeretćanski dijalekt

en: Inanwatan language
sr: inanvatski jezik

en: Inari Sami dialect
sr: inarsko-samski dijalekt

en: Indo-Aryan languages
sr: indo-arijanski jezici

en: Indo-European languages
sr: indo-evropski jezici

en: Indo-Iranian languages
sr: indo-iranski jezici

en: Indonesian language
sr: indonežanski jezik

en: Ingassana language
sr: ingasanski jezik

en: Ingilo dialect
sr: ingilski dijalekt

en: Ingrian language
sr: ingrijski jezik

en: Ingush language
sr: inguški jezik

en: Inoke language
sr: inoški jezik

en: Inscriptions, Cypro-Minoan
sr: posvetni, kiparsko-minojski

en: Inscriptions, Greek
sr: posvetni, grčki

en: Inscriptions, Latin
sr: posvetni, latinski

en: Inscriptions, Linear A
sr: posvetni, linijski A

en: Inscriptions, Linear B
sr: posvetni, linijski B

en: Ionic Greek dialect
sr: jonsko-grčki dijalekt

en: Ipili language
sr: ipilski jezik

en: Irahutu language
sr: irahutski jezik

en: Iranian languages
sr: iranski jezici

en: Irish language
sr: irski jezik

en: Irula language
sr: irulski jezik

en: Irumu language
sr: irumski jezik

en: Ishkashmi dialect
sr: iškašmijski dijalekt

en: Isinay language
sr: isinajski jezik

en: Isneg language
sr: isneški jezik

en: Istro-Romanian dialect
sr: istarsko-romanski dijalekt

en: Italian language
sr: italijanski jezik

en: Italic languages and dialects
sr: italijanski jezici i dijalekti

en: Itawis language
sr: itaviški jezik

en: Itbayat dialect
sr: itbajaški dijalekt

en: Ivatan language
sr: ivatski jezik

en: Iwaidja language
sr: ivaidješki jezik

en: Iwam language
sr: ivamski jezik

en: Iyo language (Papua New Guinea)
sr: ijoški jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Jama Mapun language
sr: jama-mapunski jezik

en: Jamee language
sr: jamejski jezik

en: Jaminjung language
sr: jaminjunški jezik

en: Jaminjungan languages
sr: jaminjunganski jezici

en: Japanese (family)
sr: japanski (porodica)

en: Jarai language
sr: jarajski jezik

en: Jarut language
sr: jarutski jezik

en: Javanese language
sr: javanski jezik

en: Jawoyn language
sr: javoinski jezik

en: Jenukuruba dialect
sr: jenukurubski dijalekt

en: Jero language
sr: jerški jezik

en: Jirel language
sr: jirelski jezik

en: Ju/'hoan language
sr: ju/'hoški jezik

en: Judeo-French language
sr: judo-francuski jezik

en: Judeo-Italian language
sr: judo-italijanski jezik

en: Judeo-Tajik language
sr: judo-tadžiški jezik

en: Judeo-Tat language
sr: judo-tatski jezik

en: Jur Modo language
sr: jur-modski jezik

en: Jurchen language
sr: jurčenski jezik

en: Kaba language (Central Sudanic)
sr: kabski jezik (srednje-sudanski)

en: Kabardian language
sr: kabardinski jezik

en: Kabui language
sr: kabujski jezik

en: Kachin language
sr: kačinski jezik

en: Kadu language
sr: kadski jezik

en: Kaduo language
sr: kaduoški jezik

en: Kagate dialect
sr: kagatski dijalekt

en: Kagayanen language
sr: kagajanski jezik

en: Kahayan language
sr: kahajski jezik

en: Kaidipang language
sr: kaidipanški jezik

en: Kaike language
sr: kaiški jezik

en: Kaili language
sr: kailski jezik

en: Kairi language
sr: kairski jezik

en: Kaiwa language (Papua New Guinea)
sr: kaivski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Kaki Ae language
sr: kaki-aeški jezik

en: Kakilingan Sambal dialect
sr: kakilinško-sambalski dijalekt

en: Kala Lagaw Ya language
sr: kalsko-lagavsko-jaški jezik

en: Kalabra language
sr: kalabranski jezik

en: Kalagan language
sr: kalagaški jezik

en: Kalam language
sr: kalamski jezik

en: Kalamian languages
sr: kalamiški jezik

en: Kalenjin language
sr: kalendžinski jezik

en: Kalinga languages
sr: kalinški jezik

en: Kalkatungu language
sr: kalkatunški jezik

en: Kallan dialect
sr: kalski dijalekt

en: Kalmyk language
sr: kalmiški jezik

en: Kaluli language
sr: kalulski jezik

en: Kamano language
sr: kamanski jezik

en: Kamasau language
sr: kamasaški jezik

en: Kamassin language
sr: kamasinski jezik

en: Kambera dialect
sr: kamberski dijalekt

en: Kamilaroi language
sr: kamilaroški jezik

en: Kamma dialect
sr: kamski dijalekt

en: Kamoro language
sr: kamorski jezik

en: Kamtuk language
sr: kamtuški jezik

en: Kamula language
sr: kamulski jezik

en: Kanauri language
sr: kanaurski jezik

en: Kanembu language
sr: kanembuški jezik

en: Kanite language
sr: kanitski jezik

en: Kankanay language
sr: kankanajski jezik

en: Kannada language
sr: kanadeški jezik

en: Kanuri language
sr: kanurski jezik

en: Kanyara languages
sr: kaniarski jezik

en: Kapauku language
sr: kapauški jezik

en: Kapingamarangi language
sr: kapingamaranški jezik

en: Kapone language
sr: kaponski jezik

en: Kara language (Central African Republic and South Sudan)
sr: karski jezik (Centralnoafrička Republika i Južni Sudan)

en: Kara language (Papua New Guinea)
sr: karski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Kara-Kalpak language
sr: kara-kalpaški jezik

en: Karachay-Balkar language
sr: karačaj-balkarski jezik

en: Karaim language
sr: karaimski jezik

en: Karajarri language
sr: karajariški jezik

en: Karakhanid language
sr: karakanidski jezik

en: Karamanli dialect
sr: karamanliski dijalekt

en: Karamojong language
sr: karamojinški jezik

en: Karao language
sr: karaški jezik

en: Karata language
sr: karatski jezik

en: Karelian language
sr: karelijski jezik

en: Karen languages
sr: karenski jezici

en: Karko language
sr: karkoški jezik

en: Karksi dialect
sr: karksiški dijalekt

en: Karo-Batak dialect
sr: karo-batački dijalekt

en: Kartvelian languages
sr: kartvelijski jezici

en: Kasaba dialect
sr: kasabski dijalekt

en: Kasua language
sr: kasuški jezik

en: Katingan language
sr: kantinški jezik

en: Kattang language
sr: katanški jezik

en: Kaulong language
sr: kaulonski jezik

en: Kaure language
sr: kaurski jezik

en: Kaurna language
sr: kaurnski jezik

en: Kavalan language
sr: kavalski jezik

en: Kawi language
sr: kaviški jezik

en: Kayah language
sr: kajaški jezik

en: Kayan language (Borneo)
sr: kajanski jezik (Borneo)

en: Kayapa Kallahan language
sr: kajapsko-kalahanski jezik

en: Kaytetye language
sr: kajtetiški jezik

en: Kayu Agung language
sr: kaju-agunški jezik

en: Kazakh language
sr: kazahstanski jezik

en: Kazukuru language
sr: kazukurski jezik

en: Kedang language
sr: kedanski jezik

en: Kedayan dialect
sr: kedajski dijalekt

en: Kelabit language
sr: kelabitski jezik

en: Keley-i Kallahan language
sr: kelej-i kalahanski jezik

en: Kelon language
sr: kelonski jezik

en: Kemak language
sr: kemaški jezik

en: Kenga language
sr: kengeški jezik

en: Keopara language
sr: keoparski jezik

en: Kerewo language
sr: kerevski jezik

en: Kerinci language
sr: kerinsiški jezik

en: Ketengban language
sr: ketengbanski jezik

en: Kewa language
sr: kevski jezik

en: Khakass language
sr: kakaški jezik

en: Khalaj language
sr: kalajski jezik

en: Khaling language
sr: kalinški jezik

en: Khalkha dialect
sr: kalkaški dijalekt

en: Kham language
sr: kamski jezik

en: Kham language (Nepal)
sr: kamski jezik (Nepal)

en: Khamnigan language (Mongolian)
sr: kamniški jezik (mongolski)

en: Khams Tibetan language
sr: kamsko-tibetski jezik

en: Khamti language
sr: kamtiški jezik

en: Khanty language
sr: kantiški jezik

en: Khayasa language
sr: kajasaški jezik

en: Khezha language
sr: kezaški jezik

en: Khiamniungan language
sr: kjamniunški jezik

en: Khinalugh language
sr: kinaluški jezik

en: Khitan language
sr: kitanski jezik

en: Khoikhoi language
sr: koikoinski jezik

en: Khoisan languages
sr: koisanski jezici

en: Khomani language
sr: komanski jezik

en: Khorezmian Turkic language
sr: korezmijsko-turski jezik

en: Khuf dialect
sr: kufski dijalekt

en: Khvarshi language
sr: kvaršiski jezik

en: Khün language
sr: kunski jezik

en: Kiangan Ifugao dialect
sr: kjangsko-ifugaoški dijalekt

en: Kildin Sami dialect
sr: kildinsko-samski dijalekt

en: Kimaragang language
sr: kimaraganski jezik

en: Kinaray-a language
sr: kinaraj-aški jezik

en: Kipchak language
sr: kipčeški jezik

en: Kipsikis dialect
sr: kipsikiški dijalekt

en: Kiput language
sr: kiputski jezik

en: Kiranti languages
sr: kirantski jezici

en: Kiriwinian language
sr: kirivinski jezik

en: Kisan language (Dravidian)
sr: kizanski jezik (dravidski)

en: Kisar language
sr: kisarski jezik

en: Kitava language
sr: kitavski jezik

en: Kitja language
sr: kitjaški jezik

en: Kiwai languages
sr: kivajski jezici

en: Kluet language
sr: kluetski jezik

en: Kobon language
sr: kobonski jezik

en: Kodagu language
sr: kodaguški jezik

en: Kogai language
sr: kogajski jezik

en: Koiari language
sr: kojarski jezik

en: Koibalian dialect
sr: koibalijski dijalekt

en: Kok Borok language
sr: kok-boroški jezik

en: Kokoberra language
sr: kokoberski jezik

en: Kokota language
sr: kokotski jezik

en: Kolakngat dialect
sr: kolakngaški dijalekt

en: Kolami language
sr: kolamski jezik

en: Kolo dialect
sr: koloski dijalekt

en: Koluawawa language
sr: koluavavski jezik

en: Komba language
sr: kombski jezik

en: Kombai language
sr: kombajski jezik

en: Komering dialect
sr: komerinški dijalekt

en: Komi language
sr: komski jezik

en: Komi-Permyak dialect
sr: komsko-permjaški dijalekt

en: Komi-Yazʾva dialect
sr: komsko-jaz'vaški dijalekt

en: Komodo dialect
sr: komodski dijalekt

en: Komunku dialect
sr: komunški dijalekt

en: Konda language
sr: kondski jezik

en: Konda-Reddi dialect
sr: kondsko-redski dijalekt

en: Kondjo dialect
sr: konddžški dijalekt

en: Kongara dialect
sr: kongarski dijalekt

en: Konyak language
sr: konjaški jezik

en: Koongurrukuñ language
sr: koongurukunjski jezik

en: Koraga language
sr: koraški jezik

en: Korana language
sr: koranski jezik

en: Korape language
sr: korapski jezik

en: Korean language
sr: korejski jezik

en: Koronadal Blaan language
sr: koronadalsko-blanski jezik

en: Korowai language
sr: korovajski jezik

en: Kosarek language
sr: kosareški jezik

en: Kosena dialect
sr: kozenski dijalekt

en: Kosraean language
sr: kosraejski jezik

en: Kota language (India)
sr: kotski jezik (Indija)

en: Kovai language
sr: kovajski jezik

en: Koya language
sr: kojski jezik

en: Koyraboro Senni dialect
sr: kojaraborsko-seniški dijalekt

en: Krimchak language
sr: krimčaški jezik

en: Krisa language
sr: krisaški jezik

en: Kryts language
sr: kritski jezik

en: Kubachi dialect
sr: kubački dijalekt

en: Kubu language
sr: kubuški jezik

en: Kubuang Tigo Baleh dialect
sr: kubuanško-tigoško-baleški dijalekt

en: Kui language (Dravidian)
sr: kujski jezik (dravidski)

en: Kukatja language
sr: kukatjaški jezik

en: Kuku-Yalanji language
sr: kuku-jalandžiški jezik

en: Kulung language (Kiranti)
sr: kulunški jezik (kirantski)

en: Kumak language
sr: kumaški jezik

en: Kuman languages
sr: kumski jezici

en: Kumandin dialect
sr: kumandinski dijalekt

en: Kumbainggar language
sr: kumbaingarski jezik

en: Kumyk language
sr: kumiški jezik

en: Kunama language
sr: kunamski jezik

en: Kunbarlang language
sr: kunbarlanški jezik

en: Kung-Ekoka language
sr: kung-ekoški jezik

en: Kuni language
sr: kunski jezik

en: Kunimaipa language
sr: kunimaipski jezik

en: Kunjen dialects
sr: kunjenski dijalekti

en: Kurada language
sr: kuradski jezik

en: Kurdish language
sr: kurdski jezik

en: Kurnai languages
sr: kurnajski jezici

en: Kurti language
sr: kurtski jezik

en: Kurukh language
sr: kurukški jezik

en: Kurung language
sr: kurunški jezik

en: Kusunda language
sr: kusundski jezik

en: Kutai language
sr: kutajski jezik

en: Kuuku Ya'u language
sr: kuuku-ja'uški jezik

en: Kuurn kopan noot language
sr: kuurnsko-kopansko-nootski jezik

en: Kuvakan dialect
sr: kuvakski dijalekt

en: Kuvi language
sr: kuvski jezik

en: Kwaio language
sr: kvajoški jezik

en: Kwamera language
sr: kvamerski jezik

en: Kwara'ae language
sr: kvara'aeški jezik

en: Kwerba language
sr: kverbski jezik

en: Kwini language
sr: kvinski jezik

en: Kxoe language
sr: khoeški jezik

en: Kyaka language
sr: kjakaški jezik

en: Kyirong dialect
sr: kjironški dijalekt

en: Kyrgyz language
sr: kirgiški jezik

en: Kyzyl dialect
sr: kizilski dijalekt

en: Kâte language
sr: kateški jezik

en: Labo language
sr: laboški jezik

en: Ladakhi language
sr: ladakiški jezik

en: Ladin dialect
sr: ladinski dijalekt

en: Ladino language
sr: ladinski jezik

en: Lahu Bakeo dialect
sr: lahu-bakeoški dijalekt

en: Lahu language
sr: lahuški jezik

en: Lahuli language
sr: lahulski jezik

en: Lak language
sr: lakški jezik

en: Lakher language
sr: lakherski jezik

en: Laki language (Iran)
sr: lakiski jezik (Iran)

en: Lakona language
sr: lakonaški jezik

en: Lamaholot language
sr: lamaholotski jezik

en: Lamalama language
sr: lamalamski jezik

en: Lamandau language
sr: lamandaški jezik

en: Lambau dialect
sr: lambaški dijalekt

en: Lamenu language
sr: lamenski jezik

en: Lamma language
sr: lamski jezik

en: Lampung language
sr: lampunški jezik

en: Land Dayak languages
sr: land-dajski jezici

en: Lango language (Uganda)
sr: langoski jezik (Uganda)

en: Lao language
sr: laoski jezik

en: Lardil language
sr: lardilski jezik

en: Larike-Wakasihu language
sr: larike-vakasihuški jezik

en: Larrakia language
sr: larakiski jezik

en: Larrakiyan languages
sr: larakijski jezici

en: Lashi language
sr: lašiski jezik

en: Lashkh dialect
sr: laški dijalekt

en: Latgalian dialect
sr: latgalijski dijalekt

en: Latin language
sr: latinski jezik

en: Latvian language
sr: letonski jezik

en: Lavongai language
sr: lavongajski jezik

en: Lavukaleve language
sr: lavukalevski jezik

en: Lawangan language
sr: lavangaski jezik

en: Laz language
sr: laz jezik

en: Lematang language
sr: lematanški jezik

en: Lembak Bilide dialect
sr: lembak-bilidski dijalekt

en: Lenakel dialect
sr: lenakelski dijalekt

en: Lendu language
sr: lenduski jezik

en: Lese language
sr: leseški jezik

en: Letri lgona language
sr: letrijsko-igonski jezik

en: Leuangiua language
sr: leuangjuski jezik

en: Lewo language
sr: levški jezik

en: Lewoingu dialect
sr: levoinški dijalekt

en: Lezgian language
sr: ležgjanski jezik

en: Lhomi language
sr: lomski jezik

en: Lhota language
sr: lotski jezik

en: Liangmai Naga language
sr: ljangmajski-nagoški jezik

en: Limbu language
sr: limpški jezik

en: Limburgish language
sr: limburžanski jezik

en: Limilngan language
sr: limilnžanski jezik

en: Lindrou language
sr: lindroški jezik

en: Lintang dialect
sr: lintanški dijalekt

en: Lisu language
sr: ližki jezik

en: Lithuanian language
sr: litvanski jezik

en: Livonian language
sr: livonski jezik

en: Logo language
sr: loški jezik

en: Lolak language
sr: lolački jezik

en: Loloish languages
sr: loloiški jezici

en: Lom language
sr: lomski jezik

en: Longgu language
sr: longšuki jezik

en: Loniu language
sr: loniski jezik

en: Lonwolwol dialect
sr: lonvolvolski dijalekt

en: Lopa language
sr: lopski jezik

en: Lopa language (Nepal)
sr: lopski jezik (Nepal)

en: Lote language
sr: loteški jezik

en: Lotuko language
sr: lotukski jezik

en: Lou language
sr: louski jezik

en: Low German language
sr: donje-nemački jezik

en: Lower Tanudan Kalinga language
sr: donje-tanudsko-kalinški jezik

en: Ludic dialect
sr: ludski dijalekt

en: Lugbara language
sr: lugbarski jezik

en: Lule Sami dialect
sr: lulsko-samski dijalekt

en: Lunambe dialect
sr: lunambski dijalekt

en: Lundayeh language
sr: lundaješki jezik

en: Lungchang dialect
sr: lungšanški dijalekt

en: Lungming language
sr: lungminški jezik

en: Luo language (Kenya and Tanzania)
sr: luoški jezik (Kenija i Tanzanija)

en: Lusi language
sr: luziški jezik

en: Luwian language
sr: luvjanski jezik

en: Luxembourgish language
sr: luksemburgski jezik

en: Lwo language (South Sudan)
sr: lvoški jezik (Južni Sudan)

en: Lycian language
sr: likijski jezik

en: Lydian language
sr: lidijski jezik

en: Lü language
sr: luški jezik

en: Ma'ya language (Indonesia)
sr: ma'jaski jezik (Indonezija)

en: Maanyan language
sr: maanjanski jezik

en: Maasai language
sr: masajski jezik

en: Maba language
sr: mabski jezik

en: Maban language
sr: mabanski jezik

en: Maban languages
sr: mabanski jezici

en: Mabuso languages
sr: mabuški jezici

en: Macedonian language (Ancient)
sr: makedonski jezik (stari)

en: Madari language
sr: madarski jezik

en: Madurese language
sr: madureški jezik

en: Magar language
sr: magaški jezik

en: Magi language (Southern Highlands Province, Papua New Guinea)
sr: magiški jezik (Južna planinska oblast, Papua Nova Gvineja)

en: Magindanao language
sr: magindanski jezik

en: Mahas-Fiyadikka language
sr: mahas-fijadikški jezik

en: Mai Brat language
sr: maj-bratski jezik

en: Mailu language
sr: mailski jezik

en: Maisin language
sr: maisinski jezik

en: Majang language
sr: madžanski jezik

en: Majingai dialect
sr: madžingajski dijalekt

en: Makasai language
sr: makasajski jezik

en: Makasar language
sr: makasarski jezik

en: Makuʾa language (Indonesia)
sr: maku'aski jezik (Indonezija)

en: Malagasy language
sr: malagaški jezik

en: Malak Malak language
sr: malaško-malaški jezik

en: Malay language
sr: malajski jezik

en: Malayalam language
sr: malajalski jezik

en: Malayan languages
sr: malajski jezici

en: Malfaxal language
sr: malfaksalski jezik

en: Malgana language
sr: malganski jezik

en: Malo language (Vanuatu)
sr: maloški jezik (Vanuatu)

en: Malto language
sr: Maltoški jezik

en: Mamanwa language
sr: mamanvski jezik

en: Mambai language
sr: mambajski jezik

en: Mamvu language
sr: mamvuški jezik

en: Manam language
sr: manamski jezik

en: Manambu language
sr: manambuški jezik

en: Manchu language
sr: mančuški jezik

en: Manda language (Dravidian)
sr: mandski jezik (dravidski)

en: Mandailing dialect
sr: mandailinški dijalekt

en: Mandak language
sr: mandaški jezik

en: Mandar language
sr: mandarski jezik

en: Mandara language (Papua New Guinea)
sr: mandarski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Mandarin dialects
sr: mandarinski dijalekti

en: Mandegusu language
sr: mandeguški jezik

en: Mandjildjara dialect
sr: mandžildžarski dijalekt

en: Mandura dialect
sr: mandurski dijalekt

en: Manga dialect (Niger and Nigeria)
sr: mangški dijalekt (Niger i Nigerija)

en: Mangaian language
sr: mangajski jezik

en: Mangala language
sr: mangalski jezik

en: Mangap language
sr: mangapski jezik

en: Mangarayi language
sr: mangaraijski jezik

en: Mangareva language
sr: mangarevski jezik

en: Mangbetu language
sr: mangbetški jezik

en: Manggarai language (Indonesia)
sr: mangarajski jezik (Indonezija)

en: Mangseng language
sr: mangsenški jezik

en: Mangyan language
sr: mangiski jezik

en: Manipuri language
sr: manipurski jezik

en: Manobo languages
sr: manobski jezici

en: Mansaka language
sr: mansaški jezik

en: Mansi language
sr: mansiški jezik

en: Mantang dialect
sr: mantanški dijalekt

en: Mantharda languages
sr: mantardski jezici

en: Manui language
sr: manujski jezik

en: Manuscripts, Greek
sr: rukopisi, grčki

en: Manuscripts, Latin
sr: rukopisi, latinski

en: Manuvu language
sr: manuvski jezik

en: Manx language
sr: mankski jezik

en: Mao Naga language
sr: mao-naški jezik

en: Maori language
sr: maorski jezik

en: Mape language
sr: mapski jezik

en: Mara language (Australia)
sr: marski jezik (Australija)

en: Maram language
sr: maramski jezik

en: Maranunggu language
sr: maranungški jezik

en: Margany language
sr: marganiski jezik

en: Mari language
sr: mariški jezik

en: Mari languages (Australia)
sr: mariški jezici (Australija)

en: Maria language (India)
sr: marjaski jezik (Indija)

en: Marigl dialect
sr: marigliški dijalekt

en: Marindinese language
sr: marindineški jezik

en: Maring language
sr: marinški jezik

en: Marino language
sr: marinski jezik

en: Markham languages
sr: markamski jezici

en: Marngu languages
sr: marnguški jezici

en: Marovo language
sr: marovski jezik

en: Marquesan language
sr: markvežanski jezik

en: Marri Amu language
sr: mari-amuški jezik

en: Marringarr language
sr: maringarski jezik

en: Marshallese language
sr: maršalski jezik

en: Martu Wangka language
sr: martu-vanški jezik

en: Martuyhunira language
sr: martujunirski jezik

en: Maru language
sr: maruški jezik

en: Masalit language
sr: masalitski jezik

en: Masbateno language
sr: masbatenski jezik

en: Masenrempulu languages
sr: masenrempulski jezici

en: Masikoro dialect
sr: masikorski dijalekt

en: MatigSalug language
sr: matigsaluški jezik

en: Mator language
sr: matroski jezik

en: Maung language
sr: maunški jezik

en: Mavea language
sr: maveaški jezik

en: Mawasangka dialect
sr: mavasangški dijalekt

en: Mayapic languages
sr: majapiški jezici

en: Mayoyao Ifugao dialect
sr: majojaško-ifugaoški dijalekt

en: Maʾdi language (Uganda and South Sudan)
sr: ma'diški jezik (Uganda i Južni Sudan)

en: Mbai language (Moissala)
sr: mbajski jezik (Moisala)

en: Meax language
sr: meakski jezik

en: Median language
sr: medijski jezik

en: Medlpa language
sr: medlpaški jezik

en: Megeb dialect
sr: megebski dijalekt

en: Megleno-Romanian language
sr: meglensko-rumunski jezik

en: Mek languages
sr: mekški jezici

en: Mekeo language
sr: mekeski jezik

en: Mekongga language
sr: mekongški jezik

en: Melanesian languages
sr: melanezijski jezici

en: Mele-Fila language
sr: mele-filski jezik

en: Melebuganon language
sr: melebuganski jezik

en: Mendalam Kayan dialect
sr: mendalamsko-kajski dijalekt

en: Mende language (Papua New Guinea)
sr: mendski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Mentawai language
sr: mentavajski jezik

en: Menya language
sr: menijski jezik

en: Meratus dialect
sr: meratuški dijalekt

en: Merei language
sr: merejski jezik

en: Merolu dialect
sr: meroluški dijalekt

en: Merya language
sr: merijski jezik

en: Messapic language
sr: mesapiški jezik

en: Mian language
sr: mijski jezik

en: Micronesian languages
sr: mokronežanski jezici

en: Middle Paman languages
sr: srednje-pamski jezici

en: Midob language
sr: midobski jezik

en: Migabac language
sr: migabaški jezik

en: Miisiirii dialect
sr: misiriški dijalekt

en: Miji language
sr: midžiški jezik

en: Miju dialect
sr: midžuški dijalekt

en: Mikir language
sr: mikirski jezik

en: Milang language
sr: milanški jezik

en: Minangkabau language
sr: minangkabaski jezik

en: Minaveha language
sr: minaveški jezik

en: Mingrelian language
sr: mingrelski jezik

en: Mirandese dialect
sr: mirandeški dijalekt

en: Mirndi languages
sr: mirndijski jezici

en: Mishar dialect
sr: mišarski dijalekt

en: Mishmi language
sr: mišmijski jezik

en: Misima language
sr: misimski jezik

en: Misima-Panayati language
sr: misimsko-panaiatski jezik

en: Miyemu language
sr: mijemski jezik

en: Moghol language
sr: mogolski jezik

en: Moken language
sr: mokenski jezik

en: Mokilese language
sr: mokileški jezik

en: Moklen language
sr: moklenski jezik

en: Moklum dialect
sr: moklumski dijalekt

en: Moksha dialect
sr: mokški dijalekt

en: Moldovan dialect
sr: moldavijski dijalekt

en: Molima language
sr: molimski jezik

en: Mongolian language
sr: mongolski jezik

en: Mongolian languages
sr: mongolski jezici

en: Mongour language
sr: mongourski jezik

en: Mono-Alu language
sr: mono-aluški jezik

en: Monpa language
sr: monpski jezik

en: Monumbo language
sr: monumbski jezik

en: Moplah dialect
sr:  jezik

en: Mordvin language
sr: mordviški jezik

en: Mori language
sr: morski jezik

en: Moronene language
sr: moronenski jezik

en: Mortlockese language
sr: mortlokeški jezik

en: Moru language
sr: moruški jezik

en: Moshang language
sr: mošanški jezik

en: Mota language
sr: motski jezik

en: Motlav language
sr: motlavski jezik

en: Motu language
sr: motuški jezik

en: Mouk language
sr: mouški jezik

en: Mountain Arapesh language
sr: planinsko-arapeški jezik

en: Mountain Koiari language
sr: planinsko-kojarski jezik

en: Mpur language (Indonesia)
sr: mpurski jezik (Indonezija)

en: Mualang language
sr: mualanški jezik

en: Mudburra language
sr: mudburski jezik

en: Muduapa language
sr: muduapski jezik

en: Muduva dialect
sr: muduvski dijalekt

en: Mufian language
sr: mufjanski jezik

en: Mugil language
sr: mugilski jezik

en: Mukawa language
sr: mukavski jezik

en: Mukomuko language
sr: mukomukski jezik

en: Mukri dialect
sr: mukriški dijalekt

en: Mulgi dialect
sr: mulgiški dijalekt

en: Muna language
sr: munski jezik

en: Munji language
sr: mundžiški jezik

en: Murle language
sr: murleški jezik

en: Murrinhpatha language
sr: murinpatski jezik

en: Murundi language
sr: murundski jezik

en: Murut language
sr: murutski jezik

en: Muruwari language
sr: muruvarski jezik

en: Musi dialect
sr: muziški dijalekt

en: Musom language
sr: musomski jezik

en: Muyuw language
sr: mujuvski jezik

en: Mysian language
sr: mizijski jezik

en: Māzandarānī language
sr: mazandaranski jezik

en: Māḍiyā-Goṇḍī dialect
sr: madijasko-gondski dijalekt

en: Nabak language
sr: nabaški jezik

en: Naga Pidgin
sr: nageški-pidžinski

en: Naga languages
sr: nagaški jezici

en: Nakanai language
sr: nakanajski jezik

en: Nakara language
sr: nakarski jezik

en: Nakh languages
sr: nakski jezici

en: Nakho-Dagestanian languages
sr: nako-dagestanski jezici

en: Nali language
sr: nalski jezik

en: Nalik language
sr: nališki jezik

en: Nam language
sr: namski jezik

en: Nama language
sr: namaški jezik

en: Namakura language
sr: namakurski jezik

en: Naman language (Vanuatu)
sr: namanski jezik (Vanuatu)

en: Namia language
sr: namijski jezik

en: Nanai language
sr: nanajski jezik

en: Nandi language
sr: nandski jezik

en: Nandi languages
sr: nandski jezici

en: Nankina language
sr: nankinski jezik

en: Napu language
sr: napuški jezik

en: Nara language
sr: narski jezik

en: Narak language
sr: naraški jezik

en: Narangga language
sr: naranški jezik

en: Narrinyeri language
sr: narinjerski jezik

en: Nasioi language
sr: nasiojski jezik

en: Natanzi language
sr: natanzeški jezik

en: Nauruan language
sr: naurueški jezik

en: Naxi language
sr: naksiški jezik

en: Nayki language
sr: najkiški jezik

en: Ndjebbana language
sr: nddžebanski jezik

en: Ndu languages
sr: nduški jezici

en: Negidal language
sr: negidalski jezik

en: Nehan language
sr: nehski jezik

en: Nek language
sr: nekijski jezik

en: Nemi language
sr: nemijski jezik

en: Nenets language
sr: nenetski jezik

en: Nengone language
sr: nengonski jezik

en: Nenusa-Miangas dialect
sr: nenuško-mjangaški dijalekt

en: Nese language
sr: nezeški jezik

en: Newari language
sr: nevarski jezik

en: Ngaanyatjarra language
sr: nganjatdžarski jezik

en: Ngada language
sr: ngadski jezik

en: Ngadju language (Australia)
sr: ngaddžinski jezik (Australija)

en: Ngaju language
sr: ngadžuški jezik

en: Ngalakan language
sr: ngalakski jezik

en: Ngalduku dialect
sr: ngalduški dijalekt

en: Ngaliwuru language
sr: ngalivurski jezik

en: Ngama dialect
sr: ngamski dijalekt

en: Nganasan language
sr: nganaski jezik

en: Ngandi language
sr: ngandski jezik

en: Ngangikurunggurr language
sr: ngangikurungurski jezik

en: Ngarinyin language
sr: ngarinjinski jezik

en: Ngarinyman language
sr: ngarinjmski jezik

en: Ngarla language
sr: ngarlski jezik

en: Ngarluma language
sr: ngalumski jezik

en: Ngatik language
sr: ngatski jezik

en: Ngawun language
sr: ngavunski jezik

en: Nggerikudi language
sr: ngerikudski jezik

en: Ngiti language
sr: ngitski jezik

en: Ngumbin languages
sr: ngumbski jezici

en: Nguna language
sr: ngunski jezik

en: Nhanda language
sr: nandski jezik

en: Nharo language
sr: naroški jezik

en: Nias language
sr: nijaški jezik

en: Niger-Kordofanian languages
sr: niger-kordofanski jezici

en: Nii language
sr: niijski jezik

en: Nilo-Hamitic languages
sr: nilsko-hamitski jezici

en: Nilo-Saharan languages
sr: nilsko-saharski jezici

en: Nilotic languages
sr: nilotiški jezici

en: Nimboran language
sr: nimborski jezik

en: Niuean language
sr: nijueški jezik

en: Nizhneinʹvenskiĭ dialect
sr: niznajn'venski dijalekt

en: Nocte language
sr: noktski jezik

en: Nogai language
sr: nogaski jezik

en: Nogugu language
sr: noguški jezik

en: Norn language
sr: nornski jezik

en: North American Indian languages
sr: severnoamerički indijanski jezici

en: North Efate language
sr: severno-efatski jezik

en: North Frisian dialect
sr: severno-frizijski dijalekt

en: Northeastern Kiwai language
sr: severoistočni kivajski jezik

en: Northeastern Thai language
sr: severoistočni tajski jezik

en: Northern Altai language
sr: severno-altajski jezik

en: Northern Kankanay dialect
sr: severno-kankanajski dijalekt

en: Northern Khanty dialect
sr: severno-kantiski dijalekt

en: Northern Min dialects
sr: severno-minski dijalekti

en: Northern Paman languages
sr: severno-pamski jezici

en: Northern Roglai dialect
sr: severno-roglajski dijalekt

en: Northern Sami dialect
sr: severno-samski dijalekt

en: Northern Thai language
sr: severno-tajski jezik

en: Norwegian language
sr: norveški jezik

en: Norwegian language (Nynorsk)
sr: norveški jezik (ninorški)

en: Notsi language
sr: notški jezik

en: Notu language
sr: notuški jezik

en: Nuaulu language
sr: nuaulski jezik

en: Nubian languages
sr: nubijski jezici

en: Nuer language
sr: nuerski jezik

en: Nukunu language
sr: nukunuški jezik

en: Nukuoro language
sr: nukuorski jezik

en: Numbami language
sr: numbamski jezik

en: Numfor language
sr: numforski jezik

en: Nung language
sr: nunški jezik

en: Nunggubuyu language
sr: nungubujski jezik

en: Nuristani languages
sr: nuristanski jezici

en: Nyalayu language
sr: njalajski jezik

en: Nyangumarta language
sr: njangumartski jezik

en: Nyikina language
sr: njikinski jezik

en: Nyulnyul language
sr: njulnjulski jezik

en: Nyulnyulan languages
sr: njulnjulijski jezici

en: Nyunga dialects
sr: njunnški dijalekti

en: Ob-Ugric languages
sr: ob-ugarski jezici

en: Obo Manobo language
sr: obo-manobski jezik

en: Occitan language
sr: oksitanski jezik

en: Oceanic languages
sr: okeanijski jezici

en: Odoodee language
sr: odudijski jezik

en: Ogan dialect
sr: ogski dijalekt

en: Oghuz language
sr: oguški jezik

en: Oirat language
sr: ojratski jezik

en: Oksapmin language
sr: oksapminski jezik

en: Olcha language
sr: olčeški jezik

en: Old Norse language
sr: staro-norški jezik

en: Old Persian language
sr: staro-persijski jezik

en: Old Turkic language
sr: staro-turski jezik

en: Olo language
sr: ološki jezik

en: Olonets dialect
sr: olonetski dijalekt

en: Omi language
sr: omiski jezik

en: Ono language
sr: onoški jezik

en: Ordos dialect
sr: ordoški dijalekt

en: Ormu language
sr: ormuski jezik

en: Ormuri language
sr: ormurski jezik

en: Oroch language
sr: oročški jezik

en: Orok language
sr: oroški jezik

en: Orokaiva language
sr: orokajvski jezik

en: Orokolo language
sr: orokolski jezik

en: Oroqen language
sr: orokenski jezik

en: Orya language
sr: orijski jezik

en: Oscan language
sr: oskanski jezik

en: Osing dialect
sr: osinški dijalekt

en: Ossetic language
sr: osetički jezik

en: Ot Danum language
sr: ot-danumski jezik

en: Oykangand language
sr: ojkangandski jezik

en: Paama language
sr: paamski jezik

en: Padam language
sr: padamski jezik

en: Padang dialect
sr: padanški dijalekt

en: Pagu language
sr: paguski jezik

en: Pahri dialect
sr: parijski dijalekt

en: Paici language
sr: paićki jezik

en: Pailibo dialect
sr: palibski dijalekt

en: Paiwan language
sr: pajvanski jezik

en: Paku language
sr: pakuški jezik

en: Pala language
sr: palski jezik

en: Palaic language
sr: palaički jezik

en: Palauan language
sr: palauški jezik

en: Palawanic languages
sr: palavijski jezici

en: Palawano language
sr: palavanski jezik

en: Pali language
sr: palski jezik

en: Pama-Nyungan languages
sr: pama-njunganski jezici

en: Paman languages
sr: pamanski jezici

en: Pamir languages
sr: pamirski jezici

en: Pamona language
sr: pamonski jezik

en: Pampanga language
sr: pampanski jezik

en: Panayati language
sr: panajatski jezik

en: Pangasinan language
sr: pangasinski jezik

en: Pangutaran Sama language
sr: pangutarsko-samaški jezik

en: Papuan languages
sr: papuanski jezici

en: Parachi language
sr: paračiski jezik

en: Paranan language
sr: paranski jezik

en: Parji language
sr: pardžiški jezik

en: Pasir dialect
sr: pasirski dijalekt

en: Pasir dialect (Lawangan)
sr: pasirski dijalekt (lavanganski)

en: Patep language
sr: patepski jezik

en: Pattani dialect (India)
sr: patanski dijalekt (Indija)

en: Pattani dialect (Thailand)
sr: patanski dijalekt (Tajland)

en: Pawaian language
sr: pavajanski jezik

en: Pay language
sr: pajski jezik

en: Pazeh language
sr: pazeški jezik

en: Peek whuurung language
sr: pik-vuurunški jezik

en: Pekal language
sr: pekalski jezik

en: Pendau language
sr: pendajski jezik

en: Penesak language
sr: penesaški jezik

en: Pengo language
sr: pengoški jezik

en: Peranakan Indonesian language
sr: peranakansko-indonežanski jezik

en: Permic languages
sr: permski jezici

en: Persian language
sr: persijski jezik

en: Petats language
sr: petatski jezik

en: Philippine languages
sr: filipinski jezici

en: Phom language
sr: fomski jezik

en: Phrygian language
sr: frigijski jezik

en: Phu Thai language
sr: fu-tajski jezik

en: Pileni language
sr: pilenski jezik

en: Pinai-Hagahai language
sr: pinajski-hagajski jezik

en: Pingelap language
sr: pingelapski jezik

en: Pintupi dialect
sr: pintupski dijalekt

en: Pitjantjatjara language
sr: pitjantjatjarski jezik

en: Pitta Pitta language
sr: pitsko-pitski jezik

en: Pochury language
sr: počuriški jezik

en: Pohnpeian language
sr: ponpejski jezik

en: Polynesian languages
sr: polinezijski jezici

en: Ponapeic languages
sr: ponapeiški jezici

en: Ponosakan language
sr: ponosaški jezik

en: Port Sandwich language
sr: port-sendvički jezik

en: Portuguese language
sr: portugalski jezik

en: Portuñol dialects
sr: portunjolski dijalekt

en: Proto Mirndi language
sr: proto-mirndijski jezik

en: Proto-Austro-Thai language
sr: proto-australo-tajski jezik

en: Proto-Austronesian language
sr: proto-austronežanski jezik

en: Proto-Baltic language
sr: proto-baltički jezik

en: Proto-Celtic language
sr: proto-keltski jezik

en: Proto-Circassian language
sr: proto-ćirkasijski jezik

en: Proto-Dravidian language
sr: proto-dravidski jezik

en: Proto-Eastern Sudanic language
sr: proto-istočno sudanski jezik

en: Proto-Indo-European language
sr: proto-indo-evropski jezik

en: Proto-Lolo-Burmese language
sr: proto-lolsko-burmanski jezik

en: Proto-Loloish language
sr: proto-lolojski jezik

en: Proto-Malayan language
sr: proto-malajski jezik

en: Proto-Micronesian languages
sr: proto-mikronezijski jezici

en: Proto-Mongolian language
sr: proto-mongolski jezik

en: Proto-Oceanic language
sr: proto-okeanijski jezik

en: Proto-Palawanic language
sr: proto-palavanski jezik

en: Proto-Philippine language
sr: proto-filipinski jezik

en: Proto-Polynesian language
sr: proto-polinezijski jezik

en: Proto-Tai language
sr: proto-tajski jezik

en: Proto-Tibeto-Burman language
sr: proto-tibetsko-burmanski jezik

en: Proto-Uralic language
sr: proto-uralski jezik

en: Provençal language
sr: provansalski jezik

en: Prussian language
sr: pruski jezik

en: Puluwat language
sr: puluvatski jezik

en: Pumi language
sr: pumijski jezik

en: Purari language
sr: purarski jezik

en: Purik language
sr: puriški jezik

en: Pushto language
sr: puštski jezik

en: Putijarra language
sr: putidžarski jezik

en: Puyuma language
sr: pujumski jezik

en: Pwo Karen language
sr: pvo-karenski jezik

en: Pyen language
sr: pjenski jezik

en: Pyu language (Burma)
sr: pjuski jezik (Burma)

en: Päri language (South Sudan)
sr: pariški jezic (Južni Sudan)

en: Rabha language
sr: rabaski jezik

en: Rade language
sr: radeški jezik

en: Raeto-Romance language
sr: reto-ciganski jezik

en: Rai Coast languages
sr: rajsko-obalski jezici

en: Rai language
sr: rajski jezik

en: Raja Ampat languages
sr: radža-ampatski jezici

en: Ramoaaina language
sr: ramoaainski jezik

en: Ranau language
sr: ranauski jezik

en: Rang Pas language
sr: rang-paški jezik

en: Rangdania dialect
sr: rangdanijski dijalekt

en: Rao language
sr: raoski jezik

en: Rapanui language
sr: rapanuinski jezik

en: Rarotongan language
sr: rarotongaški jezik

en: Ratahan language
sr: ratahanski jezik

en: Rawa language
sr: ravaski jezik

en: Rawang language
sr: ravanški jezik

en: Rawas dialect
sr: ravažanski dijalekt

en: Rejang language (Sumatra, Indonesia)
sr: redžanški jezik (Sumatra, Indonezija)

en: Rembarrnga language
sr: rembaranški jezik

en: Rembong language
sr: rembonški jezik

en: Rengma language
sr: rengmanski jezik

en: Rennellese language
sr: reneleški jezik

en: Rgyalrong language
sr: rgjalrongoški jezik

en: Ritharrngu language
sr: ritarnguški jezik

en: Roglai language
sr: roglajski jezik

en: Roma language
sr: romski jezik

en: Romance languages
sr: ciganski jezici

en: Romanian language
sr: rumunski jezik

en: Romblomanon language
sr: romblomanski jezik

en: Rongga language
sr: rongaški jezik

en: Rongmei dialect
sr: rongmejski dijalekt

en: Roro language (New Guinea)
sr: rorski jezik (Nova Gvineja)

en: Roshan dialect
sr: roški dijalekt

en: Roti language
sr: rotski jezik

en: Rotokas language
sr: rotokaški jezik

en: Rotuman language
sr: rotumski jezik

en: Roviana language
sr: rovjanski jezik

en: Rukai languages
sr: rukajski jezici

en: Runga language
sr: rungaški jezik

en: Rungus language
sr: runguški jezik

en: Rutul language
sr: rutulski jezik

en: Saa language
sr: saaški jezik

en: Saaroa language
sr: saarojski jezik

en: Sabaot language
sr: sabaotski jezik

en: Sabellian languages
sr: sabelijski jezici

en: Saberi language
sr: saberski jezik

en: Saek language
sr: saeški jezik

en: Sahu language
sr: sahuški jezik

en: Sahu languages
sr: sahuški jezici

en: Saisiyat language
sr: saisijatski jezik

en: Saiva Vellala dialect
sr: sajva-velalski dijalekt

en: Sakalava dialect
sr: sakalavski dijalekt

en: Sakau language
sr: sakauski jezik

en: Salar language
sr: salarski jezik

en: Saliba language (Papua New Guinea)
sr: salibski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Saluan language
sr: salujski jezik

en: Sama Sibutu language
sr: samansko-sibutski jezik

en: Sama languages
sr: samanski jezici

en: Sambali language
sr: sambalski jezik

en: Sambas dialect
sr: sambaški dijalekt

en: Samburu language
sr: samburški jezik

en: Sami language
sr: samski jezik

en: Samo language (Western Province, Papua New Guinea)
sr: samoški jezik (Zapadna oblast, Papua Nova Gvineja)

en: Samoan language
sr: samoanski jezik

en: Samoyedic languages
sr: samojedički jezici

en: Sampang language
sr: sampanški jezik

en: San languages
sr: sanski jezici

en: Sandawe language
sr: sandavski jezik

en: Sangen language
sr: sangenski jezik

en: Sangil language
sr: sangilski jezik

en: Sangir language (Indonesia and Philippines)
sr: sangirski jezik (Indonezija i Filipini)

en: Sangtam language
sr: sangtamski jezik

en: Sanskrit language
sr: sanskritski jezik

en: Saposa language
sr: saposaški jezik

en: Sara Kaba Náà language
sr: sara-kaba-naaski jezik

en: Sara language
sr: saraški jezik

en: Sara languages
sr: saraški jezici

en: Sarangani Manobo language
sr: sarangansko-manobski jezik

en: Sardinian language
sr: sardinijski jezik

en: Sarikoli dialect
sr: sarikolski dijalekt

en: Sart dialect
sr: sartski dijalekt

en: Sasak language
sr: sasaški jezik

en: Satawalese language
sr: satavaleški jezik

en: Sawai language
sr: savajski jezik

en: Saweru language
sr: saveruški jezik

en: Sawi language
sr: saviski jezik

en: Sawos language
sr: savoski jezik

en: Sawu language
sr: savuski jezik

en: Scandinavian languages
sr: skandinavski jezici

en: Scots language
sr: škotski jezik

en: Scottish Gaelic language
sr: škotsko-galski jezik

en: Sedik language
sr: sedički jezik

en: Seimat language
sr: sejmatski jezik

en: Selepet language
sr: selepetski jezik

en: Selkup language
sr: selkupski jezik

en: Sema language
sr: semaški jezik

en: Semendo dialect
sr: semendski dijalekt

en: Sentani language
sr: sentanski jezik

en: Serawai language
sr: seravajski jezik

en: Serdang Malay dialect
sr: serdanško-malajski dijalekt

en: Seruyan language
sr: serujanski jezik

en: Seto dialect
sr: setoški dijalekt

en: Sgaw Karen language
sr: zgavsko-karenski jezik

en: Shan language
sr: šanski jezik

en: Shelta
sr: šeltski

en: Sherdukpen language
sr: šerdukpski jezik

en: Sherpa language
sr: šerpski jezik

en: Shetland dialect
sr: šetlandski dijalekt

en: Shigatse dialect
sr: šigatski dijalekt

en: Shilluk language
sr: šilučki jezik

en: Shor language
sr: šorski jezik

en: Shughni language
sr: šugniski jezik

en: Siane language
sr: sjanski jezik

en: Siar-Lak language
sr: sjar-laški jezik

en: Sibo language
sr: siboski jezik

en: Sigi language
sr: sigijski jezik

en: Sikka language
sr: sikajski jezik

en: Siladang dialect
sr: siladanški dijalekt

en: Simelungun dialect
sr: simelungunski dijalekt

en: Simeulue language
sr: simeulujski jezik

en: Simte language
sr: simtski jezik

en: Sinagoro language
sr: sinagoroški jezik

en: Sindang Kelingi language
sr: sindanški-kelinški jezik

en: Singpho language
sr: singfoski jezik

en: Sino-Tibetan languages
sr: sino-tibetski jezici

en: Sio language
sr: sioški jezik

en: Siraya language
sr: sirajski jezik

en: Siroi language
sr: sirojski jezik

en: Sissano language
sr: sisanski jezik

en: Sivandi language
sr: sivandijski jezik

en: Siwai language
sr: sivajski jezik

en: Siyin language
sr: sijinski jezik

en: Skolt Sami dialect
sr: skoltsko-samski dijalekt

en: Skou language
sr: skoujski jezik

en: Slavic languages
sr: slovenski jezici

en: So language (Uganda)
sr: soski jezik (Uganda)

en: Sobei language
sr: sobejski jezik

en: Sobojo language
sr: sobojoški jezik

en: Sokop language
sr: sokopski jezik

en: Soliga dialect
sr: soliganski dijalekt

en: Solon dialect
sr: solonski dijalekt

en: Sona language (Papua New Guinea)
sr: sonaski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Songhai language
sr: songhaj jezik

en: Sonsorol-Tobi language
sr: sonsorolsko-tobijski jezik

en: Sotang Kura dialect
sr: sotanško-kuraški dijalekt

en: South American Indian languages
sr: južnoamerički indijanski jezici

en: South Efate language
sr: južno-efateški jezik

en: South-West languages (Australia)
sr: jugozapadni jezici (Australija)

en: Southern Bontoc dialect
sr: južno-bontočki dijalekt

en: Southern Kalinga language
sr: južno-kalinški jezik

en: Southern Khanty dialect
sr: južno-kantijski dijalekt

en: Southern Min dialects
sr: južno-minski dijalekti

en: Southern Sami dialect
sr: južno-samski dijalekt

en: Southern Subanen dialect
sr: južno-subanski dijalekt

en: Southern Thai language
sr: južno-tajski jezik

en: Spanish language
sr: španski jezik

en: Stoichedon inscriptions
sr: stoičedonski posvetni

en: Suau language
sr: suauški jezik

en: Subanun language
sr: subanunski jezik

en: Suena language
sr: suenski jezik

en: Suk language
sr: sukski jezik

en: Sulka language
sr: sulkaski jezik

en: Sulod language
sr: sulodski jezik

en: Sulu language
sr: suluški jezik

en: Sulung language
sr: sulunški jezik

en: Sumba language
sr: sumbski jezik

en: Sumbawa language
sr: sumbavski jezik

en: Sundanese language
sr: sundaneški jezik

en: Sunwar language
sr: sunvarski jezik

en: Surmic languages
sr: surmički jezici

en: Sursurunga language
sr: sursurunški jezik

en: Suwawa language
sr: suvavski jezik

en: Svan language
sr: svanski jezik

en: Swedish language
sr: švedski jezik

en: Sygvinskiĭ dialect
sr: sigvinski dijalekt

en: Székely dialect
sr: šekelski dijalekt

en: Tabasaran language
sr: tabasarski jezik

en: Tabla language
sr: tablaški jezik

en: Tagabawa Manobo language
sr: tagabavsko-manobski jezik

en: Tagakaolo language
sr: tagakaološki jezik

en: Tagal Murut language
sr: tagalsko-murutski jezik

en: Tagalog language
sr: tagaloški jezik

en: Tagbanua language
sr: tagbanujski jezik

en: Tagin language
sr: taginski jezik

en: Tagula language
sr: tagulski jezik

en: Tahitian language
sr: tahićanski jezik

en: Tai Nüa language
sr: tajsko-nuaški jezik

en: Tai languages
sr: tajlandski jezici

en: Taimoro dialect
sr: taimorski dijalekt

en: Tairora language
sr: tajrorski jezik

en: Taiwan languages
sr: tajvanski jezici

en: Tajik language
sr: tadžiški jezik

en: Takuu language
sr: takuujski jezik

en: Talaud language
sr: talaudski jezik

en: Talise language
sr: taližanski jezik

en: Talysh language
sr: tališki jezik

en: Tama language (Chad and Sudan)
sr: tamski jezik (Čad i Sudan)

en: Taman language (Indonesia)
sr: tamanski jezik (Indonezija)

en: Tamang language
sr: tamanški jezik

en: Tami language
sr: tamiski jezik

en: Tamiang language
sr: tamjanški jezik

en: Tamil language
sr: tamilski jezik

en: Tamu language
sr: tamuski jezik

en: Tamuan language
sr: tamujski jezik

en: Tanga language (Tanga Islands)
sr: tanganski jezik (Tanga ostrva)

en: Tangic languages
sr: tangiški jezici

en: Tangkhul language
sr: tangkulski jezik

en: Tangsa language
sr: tangsanski jezik

en: Tangut language
sr: tangutski jezik

en: Tani language
sr: taniski jezik

en: Tanna language
sr: tanaški jezik

en: Tapanta dialect
sr: tapantski dijalekt

en: Tape language
sr: tapeski jezik

en: Tarangan language
sr: taranganski jezik

en: Tasmanian languages
sr: tasmanijski jezici

en: Tat language
sr: tatski jezik

en: Tatanaʾ language
sr: tatana'ski jezik

en: Tatar language
sr: tatarski jezik

en: Taungthu language
sr: taungtuski jezik

en: Tausug language
sr: tausuški jezik

en: Tauya language
sr: taujanski jezik

en: Tavara language (Papua New Guinea)
sr: tavarski jezik (Papua Nova Gvineja)

en: Tawoyan language
sr: tavojski jezik

en: Tboli language
sr: tbolski jezik

en: Tedaga language
sr: tedaški jezik

en: Tegal dialect
sr: tegalski dijalekt

en: Tehit language
sr: tehitski jezik

en: Teleut dialect
sr: teleutski dijalekt

en: Telugu language
sr: teluški jezik

en: Tengger dialect
sr: tengerski dijalekt

en: Tenyidie dialect
sr: tenjidiski dijalekt

en: Teop language
sr: teopski jezik

en: Tepera dialect
sr: teperski dijalekt

en: Ternate language
sr: ternatski jezik

en: Teso language
sr: tezoški jezik

en: Tetum language
sr: tetumski jezik

en: Teuso languages
sr: teužanski jezici

en: Tewa language (Papuan)
sr: tevski jezik (papuanski)

en: Thai language
sr: tajlandski jezik

en: Thakali language
sr: takalski jezik

en: Thami language
sr: tamiski jezik

en: Thao language
sr: taoški jezik

en: Tharrkari language
sr: tarkarski jezik

en: Thayore language
sr: tajorski jezik

en: Tho language
sr: tojski jezik

en: Thracian language
sr: tračanski jezik

en: Thulung language
sr: tulunški jezik

en: Thādo language
sr: tadoški jezik

en: Tibetan language
sr: tibetski jezik

en: Tibeto-Burman languages
sr: tibetsko-burmanski jezici

en: Tidong dialects
sr: tidonški dijalekti

en: Tidore language
sr: tidorski jezik

en: Tifal language
sr: tifalski jezik

en: Tigak language
sr: tigaški jezik

en: Tikopia language
sr: tikopijski jezik

en: Tilamuta dialect
sr: tilamutski dijalekt

en: Timbe language
sr: timbeški jezik

en: Timor language
sr: timorski jezik

en: Timugon language
sr: timugonski jezik

en: Tina Sambal dialect
sr: tinasko-sambalski dijalekt

en: Tindi language
sr: tindijski jezik

en: Tinggian language
sr: tingjanski jezik

en: Tinputz language
sr: tinputski jezik

en: Tinrin language
sr: tinrinski jezik

en: Tiruray language
sr: tirurajski jezik

en: Titan language
sr: titanski jezik

en: Tiwi language (Australia)
sr: tivijski jezik (Australija)

en: To'abaita language
sr: to'abajtski jezik

en: Toaripi language
sr: toaripijski jezik

en: Toaripi languages
sr: toaripijski jezici

en: Toba-Batak dialect
sr: toba-batački dijalekt

en: Tobelo language
sr: tobeloški jezik

en: Toda language (India)
sr: todaški jezik (Indija)

en: Tofa language (Irkutskai︠a︡ oblastʹ, Russia)
sr: tofski jezik (Irkutska oblast, Rusija)

en: Tokelauan language
sr: tokelauški jezik

en: Tokharian language
sr: tokarijski jezik

en: Tolai language
sr: tolajski jezik

en: Tolaki language
sr: tolakijski jezik

en: Tolitoli language
sr: tolitolski jezik

en: Tombonuwo language
sr: tombonuvoški jezik

en: Tombulu language
sr: tombulski jezik

en: Tompembuni language
sr: tompembunski jezik

en: Tondano language
sr: tondanski jezik

en: Tondi Songway Kiini dialect
sr: tondsko-songvajsko-kiiniski dijalekt

en: Tongan language
sr: tonganski jezik

en: Tonsea language
sr: tonseanski jezik

en: Toposa language
sr: topožanski jezik

en: Toraja Sa'dan language
sr: torajaško-sa'danski jezik

en: Toraja language
sr: torajaški jezik

en: Toraja languages
sr: torajaški jezici

en: Torgut dialect
sr: torgutski dijalekt

en: Toror language
sr: tororski jezik

en: Tosu language
sr: tosuški jezik

en: Trøndersk dialects
sr: trondersški dijalekti

en: Tsaiwa language
sr: cajvaški jezik

en: Tsakhur language
sr: cakurski jezik

en: Tshangla language
sr: čanglaški jezik

en: Tsimihety dialect
sr: cimietski dijalekt

en: Tsou language
sr: couški jezik

en: Tsouic languages
sr: couički jezici

en: Tuamotuan language
sr: tuamotunski jezik

en: Tubalar dialect
sr: tubalarski dijalekt

en: Tubetube language
sr: tubetubski jezik

en: Tugen dialect
sr: tugenski dijalekt

en: Tujia language
sr: tudžiaški jezik

en: Tukangbesi language
sr: tukangbeški jezik

en: Tulu language
sr: tuluški jezik

en: Tulung language
sr: tulunški jezik

en: Tungus-Manchu languages
sr: tungusko-mančuški jezici

en: Turkana language
sr: turkanski jezik

en: Turkic languages
sr: turkiški jezici

en: Turkic languages, Northeast
sr: turkiški jezici, severoistočni

en: Turkic languages, Northwest
sr: turkiški jezici, severozapadni

en: Turkic languages, Southeast
sr: turkiški jezici, jugoistočni

en: Turkic languages, Southwest
sr: turkiški jezici, jugozapadni

en: Turkish language
sr: turski jezik

en: Turkmen language
sr: turkmenski jezik

en: Tutong language
sr: tutonški jezik

en: Tutsa language
sr: tutski jezik

en: Tutuba language
sr: tutubski jezik

en: Tuvaluan language
sr: tuvaluanski jezik

en: Tuvinian language
sr: tuvinjanski jezik

en: Tuwali dialect
sr: tuvalski dijalekt

en: Tày Nùng language
sr: tai-nunški jezik

en: Uare language
sr: uarski jezik

en: Ubir language
sr: ubirski jezik

en: Ubykh language
sr: ubikiški jezik

en: Udekhe language
sr: udekeški jezik

en: Udi language
sr: udiski jezik

en: Udmurt language
sr: udmurtski jezik

en: Uduk language
sr: udukski jezik

en: Uighur language
sr: ujgurski jezik

en: Ukhrul dialect
sr: ukrulski dijalekt

en: Uki dialect
sr: ukijski jezik

en: Ulawa language
sr: ulavanski jezik

en: Ulithi language
sr: ulitinski jezik

en: Ulu Terengganu dialect
sr: ulu-terenganujski dijalekt

en: Uma language
sr: umaški jezik

en: Umbrian language
sr: umbrijski jezik

en: Umbu-Ungu language
sr: umbu-unguški jezik

en: Umpila language
sr: umpilski jezik

en: Una language
sr: unajski jezik

en: Unde Kaili language
sr: undsko-kailijski jezik

en: Unua language
sr: unuaški jezik

en: Upper Baram Kenyah language
sr: gornje-baramsko-kenijski jezik

en: Upper Tanudan Kalinga language
sr: gornje-tanudanski-kalinški jezik

en: Ura language (Vanuatu)
sr: uraški jezik (Vanuatu)

en: Uradhi languages
sr: uradijski jezici

en: Urak Lawoiʾ language
sr: auraško-lavoj'ski jezik

en: Urali language
sr: uralski jezik

en: Uralic languages
sr: uralski jezici

en: Urartian language
sr: urartski jezik

en: Urim language
sr: urimski jezik

en: Uripiv language
sr: uripivski jezik

en: Usan language
sr: usanski jezik

en: Usarufa language
sr: usarufanski jezik

en: Uzbek language
sr: uzbeški jezik

en: Valman language
sr: valmanski jezik

en: Vanzari language
sr: vanzarijski jezik

en: Vaturanga language
sr: vaturanganski jezik

en: Vaudois dialect
sr: vaudoiški dijalekt

en: Vedic language
sr: vedski jezik

en: Vegliote dialect
sr: vegliotski dijalekt

en: Venetic language
sr: venetski jezik

en: Veps language
sr: vepsanski jezik

en: Votic language
sr: votiški jezik

en: Võro dialect
sr: voroški dijalekt

en: Waffa language
sr: vafanski jezik

en: Wageman language
sr: vagemanski jezik

en: Wahgi dialect
sr: vaginski dijalekt

en: Waigali language
sr: vaigalijski jezik

en: Waima'a language
sr: vaima'aski jezik

en: Waka-Kabic languages
sr: vaka-kabički jezici

en: Wakawaka language
sr: vakavakanski jezik

en: Wakhi language
sr: vakijski jezik

en: Walmajarri language
sr: valmadžarijski jezik

en: Walser language
sr: valserski jezik

en: Wambon language
sr: vambonski jezik

en: Wambule language
sr: vambulski jezik

en: Wampar language
sr: vamparski jezik

en: Wancho language
sr: vančoški jezik

en: Wandamen language
sr: vandamenski jezik

en: Wandarang language
sr: vandaranški jezik

en: Wanetsi dialect
sr: vanetsijski dijalekt

en: Wangganguru language
sr: vangangurski jezik

en: Wangkajunga language
sr: vangkajunganski jezik

en: Wangkumara (Galali) dialect
sr: vangkumarski (galalski) dijalekt

en: Wantoat language
sr: vantoatski jezik

en: Wanʾguri language
sr: van'gurijski jezik

en: Warapu language
sr: varapujski jezik

en: Waray language
sr: varajski jezik

en: Wardaman language
sr: vardamanski jezik

en: Warembori language
sr: varemborski jezik

en: Waris language
sr: variški jezik

en: Wariyangga language
sr: varijanganski jezik

en: Warlpiri language
sr: varlpirijski jezik

en: Warnman language
sr: varnmanski jezik

en: Waropen language
sr: varopski jezik

en: Warrwa language
sr: varvaški jezik

en: Warumungu language
sr: varumunguški jezik

en: Warungu language
sr: varunguški jezik

en: Washkuk language
sr: vaškukški jezik

en: Wasi language
sr: vasijski jezik

en: Waskia language
sr: vaskjanski jezik

en: Wathawurrung dialect
sr: vatavurunški dijalekt

en: Watjari language
sr: vatjarijski jezik

en: Wayu language
sr: vajujski jezik

en: Wedau language
sr: vedauški jezik

en: Welsh language
sr: velški jezik

en: Wemba Wemba language
sr: vembsko-vembski jezik

en: Were language
sr: vereški jezik

en: West Makian language
sr: zapadno-makjanski jezik

en: Western Arrernte language
sr: zapadno-arernteški jezik

en: Western Bukidnon Manobo language
sr: zapadni bukidnonsko-manobski jezik

en: Western Dani language
sr: zapadno-danijski jezik

en: Western Desert languages
sr: zapadno-saharski jezici

en: Western Meohang language
sr: zapadno-meoanški jezik

en: Western Subanon dialect
sr: zapadno-subanonski dijalekt

en: Western Yugur language
sr: zapadno-jugurski jezik

en: Wewewa dialect
sr: vevevajski dijalekt

en: White Tai language
sr: belo-tajski jezik

en: Wik-Mungkan language
sr: vik-mungkanski jezik

en: Wik-Ngathan language
sr: vik-ngatanski jezik

en: Wipi language
sr: vipijski jezik

en: Wiradhuric languages
sr: viradurički jezici

en: Wiradjuri language
sr: viradjurisjki jezik

en: Wirangu language
sr: viranguški jezik

en: Wiru language
sr: viruški jezik

en: Wogeo language
sr: vogeoski jezik

en: Woisika language
sr: voisikaški jezik

en: Wojokeso dialect
sr: vojokesoški dijalekt

en: Woleaian language
sr: voleajanski jezik

en: Wolio language
sr: volioški jezik

en: Wongaibon language
sr: vongaibonski jezik

en: Worora language
sr: vororanski jezik

en: Wororan languages
sr: vororanski jezici

en: Wotjobaluk language
sr: votjobalučki jezik

en: Wotu language
sr: votuški jezik

en: Wu dialects
sr: vujski dijalekti

en: Wulguru language
sr: vulgurski jezik

en: Wunambal language
sr: vunambalski jezik

en: Wutun language
sr: vutunski jezik

en: Wuvulu language
sr: vuvulujski jezik

en: Xaragure language
sr: haragureški jezik

en: Xiandao language
sr: ksjandaoški jezik

en: Xiang dialects
sr: ksjanški dijalekti

en: Ya language
sr: jaski jezik

en: Yabim language
sr: jabimski jezik

en: Yabiyufa language
sr: jabijufanski jezik

en: Yabula Yabula language
sr: jabulsko-jabulski jezik

en: Yagaria language
sr: jagariaški jezik

en: Yaghnobi language
sr: jagnobijski jezik

en: Yakan language
sr: jakanski jezik

en: Yakha language
sr: jakški jezik

en: Yakut language
sr: jakutski jezik

en: Yalarnnga language
sr: jalarnganski jezik

en: Yale language
sr: jaleski jezik

en: Yamdena language
sr: jamdenski jezik

en: Yami language
sr: jamiski jezik

en: Yamphu language
sr: jamfunski jezik

en: Yandruwandha language
sr: jandruvandski jezik

en: Yangoru dialect
sr: jangoruški dijalekt

en: Yanyuwa language
sr: janjuvaški jezik

en: Yapese language
sr: japeški jezik

en: Yaqay language
sr: jakjski jezik

en: Yareba language
sr: jarebanski jezik

en: Yau language
sr: jauski jezik

en: Yawa language
sr: javaski jezik

en: Yawuru language
sr: jamuruški jezik

en: Yaygir language
sr: jajgirski jezik

en: Yazghulami language
sr: jazgulamijski jezik

en: Yele language
sr: jeleški jezik

en: Yellow Uighur language
sr: žuto-ujgurski jezik

en: Yerava dialect
sr: jeravski dijalekt

en: Yerukala dialect
sr: jerukalski dijalekt

en: Yessan-Mayo language
sr: jesansko-majoški jezik

en: Yi language
sr: jiški jezik

en: Yidiny language
sr: jidiniški jezik

en: Yimas language
sr: jimažanski jezik

en: Yimchungru language
sr: jimčungruški jezik

en: Yindjibarndi language
sr: jinddžibarndijski jezik

en: Yinggarda language
sr: jingardanski jezik

en: Yinhawangka language
sr: jinavangkški jezik

en: Yir-Yoront language
sr: jir-jorontski jezik

en: Yogad language
sr: jogadski jezik

en: Yogli dialect
sr: jogliški dijalekt

en: Yolngu languages
sr: jolnguški jezici

en: Yongkom language
sr: jongkomski jezik

en: Yopno language
sr: jopnoški jezik

en: Yorta Yorta language
sr: jortsko-jortski jezik

en: Yualyai language
sr: jualjainski jezik

en: Yuezhi language
sr: jueziški jezik

en: Yugambeh dialect
sr: jugambeški dijalekt

en: Yugambeh-Bundjalung dialects
sr: jugambeško-bunđalunški dijalekti

en: Yui language
sr: juiški jezik

en: Yuin-Kuric languages
sr: juinsko-kurički jezici

en: Yukaghir language
sr: jukagirski jezik

en: Yulu language
sr: juluški jezik

en: Yura languages
sr: juraški jezici

en: Yuri language
sr: juriški jezik

en: Zaghawa language
sr: zagavajski jezik

en: Zakhchin dialect
sr: zakčinski dijalekt

en: Zakhring language
sr: zakrinški jezik

en: Zargari (Secret language)
sr: zagrarijski (tajni jezik)

en: Zarma dialect
sr: zarmaški dijalekt

en: Zaza language
sr: zazaški jezik

en: Zebaki dialect
sr: zebakijski dijalekt

en: Zeliang language
sr: zeljanški jezik

en: Zeme language
sr: zemeski jezik

en: Zhangzhung language
sr: zangzunški jezik

en: Zhuang language
sr: zuanški jezik

en: Zia language
sr: ziajski jezik

en: Zou dialect
sr: zouski dijalekt

en: sign languages
sr: znakovni jezici
