xkeyboard-config 2.11.99 - en to pt_BR translation catalogue (760 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
pt_BR: &lt;Menor que/Maior que&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
pt_BR: &lt;Less/Greater&gt; escolhe o 3º nível, atua como bloqueio de uma única vez, quando pressionadas em conjunto com outra escolha de 3º nível

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
pt_BR: &lt;Menor que/Maior que&gt; escolhe 5º nível, bloqueia quando pressionada junto com outra tecla de 5º nível

en: 3rd level of &lt;Less/Greater&gt;
pt_BR: Terceiro nível de &lt;Menor que/Maior que&gt;

en: 3rd level of Caps Lock
pt_BR: Terceiro nível de Caps Lock

en: 3rd level of Left Ctrl
pt_BR: Terceiro nível de Ctrl esquerdo

en: 3rd level of Left Win
pt_BR: Terceiro nível de Win esquerdo

en: 3rd level of Menu
pt_BR: Terceiro nível de Menu

en: 3rd level of Right Ctrl
pt_BR: Terceiro nível de Ctrl direito

en: 3rd level of Right Win
pt_BR: Terceiro nível de Win direito

en: APL keyboard symbols
pt_BR: Símbolos de teclado APL

en: APL keyboard symbols (APLX unified)
pt_BR: Símbolos de teclado APL (APLX unificado)

en: APL keyboard symbols (Dyalog)
pt_BR: Símbolos de teclado APL (Dyalog)

en: APL keyboard symbols (IBM APL2)
pt_BR: Símbolos de teclado APL (IBM APL2)

en: APL keyboard symbols (Manugistics APL*PLUS II)
pt_BR: Símbolos de teclado APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL keyboard symbols (sax)
pt_BR: Símbolos de teclado APL (sax)

en: APL keyboard symbols (unified)
pt_BR: Símbolos de teclado APL (unificado)

en: ATM/phone-style
pt_BR: ATM/estilo-telefone

en: Acer Laptop
pt_BR: Notebook Acer

en: Add the standard behavior to Menu key
pt_BR: Adicionar o comportamento padrão a tecla Menu

en: Adding Esperanto supersigned letters
pt_BR: Adicionando letras diacríticas Esperanto

en: Adding currency signs to certain keys
pt_BR: Acrescentar sinal de unidade monetária a certas teclas

en: Afghani
pt_BR: Afegane

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Albanian (Plisi D1)
pt_BR: Albanês (Plisi D1)

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
pt_BR: Permitir ganho de quebra com as ações do teclado (aviso: risco de segurança)

en: Allow grab and window tree logging
pt_BR: Permitir o registro e captura da árvore de janela

en: Alt and Meta are on Alt keys
pt_BR: Alt e Meta estão nas teclas Alt

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
pt_BR: Alt está mapeado para Win Direito, Super para Menu

en: Alt is mapped to Win keys (and the usual Alt keys)
pt_BR: Alt está mapeado à teclas Win (e as habituais teclas Alt)

en: Alt is swapped with Win
pt_BR: Alt é trocado por Win

en: Alt+Space
pt_BR: Alt+Espaço

en: Alt/Win key behavior
pt_BR: Comportamento da tecla Alt/Win

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Any Alt key
pt_BR: Qualquer tecla Alt

en: Any Win key
pt_BR: Qualquer tecla Windows

en: Any Win key (while pressed)
pt_BR: Qualquer tecla Windows (quando pressionada)

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
pt_BR: Teclado Apple Aluminium (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
pt_BR: Teclado Apple Aluminium (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
pt_BR: Teclado Apple Aluminium (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
pt_BR: Teclado Apple Aluminium: emular teclas de PC (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)

en: Apple Laptop
pt_BR: Notebook Apple

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Arabic (Buckwalter)
pt_BR: Árabe (Buckwalter)

en: Arabic (Morocco)
pt_BR: Árabe (Marrocos)

en: Arabic (Pakistan)
pt_BR: Árabe (Paquistão)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
pt_BR: Árabe (Sun tipo 6/7)

en: Arabic (Syria)
pt_BR: Árabe (Síria)

en: Arabic (azerty)
pt_BR: Árabe (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
pt_BR: Árabe (azerty/dígitos)

en: Arabic (digits)
pt_BR: Árabe (dígitos)

en: Arabic (qwerty)
pt_BR: Árabe (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
pt_BR: Árabe (qwerty/dígitos)

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Armenian (OLPC phonetic)
pt_BR: Armênio (OLPC fonético)

en: Armenian (alternative eastern)
pt_BR: Armênio (alternativo oriental)

en: Armenian (alternative phonetic)
pt_BR: Armênio (alternativo fonético)

en: Armenian (eastern)
pt_BR: Armênio (oriental)

en: Armenian (phonetic)
pt_BR: Armênio (fonético)

en: Armenian (western)
pt_BR: Armênio (ocidental)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
pt_BR: Asturiano (Espanha, com ponto inferior no H e ponto inferior no L)

en: Asus Laptop
pt_BR: Notebook Asus

en: At bottom left
pt_BR: Na parte inferior esquerda

en: At left of 'A'
pt_BR: À esquerda de 'A'

en: Avestan
pt_BR: Avestão

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijano

en: Azerbaijani (Cyrillic)
pt_BR: Azeri (Cirílico)

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
pt_BR: Azona RF23000 - Teclado sem fio para Internet

en: BTC 5113RF Multimedia
pt_BR: BTC 5113RF Multimídia

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
pt_BR: BTC 9116U Mini Wireless Internet e Jogos

en: Backslash
pt_BR: Barra invertida

en: Backslash chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
pt_BR: Barra invertida escolhe o 3º nível, atua como bloqueio de uma única vez, quando pressionada em conjunto com outra escolha de 3º nível

en: Bangla
pt_BR: Bengali

en: Bangla (India)
pt_BR: Bengali (Índia)

en: Bangla (India, Baishakhi Inscript)
pt_BR: Bengali (Índia, Baishakhi Inscript)

en: Bangla (India, Baishakhi)
pt_BR: Bengali (Índia, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
pt_BR: Bengali (Índia, Bornona)

en: Bangla (India, Probhat)
pt_BR: Bengali (Índia, Probhat)

en: Bangla (India, Uni Gitanjali)
pt_BR: Bengali (Índia, Uni Gitanjali)

en: Bangla (Probhat)
pt_BR: Bengali (Probhat)

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: Belarusian (Latin)
pt_BR: Bielorrusso (latino)

en: Belarusian (legacy)
pt_BR: Bielorrusso (legado)

en: Belgian
pt_BR: Belga

en: Belgian (ISO alternate)
pt_BR: Belga (ISO alternativo)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Belga (Sun tipo 6/7)

en: Belgian (Sun dead keys)
pt_BR: Belga (Teclas mortas da Sun)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
pt_BR: Belga (Wang modelo 724 azerty)

en: Belgian (alternative)
pt_BR: Belga (alternativo)

en: Belgian (alternative, Latin-9 only)
pt_BR: Belga (alternativo, apenas Latin-9)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
pt_BR: Belga (Teclas mortas da Sun, alternativo)

en: Belgian (eliminate dead keys)
pt_BR: Belga (sem teclas mortas)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinagh fonético alternativo)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinagh alternativo)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinagh fonético extendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinagh extendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinagh fonético)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
pt_BR: Berber (Marrocos, Tifinagh)

en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
pt_BR: Bósnio (Teclado EUA com dígrafos bósnios)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
pt_BR: Bósnio (Teclado EUA com letras bósnias)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
pt_BR: Bósnio (Usando dígrafos bósnios)

en: Bosnian (with guillemets for quotes)
pt_BR: Bósnio (usando aspas angulares para citações)

en: Both Alt keys together
pt_BR: Ambas teclas Alt juntas

en: Both Ctrl keys together
pt_BR: Ambas teclas Ctrl juntas

en: Both Shift keys together
pt_BR: Ambas teclas Shift juntas

en: Both Shift keys together activate Caps Lock, one Shift key deactivates
pt_BR: Ambas as teclas Shift juntas ativam o Caps Lock, uma tecla Shift desativa

en: Both Shift keys together toggle Caps Lock
pt_BR: Ambas as teclas Shift juntas alternam o Caps Lock

en: Both Shift keys together toggle ShiftLock
pt_BR: Ambas as teclas Shift juntas alternam o Shift Lock

en: Braille
pt_BR: Braile

en: Braille (left hand)
pt_BR: Braille (canhoto)

en: Braille (right hand)
pt_BR: Braille (destro)

en: Brother Internet Keyboard
pt_BR: Brother - teclado para internet

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Bulgarian (new phonetic)
pt_BR: Búlgaro (fonética nova)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
pt_BR: Búlgaro (fonética tradicional)

en: Burmese
pt_BR: Birmanês

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
pt_BR: Camarão multilíngue (Dvorak)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
pt_BR: Camarão multilíngue (azerty)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
pt_BR: Camarão multilíngue (qwerty)

en: Canadian Multilingual
pt_BR: Canadense multilíngue

en: Canadian Multilingual (first part)
pt_BR: Canadense multilíngue (primeira parte)

en: Canadian Multilingual (second part)
pt_BR: Canadense multilíngue (segunda parte)

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
pt_BR: Caps Lock (para a primeira disposição), Shift+Caps Lock (para a última disposição)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
pt_BR: Caps Lock (quando pressionada), Alt+Caps Lock faz a ação capslock original

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
pt_BR: Caps Lock funciona como Shift com trava; Shift "pausa" a tecla Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift doesn't affect Caps Lock
pt_BR: Caps Lock funciona como Shift com trava; Shift não afeta a tecla Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl
pt_BR: Caps Lock como Ctrl

en: Caps Lock chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
pt_BR: Caps lock escolhe o 3º nível, atua como bloqueio de uma única vez, quando pressionada em conjunto com outra escolha de 3º nível

en: Caps Lock is disabled
pt_BR: Caps Lock está desabilitada

en: Caps Lock key behavior
pt_BR: Comportamento da tecla Caps Lock

en: Caps Lock toggles ShiftLock (affects all keys)
pt_BR: Caps Lock alterna ShiftLock (todas as teclas são afetadas)

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
pt_BR: Caps Lock alterna o uso normal de maiúsculas dos caracteres alfabéticos

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
pt_BR: Caps Lock usa caixa alta interna; Shift "pausa" o Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift doesn't affect Caps Lock
pt_BR: Caps Lock usa caixa alta interna. Shift não afeta o Caps Lock

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
pt_BR: Catalão (Espanha, com ponto mediano entre o L)

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
pt_BR: Cherry Blue Line CyBo@rd (opção alternativa)

en: Chicony Internet Keyboard
pt_BR: Teclado Chicony para Internet

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Church Slavonic
pt_BR: Eslavo eclesiástico

en: Chuvash
pt_BR: Tchuvache

en: Chuvash (Latin)
pt_BR: Tchuvache (Latino)

en: Coeur d'Alene Salish
pt_BR: Salish de Coeur d'Alene

en: Compaq Easy Access Keyboard
pt_BR: Teclado Compaq Easy Access

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
pt_BR: Teclado Compaq para Internet (13 teclas)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
pt_BR: Teclado Compaq para Internet (18 teclas)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
pt_BR: Teclado Compaq para Internet (7 teclas)

en: Compaq iPaq Keyboard
pt_BR: Teclado Compaq IPaq

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
pt_BR: Tártaro da Crimeia (Dobruja Q)

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
pt_BR: Croata (Teclado EUA com dígrafos croatas)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
pt_BR: Croata (Teclado EUA com letras croatas)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
pt_BR: Croata (com dígrafos croatas)

en: Croatian (with guillemets for quotes)
pt_BR: Croata (usando aspas angulares para citações)

en: Ctrl is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
pt_BR: Ctrl está mapeado para teclas Alt, Alt está mapeado para teclas Win

en: Ctrl is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
pt_BR: Ctrl está mapeado para teclas Win (e as habituais teclas Ctrl)

en: Ctrl key position
pt_BR: Posição da tecla Ctrl

en: Czech
pt_BR: Tchéco

en: Czech (Sun Type 6/7)
pt_BR: Tcheco (Sun tipo 6/7)

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
pt_BR: Tcheco (leiaute UCW, apenas letras acentuadas)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
pt_BR: Tcheco (Dvorak americano com suporte CZ UCW)

en: Czech (qwerty)
pt_BR: Tcheco (qwerty)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
pt_BR: Tcheco (qwerty, barra invertida extendida)

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
pt_BR: Tcheco (com a tecla &lt;\|&gt;)

en: Czech Slovak and German (US)
pt_BR: Checo Eslovaco e Alemão (EUA)

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Danish (Dvorak)
pt_BR: Dinamarquês (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
pt_BR: Dinamarquês (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
pt_BR: Dinamarquês (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: Danish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Dinamarquês (Sun tipo 6/7)

en: Danish (Winkeys)
pt_BR: Dinamarquês (teclas Windows)

en: Danish (eliminate dead keys)
pt_BR: Dinamarquês (sem teclas mortas)

en: Default numeric keypad keys
pt_BR: Pré-definição das teclas do teclado numérico

en: Dell 101-key PC
pt_BR: Dell 101 teclas

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
pt_BR: Teclado Desktop para Rede sem Fio Dexxa

en: Diamond 9801 / 9802 series
pt_BR: Diamond séries 9801 / 9802

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Dutch (Macintosh)
pt_BR: Holandês (Macintosh)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
pt_BR: Holandês (Sun tipo 6/7)

en: Dutch (Sun dead keys)
pt_BR: Holandês (Teclas mortas da Sun)

en: Dutch (standard)
pt_BR: Holandês (padrão)

en: Enable extra typographic characters
pt_BR: Habilitar caracteres tipográficos extras

en: English (Cameroon)
pt_BR: Inglês (Camarões)

en: English (Canada)
pt_BR: Inglês (Canadá)

en: English (Colemak)
pt_BR: Inglês (Colemak)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
pt_BR: Inglês (Dvorak alternativo internacional sem teclas mortas)

en: English (Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak)

en: English (Dvorak, international with dead keys)
pt_BR: Inglês (Dvorak, internacional com teclas mortas)

en: English (Ghana)
pt_BR: Inglês (Gana)

en: English (Ghana, GILLBT)
pt_BR: Inglês (Gana, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
pt_BR: Inglês (Gana, multilíngue)

en: English (India, with rupee sign)
pt_BR: Inglês (Índia, com sinal de Rupia)

en: English (Macintosh)
pt_BR: Inglês (Macintosh)

en: English (Mali, US Macintosh)
pt_BR: Inglês (Mali, US Macintosh)

en: English (Mali, US international)
pt_BR: Inglês (Mali, US internacional)

en: English (Nigeria)
pt_BR: Inglês (Nigéria)

en: English (Norman)
pt_BR: Inglês (Normando)

en: English (South Africa)
pt_BR: Inglês (África do Sul)

en: English (UK)
pt_BR: Inglês (Reino Unido)

en: English (UK, Colemak)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Colemak)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Dvorak com pontuação do Reino Unido)

en: English (UK, Dvorak)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Dvorak)

en: English (UK, Macintosh international)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Macintosh internacional)

en: English (UK, Macintosh)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Macintosh)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, Sun tipo 6/7)

en: English (UK, extended WinKeys)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, WinKeys estendidas)

en: English (UK, international with dead keys)
pt_BR: Inglês (Reino Unido, internacional com teclas mortas)

en: English (US)
pt_BR: Inglês (EUA)

en: English (US, Sun Type 6/7)
pt_BR: Inglês (EUA, Sun tipo 6/7)

en: English (US, alternative international)
pt_BR: Inglês (EUA, alternativo internacional)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
pt_BR: Inglês (USA, combinação Unicode com AltGr internacional)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
pt_BR: Inglês (USA, combinação Unicode com AltGr internacional, alternativo)

en: English (US, international with dead keys)
pt_BR: Inglês (EUA, internacional com teclas mortas)

en: English (US, with euro on 5)
pt_BR: Inglês (EUA, com euro no 5)

en: English (Workman)
pt_BR: Inglês (Workman)

en: English (Workman, international with dead keys)
pt_BR: Inglês (Workman, internacional com teclas mortas)

en: English (classic Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak clássico)

en: English (international AltGr dead keys)
pt_BR: Inglês (Internacional, com tecla AltGr)

en: English (left handed Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak canhoto)

en: English (programmer Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak para programador)

en: English (right handed Dvorak)
pt_BR: Inglês (Dvorak destro)

en: English (the divide/multiply keys toggle the layout)
pt_BR: Inglês (as teclas de dividir/multiplicar alternam a disposição)

en: Enter on keypad
pt_BR: Enter no teclado numérico

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
pt_BR: Esperanto (Brasil, nativo)

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
pt_BR: Esperanto (ponto-e-vírgula e aspas deslocadas, obsoleto)

en: Estonian
pt_BR: Estônio

en: Estonian (Dvorak)
pt_BR: Estoniano (Dvorak)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Estoniano (Sun tipo 6/7)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
pt_BR: Estoniano (teclado EUA com letras estonianas)

en: Estonian (eliminate dead keys)
pt_BR: Estoniano (sem teclas mortas)

en: EurKEY (US based layout with european letters)
pt_BR: EurKEY (disposição baseada dos EUA com letras européias)

en: Euro on 2
pt_BR: Euro no 2

en: Euro on 4
pt_BR: Euro no 4

en: Euro on 5
pt_BR: Euro no 5

en: Euro on E
pt_BR: Euro no E

en: Faroese
pt_BR: Faroês

en: Faroese (eliminate dead keys)
pt_BR: Feroês (sem teclas mortas)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Latin)
pt_BR: Filipino (Capewell-Dvorak latino)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)
pt_BR: Filipino (Capewell-QWERF 2006 baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Latin)
pt_BR: Filipino (Capewell-QWERF 2006 latino)

en: Filipino (Colemak Baybayin)
pt_BR: Filipino (Colemak baybayin)

en: Filipino (Colemak Latin)
pt_BR: Filipino (Colemak latino)

en: Filipino (Dvorak Latin)
pt_BR: Filipino (Dvorak latino)

en: Filipino (QWERTY Baybayin)
pt_BR: Filipino (QWERTY baybayin)

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: Finnish (Macintosh)
pt_BR: Finlandês (Macintosh)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Finlandês (Sun tipo 6/7)

en: Finnish (Winkeys)
pt_BR: Finlandês (teclas Windows)

en: Finnish (classic)
pt_BR: Finlandês (clássico)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
pt_BR: Finlandês (clássico, sem teclas mortas)

en: Four-level key with abstract separators
pt_BR: Chave de quatro níveis com separadores abstratos

en: Four-level key with comma
pt_BR: Chave de quatro níveis com vírgula

en: Four-level key with dot
pt_BR: Chave de quatro níveis com ponto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
pt_BR: Tecla de quarto nível com ponto, apenas Latin-9

en: Four-level key with momayyez
pt_BR: Tecla de quarto nível com momayyez

en: French
pt_BR: Francês

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
pt_BR: Francês (Bepó, ergonômico, Dvorak)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, Latin-9 only)
pt_BR: Francês (Bepó, ergonômico, modo Dvorak, apenas Latin-9)

en: French (Breton)
pt_BR: Francês (Bretão)

en: French (Cameroon)
pt_BR: Francês (Camarões)

en: French (Canada)
pt_BR: Francês (Canadá)

en: French (Canada, Dvorak)
pt_BR: Francês (Canadá, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
pt_BR: Francês (Canadá, legado)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
pt_BR: Francês (República Democrática de Congo)

en: French (Dvorak)
pt_BR: Francês (Dvorak)

en: French (Guinea)
pt_BR: Francês (Guiné)

en: French (Macintosh)
pt_BR: Francês (Macintosh)

en: French (Mali, alternative)
pt_BR: Francês (Mali, alternativo)

en: French (Morocco)
pt_BR: Francês (Marrocos)

en: French (Sun Type 6/7)
pt_BR: Francês (Sun tipo 6/7)

en: French (Sun dead keys)
pt_BR: Francês (Teclas mortas da Sun)

en: French (Switzerland)
pt_BR: Francês (Suíça)

en: French (Switzerland, Macintosh)
pt_BR: Francês (Suíça, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
pt_BR: Francês (Suíça, Sun tipo 6/7)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
pt_BR: Francês (Suíça, com teclas mortas da Sun)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
pt_BR: Francês (Suíça, sem teclas mortas)

en: French (alternative)
pt_BR: Francês (alternativo)

en: French (alternative, Latin-9 only)
pt_BR: Francês (alternativo, apenas Latin-9)

en: French (alternative, Sun dead keys)
pt_BR: Francês (alternativo, com teclas mortas da Sun)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
pt_BR: Francês (alternativo, sem teclas mortas)

en: French (eliminate dead keys)
pt_BR: Francês (sem teclas mortas)

en: French (legacy, alternative)
pt_BR: Francês (legado, alternativo)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
pt_BR: Francês (legado, alternativo, teclas mortas da Sun)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
pt_BR: Francês (legado, alternativo, eliminar teclas mortas)

en: Generic 101-key PC
pt_BR: PC Genérico de 101 teclas

en: Generic 102-key (Intl) PC
pt_BR: Genérico 102 teclas (Intl) PC

en: Generic 104-key PC
pt_BR: PC Genérico de 104 teclas

en: Generic 105-key (Intl) PC
pt_BR: PC (Intl) Genérico de 105 teclas

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
pt_BR: Georgiano (França, AZERTY Tskapo)

en: Georgian (Italy)
pt_BR: Georgiano (Itália)

en: Georgian (MESS)
pt_BR: Georgiano (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
pt_BR: Georgiano (ergonômico)

en: German
pt_BR: Alemão

en: German (Aus der Neo-Welt)
pt_BR: Alemão (Aus der Neo-Welt)

en: German (Austria)
pt_BR: Alemão (Áustria)

en: German (Austria, Macintosh)
pt_BR: Alemão (Áustria, Macintosh)

en: German (Austria, Sun dead keys)
pt_BR: Alemão (Áustria, com teclas mortas da Sun)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
pt_BR: Alemão (Áustria, sem teclas mortas)

en: German (Dvorak)
pt_BR: Alemão (Dvorak)

en: German (Macintosh)
pt_BR: Alemão (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
pt_BR: Alemão (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: German (Neo 2)
pt_BR: Alemão (Neo 2)

en: German (Sun Type 6/7)
pt_BR: Alemão (Sun tipo 6/7)

en: German (Sun dead keys)
pt_BR: Alemão (Teclas mortas da Sun)

en: German (Switzerland)
pt_BR: Alemão (Suíça)

en: German (Switzerland, Macintosh)
pt_BR: Alemão (Suíça, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
pt_BR: Alemão (Suiça, Sun tipo 6/7)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
pt_BR: Alemão (Suiça, com teclas mortas da Sun)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
pt_BR: Alemão (Suiça, sem teclas mortas)

en: German (Switzerland, legacy)
pt_BR: Alemão (Suíça, legado)

en: German (T3)
pt_BR: Alemão (T3)

en: German (US keyboard with German letters)
pt_BR: Alemão (teclado US com letras alemãs)

en: German (dead acute)
pt_BR: Alemão (com acento agudo)

en: German (dead grave acute)
pt_BR: Alemão (com acentos grave e agudo)

en: German (eliminate dead keys)
pt_BR: Alemão (sem teclas mortas)

en: German (legacy)
pt_BR: Alemão (legado)

en: German (qwerty)
pt_BR: Alemão (qwerty)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
pt_BR: Alemão (com letras húngaras e sem teclas acentuáveis)

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Greek (Sun Type 6/7)
pt_BR: Grego (Sun tipo 6/7)

en: Greek (eliminate dead keys)
pt_BR: Grego (sem teclas mortas)

en: Greek (extended)
pt_BR: Grego (estendido)

en: Greek (polytonic)
pt_BR: Grego (politônico)

en: Greek (simple)
pt_BR: Grego (simplificado)

en: Gujarati
pt_BR: Guzarate

en: Happy Hacking Keyboard
pt_BR: Teclado Happy Hacking

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
pt_BR: Teclado Happy Hacking para Mac

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
pt_BR: Hebraico (Bíblico, fonética SIL)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
pt_BR: Hebraico (Bíblico, Tiro)

en: Hebrew (lyx)
pt_BR: Hebraico (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
pt_BR: Hebraico (fonético)

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
pt_BR: Hewlett-Packard Teclado para Internet

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
pt_BR: Hewlett-Packard SK-250x Teclado Multimídia

en: Hindi (KaGaPa phonetic)
pt_BR: Hindi (fonética KaGaPa)

en: Htc Dream phone
pt_BR: Telefone HTC Dream

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwerty, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwerty, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwerty, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwerty, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwertz, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwertz, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwertz, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (101 teclas, qwertz, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwerty, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwerty, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwerty, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwerty, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwertz, com vírgula e teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwertz, com vírgula e sem teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwertz, com ponto e teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (102 teclas, qwertz, com ponto e sem teclas mortas)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
pt_BR: Húngaro (sem teclas mortas)

en: Hungarian (qwerty)
pt_BR: Húngaro (qwerty)

en: Hungarian (standard)
pt_BR: Húngaro (padrão)

en: Hyper is mapped to Win keys
pt_BR: Hyper está mapeado para teclas do Windows

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Icelandic (Dvorak)
pt_BR: Islandês (Dvorak)

en: Icelandic (Macintosh)
pt_BR: Islandês (Macintosh)

en: Icelandic (Sun dead keys)
pt_BR: Islandês (Teclas mortas da Sun)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
pt_BR: Islandês (sem teclas mortas)

en: Igbo
pt_BR: igbo

en: Indian
pt_BR: Indiano

en: Iraqi
pt_BR: Iraqui

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Irish (UnicodeExpert)
pt_BR: Irlandês (UnicodeExpert)

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Italian (IBM 142)
pt_BR: Italiano (IBM 142)

en: Italian (Macintosh)
pt_BR: Italiano (Macintosh)

en: Italian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Italiano (Sun tipo 6/7)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
pt_BR: Italiano (Teclado EUA com letras italianas)

en: Italian (Winkeys)
pt_BR: Italiano (teclas Windows)

en: Italian (eliminate dead keys)
pt_BR: Italiano (sem teclas mortas)

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Japanese (Dvorak)
pt_BR: Japonês (Dvorak)

en: Japanese (Kana 86)
pt_BR: Japonês (Kana 86)

en: Japanese (Kana)
pt_BR: Japonês (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
pt_BR: Japonês (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
pt_BR: Japonês (OADG 109A)

en: Japanese (PC-98xx Series)
pt_BR: Japonês (PC-98xx Series)

en: Japanese (Sun Type 6)
pt_BR: Japonês (Sun tipo 6)

en: Japanese (Sun Type 7 - pc compatible)
pt_BR: Japonês (Sun tipo 7 - compatível com pc)

en: Japanese (Sun Type 7 - sun compatible)
pt_BR: Japonês (Sun tipo 7 - compatível com Sun)

en: Japanese keyboard options
pt_BR: Teclado Japonês opcional

en: Kana Lock key is locking
pt_BR: Tecla Kana Lock está bloqueando

en: Kannada
pt_BR: Canadense

en: Kannada (KaGaPa phonetic)
pt_BR: Kannada (fonética KaGaPa)

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Kazakh (with Russian)
pt_BR: Cazaque (com Russo)

en: Key sequence to kill the X server
pt_BR: Sequência de teclas para matar o servidor X

en: Key to choose 3rd level
pt_BR: Tecla para escolher terceiro nível

en: Key to choose 5th level
pt_BR: Tecla para escolher o 5º nível

en: Khmer (Cambodia)
pt_BR: Cambojano (Camboja)

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Korean (101/104 key compatible)
pt_BR: Coreano (compatível com 101/104 teclas)

en: Korean (Sun Type 6/7)
pt_BR: Coreano (Sun tipo 6/7)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
pt_BR: Curdo (Irã, Arábico-Latino)

en: Kurdish (Iran, F)
pt_BR: Curdo (Irã, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Irã, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Irã, Q latino)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
pt_BR: Curdo (Iraque, Arábico-Latino)

en: Kurdish (Iraq, F)
pt_BR: Curdo (Iraque, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Iraque, alt-Q latino)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Irã, Q latino)

en: Kurdish (Syria, F)
pt_BR: Curdo (Síria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Síria, alt-Q latino)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Síria, Q latino)

en: Kurdish (Turkey, F)
pt_BR: Curdo (Turquia, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
pt_BR: Curdo (Turquia, alt-Q latino)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
pt_BR: Curdo (Turquia, Q latino)

en: Kyrgyz
pt_BR: Quirguistão

en: Kyrgyz (phonetic)
pt_BR: Quirguiz (fonético)

en: Lao
pt_BR: Laociano

en: Lao (STEA proposed standard layout)
pt_BR: Laociano (padrão de teclado proposto pela STEA)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
pt_BR: Laptop/notebook Compaq (ex. Armada) Teclado de Laptop

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
pt_BR: Laptop/notebook Compaq (ex. Presario) Teclado para Internet

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Latvian (F variant)
pt_BR: Letão (F variante)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Letão (Sun tipo 6/7)

en: Latvian (US Colemak)
pt_BR: Letão (US Colemak)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
pt_BR: Letão (US Colemak, variante com apóstrofes)

en: Latvian (US Dvorak)
pt_BR: Letão (US Dvorak)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
pt_BR: Letão (US Dvorak, variante com Y)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
pt_BR: Letão (US Dvorak, variante com tecla de menos)

en: Latvian (adapted)
pt_BR: Letão (adaptado)

en: Latvian (apostrophe variant)
pt_BR: Letão (variação com apóstrofes)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
pt_BR: Letão (ergonômico, ŪGJRMV)

en: Latvian (modern)
pt_BR: Letão (moderno)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
pt_BR: Letão (US Dvorak de programador)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
pt_BR: Letão (US Dvorak de programador, variante com Y)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
pt_BR: Letão (US Dvorak de programador, variante com a tecla menos)

en: Latvian (tilde variant)
pt_BR: Letão (variante com til)

en: Layout of numeric keypad
pt_BR: Disposição das teclas do teclado numérico

en: Left Alt
pt_BR: Alt Esquerdo

en: Left Alt (while pressed)
pt_BR: Alt Esquerdo (quando pressionado)

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Alt
pt_BR: Alt esquerdo como Ctrl, Ctrl esquerdo como Win, Win esquerdo como Alt

en: Left Alt+Left Shift
pt_BR: Alt da esquerda + Shift da esquerda

en: Left Ctrl
pt_BR: Ctrl Esquerdo

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
pt_BR: Ctrl Esquerdo (para primeiro leiaute), Ctrl Direito (para último leiaute)

en: Left Ctrl as Meta
pt_BR: Ctrl da esquerda como Meta

en: Left Ctrl+Left Shift
pt_BR: Ctrl Esquerdo+Shift Esquerdo

en: Left Shift
pt_BR: Shift Esquerdo

en: Left Win
pt_BR: Win Esquerdo

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
pt_BR: Win Esquerdo (para primeiro leiaute), Win Direito/Menu (para último leiaute)

en: Left Win (while pressed)
pt_BR: Win Esquerdo (quando pressionado)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
pt_BR: Win esquerdo escolhe 5º nível, bloqueia quando pressionada junto com outro escolhedor de 5º nível

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
pt_BR: CtrlEsquerdo+WinEsquerdo (para primeira disposição), CrtlDireito+Menu (para segunda disposição)

en: Legacy
pt_BR: Legado

en: Legacy Wang 724
pt_BR: Legado Wang 724

en: Legacy key with comma
pt_BR: Legado com tecla vírgula

en: Legacy key with dot
pt_BR: Legado com tecla ponto

en: Lithuanian
pt_BR: Lituânio

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
pt_BR: Lituano (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
pt_BR: Lituano (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
pt_BR: Lituano (LEKPa)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Lituano (Sun tipo 6/7)

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
pt_BR: Lituano (US Dvorak com letras lituanas)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
pt_BR: Lituano (Teclado EUA com letras lituanas)

en: Lithuanian (standard)
pt_BR: Lituano (padrão)

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
pt_BR: Logitech Cordless Desktop (opção alternativa)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
pt_BR: Logitech Cordless Desktop Pro (opção alternativa 2)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
pt_BR: Logitech G15 teclas extras via G15daemon

en: Logitech Generic Keyboard
pt_BR: Teclado Genérico Logitech

en: Logitech Internet 350 Keyboard
pt_BR: Teclado Logitech Internet 350

en: Logitech Media Elite Keyboard
pt_BR: Teclado Logitech Media Elite

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
pt_BR: Teclado Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
pt_BR: Teclado Logitech diNovo Edge

en: Logitech diNovo Keyboard
pt_BR: Teclado Logitech diNovo

en: Lower Sorbian
pt_BR: Baixo Sorábio

en: Lower Sorbian (qwertz)
pt_BR: Baixo Sorábio (qwertz)

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: Macedonian (eliminate dead keys)
pt_BR: Macedoniano (sem teclas mortas)

en: Macintosh Old
pt_BR: Macintosh Antigo

en: Maintain key compatibility with old Solaris keycodes
pt_BR: Mantém compatibilidade de teclas com antigos código de teclas Solaris

en: Make Caps Lock an additional Backspace
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Backspace adicional

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Ctrl adicional

en: Make Caps Lock an additional ESC
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Esc adicional

en: Make Caps Lock an additional Hyper
pt_BR: Tornar o Caps Lock uma adição à Hyper

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Num Lock adicional

en: Make Caps Lock an additional Super
pt_BR: Fazer do Caps Lock um Super adicional

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
pt_BR: Fazer  Zenkaku Hankaku um ESC adicional

en: Malayalam (Lalitha)
pt_BR: Malaio (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript, with rupee sign)
pt_BR: Malaio (Inscript aprimorado com sinal de Rupia)

en: Maltese
pt_BR: Maltês

en: Maltese (with US layout)
pt_BR: Maltês (Teclado EUA)

en: Marathi (KaGaPa phonetic)
pt_BR: Marathi (fonética KaGaPa)

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
pt_BR: Teclado Memorex MX2500 EZ-Access

en: Menu as Right Ctrl
pt_BR: Menu como Ctrl da direita

en: Meta is mapped to Left Win
pt_BR: Meta está mapeado para Win esquerdo

en: Meta is mapped to Win keys
pt_BR: Meta está mapeado para teclas Win

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
pt_BR: Microsoft Internet Keyboard Pro, Sueco

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
pt_BR: Teclado Nativo Microsoft Pro OEM

en: Microsoft Office Keyboard
pt_BR: Teclado do Microsoft Office

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
pt_BR: Teclado Multimídia Microsoft Wireless 1.0A

en: Miscellaneous compatibility options
pt_BR: Opções variadas de compatibilidade

en: Moldavian
pt_BR: Moldávio

en: Moldavian (Gagauz)
pt_BR: Moldávio (Gagauz)

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Montenegrin
pt_BR: Montenegrino

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
pt_BR: Montenegrino (Cirílico com aspas angulares)

en: Montenegrin (Cyrillic)
pt_BR: Montenegrino (Cirílico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pt_BR: Montenegrino (Cirílico, ZE e ZHE invertidos)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
pt_BR: Montenegrino (Qwerty Unicode latino)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
pt_BR: Montenegrino (Unicode latino)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
pt_BR: Montenegrino (qwerty latino)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
pt_BR: Montenegrino (Latino com aspas angulares)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
pt_BR: Multilíngue (Canadá, Sun tipo 6/7)

en: NICOLA-F style Backspace
pt_BR: NICOLA-F estilo Backspace

en: Nepali
pt_BR: Nepalês

en: Non-breakable space character at fourth level
pt_BR: Caractere de espaço sem quebra de linha no quarto nível.

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
pt_BR: Caractere de espaço não quebrável no quarto nível, caractere de espaço não quebrável fino no sexto nível

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
pt_BR: Caractere de espaço não quebrável no quarto nível, caractere de espaço não quebrável fino no sexto nível (via Ctrl+Shift)

en: Non-breakable space character at second level
pt_BR: Caractere de espaço sem quebra de linha no segundo nível.

en: Non-breakable space character at third level
pt_BR: Caractere de espaço sem quebra de linha no terceiro nível.

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
pt_BR: Caractere de espaço sem quebra de linha no terceiro nível, nada no quarto nível.

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
pt_BR: Caractere de espaço não quebrável no terceiro nível, caractere de espaço não quebrável fino no quarto nível

en: Northern Saami (Finland)
pt_BR: Lapão setentrional (Finlândia)

en: Northern Saami (Norway)
pt_BR: Lapão setentrional (Noruega)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
pt_BR: Lapão setentrional (Noruega, eliminar teclas mortas)

en: Northern Saami (Sweden)
pt_BR: Lapão setentrional (Suécia)

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Norwegian (Colemak)
pt_BR: Norueguês (Colemak)

en: Norwegian (Dvorak)
pt_BR: Norueguês (Dvorak)

en: Norwegian (Macintosh)
pt_BR: Norueguês (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
pt_BR: Norueguês (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Norueguês (Sun tipo 6/7)

en: Norwegian (Winkeys)
pt_BR: Norueguês (teclas Windows)

en: Norwegian (eliminate dead keys)
pt_BR: Norueguês (sem teclas mortas)

en: Numeric keypad delete key behaviour
pt_BR: Teclado numérico elimina comportamento chave

en: Numeric keypad keys always enter digits (as in Mac OS)
pt_BR: Teclas do teclado numérico sempre introduzem dígitos (como no Mac OS)

en: Occitan
pt_BR: Occitano

en: Ogham
pt_BR: Ogam

en: Oriya
pt_BR: Oriá

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
pt_BR: Teclado Ortek MCK-800 MM/Internet

en: Ossetian (Georgia)
pt_BR: Osseto (Geórgia)

en: Ossetian (WinKeys)
pt_BR: Osseto (WinKeys)

en: Ossetian (legacy)
pt_BR: Osseto (legado)

en: PC-98xx Series
pt_BR: Série PC-98xx

en: Pannonian Rusyn
pt_BR: Rusins da Panônia

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
pt_BR: Pachto (Afeganistão, OLPC)

en: Pause
pt_BR: Pausa

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
pt_BR: Persa (Afeganistão, OLPC Dari)

en: Persian (with Persian keypad)
pt_BR: Persa (com teclado númerico persa)

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Polish (Colemak)
pt_BR: Polonês (Colemak)

en: Polish (Dvorak)
pt_BR: Polonês (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
pt_BR: Polonês (Dvorak, aspas polonesas na tecla 1)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
pt_BR: Polonês (Dvorak, aspas polonesas na tecla de aspas)

en: Polish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Polonês (Sun tipo 6/7)

en: Polish (international with dead keys)
pt_BR: Polonês (internacional com teclas mortas)

en: Polish (legacy)
pt_BR: Polonês (legado)

en: Polish (programmer Dvorak)
pt_BR: Polonês (Dvorak para programador)

en: Polish (qwertz)
pt_BR: Polonês (qwertz)

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt_BR: Português (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
pt_BR: Portuguese (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
pt_BR: Português (Brasil, nativo para teclados americanos)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
pt_BR: Português (Brasil, nativo)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
pt_BR: Português (Brasil, Sun tipo 6/7)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
pt_BR: Português (Brasil, sem teclas mortas)

en: Portuguese (Macintosh)
pt_BR: Português (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
pt_BR: Português (Macintosh, teclas mortas da Sun)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
pt_BR: Português (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
pt_BR: Português (Nativo para teclados americanos)

en: Portuguese (Nativo)
pt_BR: Português (Nativo)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
pt_BR: Português (Sun tipo 6/7)

en: Portuguese (Sun dead keys)
pt_BR: Português (Teclas mortas da Sun)

en: Portuguese (eliminate dead keys)
pt_BR: Português (sem teclas mortas)

en: Position of Compose key
pt_BR: Posição da tecla de composição

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
pt_BR: Panjabi (Gurmukhi Jhelum)

en: Right Alt
pt_BR: Alt direito

en: Right Alt (while pressed)
pt_BR: Alt Direito (quando pressionado)

en: Right Alt as Right Ctrl
pt_BR: Alt da direita como Ctrl da direita

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
pt_BR: Alt direito escolhe quinto nível, bloqueia quando pressionado com outro escolhedor de 5º nível

en: Right Alt key never chooses 3rd level
pt_BR: Tecla Alt Direita nunca escolhe terceiro nível

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Compose
pt_BR: Alt direito, Shift+Alt direito é tecla de composição

en: Right Ctrl
pt_BR: Ctrl Direito

en: Right Ctrl (while pressed)
pt_BR: Ctrl Direito (quando pressionado)

en: Right Ctrl as Right Alt
pt_BR: Ctrl Direito como Alt Direito

en: Right Ctrl+Right Shift
pt_BR: Ctrl da Direita+Shift da Direita

en: Right Shift
pt_BR: Shift direito

en: Right Win
pt_BR: Win Direito

en: Right Win (while pressed)
pt_BR: Win Direito (quando pressionado)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
pt_BR: Win direito escolhe quinto nível, bloqueia quando pressionado com outro escolhedor de 5º nível

en: Romanian
pt_BR: Romênio

en: Romanian (Germany)
pt_BR: Romeno (Alemanha)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
pt_BR: Romeno (Alemanha, eliminar teclas mortas)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Romeno (Sun tipo 6/7)

en: Romanian (WinKeys)
pt_BR: Romeno (teclas Windows)

en: Romanian (cedilla)
pt_BR: Romeno (com cedilha)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
pt_BR: Romeno (Touchtype ergonômico)

en: Romanian (standard cedilla)
pt_BR: Romeno (padrão, com cedilha)

en: Romanian (standard)
pt_BR: Romeno (padrão)

en: Rupee on 4
pt_BR: Rupia no 4

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Russian (DOS)
pt_BR: Russo (DOS)

en: Russian (Georgia)
pt_BR: Russo (Geórgia)

en: Russian (Germany, phonetic)
pt_BR: Russo (Alemanha, fonético)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
pt_BR: Russo (Cazaquistão, com cazaque)

en: Russian (Macintosh)
pt_BR: Russo (Macintosh)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
pt_BR: Russo (Polônia, Dvorak fonético)

en: Russian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Russo (Sun tipo 6/7)

en: Russian (Sweden, phonetic)
pt_BR: Russo (Suécia, fonético)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
pt_BR: Russo (Suécia, fonético, sem teclas mortas)

en: Russian (US, phonetic)
pt_BR: Russo (EUA, fonético)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
pt_BR: Russo (Ucrânia, RSTU padrão)

en: Russian (legacy)
pt_BR: Russo (legado)

en: Russian (phonetic WinKeys)
pt_BR: Russo (fonético com teclas Windows)

en: Russian (phonetic)
pt_BR: Russo (fonético)

en: Russian (typewriter)
pt_BR: Russo (máquina de escrever)

en: Russian (typewriter, legacy)
pt_BR: Russo (máquina de escrever, legado)

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
pt_BR: Russo (com padrão Ucrânia-Bielorrússia)

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
pt_BR: Teclado Multimídia Sem Fio SILVERCREST

en: Saisiyat (Taiwan)
pt_BR: Saisiat (Taiwan)

en: Sanskrit (KaGaPa phonetic)
pt_BR: Sânscrito (fonética KaGaPa)

en: Semicolon on third level
pt_BR: Ponto-e-vírgula no terceiro nível

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
pt_BR: Sérvio (Cirílico com guillemets)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pt_BR: Sérvio (Cirílico, ZE e ZHE trocados)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
pt_BR: Sérvio (qwerty, Latino Unicode)

en: Serbian (Latin Unicode)
pt_BR: Sérvio (Latino Unicode)

en: Serbian (Latin qwerty)
pt_BR: Sérvio (qwerty, Latino)

en: Serbian (Latin with guillemets)
pt_BR: Sérvio (Latin com aspas angulares)

en: Serbian (Latin)
pt_BR: Sérvio (Latino)

en: Serbian (Russia)
pt_BR: Sérvio (Rússia)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
pt_BR: Sérvio (acentos de combinação em vez de teclas mortas)

en: Serbo-Croatian (US)
pt_BR: Servo-croata (EUA)

en: Shift + NumLock toggles PointerKeys
pt_BR: Shift + NumLock alterna teclas de ponteiro

en: Shift cancels Caps Lock
pt_BR: Shift cancela o Caps Lock

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
pt_BR: Shift não cancela o Num Lock, mas escolhe o 3º nível

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
pt_BR: Shift com teclas do teclado numérico funciona como no MS Windows

en: Silesian
pt_BR: Silesiano

en: Sindhi
pt_BR: Síndi

en: Sinhala (phonetic)
pt_BR: Sinhala (fonética)

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovak (Sun Type 6/7)
pt_BR: Eslovaco (Sun tipo 6/7)

en: Slovak (extended Backslash)
pt_BR: Eslovaco (barra invertida extendida)

en: Slovak (qwerty)
pt_BR: Eslováquio (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
pt_BR: Eslovaco (qwerty, barra invertida extendida)

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
pt_BR: Esloveno (teclado US com letras eslovenas)

en: Slovenian (with guillemets for quotes)
pt_BR: Esloveno (usando aspas angulares para citações)

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Spanish (Dvorak)
pt_BR: Espanhol (Dvorak)

en: Spanish (Latin American)
pt_BR: Espanhol (América Latina)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
pt_BR: Espanhol (América Latina, teclas mortas da Sun)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
pt_BR: Espanhol (América Latina, sem teclas mortas)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
pt_BR: Espanhol (América Latina, com tecla til)

en: Spanish (Macintosh)
pt_BR: Espanhol (Macintosh)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Espanhol (Sun tipo 6/7)

en: Spanish (Sun dead keys)
pt_BR: Espanhol (Teclas mortas da Sun)

en: Spanish (Winkeys)
pt_BR: Espanhol (teclas Windows)

en: Spanish (eliminate dead keys)
pt_BR: Espanhol (sem teclas mortas)

en: Spanish (include dead tilde)
pt_BR: Espanhol (com tecla til)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
pt_BR: Teclas especiais (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) tratadas em um servidor

en: Sun Key compatibility
pt_BR: Compatibilidade com teclas Sun

en: Sun Type 6 (Japanese layout)
pt_BR: Sun tipo 6 (disposição japonesa)

en: Sun Type 6 USB (Japanese layout)
pt_BR: Sun tipo 6 USB (disposição japonesa)

en: Sun Type 6 USB (Unix layout)
pt_BR: Sun tipo 6 USB (disposição Unix)

en: Sun Type 6/7 USB
pt_BR: Sun tipo 6/7 USB

en: Sun Type 6/7 USB (European layout)
pt_BR: Sun tipo 6/7 USB (disposição européia)

en: Sun Type 7 USB
pt_BR: Sun tipo 7 USB

en: Sun Type 7 USB (European layout)
pt_BR: Sun tipo 7 USB (disposição européia)

en: Sun Type 7 USB (Japanese layout) / Japanese 106-key
pt_BR: Sun tipo 7 USB (disposição japonesa) / Japonês de 106 teclas

en: Sun Type 7 USB (Unix layout)
pt_BR: Sun tipo 7 USB (disposição Unix)

en: Super Power Multimedia Keyboard
pt_BR: Teclado Multimídia Super Power

en: Swahili (Kenya)
pt_BR: Suaíli (Quênia)

en: Swahili (Tanzania)
pt_BR: Suaíli (Tanzânia)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
pt_BR: Trocar o Ctrl e o Caps Lock

en: Swap ESC and Caps Lock
pt_BR: Trocar o Esc e o Caps Lock

en: Swap Left Alt key with Left Ctrl key
pt_BR: Alternar a tecla Alt esquerda com a tecla Ctrl esquerda

en: Swap Left Win key with Left Ctrl key
pt_BR: Alternar a tecla Win esquerda com a tecla Ctrl esquerda

en: Swedish
pt_BR: Suéco

en: Swedish (Dvorak A5)
pt_BR: Sueco (Dvorak A5)

en: Swedish (Dvorak)
pt_BR: Sueco (Dvorak)

en: Swedish (Macintosh)
pt_BR: Sueco (Macintosh)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Sueco (Sun tipo 6/7)

en: Swedish (Svdvorak)
pt_BR: Sueco (Svdvorak)

en: Swedish (eliminate dead keys)
pt_BR: Sueco (sem teclas mortas)

en: Swedish Sign Language
pt_BR: Língua de sinais sueca

en: Switching to another layout
pt_BR: Alternando para outra disposição

en: Syriac
pt_BR: Sírio

en: Syriac (phonetic)
pt_BR: Sírio (fonético)

en: Taiwanese
pt_BR: Taiwanês

en: Taiwanese (indigenous)
pt_BR: Taiwanês (indígena)

en: Tajik
pt_BR: Tadjique

en: Tajik (legacy)
pt_BR: Tadjique (legado)

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
pt_BR: Tâmil (Sri Lanka, máquina de escrever TAB)

en: Tamil (Sri Lanka, Unicode)
pt_BR: Tâmil (Sri Lanka, Unicode)

en: Tamil (TAB typewriter)
pt_BR: Tâmil (máquina de escrever TAB)

en: Tamil (TSCII typewriter)
pt_BR: Tâmil (máquina de escrever TSCII)

en: Tamil (Unicode)
pt_BR: Tâmil (Unicode)

en: Tamil (keyboard with numerals)
pt_BR: Tâmil (Teclado com numerais)

en: Tatar
pt_BR: Tátar

en: Telugu
pt_BR: Télugu

en: Telugu (KaGaPa phonetic)
pt_BR: Télugo (fonética KaGaPa)

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Thai (Pattachote)
pt_BR: Tailandês (Pattachote)

en: Thai (TIS-820.2538)
pt_BR: Tailandês (TIS-820.2538)

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: Tibetan (with ASCII numerals)
pt_BR: Tibetano (com númerais ASCII)

en: To the corresponding key in a Colemak layout
pt_BR: Para a tecla correspondente em uma disposição Colemak.

en: To the corresponding key in a Dvorak layout
pt_BR: Para a tecla correspondente em uma disposição Dvorak.

en: To the corresponding key in a Qwerty layout
pt_BR: Para a tecla correspondente em uma disposição Qwerty.

en: Trust Direct Access Keyboard
pt_BR: Teclado Trust Direct Access

en: Trust Wireless Keyboard Classic
pt_BR: Teclado Trust Wireless Classic

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turkish (Alt-Q)
pt_BR: Turco (Alt-Q)

en: Turkish (F)
pt_BR: Turco (F)

en: Turkish (Germany)
pt_BR: Turco (Alemanha)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
pt_BR: Turco (Sun tipo 6/7)

en: Turkish (Sun dead keys)
pt_BR: Turco (Teclas mortas da Sun)

en: Turkish (international with dead keys)
pt_BR: Turco (internacional com teclas mortas)

en: Turkmen
pt_BR: Turcomano

en: Turkmen (Alt-Q)
pt_BR: Turcomano (Alt-Q)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
pt_BR: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:modo EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
pt_BR: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:modo JP)

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
pt_BR: Ucraniano (Sun tipo 6/7)

en: Ukrainian (WinKeys)
pt_BR: Ucraniano (teclas Windows)

en: Ukrainian (homophonic)
pt_BR: Ucraniano (homofônico)

en: Ukrainian (legacy)
pt_BR: Ucraniano (legado)

en: Ukrainian (phonetic)
pt_BR: Ucraniano (fonético)

en: Ukrainian (standard RSTU)
pt_BR: Ucraniano (padrão RSTU)

en: Ukrainian (typewriter)
pt_BR: Ucraniano (Máquina de escrever)

en: Unicode additions (arrows and math operators)
pt_BR: Adições Unicode (setas e operadores matemáticos)

en: Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
pt_BR: Adições Unicode (setas e operadores matemáticos; operadores matemáticos no nível padrão)

en: Urdu (Pakistan)
pt_BR: Urdu (Paquistão)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
pt_BR: Urdu (Paquistão, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
pt_BR: Urdu (Paquistão, NLA)

en: Urdu (WinKeys)
pt_BR: Urdu (teclas Windows)

en: Urdu (alternative phonetic)
pt_BR: Urdu (fonético alternativo)

en: Urdu (phonetic)
pt_BR: Urdu (fonético)

en: Use keyboard LED to show alternative layout
pt_BR: Usar LEDs do teclado para mostrar disposição alternativa

en: Using space key to input non-breakable space character
pt_BR: Usar a tecla de espaco para inserir caractere de espaço sem quebra de linha

en: Usual space at any level
pt_BR: Espaço normal em qualquer nível

en: Uyghur
pt_BR: Uigur

en: Uzbek
pt_BR: Uzbeque

en: Uzbek (Afghanistan)
pt_BR: Uzbeque (Afeganistão)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
pt_BR: Uzbeque (Afeganistão, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
pt_BR: Uzbeque (Latino)

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamês

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
pt_BR: Teclado ViewSonic KU-306 Internet

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
pt_BR: Teclado Wang 724 keypad com adições Unicode (setas e operadores matemáticos)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
pt_BR: Teclado Wang 724 keypad com adições Unicode (setas e operadores matemáticos; operadores matemáticos no nível padrão)

en: Win Key+Space
pt_BR: Tecla Windows+Espaço

en: Winbook Model XP5
pt_BR: Modelo Winbook  XP5

en: Yahoo! Internet Keyboard
pt_BR: Teclado Yahoo! Internet

en: Yoruba
pt_BR: Iorubá

en: Zero-width non-joiner character at second level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível, caractere de espaço não quebrável no terceiro nível

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível, caractere de espaço não quebrável no terceiro nível, nada no quarto nível

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível, caractere de espaço não quebrável no terceiro nível, espaço não quebrável fino no quarto nível

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível, caractere de espaço não quebrável no terceiro nível, união de tamanho nulo no quarto nível

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível, união de tamanho nulo no terceiro nível

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no segundo nível, união de tamanho nulo no terceiro nível, caractere de espaço não quebrável no quarto nível

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
pt_BR: Separação de tamanho nulo no terceiro nível, união de tamanho nulo no quarto nível
