xkeyboard-config 2.6.99 - en to hr translation catalogue (218 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
hr: &lt;Manje/Veće&gt;

en: Afghani
hr: afganistanski

en: Akan
hr: akanski

en: Albanian
hr: albanski

en: Alt+Space
hr: Alt+Razmaknica

en: Alt/Win key behavior
hr: Ponašanje tipki Alt/Win

en: Amharic
hr: amharski

en: Any Alt key
hr: Bilo koja Alt tipka

en: Any Win key
hr: Bilo koja Win tipka

en: Arabic
hr: arapski

en: Arabic (Buckwalter)
hr: arapski (Buckwalter)

en: Arabic (Morocco)
hr: arapski (Maroko)

en: Arabic (Syria)
hr: arapski (Sirija)

en: Arabic (azerty)
hr: arapski (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
hr: arapski (azerty/znamenke)

en: Arabic (digits)
hr: arapski (znamenke)

en: Arabic (qwerty)
hr: arapski (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
hr: arapski (qwerty/znamenke)

en: Armenian
hr: armenski

en: Armenian (alternative eastern)
hr: armenski (alternativni istočni)

en: Armenian (alternative phonetic)
hr: armenski (alternativni fonetski)

en: Armenian (eastern)
hr: armenski (istočni)

en: Armenian (phonetic)
hr: armenski (fonetski)

en: Armenian (western)
hr: armenski (zapadni)

en: At left of 'A'
hr: Lijevo od „A”

en: Avestan
hr: avestički

en: Azerbaijani
hr: azerbejdžanski

en: Azerbaijani (Cyrillic)
hr: azerbejdžanski (ćirilični)

en: Backslash
hr: Obrnuta kosa crta

en: Bambara
hr: bambarski

en: Belarusian
hr: bjeloruski

en: Belarusian (Latin)
hr: bjeloruski (latinični)

en: Belarusian (legacy)
hr: bjeloruski (stari)

en: Belgian
hr: belgijski

en: Belgian (ISO alternate)
hr: belgijski (ISO alternativni)

en: Belgian (alternative)
hr: belgijski (alternativni)

en: Belgian (alternative, latin-9 only)
hr: belgijski (alternativni, samo latin-9)

en: Bengali
hr: bengalski

en: Bengali (India)
hr: bengalski (Indija)

en: Bengali (India, Baishakhi)
hr: bengalski (Indija, Baishakhi)

en: Bengali (India, Bornona)
hr: bengalski (Indija, Bornona)

en: Bengali (India, Probhat)
hr: bengalski (Indija, Probhat)

en: Bengali (India, Uni Gitanjali)
hr: bengalski (Indija, Uni Gitanjali)

en: Bengali (Probhat)
hr: bengalski (Probhat)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
hr: berberski (Maroko, Tifinagh alternativni fonetski)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
hr: berberski (Maroko, Tifinagh alternativni)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
hr: berberski (Maroko, Tifinagh prošireni fonetski)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
hr: berberski (Maroko, Tifinagh prošireni)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
hr: berberski (Maroko, Tifinagh fonetski)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
hr: berberski (Maroko, Tifinagh)

en: Bosnian
hr: bosanski

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
hr: bosanski (SAD tipkovnica s bosanskim dvoznacima)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
hr: bosanski (SAD tipkovnica s bosanskim slovima)

en: Bosnian (use Bosnian digraphs)
hr: bosanski (koristi bosanske dvoznake)

en: Both Alt keys together
hr: Obje tipke Alt zajedno

en: Both Ctrl keys together
hr: Obje tipke Ctrl zajedno

en: Both Shift keys together
hr: Obje tipke Shift zajedno

en: Both Shift-Keys together toggle Caps Lock
hr: Obje tipke Shift zajedno uključuju Caps Lock

en: Bulgarian
hr: bugarski

en: Bulgarian (new phonetic)
hr: bugarski (novi fonetski)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
hr: bugarski (tradicionalni fonetski)

en: Burmese
hr: burmanski

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
hr: kamerunski višejezični (Dvorak)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
hr: kamerunski višejezični (azerty)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
hr: kamerunski višejezični (qwerty)

en: Canadian Multilingual
hr: kanadski višejezični

en: Canadian Multilingual (first part)
hr: kanadski višejezični (prvi dio)

en: Canadian Multilingual (second part)
hr: kanadski višejezični (drugi dio)

en: Caps Lock as Ctrl
hr: Caps Lock kao Ctrl

en: Caps Lock is disabled
hr: Caps Lock je isključen

en: Caps Lock key behavior
hr: Ponašanje tipke Caps Lock

en: Catalan
hr: katalonski

en: Chinese
hr: kineski

en: Chuvash
hr: čuvaški

en: Croatian
hr: hrvatski

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
hr: hrvatski (SAD tipkovnica s hrvatskim dvoznacima)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
hr: hrvatski (SAD tipkovnica s hrvatskim slovima)

en: Croatian (use Croatian digraphs)
hr: hrvatski (koristi hrvatske dvoznake)

en: Czech
hr: češki

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
hr: češki (UCW raspored, samo slova s dijakriticima)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
hr: češki (SAD Dvorak s podrškom za CZ UCW)

en: Czech (qwerty)
hr: češki (qwerty)

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
hr: češki (s tipkom &lt;\|&gt;)

en: Danish
hr: danski

en: Danish (Dvorak)
hr: danski (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
hr: danski (Macintosh)

en: Dhivehi
hr: divehi

en: Dutch
hr: nizozemski

en: Enable extra typographic characters
hr: Omogući dodatne tipografske znakove

en: English (Cameroon)
hr: engleski (Kamerun)

en: English (Canada)
hr: engleski (Kanada)

en: English (Colemak)
hr: engleski (Colemak)

en: English (Dvorak)
hr: engleski (Dvorak)

en: English (India, with RupeeSign)
hr: engleski (Indija, sa znakom rupije)

en: English (Macintosh)
hr: engleski (Macintosh)

en: English (US)
hr: engleski (SAD)

en: English (US, alternative international)
hr: engleski (SAD, alternativni međunarodni)

en: English (US, with euro on 5)
hr: engleski (SAD, s eurom na 5)

en: English (classic Dvorak)
hr: engleski (klasični Dvorak)

en: English (left handed Dvorak)
hr: engleski (Dvorak za ljevake)

en: English (programmer Dvorak)
hr: engleski (Dvorak za programere)

en: English (right handed Dvorak)
hr: engleski (Dvorak za dešnjake)

en: Esperanto
hr: esperanto

en: Estonian
hr: estonski

en: Euro on 2
hr: Euro na 2

en: Euro on 4
hr: Euro na 4

en: Euro on 5
hr: Euro na 5

en: Euro on E
hr: Euro na E

en: Faroese
hr: ferojski

en: Finnish
hr: finski

en: French
hr: francuski

en: French (Cameroon)
hr: francuski (Kamerun)

en: French (Canada)
hr: francuski (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
hr: francuski (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
hr: francuski (Kanada, stari)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
hr: francuski (Demokratska Republika Kongo)

en: French (Morocco)
hr: francuski (Maroko)

en: Georgian
hr: gruzijski

en: German
hr: njemački

en: German (Austria)
hr: njemački (Austrija)

en: German (Austria, Macintosh)
hr: njemački (Austrija, Macintosh)

en: Greek
hr: grčki

en: Gujarati
hr: gudžaratski

en: Hausa
hr: hauski

en: Hebrew
hr: hebrejski

en: Hexadecimal
hr: Heksadekadski

en: Hindi (Bolnagri)
hr: hindski (Bolnagri)

en: Hindi (Wx)
hr: hindski (Wx)

en: Hungarian
hr: mađarski

en: Icelandic
hr: islandski

en: Indian
hr: indijski

en: Iraqi
hr: irački

en: Irish
hr: irski

en: Italian
hr: talijanski

en: Japanese
hr: japanski

en: Japanese keyboard options
hr: Opcije japanske tipkovnice

en: Kazakh
hr: kazaški

en: Key sequence to kill the X server
hr: Kombinacija tipki za zaustavljanje X poslužitelja

en: Key to choose 3rd level
hr: Tipka za odabir 3. razine

en: Key to choose 5th level
hr: Tipka za odabir 5. razine

en: Key(s) to change layout
hr: Tipke za promjenu rasporeda

en: Korean
hr: korejski

en: Kyrgyz
hr: kirgiški

en: Latvian
hr: latvijski

en: Left Alt
hr: Lijevi Alt

en: Left Alt+Left Shift
hr: Lijevi Alt+Lijevi Shift

en: Left Ctrl
hr: Lijevi Ctrl

en: Left Ctrl+Left Shift
hr: Lijevi Ctrl+Lijevi Shift

en: Left Shift
hr: Lijevi Shift

en: Left Win
hr: Lijeva Win tipka

en: Legacy
hr: Stari

en: Lithuanian
hr: litavski

en: Macedonian
hr: makedonski

en: Make Caps Lock an additional Backspace
hr: Pretvori Caps Lock u dodatni Backspace

en: Make Caps Lock an additional ESC
hr: Pretvori Caps Lock u dodatni ESC

en: Malayalam
hr: malajalamski

en: Malayalam (Lalitha)
hr: malajalamski (Lalitha)

en: Maltese
hr: malteški

en: Maori
hr: maorski

en: Miscellaneous compatibility options
hr: Razne opcije usklađenosti

en: Moldavian
hr: moldavski

en: Mongolian
hr: mongolski

en: Montenegrin
hr: crnogorski

en: Montenegrin (Cyrillic)
hr: crnogorski (ćirilični)

en: Nepali
hr: nepalski

en: Norwegian
hr: norveški

en: Pashto
hr: paštunski

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
hr: paštunski (Afganistan, OLPC)

en: Persian
hr: perzijski

en: Polish
hr: poljski

en: Portuguese
hr: portugalski

en: Portuguese (Brazil)
hr: portugalski (Brazil)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
hr: portugalski (Brazil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, nativo for Esperanto)
hr: portugalski (Brazil, nativo za esperanto)

en: Portuguese (Brazil, nativo for USA keyboards)
hr: portugalski (Brazil, nativo za SAD tipkovnice)

en: Portuguese (Brazil, nativo)
hr: portugalski (Brazil, nativo)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
hr: pandžapski (Gurmukhi Jhelum)

en: Punjabi (Gurmukhi)
hr: pandžapski (Gurmukhi)

en: Right Alt
hr: Desni Alt

en: Right Alt as Right Ctrl
hr: Desni Alt kao Desni Ctrl

en: Right Ctrl
hr: Desni Ctrl

en: Right Ctrl as Right Alt
hr: Desni Ctrl kao Desni Alt

en: Right Ctrl+Right Shift
hr: Desni Ctrl+Desni Shift

en: Right Shift
hr: Desni Shift

en: Right Win
hr: Desna Win tipka

en: Romanian
hr: rumunjski

en: Rupee on 4
hr: Rupija na 4

en: Russian
hr: ruski

en: Russian (US, phonetic)
hr: ruski (SAD, fonetski)

en: Serbian
hr: srpski

en: Serbo-Croatian (US)
hr: srpskohrvatski (SAD)

en: Shift cancels Caps Lock
hr: Shift poništava utjecaj tipke Caps Lock

en: Slovak
hr: slovački

en: Slovenian
hr: slovenski

en: Spanish
hr: španjolski

en: Swap Ctrl and Caps Lock
hr: Zamijeni Ctrl i Caps Lock

en: Swap ESC and Caps Lock
hr: Zamijeni ESC i Caps Lock

en: Swedish
hr: švedski

en: Swedish Sign Language
hr: švedski znakovni jezik

en: Taiwanese
hr: tajvanski

en: Tajik
hr: tadžikistanski

en: Tamil
hr: tamilski

en: Tamil (Unicode)
hr: tamilski (unikod)

en: Tatar
hr: tatarski

en: Telugu
hr: teluški

en: Thai
hr: tajlandski

en: Tibetan
hr: tibetski

en: Turkish
hr: turski

en: Turkish (F)
hr: turski (F)

en: Turkmen
hr: turkmenski

en: Ukrainian
hr: ukrajinski

en: Urdu (alternative phonetic)
hr: urdski (alternativni fonetski)

en: Urdu (phonetic)
hr: urdski (fonetski)

en: Uyghur
hr: ujgurski

en: Uzbek
hr: uzbečki

en: Uzbek (Afghanistan)
hr: uzbečki (Afganistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
hr: uzbečki (Afganistan, OLPC)

en: Vietnamese
hr: vijetnamski
