shared-mime-info - en to ru translation catalogue (642 entries)

en: 3D Studio image
ru: сцена 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
ru: мультимедийный файл 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
ru: мультимедийный файл 3GPP2

en: 7-zip archive
ru: архив 7-zip

en: ACE archive
ru: архив ACE

en: AIFC audio
ru: аудио AIFC

en: AIFF audio
ru: аудио AIFF

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ru: аудио AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
ru: аудио AMR

en: AMR-WB audio
ru: аудио AMR-WB

en: ANIM animation
ru: анимация ANIM

en: AR archive
ru: архив AR

en: ARC archive
ru: архив ARC

en: ARJ archive
ru: архив ARJ

en: ASF video
ru: видео ASF

en: ASP page
ru: страница ASP

en: ATK inset
ru: вкладка ATK

en: AVI video
ru: видео AVI

en: AWK script
ru: сценарий AWK

en: AbiWord document
ru: документ AbiWord

en: Ada source code
ru: исходный код Ada

en: Adobe DNG negative
ru: негатив Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
ru: документ Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
ru: документ Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
ru: шрифт Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
ru: документ Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
ru: метрика шрифта Adobe

en: Alzip archive
ru: архив ALZIP

en: Amiga SoundTracker audio
ru: аудио Amiga SoundTracker

en: Android package
ru: пакет Android

en: Annodex Audio
ru: аудио Annodex

en: Annodex Video
ru: видео Annodex

en: Annodex exchange format
ru: формат обмена Annodex

en: AportisDoc document
ru: документ AportisDoc

en: Apple disk image
ru: образ диска Apple Mac OS X

en: Applix Graphics image
ru: изображение Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ru: электронная таблица Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
ru: документ Applix Words

en: Atom syndication feed
ru: лента новостей Atom

en: AutoCAD image
ru: изображение AutoCAD

en: BCPIO document
ru: документ BCPIO

en: BDF font
ru: шрифт BDF

en: BibTeX document
ru: документ BibTeX

en: BitTorrent seed file
ru: файл источника BitTorrent

en: Blender scene
ru: сцена Blender

en: Blu-ray video disc
ru: видеодиск Blu-ray

en: Bzip archive
ru: архив BZIP

en: C header
ru: заголовочный файл C

en: C shell script
ru: сценарий C shell

en: C source code
ru: исходный код C

en: C# source code
ru: исходный код C#

en: C++ header
ru: заголовочный файл C++

en: C++ source code
ru: исходный код C++

en: CCITT G3 fax
ru: факс CCITT G3

en: CD Table Of Contents
ru: таблица содержания CD

en: CD image cuesheet
ru: таблица содержания образа CD

en: CHM document
ru: документ CHM

en: CMU raster image
ru: растровое изображение CMU

en: CMake source code
ru: исходный код CMake

en: COBOL source file
ru: файл исходного кода на COBOL

en: CPIO archive
ru: архив CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ru: архив CPIO (сжатый GZIP)

en: CSS stylesheet
ru: таблица стилей CSS

en: CSV document
ru: документ CSV

en: Canon CR2 raw image
ru: необработанное изображение Canon CR2

en: Canon CRW raw image
ru: необработанное изображение Canon CRW

en: Certificate revocation list
ru: Список аннулирования сертификатов

en: ChangeLog document
ru: протокол изменений

en: Cisco VPN Settings
ru: файл настроек Cisco VPN

en: Citrix ICA settings file
ru: файл настроек Citrix ICA

en: Commodore 64 audio
ru: аудио Commodore 64

en: Computer Graphics Metafile
ru: метафайл компьютерной графики

en: Corel Draw drawing
ru: изображение Corel Draw

en: D source code
ru: исходный код D

en: DAR archive
ru: архив DAR

en: DCL script
ru: сценарий DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ru: сертификат X.509 (DER/PEM/Netscape-закодированный)

en: DIB image
ru: изображение DIB

en: DICOM image
ru: изображение DICOM

en: DOS font
ru: шрифт DOS

en: DOS/Windows executable
ru: исполняемый файл DOS/Windows

en: DPX image
ru: изображение DPX

en: DSSSL document
ru: документ DSSSL

en: DTD file
ru: файл DTD

en: DV video
ru: видео DV

en: DXF vector image
ru: векторное изображение DXF

en: Debian package
ru: пакет Debian

en: Dia diagram
ru: диаграмма Dia

en: Dia shape
ru: фигура Dia

en: DirectDraw surface
ru: плоскость DirectDraw

en: DjVu image
ru: изображение DjVu

en: DocBook document
ru: документ DocBook

en: Dolby Digital audio
ru: аудио Dolby Digital

en: ECMAScript program
ru: программа ECMAScript

en: EMF image
ru: изображение EMF

en: EPS image
ru: изображение EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
ru: изображение EPS (сжатое bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
ru: изображение EPS (сжатое gzip)

en: EXR image
ru: изображение EXR

en: Egon Animator animation
ru: анимация Egon Animator

en: Eiffel source code
ru: исходный код Eiffel

en: Emacs Lisp source code
ru: исходный код Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
ru: тема Enlightenment

en: Erlang source code
ru: исходный код Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ru: двоичная электронная таблица Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
ru: электронная таблица Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
ru: шаблон электронной таблицы Excel 2007

en: Excel add-in
ru: дополнение Excel

en: Excel macro-enabled spreadsheet
ru: электронная таблица Excel с включёнными макросами

en: Excel macro-enabled spreadsheet template
ru: шаблон электронной таблицы Excel с включёнными макросами

en: Excel spreadsheet
ru: электронная таблица Excel

en: FITS document
ru: документ FITS

en: FLAC audio
ru: аудио FLAC

en: FLIC animation
ru: анимация FLIC

en: FLTK Fluid file
ru: файл FLTK Fluid

en: FPX image
ru: изображение FPX

en: FastTracker II audio
ru: аудио FastTracker II

en: FictionBook document
ru: документ FictionBook

en: Flash video
ru: видео Flash

en: Fortran source code
ru: исходный код Fortran

en: Fuji RAF raw image
ru: необработанное изображение Fuji RAF

en: G3 fax image
ru: факсовое изображение G3

en: GDBM database
ru: база данных GDBM

en: GEDCOM family history
ru: история семьи GEDCOM

en: GIF image
ru: изображение GIF

en: GIMP image
ru: изображение GIMP

en: GMC link
ru: ссылка GMC

en: GNU Oleo spreadsheet
ru: электронная таблица GNU Oleo

en: GNU mail message
ru: почтовое сообщение GNU

en: GNUnet search file
ru: файл поиска GNUnet

en: GSM 06.10 audio
ru: аудио GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
ru: каталог GTKtalog

en: Glade project
ru: проект Glade

en: GnuCash financial data
ru: финансовые данные GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ru: электронная таблица Gnumeric

en: Gnuplot document
ru: документ Gnuplot

en: Go source code
ru: исходный код Go

en: Graphite scientific graph
ru: научная диаграмма Graphite

en: Graphviz DOT graph
ru: Диаграмма Graphviz DOT

en: Gzip archive
ru: архив GZIP

en: HD DVD video disc
ru: видеодиск HD DVD

en: HDF document
ru: документ HDF

en: HPGL file
ru: файл HPGL

en: HTML document
ru: документ HTML

en: HTTP Live Streaming playlist
ru: список воспроизведения HTTP-потока

en: Haansoft Hangul document
ru: документ Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ru: шаблон документа Haansoft Hangul

en: Haskell source code
ru: исходный код Haskell

en: ICC profile
ru: профиль ICC

en: IDL document
ru: документ IDL

en: IEF image
ru: изображение IEF

en: IFF image
ru: изображение IFF

en: ILBM image
ru: изображение ILBM

en: ISI video
ru: видео ISI

en: IT 8.7 color calibration file
ru: файл калибровки цвета IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
ru: аудио Impulse Tracker

en: Internet shortcut
ru: Интернет-ссылка

en: JAD document
ru: документ JAD

en: JBuilder project
ru: проект JBuilder

en: JET database
ru: база данных JET

en: JNG image
ru: изображение JNG

en: JNLP file
ru: файл JNLP

en: JPEG image
ru: изображение JPEG

en: JPEG-2000 image
ru: изображение JPEG-2000

en: Java JCE keystore
ru: хранилище ключей Java JCE

en: Java archive
ru: архив Java

en: Java byte code
ru: байт-код Java

en: Java class
ru: класс Java

en: Java keystore
ru: хранилище ключей Java

en: Java source code
ru: исходный код Java

en: JavaFX video
ru: видео JavaFX

en: JavaScript program
ru: сценарий JavaScript

en: KChart chart
ru: диаграмма KChart

en: KFormula formula
ru: формула KFormula

en: KIllustrator drawing
ru: изображение KIllustrator

en: KML geographic compressed data
ru: сжатые географические данные KML

en: KML geographic data
ru: географические данные KML

en: KPovModeler scene
ru: сцена KPovModeler

en: KPresenter presentation
ru: презентация KPresenter

en: KSpread spreadsheet
ru: электронная таблица KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ru: электронная таблица KSpread (зашифрованная)

en: KSysV init package
ru: пакет инициализации KSysV

en: KWord document
ru: документ KWord

en: KWord document (encrypted)
ru: документ KWord (зашифрованный)

en: Karbon14 drawing
ru: изображение Karbon14

en: Kexi database file-based project
ru: файловый проект базы данных Kexi

en: Kexi settings for database server connection
ru: параметры Kexi для подключения к серверу БД

en: Kivio flowchart
ru: диаграмма Kivio

en: Kodak DCR raw image
ru: необработанное изображение Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
ru: необработанное изображение Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
ru: необработанное изображение Kodak KDC

en: Kontour drawing
ru: изображение Kontour

en: Krita document
ru: документ Krita

en: Kugar document
ru: документ Kugar

en: LDIF address book
ru: адресная книга LDIF

en: LHA archive
ru: архив LHA

en: LHS source code
ru: исходный код LHS

en: LHZ archive
ru: архив LHZ

en: LIBGRX font
ru: шрифт LIBGRX

en: LZMA archive
ru: архив LZMA

en: LZO archive
ru: архив LZO

en: LightWave object
ru: объект LightWave

en: LightWave scene
ru: сцена LightWave

en: Lilypond music sheet
ru: список музыки Lilypond

en: Linux PSF console font
ru: консольный шрифт Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ru: консольный шрифт Linux PSF (сжатый gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ru: электронная таблица Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
ru: документ Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
ru: архив LRZIP

en: Lua script
ru: сценарий Lua

en: LyX document
ru: документ LyX

en: Lzip archive
ru: архив LZIP

en: M4 macro
ru: макрос M4

en: MATLAB script/function
ru: сценарий/функция MATLAB

en: MIDI audio
ru: аудио MIDI

en: MNG animation
ru: анимация MNG

en: MP2 audio
ru: аудио MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
ru: список воспроизведения MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
ru: аудио MP3

en: MP3 audio (streamed)
ru: аудио MP3 (потоковое)

en: MPEG video
ru: видео MPEG

en: MPEG video (streamed)
ru: видео MPEG (потоковое)

en: MPEG-2 transport stream
ru: транспортный поток MPEG-2

en: MPEG-4 audio
ru: аудио MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
ru: аудиокнига MPEG-4

en: MPEG-4 video
ru: видео MPEG-4

en: MPSub subtitles
ru: субтитры MPSub

en: MRML playlist
ru: список воспроизведения MRML

en: MXF video
ru: видео MXF

en: MacOS X icon
ru: значок MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
ru: растровое изображение MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ru: файл (закодированный Macintosh AppleDouble)

en: Macintosh BinHex-encoded file
ru: файл (закодированный Macintosh BinHex)

en: Macintosh MacBinary file
ru: файл Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ru: рисунок Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
ru: презентация MagicPoint

en: Makefile
ru: Makefile (файл сборки)

en: Managed Object Format
ru: формат управляемого объекта

en: Markaby script
ru: сценарий Markaby

en: Markdown document
ru: документ Markdown

en: MathML document
ru: документ MathML

en: Matroska audio
ru: аудио Matroska

en: Matroska stream
ru: поток Matroska

en: Matroska video
ru: видео Matroska

en: Metalink file
ru: файл Metalink

en: MicroDVD subtitles
ru: субтитры MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
ru: список воспроизведения Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
ru: архив Microsoft Cabinet

en: Microsoft Document Imaging format
ru: формат Microsoft Document Imaging

en: Microsoft Visio document
ru: документ Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
ru: пакет темы Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
ru: документ Microsoft Works

en: Microsoft icon
ru: значок Microsoft

en: MiniPSF audio
ru: аудио MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
ru: необработанное изображение Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
ru: электронная книга Mobipocket

en: Monkey's audio
ru: аудио Monkey's

en: Mozilla bookmarks
ru: закладки Mozilla

en: Mup publication
ru: публикация Mup

en: Musepack audio
ru: аудио Musepack

en: NFO document
ru: документ NFO

en: NIFF image
ru: изображение NIFF

en: Nautilus link
ru: ссылка Nautilus

en: Network Packet Capture
ru: захваченные сетевые пакеты

en: NewzBin usenet index
ru: индекс usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
ru: необработанное изображение Nikon NEF

en: NullSoft video
ru: видео Nullsoft

en: OCL file
ru: файл OCL

en: OCaml source code
ru: исходный код OCaml

en: ODA document
ru: документ ODA

en: ODB database
ru: база данных ODB

en: ODC chart
ru: диаграмма ODC

en: ODC template
ru: шаблон ODC

en: ODF formula
ru: формула ODF

en: ODF template
ru: шаблон ODF

en: ODG drawing
ru: изображение ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
ru: изображение ODG (простой XML)

en: ODG template
ru: шаблон ODG

en: ODI image
ru: изображение ODI

en: ODM document
ru: документ ODM

en: ODP presentation
ru: презентация ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
ru: презентация ODP (простой XML)

en: ODP template
ru: шаблон ODP

en: ODS spreadsheet
ru: электронная таблица ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ru: электронная таблица ODS (простой XML)

en: ODS template
ru: шаблон ODS

en: ODT document
ru: документ ODT

en: ODT document (Flat XML)
ru: документ ODT (простой XML)

en: ODT template
ru: шаблон ODT

en: OGM video
ru: видео OGM

en: OLE2 compound document storage
ru: хранилище составных документов OLE2

en: OOC source code
ru: исходный код OOC

en: OPML syndication feed
ru: лента новостей OPML

en: OTH template
ru: шаблон OTH

en: Objective-C source code
ru: исходный код Objective-C

en: Office drawing
ru: изображение Office

en: Ogg Audio
ru: аудио Ogg

en: Ogg FLAC audio
ru: аудио Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
ru: аудио Ogg Speex

en: Ogg Theora video
ru: видео Ogg Theora

en: Ogg Video
ru: видео Ogg

en: Ogg Vorbis audio
ru: аудио Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
ru: мультимедийный файл Ogg

en: Olympus ORF raw image
ru: необработанное изображение Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
ru: электронная таблица OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
ru: шаблон OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
ru: изображение OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
ru: шаблон OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
ru: презентация OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
ru: шаблон OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
ru: формула OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
ru: документ OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
ru: основной документ OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
ru: шаблон OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
ru: расширение OpenOffice.org

en: OpenRaster archiving image
ru: архивное изображение OpenRaster

en: OpenType font
ru: шрифт OpenType

en: PAK archive
ru: архив PAK

en: PBM image
ru: изображение PBM

en: PCD image
ru: изображение PCD

en: PCF font
ru: шрифт PCF

en: PCL file
ru: файл PCL

en: PCM audio
ru: аудио PCM

en: PCX image
ru: изображение PCX

en: PDF document
ru: документ PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
ru: документ PDF (сжатый XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
ru: документ PDF (сжатый bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
ru: документ PDF (сжатый gzip)

en: PEF executable
ru: исполняемый файл PEF

en: PGM image
ru: изображение PGM

en: PGN chess game notation
ru: шахматная партия PGN

en: PGP keys
ru: ключи PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
ru: заголовок сообщения, зашифрованный PGP/MIME

en: PHP script
ru: сценарий PHP

en: PKCS#10 certification request
ru: запрос сертификации PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
ru: пакет сертификатов PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
ru: пакет сертификатов PKCS#7

en: PKCS#8 private key
ru: личный ключ PKCS#8

en: PNG image
ru: изображение PNG

en: PNM image
ru: изображение PNM

en: PPM image
ru: изображение PPM

en: PS document
ru: документ PS

en: PSF audio
ru: аудио PSF

en: PSFlib audio library
ru: фонотека PSFlib

en: Pack200 Java archive
ru: архив Java Pack200

en: Palm OS database
ru: база данных Palm OS

en: Panasonic raw image
ru: необработанное изображение Panasonic

en: Panasonic raw2 image
ru: необработанное изображение Panasonic RAW 2

en: Parchive archive
ru: архив Parchive

en: Pascal source code
ru: исходный код Pascal

en: Pathetic Writer document
ru: документ Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
ru: необработанное изображение Pentax PEF

en: Perl script
ru: сценарий Perl

en: Photoshop image
ru: изображение Photoshop

en: PkiPath certification path
ru: путь сертификации PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
ru: электронная таблица PlanPerfect

en: Plucker document
ru: документ Plucker

en: Pocket Word document
ru: документ Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
ru: документ PostScript (сжатый bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ru: документ PostScript (сжатый gzip)

en: Postscript type-1 font
ru: шрифт PostScript Type-1

en: PowerPoint 2007 presentation
ru: презентация PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
ru: шаблон презентации PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
ru: презентация PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
ru: слайд PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
ru: дополнение PowerPoint

en: PowerPoint macro-enabled presentation
ru: презентация PowerPoint с включёнными макросами

en: PowerPoint macro-enabled presentation template
ru: шаблон презентации PowerPoint с включёнными макросами

en: PowerPoint macro-enabled slide
ru: слайд PowerPoint с включёнными макросами

en: PowerPoint presentation
ru: презентация PowerPoint

en: Python bytecode
ru: байт-код Python

en: Python script
ru: сценарий Python

en: Qt Designer file
ru: файл Qt Designer

en: Qt MOC file
ru: файл Qt MOC

en: Qt Markup Language file
ru: файл Qt Markup Language

en: Quattro Pro spreadsheet
ru: электронная таблица Quattro Pro

en: QuickTime image
ru: изображение QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
ru: список воспроизведения мета-ссылок QuickTime

en: QuickTime video
ru: видео QuickTime

en: Quicken document
ru: документ Quicken

en: RAR archive
ru: архив RAR

en: RDF file
ru: файл RDF

en: README document
ru: документ README

en: RELAX NG XML schema
ru: XML-схема RELAX NG

en: RGB image
ru: изображение RGB

en: RIFF audio
ru: аудио RIFF

en: RPM package
ru: пакет RPM

en: RPM spec file
ru: файл описания RPM

en: RSS summary
ru: сводка RSS

en: RTF document
ru: документ RTF

en: RealAudio document
ru: документ RealAudio

en: RealMedia Metafile
ru: мета-файл RealMedia

en: RealMedia document
ru: документ RealMedia

en: RealPix document
ru: документ RealPix

en: RealText document
ru: документ RealText

en: RealVideo document
ru: документ RealVideo

en: Ruby script
ru: сценарий Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
ru: растровое изображение (сжатое RLE)

en: S/MIME file
ru: файл S/MIME

en: SAMI subtitles
ru: субтитры SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
ru: электронная таблица SC/Xspread

en: SDP multicast stream file
ru: файл мультикаст-потока SDP

en: SGF record
ru: запись SGF

en: SGI image
ru: изображение SGI

en: SGI video
ru: видео SGI

en: SGML document
ru: документ SGML

en: SIS package
ru: пакет SIS

en: SISX package
ru: пакет SISX

en: SMAF audio
ru: аудио SMAF

en: SMIL document
ru: документ SMIL

en: SPSS Data File
ru: файл данных SPSS

en: SPSS Portable Data File
ru: файл переносимых данных SPSS

en: SQL code
ru: код SQL

en: SQLite2 database
ru: база данных SQLite2

en: SQLite3 database
ru: база данных SQLite3

en: SSA subtitles
ru: субтитры SSA

en: SV4 CPIO archive
ru: архив SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ru: архив SV4 CPIP (с CRC)

en: SVG image
ru: изображение SVG

en: Scala source code
ru: исходный код Scala

en: Scheme source code
ru: исходный код Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
ru: аудио Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
ru: аудио Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
ru: инструмент Scream Tracker

en: Setext document
ru: документ Setext

en: Shockwave Flash file
ru: файл Shockwave Flash

en: Shorten audio
ru: аудио Shorten

en: Siag spreadsheet
ru: электронная таблица Siag

en: Sieve mail filter script
ru: сценарий почтового фильтра Sieve

en: Sigma X3F raw image
ru: необработанное изображение Sigma X3F

en: Skencil document
ru: документ Skencil

en: Sony ARW raw image
ru: необработанное изображение Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
ru: необработанное изображение Sony SR2

en: Sony SRF raw image
ru: необработанное изображение Sony SRF

en: Speedo font
ru: шрифт Speedo

en: Speex audio
ru: аудио Speex

en: Stampede package
ru: пакет Stampede

en: StarCalc spreadsheet
ru: электронная таблица StarCalc

en: StarChart chart
ru: диаграмма StarChart

en: StarDraw drawing
ru: изображение StarDraw

en: StarImpress presentation
ru: презентация StarImpress

en: StarMail email
ru: электронное письмо StarMail

en: StarMath formula
ru: формула StarMath

en: StarWriter document
ru: документ StarWriter

en: StuffIt archive
ru: архив StuffIt

en: SubRip subtitles
ru: субтитры SubRip

en: SubViewer subtitles
ru: субтитры SubViewer

en: Sun raster image
ru: растровое изображение Sun

en: SunOS News font
ru: шрифт SunOS News

en: Super Video CD
ru: компакт-диск Super Video

en: SystemVerilog header
ru: заголовочный файл SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
ru: исходный код SystemVerilog

en: T602 document
ru: документ T602

en: TGA image
ru: изображение TGA

en: TGIF document
ru: документ TGIF

en: TIFF image
ru: изображение TIFF

en: TNEF message
ru: сообщение TNEF

en: TSV document
ru: документ TSV

en: Tar archive
ru: архив TAR

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ru: архив TAR (сжатый LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ru: архив TAR (сжатый LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
ru: архив TAR (сжатый XZ)

en: Tar archive (bzip-compressed)
ru: архив TAR (сжатый BZIP)

en: Tar archive (compressed)
ru: архив TAR (сжатый)

en: Tar archive (gzip-compressed)
ru: архив TAR (сжатый GZIP)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ru: архив TAR (сжатый LRZIP)

en: Tcl script
ru: сценарий Tcl

en: TeX DVI document
ru: документ TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
ru: документ TeX DVI (сжатый bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ru: документ TeX DVI (сжатый gzip)

en: TeX document
ru: документ TeX

en: TeX font
ru: шрифт TeX

en: TeX font metrics
ru: метрика шрифта TeX

en: TeXInfo document
ru: документ TeXInfo

en: ToutDoux document
ru: документ ToutDoux

en: Troff ME input document
ru: входной документ Troff ME

en: Troff MM input document
ru: входной документ Troff MM

en: Troff MS input document
ru: входной документ Troff MS

en: Troff document
ru: документ Troff

en: Troff document (with manpage macros)
ru: документ Troff (с макросами страниц руководства)

en: TrueAudio audio
ru: аудио TrueAudio

en: TrueType XML font
ru: шрифт TrueType XML

en: TrueType font
ru: шрифт TrueType

en: UFRaw ID image
ru: изображение UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
ru: аудио ULAW (Sun)

en: UNIX software
ru: программа UNIX

en: UNIX-compressed file
ru: файл (UNIX-сжатый)

en: Unidata NetCDF document
ru: документ Unidata NetCDF

en: Usenet news message
ru: новостное сообщение Usenet

en: Ustar archive
ru: архив Ustar

en: V font
ru: шрифт V font

en: VCS/ICS calendar
ru: календарь VCS/ICS

en: VHDL source code
ru: исходный код VHDL

en: VOC audio
ru: аудио VOC

en: VRML document
ru: документ VRML

en: Vala source code
ru: исходный код Vala

en: Verilog source code
ru: исходный код Verilog

en: Video CD
ru: видеодиск VCD

en: Vivo video
ru: видео Vivo

en: WAIS source code
ru: исходный код WAIS

en: WAV audio
ru: аудио WAV

en: WBMP image
ru: изображение WBMP

en: WMF image
ru: изображение WMF

en: WML document
ru: документ WML

en: WMLScript program
ru: сценарий WMLScript

en: WPL playlist
ru: список воспроизведения WPL

en: WRI document
ru: документ WRI

en: WWF document
ru: документ WWF

en: WavPack audio
ru: аудио WavPack

en: WavPack audio correction file
ru: файл коррекции аудио WavPack

en: Wavelet video
ru: видео Wavelet

en: Web application cache manifest
ru: манифест кэша веб-приложения

en: WebM audio
ru: аудио WebM

en: WebM video
ru: видео WebM

en: WebVTT subtitles
ru: субтитры WebVTT

en: Windows BMP image
ru: изображение Windows BMP

en: Windows Imaging Format Disk Image
ru: образ диска Windows

en: Windows Installer package
ru: пакет Windows Installer

en: Windows Media Station file
ru: файл Windows Media Station

en: Windows Media audio
ru: аудио Windows Media

en: Windows Media video
ru: видео Windows Media

en: Windows Registry extract
ru: фрагмент Windows Registry

en: Windows animated cursor
ru: анимированный курсор Windows

en: Windows cursor
ru: курсор Windows

en: Windows software
ru: программа Windows

en: Word 2007 document
ru: документ Word 2007

en: Word 2007 document template
ru: шаблон документа Word 2007

en: Word document
ru: документ Word

en: Word macro-enabled document
ru: документ Word с включёнными макросами

en: Word macro-enabled document template
ru: шаблон документа Word с включёнными макросами

en: Word template
ru: шаблон Word

en: WordPerfect document
ru: документ WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
ru: изображение WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
ru: изображение X window

en: X-Motif UIL table
ru: таблица UIL X-Motif

en: X.509 certificate
ru: сертификат X.509

en: X11 cursor
ru: курсор X11

en: XBEL bookmarks
ru: закладки XBEL

en: XBM image
ru: изображение XBM

en: XFig image
ru: изображение XFig

en: XHTML page
ru: страница XHTML

en: XLIFF translation file
ru: файл перевода XLIFF

en: XMCD CD database
ru: база данных компакт-дисков XMCD

en: XMF audio
ru: аудио XMF

en: XMI file
ru: файл XMI

en: XML document
ru: документ XML

en: XML entities document
ru: файл сущностей XML

en: XPInstall installer module
ru: модуль установщика XPInstall

en: XPM image
ru: изображение XPM

en: XPS document
ru: документ XPS

en: XSL FO file
ru: файл XSL FO

en: XSLT stylesheet
ru: таблица стилей XSLT

en: XSPF playlist
ru: список воспроизведения XSPF

en: XUL interface document
ru: документ интерфейса XUL

en: XZ archive
ru: архив XZ

en: Xbase document
ru: документ Xbase

en: YAML document
ru: документ YAML

en: Zip archive
ru: архив ZIP

en: Zoo archive
ru: архив ZOO

en: application log
ru: журнал сообщений

en: audio CD
ru: звуковой CD

en: audio DVD
ru: звуковой DVD

en: author credits
ru: авторы программы

en: author list
ru: список авторов

en: backup file
ru: резервная копия

en: blank Blu-ray disc
ru: чистый диск Blu-ray

en: blank CD disc
ru: чистый компакт-диск

en: blank DVD disc
ru: чистый диск DVD

en: blank HD DVD disc
ru: чистый диск HD DVD

en: block device
ru: блочное устройство

en: character device
ru: символьное устройство

en: comic book archive
ru: архив комиксов

en: compound document
ru: составной документ

en: compound documents
ru: составные документы

en: compressed GIMP image
ru: сжатое изображение GIMP

en: compressed SVG image
ru: сжатое изображение SVG

en: compressed Tracker audio
ru: аудио Tracker (сжатое)

en: desktop configuration file
ru: файл настроек рабочего стола

en: detached OpenPGP signature
ru: отсоединённая подпись OpenPGP

en: detached S/MIME signature
ru: отсоединённая подпись S/MIME

en: differences between files
ru: различия между файлами

en: digital photos
ru: цифровые фотографии

en: digital raw image
ru: необработанные цифровые изображения

en: e-book reader
ru: устройство для чтения электронных книг

en: eMusic download package
ru: пакет загрузок eMusic

en: electronic book document
ru: электронная книга

en: electronic business card
ru: электронная визитная карточка

en: email headers
ru: почтовые заголовки

en: email message
ru: почтовое сообщение

en: empty document
ru: пустой документ

en: encrypted message
ru: зашифрованное сообщение

en: enriched text document
ru: форматированный текстовый документ

en: executable
ru: исполняемый

en: folder
ru: папка

en: generic font file
ru: файл шрифта

en: help page
ru: страница справки

en: iMelody ringtone
ru: мелодия iMelody

en: iPod firmware
ru: микропрограмма iPod

en: iRiver Playlist
ru: список воспроизведения iRiver

en: installation instructions
ru: инструкции по установке программы

en: iptables configuration file
ru: конфигурационный файл iptables

en: libtool shared library
ru: разделяемая библиотека libtool

en: license terms
ru: лицензионное соглашение

en: mail delivery report
ru: отчёт о доставке сообщения

en: mail disposition report
ru: отчёт о перемещении почты

en: mail system report
ru: отчёт почтовой системы

en: mailbox file
ru: файл почтового ящика

en: manual page (compressed)
ru: страница руководства (сжатая)

en: message catalog
ru: каталог сообщений

en: message digest
ru: профиль сообщения

en: message in several formats
ru: сообщение в нескольких форматах

en: mount point
ru: точка монтирования

en: object code
ru: объектный код

en: packed font file
ru: сжатый файл шрифта

en: partial email message
ru: фрагмент сообщения электронной почты

en: pipe
ru: канал

en: plain text document
ru: текстовый документ

en: portable audio player
ru: портативный аудиопроигрыватель

en: profiler results
ru: результаты профилирования

en: program crash data
ru: данные аварийного завершения

en: raw CD image
ru: образ компакт-диска

en: reference to remote file
ru: ссылка на удалённый файл

en: rejected patch
ru: отвергнутый патч

en: resource location
ru: расположение ресурса

en: rich text document
ru: документ с форматированным текстом

en: shared library
ru: разделяемая библиотека

en: shell archive
ru: архив оболочки UNIX

en: shell script
ru: сценарий оболочки UNIX

en: shortcut to Kexi project on database server
ru: ссылка на проект Kexi на сервере БД

en: signed message
ru: подписанное сообщение

en: socket
ru: сокет

en: software
ru: программное обеспечение

en: spreadsheet interchange document
ru: документ Spreadsheet Interchange

en: stream of data (server push)
ru: поток данных (server push)

en: symbolic link
ru: символьная ссылка

en: theme
ru: тема

en: translated messages (machine-readable)
ru: переводы сообщений (откомпилированые)

en: translation file
ru: файл переводов

en: translation template
ru: шаблон переводов

en: txt2tags document
ru: документ txt2tags

en: unknown
ru: неизвестно

en: video DVD
ru: видео-DVD
