xkeyboard-config 2.0 - en to vi translation catalogue (517 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
vi: &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt; chọn cấp năm, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn cấp năm khác

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
vi: &lt;Nhỏ/Lớn hơn&gt; chọn cấp năm, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn cấp năm khác, một cú bấm cũng buông khoá

en: (Legacy) Alternative
vi: (Thừa tự) Tương đương

en: (Legacy) Alternative, Sun dead keys
vi: (Thừa tự) Tương đương, phím chết Sun

en: (Legacy) Alternative, eliminate dead keys
vi: (Thừa tự) Tương đương, phím chết loại trừ

en: 101/104 key Compatible
vi: Tương thích với kiểu 101/104 phím

en: 101/qwerty/comma/Dead keys
vi: 101/qwerty/dấu phẩy/Phím chết

en: 101/qwerty/comma/Eliminate dead keys
vi: 101/qwerty/dấu phẩy/Phím chết loại trừ

en: 101/qwerty/dot/Dead keys
vi: 101/qwerty/dấu chấm/Phím chết

en: 101/qwerty/dot/Eliminate dead keys
vi: 101/qwerty/dấu chấm/Phím chết loại trừ

en: 101/qwertz/comma/Dead keys
vi: 101/qwertz/dấu phẩy/Phím chết

en: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys
vi: 101/qwertz/dấu phẩy/Phím chết loại trừ

en: 101/qwertz/dot/Dead keys
vi: 101/qwertz/dấu chấm/Phím chết

en: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys
vi: 101/qwertz/dấu chấm/Phím chết loại trừ

en: 102/qwerty/comma/Dead keys
vi: 102/qwerty/dấu phẩy/Phím chết

en: 102/qwerty/comma/Eliminate dead keys
vi: 102/qwerty/dấu phẩy/Phím chết loại trừ

en: 102/qwerty/dot/Dead keys
vi: 102/qwerty/dấu chấm/Phím chết

en: 102/qwerty/dot/Eliminate dead keys
vi: 102/qwerty/dấu chấm/Phím chết loại trừ

en: 102/qwertz/comma/Dead keys
vi: 102/qwertz/dấu phẩy/Phím chết

en: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys
vi: 102/qwertz/dấu phẩy/Phím chết loại trừ

en: 102/qwertz/dot/Dead keys
vi: 102/qwertz/dấu chấm/Phím chết

en: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys
vi: 102/qwertz/dấu chấm/Phím chết loại trừ

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
vi: Không dây Để bàn RFKB-23 A4Tech

en: ATM/phone-style
vi: Kiểu điện thoại/ATM

en: Acer Laptop
vi: Xách tay Acer

en: Add the standard behavior to Menu key
vi: Thêm ứng xử tiêu chuẩn vào phím trình đơn.

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
vi: Đang thêm các dấu mũ tiếng Ét-pe-ran-tô (supersigno)

en: Adding EuroSign to certain keys
vi: Đang thêm ký hiệu đồng Euro vào một số phím nào đó

en: Advance Scorpius KI
vi: Nâng cao Scorpius KI

en: Afghanistan
vi: A Phú Hãn

en: Albania
vi: Al-ba-ni-a

en: Alt and Meta are on Alt keys
vi: Alt và Meta nằm trên các phím Alt

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
vi: Ánh xạ Alt sang phím Win bên phải và Super sang phím trình đơn

en: Alt+Caps Lock
vi: Alt+CapsLock

en: Alt/Win key behavior
vi: Ứng xử phím Alt/Win

en: Alternative
vi: Tương đương

en: Alternative Eastern
vi: Đông tương đương

en: Alternative Phonetic
vi: Ngữ âm tương đương

en: Alternative international
vi: Quốc tế tương đương

en: Alternative, Sun dead keys
vi: Tương đương, phím chết Sun

en: Alternative, eliminate dead keys
vi: Tương đương, phím chết loại trừ

en: Alternative, latin-9 only
vi: Tương đương, chỉ Latin-9

en: Andorra
vi: An-đoa-ra

en: Any Alt key
vi: Bất kỳ phím Alt

en: Any Win key
vi: Bất kỳ phím Win

en: Any Win key (while pressed)
vi: Bất kỳ phím Win (trong khi bấm)

en: Apostrophe (') variant
vi: Phương án hô ngữ (')

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
vi: Bàn phím nhôm Apple (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
vi: Bàn phím nhôm Apple (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
vi: Bàn phím nhôm Apple (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
vi: Bàn phím nhôm Apple: mô phỏng phím PC: Print (In), Scroll_Lock (Khoá cuộn), Pause (Tạm dừng), NumLock (Khoá số)

en: Apple Laptop
vi: Máy tính xách tay Apple

en: Arabic
vi: Ả Rập

en: Armenia
vi: Ác-mê-ni

en: Asturian variant with bottom-dot H and bottom-dot L
vi: Biến thế Ax-tu-ri có H chấm dưới và L chấm dưới

en: Asus Laptop
vi: Mấy tính xách tay Asus

en: At bottom left
vi: Dưới trái

en: At left of 'A'
vi: Bên trái của 'A'

en: Atsina
vi: Át-xi-na

en: Austria
vi: Ao

en: Avestan
vi: A-ve-x-tanh

en: Azerbaijan
vi: A-xơ-bai-gian

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
vi: Bàn phím không dây Internet Azona RF2300

en: BTC 5113RF Multimedia
vi: BTC 5113RF Phim nhạc

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
vi: BTC 9116U Internet và Chạy trò Không dây Nhỏ

en: Backslash
vi: Gạch chéo ngược

en: Bangladesh
vi: Băng-la-đexợ

en: Bashkirian
vi: Ba-s-khi-ri

en: Belarus
vi: Bê-la-rút

en: Belgium
vi: Bỉ

en: Bengali
vi: Ben-ga-li

en: Bengali Probhat
vi: Ben-ga-li Probhat

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way
vi: Bepo, tối ưu nhân tố, cách Dvorak

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only
vi: Bepo, tối ưu nhân tố, cách Dvorak, chỉ Latin-9

en: Bhutan
vi: Bhu-tan

en: Biblical Hebrew (Tiro)
vi: Do Thái kinh thánh (Tiro)

en: Bosnia and Herzegovina
vi: Bô-xni-a và Héc-xê-gô-vi-na

en: Both Alt keys together
vi: Cả hai phím Alt với nhau

en: Both Ctrl keys together
vi: Cả hai phím Ctrl với nhau

en: Both Shift keys together
vi: Cả hai phím Shift với nhau

en: Both Shift-Keys together toggle Caps Lock
vi: Cả hai phím Shift với nhau thì bật/tắt CapsLock (khoá chữ hoa)

en: Botswana
vi: Bốt-xoă-na

en: Braille
vi: Chữ nổi

en: Brazil
vi: Bra-xin

en: Breton
vi: Bợ-re-ton

en: Brother Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Brother

en: Bulgaria
vi: Bun-ga-ri

en: Cambodia
vi: Căm Bốt

en: Canada
vi: Ca-na-da

en: Caps Lock
vi: CapsLock

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
vi: CapsLock (tới bố trí đầu tiên), Shift+CapsLock (tới bố trí cuối cùng)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
vi: CapsLock (trong khi bấm), Alt+CapsLock thì làm việc gốc khoá chữ hoa

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift "pauses" Caps Lock
vi: CapsLock hoạt động như Shift mà cũng khoá. Shift « tạm dừng » CapsLock.

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect Caps Lock
vi: CapsLock hoạt động như Shift mà cũng khoá. Shift không có tác động CapsLock.

en: Caps Lock is disabled
vi: CapsLock bị tắt

en: Caps Lock key behavior
vi: Đặc điểm của phím CapsLock

en: Caps Lock toggles Shift so all keys are affected
vi: CapsLock bật tắt Shift thì mọi phím đều bị ảnh hưởng

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
vi: CapsLock bật tắt viết hoa thông thường của các ký tự chữ cái

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift "pauses" Caps Lock
vi: CapsLock sử dụng chức năng viết hoa nội bộ. Shift « tạm dừng » CapsLock.

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift doesn't affect Caps Lock
vi: CapsLock sử dụng chức năng viết hoa nội bộ. Shift không có tác động CapsLock.

en: Catalan variant with middle-dot L
vi: Biến thể Ca-ta-lan có chữ L chấm giữa

en: Cherokee
vi: Che-rô-khi

en: Cherry B.UNLIMITED
vi: Cherry B.VÔ_HẠN

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
vi: Cherry Blue Line CyBo@rd (luân phiên tùy chọn)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
vi: Cherry CyBo@rd Cái Nối USB

en: Chicony Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Chicony

en: China
vi: Trung Quốc

en: Chuvash
vi: Chu-vasợ

en: Chuvash Latin
vi: Chu-vasợ La-tinh

en: Classic
vi: Kinh điển

en: Classic Dvorak
vi: Dvorak kinh điển

en: Classic, eliminate dead keys
vi: Kinh điển, loại trừ phím chết

en: Combining accents instead of dead keys
vi: Tổ hợp dấu phụ thay cho phím chết

en: Compaq Easy Access Keyboard
vi: Bàn phím Truy cập Dễ dàng của Compaq

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
vi: Bàn phím Internet Compaq (13 phím)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
vi: Bàn phím Internet Compaq (18 phím)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
vi: Bàn phím Internet Compaq (7 phím)

en: Compaq iPaq Keyboard
vi: Bàn phím iPaq Compaq

en: Compose key position
vi: Vị trí phím Soạn thảo

en: Congo, Democratic Republic of the
vi: Cộng Hoà Dân Chủ Công-gô

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
vi: Control ánh xạ tới các phím Alt, Alt ánh xạ tới các phím Win

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
vi: Control ánh xạ tới các phím Win (và các phím Ctrl thường dùng)

en: Crimean Tatar (Dobruca-1 Q)
vi: Ta-tă Cợ-ri-mia (Dobruca-1 Q)

en: Crimean Tatar (Dobruca-2 Q)
vi: Ta-tă Cợ-ri-mia (Dobruca-2 Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
vi: Ta-tă Cợ-ri-mia (Thổ Nhĩ Kỳ Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
vi: Ta-tă Cợ-ri-mia (Thổ Nhĩ Kỳ F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
vi: Ta-tă Cợ-ri-mia (Thổ Nhĩ Kỳ Q)

en: Croatia
vi: Cợ-rô-a-ti-a

en: Ctrl key position
vi: Vị trí phím Ctrl

en: Cyrillic
vi: Ki-rin

en: Cyrillic with guillemets
vi: Ki-rin với « chim uria »

en: Cyrillic, Z and ZHE swapped
vi: Ki-rin, đổi chỗ Z và ZHE

en: Czechia
vi: Séc

en: Dead acute
vi: Chết sắc

en: Dead grave acute
vi: Chết huyền sắc

en: Default numeric keypad keys
vi: Các phím vùng số mặc định

en: Dell 101-key PC
vi: Dell PC 101 phím

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
vi: Xách tay Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
vi: Xách tay Dell dãy Precision M

en: Dell Latitude series laptop
vi: Xách tay Dell dãy Latitude

en: Dell USB Multimedia Keyboard
vi: Bàn phím đa phương tiện USB Dell

en: Denmark
vi: Đan Mạch

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
vi: Bàn phím Không dây Dexxa cho Desktop

en: Diamond 9801 / 9802 series
vi: Sê ri Diamond 9801 / 9802

en: Dvorak (UK Punctuation)
vi: Dvorak (dấu chấm câu Quốc Anh)

en: Dvorak alternative international (no dead keys)
vi: Dvorak quốc tế tương đương (không có phím chết)

en: Dvorak international (with dead keys)
vi: Dvorak quốc tế (với phím chết)

en: Dvorak, Polish quotes on key 1
vi: Dvorak, dấu ngoặc tiếng Ba Lan trên phím 1

en: Dvorak, Polish quotes on quotemark key
vi: Dvorak, dấu ngoặc Polish trên phím đánh dấu ngoặc

en: Eastern
vi: Vùng Đông

en: Eliminate dead keys
vi: Phím chết loại trừ

en: Enable extra typographic characters
vi: Bật thêm ký tự thuật in máy

en: English
vi: Anh

en: English (USA International)
vi: Anh (Mỹ quốc tế)

en: English (USA Macintosh)
vi: Anh (Mỹ Macintosh)

en: Enter on keypad
vi: Enter trên vùng phím

en: Ergonomic
vi: Tối ưu nhân tố

en: Esperanto
vi: Ét-pe-ran-tô

en: Estonia
vi: Ex-tô-ni-a

en: Ethiopia
vi: Ê-ti-ô-pi

en: Extended
vi: Mở rộng

en: Extended - Winkeys
vi: Mở rộng — Winkeys

en: Extended Backslash
vi: Gạch chéo ngược Mở rộng

en: F-letter (F) variant
vi: Phương án chữ cái F (F)

en: Faroe Islands
vi: Quần Đảo Pha-rô

en: Finland
vi: Phần Lan

en: Four-level key with abstract separators
vi: Phím bốn bậc có bộ phân cách ảo

en: Four-level key with comma
vi: Phím bốn bậc có dấu phẩy

en: Four-level key with dot
vi: Phím bốn bậc có chấm

en: Four-level key with dot, latin-9 restriction
vi: Phím bốn bậc có chấm, sự hạn chế latin-9

en: Four-level key with momayyez
vi: Phím bốn bậc có momayyez

en: France
vi: Pháp

en: Français (France Alternative)
vi: Pháp (Pháp tương đương)

en: French
vi: Pháp

en: French (Macintosh)
vi: Pháp (Macintosh)

en: French (legacy)
vi: Pháp (di sản)

en: French Dvorak
vi: Pháp Dvorak

en: French, Sun dead keys
vi: Pháp, phím chết Sun

en: French, eliminate dead keys
vi: Pháp, phím chết loại trừ

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
vi: Máy tính xách tay AMILO Fujitsu-Siemens

en: Generic 101-key PC
vi: PC chung 101 phím

en: Generic 102-key (Intl) PC
vi: PC chung 102 phím (Intl)

en: Generic 104-key PC
vi: PC chung 104 phím

en: Generic 105-key (Intl) PC
vi: PC chung 105 phím (Intl)

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
vi: Genius Tiện lợi KB-16M / Bàn phím Genius MM KWD-910

en: Georgia
vi: Gi-oa-gi-a

en: Georgian
vi: Gi-oa-gi-a

en: Georgian AZERTY Tskapo
vi: Gi-oa-gi-a AZERTY Tskapo

en: German (Macintosh)
vi: Đức (Macintosh)

en: German, Sun dead keys
vi: Đức, phím chết Sun

en: German, eliminate dead keys
vi: Đức, phím chết loại trừ

en: Germany
vi: Đức

en: Ghana
vi: Gha-na

en: Greece
vi: Hy Lạp

en: Guinea
vi: Ghi-nê

en: Gujarati
vi: Gu-gia-ra-ti

en: Gurmukhi
vi: Gổ-mu-khi

en: Gurmukhi Jhelum
vi: Gổ-mu-khi Jhelum

en: Gyration
vi: Sự chuyển hồi

en: Happy Hacking Keyboard
vi: Bàn phím Happy Hacking

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
vi: Bàn phím Happy Hacking cho Mac

en: Hausa
vi: Hau-xa

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Hewlett-Packard

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
vi: Bàn phím phim nhạc Hewlett-Packard SK-250x

en: Hexadecimal
vi: Thập lục

en: Hindi Bolnagri
vi: Hin-đi Bolnagri

en: Hindi Wx
vi: Hin-đi Wx

en: Homophonic
vi: Cùng một chủ điệu

en: Hungary
vi: Hun-ga-ri

en: Hyper is mapped to Win-keys
vi: Hyper ánh xạ tới các phím Win

en: IBM Rapid Access
vi: Truy cập nhanh IBM

en: IBM Rapid Access II
vi: Truy cập nhanh IBM II

en: ISO Alternate
vi: ISO Xen kẽ

en: Iceland
vi: Băng Đảo

en: Igbo
vi: Ig-bô

en: Include dead tilde
vi: Bao gồm dấu sóng chết

en: India
vi: Ấn Độ

en: International (AltGr Unicode combining)
vi: Quốc tế (tổ hợp Unicode AltGr)

en: International (AltGr Unicode combining, alternative)
vi: Quốc tế (tổ hợp Unicode AltGr, thay thế)

en: International (AltGr dead keys)
vi: Quốc tế (với phím chết AltGr)

en: International (with dead keys)
vi: Quốc tế (với phím chết)

en: Inuktitut
vi: I-nukh-ti-tu-th

en: Iran
vi: I-rắn

en: Iraq
vi: I-rắc

en: Ireland
vi: Ái-nhĩ-lan

en: Israel
vi: Do Thái

en: Italy
vi: Ý

en: Japan
vi: Nhật Bản

en: Japan (PC-98xx Series)
vi: Nhật (dãy PC-98xx)

en: Japanese keyboard options
vi: Tùy chọn bàn phím tiếng Nhật

en: Kana Lock key is locking
vi: Phím Kana Lock sẽ khoá

en: Kashubian
vi: Kha-su-bi

en: Kazakh with Russian
vi: Kha-xắc với tiếng Nga

en: Kazakhstan
vi: Kha-xắc-x-tanh

en: Kenya
vi: Khi-nia

en: Key sequence to kill the X server
vi: Dãy phím để giết trình phục vụ X

en: Key to choose 3rd level
vi: Phím để chọn cấp ba

en: Key to choose 5th level
vi: Phím để chọn cấp 5

en: Key(s) to change layout
vi: (Các) phím để chuyển đổi bố trí

en: Kikuyu
vi: Ki-ku-yu

en: Korea, Republic of
vi: Cộng Hoà Nam Hàn

en: Kurdish, (F)
vi: Kuổ-đít (F)

en: Kurdish, Arabic-Latin
vi: Kuổ-đít, A Rập/La-tinh

en: Kurdish, Latin Alt-Q
vi: Kuổ-đít, La-tinh Alt-Q

en: Kurdish, Latin Q
vi: Kuổ-đít, La-tinh Q

en: Kyrgyzstan
vi: Kyr-gi-x-tanh

en: Lao
vi: Lào

en: Laos
vi: Lào

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
vi: Bàn phím nhỏ gọn cho máy xách tay/notebook Compaq (ví dụ Armada)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet cho máy xách tay/notebook Compaq (ví dụ Presario)

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
vi: Xách tay eMachines m68xx

en: Latin
vi: La-tinh

en: Latin American
vi: La-tinh Mỹ

en: Latin Unicode
vi: La-tinh Unicode

en: Latin Unicode qwerty
vi: La-tinh Unicode qwerty

en: Latin qwerty
vi: La-tinh qwerty

en: Latin unicode
vi: La-tinh Unicode

en: Latin unicode qwerty
vi: La-tinh Unicode QWERTY

en: Latin with guillemets
vi: La-tinh với « chim uria »

en: Latvia
vi: Lát-via

en: Layout toggle on multiply/divide key
vi: Bật/tắt bố trí với phím nhân/chia

en: Left Alt
vi: Alt trái

en: Left Alt (while pressed)
vi: Alt trái (trong khi bấm)

en: Left Alt is swapped with Left Win
vi: Alt bên trái được trao đổi với phím Win bên trái

en: Left Ctrl
vi: Ctrl trái

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
vi: Ctrl trái (tới bố trí đầu tiên), Ctrl phải (tới bố trí cuối cùng)

en: Left Ctrl+Left Shift
vi: Ctrl trái+Shift trái

en: Left Shift
vi: Shift trái

en: Left Win
vi: Win trái

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
vi: Win trái (tới bố trí đầu tiên), Win phải/Trình đơn (tới bố trí cuối cùng)

en: Left Win (while pressed)
vi: Win trái (trong khi bấm)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: Win trái chọn cấp 5, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn năm 5 khác

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
vi: Win trái chọn cấp 5, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn năm 5 khác, một cú bấm cũng buông khoá

en: Left hand
vi: Thuận tay trái

en: Left handed Dvorak
vi: Dvorak thuận tay trái

en: Legacy
vi: Thừa tự

en: Legacy Wang 724
vi: Wang 724 thừa tự

en: Legacy key with comma
vi: Phím thừa tự có dấu phẩy

en: Legacy key with dot
vi: Phím thừa tự có chấm

en: Lithuania
vi: Li-tu-a-ni

en: Logitech Access Keyboard
vi: Bàn phím Truy cập Logitech

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
vi: Logitech Cordless Desktop (tùy chọn thay thế)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
vi: Logitech Cordless Desktop Pro (luân phiên tùy chọn 2)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
vi: Logitech G15 các phím thêm thông qua G15daemon

en: Logitech Generic Keyboard
vi: Bàn phím chung Logitech

en: Logitech Internet 350 Keyboard
vi: Bàn phím Internet Logitech 350

en: Logitech Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Logitech

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Internet Navigator

en: Logitech Media Elite Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Media Elite

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop

en: Logitech Ultra-X Keyboard
vi: Bàn phím Logitech Ultra-X

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
vi: Bàn phím Logitech diNovo Edge

en: Logitech diNovo Keyboard
vi: Bàn phím Logitech diNovo

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
vi: Bàn phím Không dây Logitech iTouch (mẫu mã Y-RB6)

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
vi: Bàn phím Logitech iTouch Internet Navigator SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
vi: Bàn phím Logitech iTouch Internet Navigator SE (USB)

en: Lower Sorbian
vi: Xoa-bi Thấp

en: Lower Sorbian (qwertz)
vi: Xoa-bi Thấp (qwertz)

en: MacBook/MacBook Pro (Intl)
vi: MacBook/MacBook Pro (quốc tế)

en: Macedonia
vi: Ma-xê-đô-ni-a

en: Macintosh (International)
vi: Macintosh (Quốc tế)

en: Macintosh Old
vi: Macintosh Cũ

en: Macintosh, Sun dead keys
vi: Macintosh, phím chết Sun

en: Macintosh, eliminate dead keys
vi: Macintosh, phím chết loại trừ

en: Make Caps Lock an additional Backspace
vi: Đặt CapsLock làm một phím Xoá lùi bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
vi: Đặt CapsLock làm một phím Ctrl bổ sung

en: Make Caps Lock an additional ESC
vi: Đặt CapsLock làm một phím ESC bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Hyper
vi: Đặt CapsLock làm một phím Hyper bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
vi: Đặt CapsLock làm một phím NumLock bổ sung

en: Make Caps Lock an additional Super
vi: Đặt CapsLock làm một phím Super bổ sung

en: Maldives
vi: Man-đi-vơ-xợ

en: Mali
vi: Ma-li

en: Malta
vi: Man-tợ

en: Maltese keyboard with US layout
vi: Bàn phím Man-tợ có bố trí Mỹ

en: Maori
vi: Mao-ri

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
vi: Bàn phím Memorex MX2500 EZ-Access

en: Menu
vi: Trình đơn

en: Meta is mapped to Left Win
vi: Meta ánh xạ tới Win trái

en: Meta is mapped to Win keys
vi: Meta ánh xạ tới các phím Win

en: Microsoft Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Microsoft

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
vi: Bàn phím Internet Microsoft Pro, Thụy Điển

en: Microsoft Office Keyboard
vi: Bàn phím Văn phòng Microsoft

en: Miscellaneous compatibility options
vi: Tùy chọn tương thích khác

en: Mongolia
vi: Mông Cổ

en: Montenegro
vi: Mon-te-nê-gợ-rô

en: Morocco
vi: Ma Rốc

en: Multilingual
vi: Đa ngôn ngữ

en: Multilingual, first part
vi: Đa ngôn ngữ, phần đầu

en: Multilingual, second part
vi: Đa ngôn ngữ, phần hai

en: Myanmar
vi: Miến Điện

en: NICOLA-F style Backspace
vi: Xoá lùi kiểu NICOLA-F

en: Nativo for Esperanto
vi: Nativo cho Ét-pe-ran-tô

en: Nativo for USA keyboards
vi: Nativo cho bàn phím Mỹ

en: Nepal
vi: Ne-pan

en: Netherlands
vi: Hà Lan

en: New phonetic
vi: Ngữ âm mới

en: Nigeria
vi: Ni-gê-ri-a

en: Non-breakable space character at fourth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ tư

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ tư, ký tự dấu cách không thể ngắt mảnh ở bậc thứ sáu

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ tư, ký tự dấu cách không thể ngắt mảnh ở bậc thứ sáu (dùng Ctrl+Shift)

en: Non-breakable space character at second level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ hai

en: Non-breakable space character at third level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ ba

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ ba, không nhập gì ở bậc thứ tư

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
vi: Ký tự dấu cách không thể ngắt ở bậc thứ ba, ký tự dấu cách không thể ngắt mảnh ở bậc thứ tư

en: Northern Saami
vi: Bắc Xa-mi

en: Northern Saami, eliminate dead keys
vi: Bắc Xa-mi, phím chết loại trừ

en: Norway
vi: Na Uy

en: Num Lock
vi: NumLock

en: Numeric keypad delete key behaviour
vi: Ứng xử phím xoá của vùng số

en: Numeric keypad keys work as with Mac
vi: Phím vùng số hoạt động như trên Mac

en: Numeric keypad layout selection
vi: Chọn bố trí vùng phím số

en: OLPC Pashto
vi: OLPC Pas-tô

en: OLPC Southern Uzbek
vi: OLPC Nam Ux-béc

en: Occitan
vi: Óc-khi-tanh

en: Ogham
vi: Og-âm

en: Ogham IS434
vi: Ogam IS434

en: Oriya
vi: Ô-ri-a

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
vi: Bàn phím Ortek MCK-800 MM/Internet

en: Ossetian
vi: O-xét

en: Ossetian, Winkeys
vi: O-xét, phím Win

en: Ossetian, legacy
vi: O-xét, thừa tự

en: PC-98xx Series
vi: Sê ri PC-98xx

en: Pakistan
vi: Pa-khi-x-tanh

en: Pannonian Rusyn Homophonic
vi: Đồng điệu Ru-xin Pa-non

en: Pashto
vi: Pas-tô

en: Pattachote
vi: Pa-ta-chô-te

en: Persian, with Persian Keypad
vi: Ba Tư có vùng phím Ba Tư

en: Phonetic
vi: Ngữ âm

en: Phonetic Winkeys
vi: Winkeys ngữ âm

en: Poland
vi: Phần Lan

en: Polytonic
vi: Nhiều âm

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

en: Right Alt
vi: Alt phải

en: Right Alt (while pressed)
vi: Alt phải (trong khi bấm)

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: Alt phải chọn cấp 5, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn cấp 5 khác

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
vi: Alt phải chọn cấp 5, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn cấp 5 khác, một cú bấm cũng buông khoá

en: Right Alt key never chooses 3rd level
vi: Phím Alt bên phải không bao giờ chọn bậc thứ 3

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
vi: Alt phải, phím Shift+Right Alt là Multi_Key

en: Right Ctrl
vi: Ctrl phải

en: Right Ctrl (while pressed)
vi: Ctrl phải (trong khi bấm)

en: Right Ctrl as Right Alt
vi: Ctrl phải làm Alt phải

en: Right Ctrl+Right Shift
vi: Ctrl phải + Shift phải

en: Right Shift
vi: Shift phải

en: Right Win
vi: Win phải

en: Right Win (while pressed)
vi: Win phải (trong khi bấm)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
vi: Win phải chọn cấp 5, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn cấp 5 khác

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
vi: Win phải chọn cấp 5, khoá khi bấm nhau với một bộ chọn cấp 5 khác, một cú bấm cũng buông khoá

en: Right hand
vi: Thuận tay phải

en: Right handed Dvorak
vi: Dvorak thuận tay phải

en: Romania
vi: Rô-ma-ni

en: Romanian keyboard with German letters
vi: Bàn phím Rô-ma-ni với các chữ cái Đức

en: Romanian keyboard with German letters, eliminate dead keys
vi: Bàn phím Rô-ma-ni với các chữ cái Đức, các phím chết loại trừ

en: Rus
vi: Nga

en: Russia
vi: Nga

en: Russian
vi: Nga

en: Russian phonetic
vi: Nga ngữ âm

en: Russian phonetic Dvorak
vi: Nga ngữ âm Dvorak

en: Russian phonetic, eliminate dead keys
vi: Nga ngữ âm, phím chết loại trừ

en: Russian with Kazakh
vi: Nga có Kha-xắc

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
vi: Bàn phím Không dây Đa phương tiện SILVERCREST

en: Semi-colon on third level
vi: Dấu chấm phẩy ở cấp ba

en: Senegal
vi: Xe-ne-gan

en: Serbia
vi: Xéc-bi

en: Serbian
vi: Xéc-bi

en: Shift cancels Caps Lock
vi: Shift thôi CapsLock

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
vi: Shift không thôi Numlock, chọn cấp 3 để thay thế

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
vi: Shift với các phím vùng số làm việc như trong MS Windows

en: Shift+Caps Lock
vi: Shift+CapsLock

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Sindhi
vi: Xin-đi

en: Slovakia
vi: Xlô-vác

en: Slovenia
vi: Xlô-ven

en: South Africa
vi: Nam Phi

en: Southern Uzbek
vi: Nam Ux-béc

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
vi: Các ký tự đặc biệt (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) được xử lý bằng một trình phục vụ

en: Sri Lanka
vi: Tích-lan

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Standard (Cedilla)
vi: Chuẩn (dấu móc dưới)

en: Standard RSTU
vi: RSTU chuẩn

en: Standard RSTU on Russian layout
vi: RSTU chuẩn trên bố trí tiếng Nga

en: Sun Type 5/6
vi: Sun kiểu 5/6

en: Sun dead keys
vi: Phím chết Sun

en: Super Power Multimedia Keyboard
vi: Bàn phím Phim nhạc Siêu Năng Lực

en: Swap Ctrl and Caps Lock
vi: Trao đổi Ctrl và CapsLock

en: Swap ESC and Caps Lock
vi: Trao đổi ESC và CapsLock

en: Sweden
vi: Thuỵ Điển

en: Switzerland
vi: Thuỵ Sĩ

en: Syria
vi: Xy-ri

en: Syriac
vi: Xi-ri

en: Syriac phonetic
vi: Xy-ri ngữ âm

en: Tajikistan
vi: Ta-gikh-x-tanh

en: Tamil
vi: Ta-min

en: Tamil Keyboard with Numerals
vi: Bàn phím Ta-min với các chữ số

en: Tamil TAB Typewriter
vi: Ta-min TAB máy chữ

en: Tamil TSCII Typewriter
vi: Ta-min TSCII máy chữ

en: Tamil Unicode
vi: Ta-min Unicode

en: Tanzania
vi: Tan-xa-nia

en: Tatar
vi: Ta-tă

en: Telugu
vi: Te-lu-gu

en: Thailand
vi: Thái Lan

en: Tibetan
vi: Tây Tạng

en: Tibetan (with ASCII numerals)
vi: Tây Tạng (có chữ số ASCII)

en: Tifinagh
vi: Ti-phi-nac

en: Tifinagh alternative
vi: Ti-phi-nac tương đương

en: Tifinagh alternative phonetic
vi: Ti-phi-nac ngữ âm tương đương

en: Tifinagh extended
vi: Ti-phi-nac mở rộng

en: Tifinagh extended phonetic
vi: Ti-phi-nac mở rộng ngữ âm

en: Tifinagh phonetic
vi: Ti-phi-nac ngữ âm

en: Tilde (~) variant
vi: Phương án dấu sóng (~)

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
vi: Tới phím tương ứng trên một bàn phím Dvorak.

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
vi: Tới phím tương ứng trên một bàn phím Qwerty.

en: Traditional phonetic
vi: Ngữ âm truyền thống

en: Trust Direct Access Keyboard
vi: Bàn phím Truy cập Thẳng Tin tưởng

en: Trust Wireless Keyboard Classic
vi: Bàn Phím Cổ điển Không dây Tin tưởng

en: Turkey
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkmenistan
vi: Thổ-kh-me-ni-x-tanh

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
vi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (chế độ 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
vi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (chế độ 106:JP)

en: Typewriter
vi: Máy chữ

en: Typewriter, legacy
vi: Máy chữ, thừa tự

en: UCW layout (accented letters only)
vi: Bố trí UCW (chỉ chữ có dấu)

en: US Dvorak with CZ UCW support
vi: Mỹ Dvorak cũng hỗ trợ CZ UCW

en: US keyboard with Bosnian digraphs
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ ghép Bo-x-ni-a

en: US keyboard with Bosnian letters
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ cái Bo-x-ni-a

en: US keyboard with Croatian digraphs
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ ghép Cợ-rô-a-ti-a

en: US keyboard with Croatian letters
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ cái Croát-chi-a

en: US keyboard with Estonian letters
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ cái E-x-tô-ni-a

en: US keyboard with Italian letters
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ cái Ý

en: US keyboard with Lithuanian letters
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ cái Li-tu-a-nia

en: US keyboard with Slovenian letters
vi: Bàn phím Mỹ với các chữ cái Xlô-ven

en: USA
vi: Mỹ

en: Udmurt
vi: U-đ-muổt

en: Ukraine
vi: U-cợ-rainh

en: Unicode additions (arrows and math operators)
vi: Phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
vi: Phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học).  Bậc mặc định thì nhập các toán tử toán học.

en: UnicodeExpert
vi: Unicode Chuyên môn

en: United Kingdom
vi: Vương Quốc Anh

en: Urdu, Alternative phonetic
vi: Urdu, Ngữ âm xen kẽ

en: Urdu, Phonetic
vi: Urdu, Ngữ âm

en: Urdu, Winkeys
vi: Urdu, Phím Win

en: Use Bosnian digraphs
vi: Dùng chữ ghép Bo-x-ni-a

en: Use Croatian digraphs
vi: Dùng chữ ghép Cợ-rô-a-ti-a

en: Use guillemets for quotes
vi: Dùng « chim uria » làm dấu trích dẫn

en: Use keyboard LED to show alternative layout
vi: Sử dụng đèn bàn phím để chỉ ra bố trí xen kẽ

en: Using space key to input non-breakable space character
vi: Dùng phím dài để nhập ký tự dấu cách không thể ngắt

en: Usual space at any level
vi: Dấu cách bình thường ở mọi bậc

en: Uzbekistan
vi: Uz-be-khi-xtanh

en: Vietnam
vi: Việt Nam

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet ViewSonic KU-306

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators)
vi: Vùng phím Wang 724 có phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học)

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
vi: Vùng phím Wang 724 có phần thêm Unicode (các mũi tên và toán tử toán học). Mặc định thì nhập toán tử toán học.

en: Wang model 724 azerty
vi: Wang mô hình 724 azerty

en: Western
vi: Phương Tây

en: Winbook Model XP5
vi: Winbook kiểu mẫu XP5

en: Winkeys
vi: Phím Win

en: With &lt;\|&gt; key
vi: Với phím &lt;\|&gt;

en: With EuroSign on 5
vi: Thêm ký hiệu đồng Euro vào phím 5.

en: With guillemets
vi: Với « chim uria »

en: Yahoo! Internet Keyboard
vi: Bàn phím Internet Yahoo!

en: Yakut
vi: Ya-khú-th

en: Yoruba
vi: Yoa-ru-ba

en: Z and ZHE swapped
vi: Đổi chỗ Z và ZHE

en: Zero-width non-joiner character at second level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3, không có gì ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3, ký tự dấu cách mảnh không thể ngắt ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 3, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 3

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 2, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 3, ký tự dấu cách không thể ngắt ở cấp 4

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
vi: Ký tự không nối có chiều rộng không tại cấp 3, ký tự nối có chiều rộng không ở cấp 4

en: azerty/digits
vi: azerty/chữ số

en: digits
vi: chữ số

en: displaced semicolon and quote (obsolete)
vi: dấu chấm phẩy và dấu trích dẫn bị dịch (quá cũ)

en: qwerty, extended Backslash
vi: qwerty, Gạch ngược mở rộng

en: qwerty/digits
vi: qwerty/chữ số
