iso_639 - en to sr translation catalogue (488 entries)

en: Abkhazian
sr: abkaski

en: Achinese
sr: akineski

en: Acoli
sr: akolski

en: Adangme
sr: adangmeski

en: Adyghe; Adygei
sr: adigeški; adigeiški

en: Afar
sr: afarski

en: Afrihili
sr: afrihilski

en: Afrikaans
sr: afrikanski

en: Afro-Asiatic languages
sr: afro-azijski jezici

en: Ainu
sr: ainujski

en: Akan
sr: akanski

en: Akkadian
sr: akadski

en: Albanian
sr: albanski

en: Aleut
sr: aleutski

en: Algonquian languages
sr: algonkvijski jezici

en: Altaic languages
sr: altaški jezici

en: Amharic
sr: amharski

en: Angika
sr: angiški

en: Apache languages
sr: apački jezici

en: Arabic
sr: arapski

en: Aragonese
sr: aragonski

en: Arapaho
sr: arapahoški

en: Arawak
sr: aravaški

en: Armenian
sr: jermenski

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sr: arumunski; makedonsko-rumunski;

en: Artificial languages
sr: veštački jezici

en: Assamese
sr: asameški

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sr: asturski; babliski; leoneški; asturleoneški

en: Athapascan languages
sr: atapaskanski jezici

en: Australian languages
sr: australijski jezici

en: Austronesian languages
sr: austronežanski jezici

en: Avaric
sr: avarski

en: Avestan
sr: avestanski

en: Awadhi
sr: avadijski

en: Aymara
sr: ajmarski

en: Azerbaijani
sr: azerbejdžanski

en: Balinese
sr: balineški

en: Baltic languages
sr: baltički jezici

en: Baluchi
sr: balučiški

en: Bambara
sr: bambaraški

en: Bamileke languages
sr: bamilekeški jezici

en: Banda languages
sr: bandski jezici

en: Bangla
sr: banglaški

en: Bantu languages
sr: bantu jezici

en: Basa
sr: basaški

en: Bashkir
sr: baškirski

en: Basque
sr: baskijski

en: Batak languages
sr: batak jezici

en: Beja; Bedawiyet
sr: bejski; bedavijetski

en: Belarusian
sr: beloruski

en: Bemba
sr: bembški

en: Bengali
sr: bengalski

en: Berber languages
sr: berberski jezici

en: Bhojpuri
sr: bojpurski

en: Bihari languages
sr: bihaški jezici

en: Bikol
sr: bikolski

en: Bini; Edo
sr: biniški; edoški

en: Bislama
sr: bislameški

en: Blin; Bilin
sr: blinski; bilinski

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sr: blisimbolski; blisimbolički; bliski

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sr: bokmalski, norveški; norveški bokmalski

en: Bosnian
sr: bošnjački

en: Braj
sr: brajški

en: Breton
sr: bretonski

en: Buginese
sr: bugineški

en: Bulgarian
sr: bugarski

en: Buriat
sr: burijatski

en: Burmese
sr: burmanski

en: Caddo
sr: kadoški

en: Catalan; Valencian
sr: katalonski; valensijski

en: Caucasian languages
sr: kavkaski jezici

en: Cebuano
sr: cebuanški

en: Celtic languages
sr: keltski jezici

en: Central American Indian languages
sr: centralnoamerički indijanski jezici

en: Central Khmer
sr: središnji kmerski

en: Chagatai
sr: čagatajski

en: Chamic languages
sr: čamski jezici

en: Chamorro
sr: čamorski

en: Chechen
sr: čečenski

en: Cherokee
sr: čirokeški

en: Cheyenne
sr: čejenski

en: Chibcha
sr: čibčeški

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
sr: čevski; čičevski; njandžiski

en: Chinese
sr: kineski

en: Chinook jargon
sr: činuški žargon

en: Chipewyan; Dene Suline
sr: čipevjski; dene sulinski

en: Choctaw
sr: čoktavski

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sr: crkvenoslovenski; staroslovenski; starobugarski; stari crkvenoslovenski;

en: Chuukese
sr: čukeški

en: Chuvash
sr: čuvaški

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sr: klasični njuarski; stari njuarski; klasični nepalski baza

en: Classical Syriac
sr: klasični sirijski

en: Coptic
sr: koptski

en: Cornish
sr: kornvalski

en: Corsican
sr: korzikanski

en: Cree
sr: kriški

en: Creek
sr: kriški

en: Creoles and pidgins
sr: kreolski i pidžinski

en: Creoles and pidgins, English based
sr: kreolski i pidžinski, zasnovani na engleskom

en: Creoles and pidgins, French-based
sr: kreolski i pidžinski, zasnovani na francuskom

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
sr: kreolski i pidžinski, zasnovani na portugalskom

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sr: krimski turski; krimski tatarski

en: Croatian
sr: hrvatski

en: Cushitic languages
sr: kušitski jezici

en: Czech
sr: češki

en: Dakota
sr: dakotski

en: Danish
sr: danski

en: Dargwa
sr: dargveški

en: Delaware
sr: delaverski

en: Dinka
sr: dinkeški

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sr: divehški; maldivski

en: Dogri
sr: dogriški

en: Dogrib
sr: dogribski

en: Dravidian languages
sr: dravidski jezici

en: Duala
sr: dualski

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sr: holandski, srednjevekovni (oko 1050—1350)

en: Dutch; Flemish
sr: holandski; flaminski

en: Dyula
sr: djulski

en: Dzongkha
sr: dzongeški

en: Eastern Frisian
sr: istočnofrizijski

en: Efik
sr: efiški

en: Egyptian (Ancient)
sr: egipatski (stari)

en: Ekajuk
sr: ekadžuški

en: Elamite
sr: elamitski

en: English
sr: engleski

en: English, Middle (1100-1500)
sr: engleski, srednjevekovni (1100—1500.)

en: English, Old (ca. 450-1100)
sr: engleski, stari (oko 450–1100)

en: Erzya
sr: erzjaški

en: Esperanto
sr: esperanto

en: Estonian
sr: estonski

en: Ewe
sr: evski

en: Ewondo
sr: evondski

en: Fang
sr: fanški

en: Fanti
sr: fantiški

en: Faroese
sr: farski

en: Fijian
sr: fidžiski

en: Filipino; Pilipino
sr: filipinski; pilipinski

en: Finnish
sr: finski

en: Finno-Ugrian languages
sr: ugro-finski jezici

en: Fon
sr: fonski

en: French
sr: francuski

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sr: francuski, srednjevekovni (oko 1400—1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
sr: francuski, stari (842—oko 1400.)

en: Friulian
sr: friulijanski

en: Fulah
sr: fulški

en: Ga
sr: gaški

en: Gaelic; Scottish Gaelic
sr: galski; škotski galski

en: Galibi Carib
sr: galibi karibski

en: Galician
sr: galicijski

en: Ganda
sr: gandski

en: Gayo
sr: gajoški

en: Gbaya
sr: gbajski

en: Geez
sr: giški

en: Georgian
sr: gruzijski

en: German
sr: nemački

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sr: nemački, srednjevekovni gornji (oko 1050—1500.)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
sr: nemački, stari gornji (oko 750—1050.)

en: Germanic languages
sr: germanski jezici

en: Gilbertese
sr: žilberteški

en: Gondi
sr: gonski

en: Gorontalo
sr: gorontalski

en: Gothic
sr: gotski

en: Grebo
sr: grebski

en: Greek, Ancient (to 1453)
sr: grčki, stari (do 1453.)

en: Greek, Modern (1453-)
sr: grčki, savremeni (1453.—)

en: Guarani
sr: gvaranski

en: Gujarati
sr: gujaratski

en: Gwich'in
sr: gvičinski

en: Haida
sr: haidski

en: Haitian; Haitian Creole
sr: haićanski; haićanski kreolski

en: Hausa
sr: hauski

en: Hawaiian
sr: havajski

en: Hebrew
sr: hebrejski

en: Herero
sr: hererski

en: Hiligaynon
sr: hiligajnoski

en: Himachali languages; Western Pahari languages
sr: himačalski jezici; zapadnopaharski jezici

en: Hindi
sr: hindu

en: Hiri Motu
sr: hiri motuški

en: Hittite
sr: hetski

en: Hmong; Mong
sr: hmonski; monski

en: Hungarian
sr: mađarski

en: Hupa
sr: hupski

en: Iban
sr: ibaški

en: Icelandic
sr: islandski

en: Ido
sr: idoski

en: Igbo
sr: iboški

en: Ijo languages
sr: ijo jezici

en: Iloko
sr: iloski

en: Inari Sami
sr: inarski samski

en: Indic languages
sr: indiški jezici

en: Indo-European languages
sr: indo-evropski jezici

en: Indonesian
sr: indonežanski

en: Ingush
sr: inguški

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sr: interjezik (međunarodno udruženje sporednih jezika

en: Interlingue; Occidental
sr: interlingve; zapadnjački

en: Inuktitut
sr: inuktitutski

en: Inupiaq
sr: inupjaški

en: Iranian languages
sr: iranski jezici

en: Irish
sr: irski

en: Irish, Middle (900-1200)
sr: irski, srednjevekovni (900-1200.)

en: Irish, Old (to 900)
sr: irski, stari (do 900.)

en: Iroquoian languages
sr: irokvojanski jezici

en: Italian
sr: italijanski

en: Japanese
sr: japanski

en: Javanese
sr: javanski

en: Judeo-Arabic
sr: judo-arapski

en: Judeo-Persian
sr: judo-persijski

en: Kabardian
sr: kabardijanski

en: Kabyle
sr: kabiski

en: Kachin; Jingpho
sr: kačinski; džingfonski

en: Kalaallisut; Greenlandic
sr: kalski; grenlandski

en: Kalmyk; Oirat
sr: kalmikski; ojratski

en: Kamba
sr: kambaski

en: Kannada
sr: kndeški

en: Kanuri
sr: kanurski

en: Kara-Kalpak
sr: kara-kalpaski

en: Karachay-Balkar
sr: karačaj-balkarski

en: Karelian
sr: karelijski

en: Karen languages
sr: karenski jezici

en: Kashmiri
sr: kašmirski

en: Kashubian
sr: kašubijski

en: Kawi
sr: kaviški

en: Kazakh
sr: kazahstanski

en: Khasi
sr: kaziški

en: Khoisan languages
sr: koisanski jezici

en: Khotanese;Sakan
sr: kotaneški; sakanski

en: Kikuyu; Gikuyu
sr: kikujski; gikujski

en: Kimbundu
sr: kimbundski

en: Kinyarwanda
sr: kinjarvandski

en: Kirghiz; Kyrgyz
sr: kirgiški

en: Klingon; tlhIngan-Hol
sr: klingonski; tlingan-holski

en: Komi
sr: komski

en: Kongo
sr: kongoanski

en: Konkani
sr: konkanski

en: Korean
sr: korejski

en: Kosraean
sr: kosraenski

en: Kpelle
sr: kpelski

en: Kru languages
sr: krujski jezici

en: Kuanyama; Kwanyama
sr: kuanjamski; kvanjamski

en: Kumyk
sr: kumiški

en: Kurdish
sr: kurdski

en: Kurukh
sr: kuruški

en: Kutenai
sr: kutenski

en: Ladino
sr: ladinski

en: Lahnda
sr: landski

en: Lamba
sr: lambdski

en: Land Dayak languages
sr: land-dajski jezici

en: Lao
sr: laoski

en: Latin
sr: latinski

en: Latvian
sr: letonski

en: Lezghian
sr: ležgijanski

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sr: limburganski; limburgerski; limburgiški

en: Lingala
sr: lingalski

en: Lithuanian
sr: litvanski

en: Lojban
sr: lojbanski

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sr: donji nemački; donji saksonski; nemački, donji; saksonski, donji

en: Lower Sorbian
sr: donjelužički

en: Lozi
sr: loziski

en: Luba-Katanga
sr: luba-katanški

en: Luba-Lulua
sr: luba-luluški

en: Luiseno
sr: luiseški

en: Lule Sami
sr: lulski samski

en: Lunda
sr: lundski

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sr: luoški (Kenija i Tanzanija)

en: Lushai
sr: lušajski

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sr: luksemburški; leceburški

en: Macedonian
sr: makedonski

en: Madurese
sr: madureški

en: Magahi
sr: magaški

en: Maithili
sr: maitilski

en: Makasar
sr: makasarski

en: Malagasy
sr: malagaški

en: Malay
sr: malajski

en: Malayalam
sr: malajalski

en: Maltese
sr: malteški

en: Manchu
sr: mančuški

en: Mandar
sr: mandarski

en: Mandingo
sr: mandinški

en: Manipuri
sr: manipurski

en: Manobo languages
sr: manobski jezici

en: Manx
sr: manski

en: Maori
sr: maorski

en: Mapudungun; Mapuche
sr: mapudungunski; mapučeški

en: Marathi
sr: maratski

en: Mari
sr: mariški

en: Marshallese
sr: maršalski

en: Marwari
sr: marvarski

en: Masai
sr: masaiški

en: Mayan languages
sr: jezici maja

en: Mende
sr: mendski

en: Mi'kmaq; Micmac
sr: mikmaški

en: Minangkabau
sr: minangkabaski

en: Mirandese
sr: mirandeški

en: Mohawk
sr: mohavski

en: Moksha
sr: mokški

en: Moldavian; Moldovan
sr: moldavski

en: Mon-Khmer languages
sr: mon-kmerski jezici

en: Mongo
sr: mongoški

en: Mongolian
sr: mongolski

en: Mossi
sr: mosiški

en: Multiple languages
sr: višejezički

en: Munda languages
sr: mundski jezici

en: N'Ko
sr: nkoški

en: Nahuatl languages
sr: nahuacski jezici

en: Nauru
sr: naurski

en: Navajo; Navaho
sr: navašanski

en: Ndebele, North; North Ndebele
sr: ndebelski, severni; severni ndebelski

en: Ndebele, South; South Ndebele
sr: ndebelski, južni; južni ndebelski

en: Ndonga
sr: ndonški

en: Neapolitan
sr: napuljski

en: Nepal Bhasa; Newari
sr: nepalski baza; nevarski

en: Nepali
sr: nepalski

en: Nias
sr: nijaški

en: Niger-Kordofanian languages
sr: niger-kordofanski jezici

en: Nilo-Saharan languages
sr: nilsko-saharski jezici

en: Niuean
sr: niunski

en: No linguistic content; Not applicable
sr: bez jezičkog sadržaja; neprimenjiv

en: Nogai
sr: nogaski

en: Norse, Old
sr: nordijski, stari

en: North American Indian languages
sr: severnoamerički indijanski jezici

en: Northern Frisian
sr: severnofrizijski

en: Northern Sami
sr: severnosamski

en: Norwegian
sr: norveški

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sr: norveški ninorški; ninorški, norveški

en: Nubian languages
sr: nubijski jezici

en: Nyamwezi
sr: njamveški

en: Nyankole
sr: njankolski

en: Nyoro
sr: njorski

en: Nzima
sr: nzimski

en: Occitan (post 1500)
sr: oksitanski (posle 1500.)

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sr: zvanični aramajski (700-300 pne); carski aramajski (700-300 pne)

en: Ojibwa
sr: odžibski

en: Oriya
sr: orijski

en: Oromo
sr: oromski

en: Osage
sr: osaški

en: Ossetian; Ossetic
sr: osetijski; osetski

en: Otomian languages
sr: otomijanski jezici

en: Pahlavi
sr: palavski

en: Palauan
sr: palauanski

en: Pali
sr: palski

en: Pampanga; Kapampangan
sr: pampanski; kapampanski

en: Pangasinan
sr: pangasinski

en: Panjabi; Punjabi
sr: pandžabski

en: Papiamento
sr: papjamenski

en: Papuan languages
sr: papuanski jezici

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sr: pedski; sepedski; severni sotski

en: Persian
sr: persijski

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sr: persijski, stari (oko 600–400 pne.)

en: Philippine languages
sr: filipinski jezici

en: Phoenician
sr: feničanski

en: Pohnpeian
sr: ponpejanski

en: Polish
sr: poljski

en: Portuguese
sr: portugalski

en: Prakrit languages
sr: prakritski jezici

en: Provençal, Old (to 1500); Occitan, Old (to 1500)
sr: provansalski, stari (do 1500.); oksitanski, stari (do 1500)

en: Pushto; Pashto
sr: puštski; paštski

en: Quechua
sr: kečuški

en: Rajasthani
sr: radžastanski

en: Rapanui
sr: rapanujski

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sr: rarotonški; maorski kukovih ostrva

en: Reserved for local use
sr: rezervisan za mesnu upotrebu

en: Romance languages
sr: ciganski jezici

en: Romanian
sr: rumunski

en: Romansh
sr: romski

en: Romany
sr: ciganski

en: Rundi
sr: rundski

en: Russian
sr: ruski

en: Salishan languages
sr: sališki jezici

en: Samaritan Aramaic
sr: samarićanski aramajski

en: Sami languages
sr: samski jezici

en: Samoan
sr: samoanski

en: Sandawe
sr: sandavski

en: Sango
sr: sanški

en: Sanskrit
sr: sanskritski

en: Santali
sr: santalski

en: Sardinian
sr: sardinijski

en: Sasak
sr: sasaški

en: Scots
sr: škotski

en: Selkup
sr: selkupski

en: Semitic languages
sr: semitski jezici

en: Serbian
sr: srpski

en: Serer
sr: serški

en: Shan
sr: šanski

en: Shona
sr: šonski

en: Sichuan Yi; Nuosu
sr: sičuanski ji; nuoški

en: Sicilian
sr: sicilijanski

en: Sidamo
sr: sidamski

en: Sign Languages
sr: znakovni jezici

en: Siksika
sr: siksikeški

en: Sindhi
sr: sindski

en: Sinhala; Sinhalese
sr: sinhalski; sinhaleški

en: Sino-Tibetan languages
sr: sino-tibetski jezici

en: Siouan languages
sr: sjouanski jezici

en: Skolt Sami
sr: skoltski samski

en: Slave (Athapascan)
sr: slavski (atapaskanski)

en: Slavic languages
sr: slovenski jezici

en: Slovak
sr: slovački

en: Slovenian
sr: slovenački

en: Sogdian
sr: sogdijanski

en: Somali
sr: somalski

en: Songhai languages
sr: songajski jezici

en: Soninke
sr: soninški

en: Sorbian languages
sr: sorbski jezici

en: Sotho, Southern
sr: sotski, južni

en: South American Indian languages
sr: južnoamerički indijanski jezici

en: Southern Altai
sr: južni altajski

en: Southern Sami
sr: južnosamski

en: Spanish; Castilian
sr: španski; kastiljski

en: Sranan Tongo
sr: srananski tonški

en: Standard Moroccan Tamazight
sr: standardni marokinski tamaziški

en: Sukuma
sr: sukumski

en: Sumerian
sr: sumerski

en: Sundanese
sr: sundaneški

en: Susu
sr: suški

en: Swahili
sr: svahilski

en: Swati
sr: svatski

en: Swedish
sr: švedski

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sr: švajcarski nemački; alsacijski

en: Syriac
sr: sirijski

en: Tagalog
sr: tagaloški

en: Tahitian
sr: tahićanski

en: Tai languages
sr: tajlandski jezici

en: Tajik
sr: tadžiški

en: Tamashek
sr: tamaški

en: Tamil
sr: tamilski

en: Tatar
sr: tatarski

en: Telugu
sr: teluški

en: Tereno
sr: terski

en: Tetum
sr: tetski

en: Thai
sr: tajlandski

en: Tibetan
sr: tibetski

en: Tigre
sr: tigski

en: Tigrinya
sr: tigrinjski

en: Timne
sr: timneški

en: Tiv
sr: tivski

en: Tlingit
sr: tlingitski

en: Tok Pisin
sr: tok pisinski

en: Tokelau
sr: tokelauški

en: Tonga (Nyasa)
sr: tonški (Njasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
sr: tonški (Tonga ostrva)

en: Tsimshian
sr: cimšiski

en: Tsonga
sr: conški

en: Tswana
sr: cvanski

en: Tumbuka
sr: tumbuški

en: Tupi languages
sr: tupski jezici

en: Turkish
sr: turski

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sr: turski, otomanski (1500–1928)

en: Turkmen
sr: turkmenski

en: Tuvalu
sr: tuvalski

en: Tuvinian
sr: tuvinjanski

en: Twi
sr: tviški

en: Udmurt
sr: udmurški

en: Ugaritic
sr: ugarski

en: Uighur; Uyghur
sr: uigurski; ujgurski

en: Ukrainian
sr: ukrajinski

en: Umbundu
sr: umbundski

en: Uncoded languages
sr: nekodirani jezici

en: Undetermined
sr: neodređen

en: Upper Sorbian
sr: gornjelužički

en: Urdu
sr: urdski

en: Uzbek
sr: uzbekistanski

en: Vai
sr: vaiski

en: Venda
sr: vendski

en: Vietnamese
sr: vijetnamski

en: Volapük
sr: volapiški

en: Votic
sr: votiški

en: Wakashan languages
sr: vakašanski jezici

en: Walloon
sr: valunski

en: Waray
sr: varajski

en: Washo
sr: vašoški

en: Welsh
sr: velški

en: Western Frisian
sr: zapadnofrizijski

en: Wolaitta; Wolaytta
sr: volaitski; volajtski

en: Wolof
sr: volofski

en: Xhosa
sr: ksoški

en: Yakut
sr: jakutski

en: Yao
sr: jaoski

en: Yapese
sr: japeski

en: Yiddish
sr: jidiški

en: Yoruba
sr: jorubski

en: Yupik languages
sr: jupiški jezici

en: Zande languages
sr: zandski jezici

en: Zapotec
sr: zapotečki

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
sr: zaški; dimilski; dimlski; kirdski; kirmanješki; zazaški;

en: Zenaga
sr: zenaški

en: Zhuang; Chuang
sr: žuanški; čuanški

en: Zulu
sr: zulski

en: Zuni
sr: zunski
