xkeyboard-config 2.11.99 - en to gl translation catalogue (737 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
gl: &lt;Menor que/Maior que&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
gl: &lt;Menor que/Maior que&gt; elixe o 3º nivel, actúa como un bloqueo unitario ao premerse xunto con outro selector de 3º nivel

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
gl: &lt;Menor que/Maior que&gt; elixe o 5º nivel, actúa como un bloqueo unitario ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: 3rd level of &lt;Less/Greater&gt;
gl: 3º nivel do &lt;Menor/Maior&gt;

en: 3rd level of Caps Lock
gl: 3º nivel do Bloq Maiús

en: 3rd level of Left Ctrl
gl: 3º nivel da Ctrl esquerda

en: 3rd level of Left Win
gl: 3º nivel da Win esquerda

en: 3rd level of Menu
gl: 3º nivel do menú

en: 3rd level of Right Ctrl
gl: 3º nivel da Ctrl dereita

en: 3rd level of Right Win
gl: 3º nivel da Win dereita

en: APL keyboard symbols
gl: Símbolos de teclado APL

en: APL keyboard symbols (APLX unified)
gl: Símbolos de teclado APL (APLX unificado)

en: APL keyboard symbols (Dyalog)
gl: Símbolos de teclado APL (Dyalog)

en: APL keyboard symbols (IBM APL2)
gl: Símbolos de teclado APL (IBM APL2)

en: APL keyboard symbols (Manugistics APL*PLUS II)
gl: Símbolos de teclado APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL keyboard symbols (sax)
gl: Símbolos de teclado APL (sax)

en: APL keyboard symbols (unified)
gl: Símbolos de teclado APL (unificado)

en: ATM/phone-style
gl: Caixeiro automático/estilo teléfono

en: Acer Laptop
gl: Portátil Acer

en: Add the standard behavior to Menu key
gl: Engadir o comportamiento estándar á tecla Menú.

en: Adding Esperanto supersigned letters
gl: Engadir as letras acentuadas do esperanto

en: Adding currency signs to certain keys
gl: Engadir o símbolo de divisa a certas teclas

en: Afghani
gl: Afgano

en: Albanian
gl: Albanés

en: Albanian (Plisi D1)
gl: Albanés (Plisi D1)

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
gl: Permitir que accións do teclado liberen as capturas (aviso: risco de seguranza)

en: Allow grab and window tree logging
gl: Permitir captura e rexistro da árbore de xanelas

en: Alt and Meta are on Alt keys
gl: Alt e Meta están nas teclas Alt

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
gl: Alt está asignada á tecla Windows dereita e Super a tecla Menú

en: Alt is mapped to Win keys (and the usual Alt keys)
gl: Alt asígnase ás teclas Win (e as teclas Alt usuais)

en: Alt is swapped with Win
gl: Alt está cambiada con Win

en: Alt+Caps Lock
gl: Alt+Bloq Maiús

en: Alt+Shift
gl: Alt+Maiús

en: Alt+Space
gl: Alt+Espacio

en: Alt/Win key behavior
gl: Comportamento da tecla Alt/Windows

en: Amharic
gl: Amharico

en: Any Alt key
gl: Calquera tecla Alt

en: Any Win key
gl: Calquera tecla Windows

en: Any Win key (while pressed)
gl: Calquera tecla Windows (ao pulsala)

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
gl: Teclado de aluminio de Apple (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
gl: Teclado de aluminio de Apple (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
gl: Teclado de aluminio de Apple (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
gl: Teclado de aluminio de Apple: emular teclas PC (Imprimir, Bloq Despl, Pausa, Bloq Núm)

en: Apple Laptop
gl: Portátil Apple

en: Arabic
gl: Árabe

en: Arabic (Buckwalter)
gl: Árabe (Buckwalter)

en: Arabic (Morocco)
gl: Árabbe (Marrocos)

en: Arabic (Pakistan)
gl: Árabe (Pakistán)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
gl: Árabe (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Syria)
gl: Árabe (Siria)

en: Arabic (azerty)
gl: Árabe (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
gl: Árabe (azerti/díxitos)

en: Arabic (digits)
gl: Árabe (díxitos)

en: Arabic (qwerty)
gl: Árabe (qwery)

en: Arabic (qwerty/digits)
gl: Árabe (qwerty/díxitos)

en: Armenian
gl: Armenio

en: Armenian (OLPC phonetic)
gl: Armenio (OLPC fonético)

en: Armenian (alternative eastern)
gl: Armenio (alternativa oriental)

en: Armenian (alternative phonetic)
gl: Armenio (alternativa fonética)

en: Armenian (eastern)
gl: Armenio (oriental)

en: Armenian (phonetic)
gl: Armenio (fonético)

en: Armenian (western)
gl: Armenio (occidental)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
gl: Asturiano (español, con H de medio punto e L de medio punto)

en: Asus Laptop
gl: Portátil Asus

en: At bottom left
gl: Na parte inferior esquerda

en: At left of 'A'
gl: Á esquerda do «A»

en: Avestan
gl: Avestán

en: Azerbaijani
gl: Azerbaixaní

en: Azerbaijani (Cyrillic)
gl: Azerbaxaní (cirílico)

en: Backslash
gl: Contrabarra

en: Backslash chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
gl: Contra barra selecciona o 3º nivel, bloquea ao premerse xunto con outro selector de 3º nivel

en: Bangla
gl: Bengalí

en: Bangla (India)
gl: Bengalí (India)

en: Bangla (India, Baishakhi Inscript)
gl: Bengalí (India, Inscript Baishakhi)

en: Bangla (India, Baishakhi)
gl: Bengalí (India, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
gl: Bengalí (India, Bornona)

en: Bangla (India, Probhat)
gl: Bengalí (India, Probhat)

en: Bangla (India, Uni Gitanjali)
gl: Bengalí (India, Uni Gitanjali)

en: Bangla (Probhat)
gl: Bengalí (Probhat)

en: Bashkirian
gl: Bashkiriano

en: Belarusian
gl: Bielorruso

en: Belarusian (Latin)
gl: Bielorruso (latino)

en: Belarusian (legacy)
gl: Bielorruso (herdado)

en: Belgian
gl: Belga

en: Belgian (ISO alternate)
gl: Belga (alternativa ISO)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
gl: Belga (Sun Type 6/7)

en: Belgian (Sun dead keys)
gl: Belga (teclas mortas de Sun)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
gl: Belga (modelo azerti 724 de Wang)

en: Belgian (alternative)
gl: Belga (alternativa)

en: Belgian (alternative, Latin-9 only)
gl: Belga (alternativa, só latin-9)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
gl: Belga (alternativa, teclas mortas de Sun)

en: Belgian (eliminate dead keys)
gl: Belga (eliminar teclas mortas)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
gl: Bereber (Marrocos, alternativa fonética tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
gl: Bereber (Marrocos, alternativa tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
gl: Bereber (Marrocos, tifinagh fonético extendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
gl: Bereber (Marrocos, tifinagh extendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
gl: Bereber (Marrocos, tifinagh fonético)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
gl: Bereber (Marrocos, Tifinagh)

en: Bosnian
gl: Bosnio

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
gl: Bosnio (teclado de EE. UU. con dígrafos bosnios)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
gl: Bosnio (teclado de EE. UU. con letras bosnias)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
gl: Bosnio (usar dígrafos bosnios)

en: Bosnian (with guillemets for quotes)
gl: Bosnio (con comiñas para citas)

en: Both Alt keys together
gl: Ámbalas teclas Alt xuntas

en: Both Ctrl keys together
gl: Ámbalas teclas Ctrl xuntas

en: Both Shift keys together
gl: Ámbalas teclas «Maiús» xuntas

en: Both Shift keys together activate Caps Lock, one Shift key deactivates
gl: Ambas as teclas Maiús xuntas activan o Bloq Maiús, unha tecla Maiús desactívao

en: Both Shift keys together toggle Caps Lock
gl: Ambas as teclas «Maiús» xuntas cambian o Bloqueo de maiúsculas

en: Both Shift keys together toggle ShiftLock
gl: Ambas as teclas Maiús xuntas activan Maiús con bloqueo

en: Braille (left hand)
gl: Braille (zurdo)

en: Braille (right hand)
gl: Braille (destro)

en: Bulgarian
gl: Búlgaro

en: Bulgarian (new phonetic)
gl: Búlgaro (fonética nova)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
gl: Búlgaro (fonética tradicional)

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
gl: Camerunés multilingüe (azerty)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
gl: Camerunés multilingüe (azerty)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
gl: Camerunés multilingüe (qwerty)

en: Canadian Multilingual
gl: Canadiense multilingüe

en: Canadian Multilingual (first part)
gl: Canadiense multilingüe (primera parte)

en: Canadian Multilingual (second part)
gl: Canadiense multilingüe (segunda parte)

en: Caps Lock
gl: Bloqueo de maiúsculas

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
gl: Bloqueo de maiúsculas (á primeira disposición), Maiús+Bloq Maiús (á última disposición)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
gl: Bloqueo de maiúsculas  (ao pulsarse), Alt+Bloq Maiús realiza a acción orixinal de bloqueo de maiúsculas

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
gl: Bloq Maiús actúa como Maiús con bloqueo; Maiús «suspende» Bloq Maiús

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift doesn't affect Caps Lock
gl: Bloq Maiús actúa como Maiús con bloqueo; Maiús non afecta ao Bloq Maiús

en: Caps Lock as Ctrl
gl: Bloq Maiús como Ctrl

en: Caps Lock chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
gl: Bloq Maiús escolle o 3º nivel, actúa como un bloqueo dunha vez ao premelo xunto con outro selector de 3º nivel

en: Caps Lock is disabled
gl: Bloq Maiús está desactivado

en: Caps Lock key behavior
gl: Comportamento da tecla Bloq. Maiús.

en: Caps Lock toggles ShiftLock (affects all keys)
gl: Bloq Maiús cambia a Maiús con bloqueo (afecta a todas as teclas)

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
gl: Bloq Maiús cambia a capitalización normal dos caracteres alfabéticos

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
gl: Bloq Maiús usa a capitalización interna; Maiús «suspende» o Bloq Maiús

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift doesn't affect Caps Lock
gl: Bloq Maiús usa a capitalización interna; Maiús non afecta a Bloq Maiús

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
gl: Catalán (español, con L de medio punto)

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
gl: Cherry Blue Line CyBo@rd (opción alternativa)

en: Chinese
gl: Chinés

en: Church Slavonic
gl: Idioma da Igrexa eslavona

en: Chuvash (Latin)
gl: Cuvash (latino)

en: Coeur d'Alene Salish
gl: Coeur d’Alene salish

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
gl: Compaq Internet Keyboard (13 teclas)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
gl: Compaq Internet Keyboard (18 teclas)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
gl: Compaq Internet Keyboard (7 teclas)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
gl: Tártaro de Crimea (Dobruca Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
gl: Tártaro de Crimea (turco Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
gl: Tártaro de Crimea (turco F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
gl: Tártaro de Crimea (turco Q)

en: Croatian
gl: Croata

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
gl: Croata (teclado de EE. UU. con dígrafos croatas)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
gl: Croata (teclado de EE. UU. con letras croatas)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
gl: Croata (usar dígrafos croatas)

en: Croatian (with guillemets for quotes)
gl: Croata (con comiñas para citas)

en: Ctrl + Alt + Backspace
gl: Control + Alt + Retroceso

en: Ctrl is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
gl: Control está asignada ás teclas Alt, Alt está asingado ás teclas Win

en: Ctrl is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
gl: Control asígnase ás teclas Win (e as teclas Ctrl usuais)

en: Ctrl key position
gl: Posición da tecla Ctrl

en: Ctrl+Shift
gl: Ctrl+Maiús

en: Czech
gl: Checo

en: Czech (Sun Type 6/7)
gl: Checo (Sun Type 6/7)

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
gl: Checo (distribución UCW, só teclas con til)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
gl: Checo (teclado Dvorak EE. UU. con soporte para UCW checo)

en: Czech (qwerty)
gl: Checo (qwery)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
gl: Checo (qwerty, contrabarra estendida)

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
gl: Checo (con tecla «\|»)

en: Czech Slovak and German (US)
gl: Checo Eslovaco e Alemán (US)

en: Danish
gl: Danés

en: Danish (Dvorak)
gl: Danés (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
gl: Danés (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
gl: Danés (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: Danish (Sun Type 6/7)
gl: Danés (Sun Type 6/7)

en: Danish (Winkeys)
gl: Danés (Macintosh)

en: Danish (eliminate dead keys)
gl: Danés (eliminar teclas mortas)

en: Default numeric keypad keys
gl: Teclas do teclado numérico por omisión

en: Dell 101-key PC
gl: Dell PC 101 teclas

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
gl: Portátil Dell/notebook Precision M series

en: Dell Latitude series laptop
gl: Portátil Dell Latitude

en: Dutch
gl: Holandés

en: Dutch (Macintosh)
gl: Holandés (Macintosh)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
gl: Holandés (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun dead keys)
gl: Holandés (teclas mortas de Sun)

en: Dutch (standard)
gl: Holandés (estándar)

en: Enable extra typographic characters
gl: Activar caracteres tipográficos adicionais

en: English (Cameroon)
gl: Inglés (Camerún)

en: English (Canada)
gl: Inglés (Canadá)

en: English (Colemak)
gl: Inglés (Colemark)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
gl: Inglés (alternativa Dvorak internacional sen teclas mortas)

en: English (Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak)

en: English (Dvorak, international with dead keys)
gl: Inglés (Dvorak internacional con teclas mortas)

en: English (Ghana)
gl: Inglés (Ghana)

en: English (Ghana, GILLBT)
gl: Inglés (Ghana, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
gl: Inglés (Ghana, multilingüe)

en: English (India, with rupee sign)
gl: Inglés (India, con signo de rupia)

en: English (Macintosh)
gl: Inglés (Macintosh)

en: English (Mali, US Macintosh)
gl: Inglés (Malí, Macintosh de EE. UU.)

en: English (Mali, US international)
gl: Inglés (Malí, EE. UU. internacional)

en: English (Nigeria)
gl: Inglés (Nixeria)

en: English (Norman)
gl: Inglés (Norman)

en: English (South Africa)
gl: Inglés (Sudáfrica)

en: English (UK)
gl: Inglés (RU)

en: English (UK, Colemak)
gl: Inglés (RU, Colemark)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
gl: Inglés (RU, Dvorak con puntuación para RU)

en: English (UK, Dvorak)
gl: Inglés (RU, Dvorak)

en: English (UK, Macintosh international)
gl: Inglés (RU, Macintosh internacional)

en: English (UK, Macintosh)
gl: Inglés (RU, Macintosh)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
gl: Inglés (R.U, Sun Type 6/7)

en: English (UK, extended WinKeys)
gl: Inglés (RU, estendido con teclas Windows)

en: English (UK, international with dead keys)
gl: Inglés (RU, internacional con teclas mortas)

en: English (US)
gl: Inglés (EE. UU.)

en: English (US, Sun Type 6/7)
gl: Inglés (USA, Sun Type 6/7)

en: English (US, alternative international)
gl: Inglés (EE. UU. alternativa internacional)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
gl: Inglés (EE. UU., internacional combinando AltGr Unicode)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
gl: Inglés (EE. UU., internacional combinando AltGr Unicode, alternativa)

en: English (US, international with dead keys)
gl: Inglés (EE. UU. internacional con teclas mortas)

en: English (US, with euro on 5)
gl: Inglés (EE. UU. con euro no 5)

en: English (Workman)
gl: Inglés (Workman)

en: English (Workman, international with dead keys)
gl: Inglés (Workman internacional con teclas mortas)

en: English (classic Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak clásico)

en: English (international AltGr dead keys)
gl: Inglés (internacional con teclas mortas Alt Gr)

en: English (left handed Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak para zurdos)

en: English (programmer Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak de programador)

en: English (right handed Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak para destros)

en: English (the divide/multiply keys toggle the layout)
gl: Inglés (as teclas dividir/multiplicar cambian a disposición)

en: Enter on keypad
gl: Intro no teclado numérico

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
gl: Esperanto (Brasil, nativo)

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
gl: Estonio (punto e coma e comiña desplazadas, obsoleto)

en: Estonian
gl: Estonio

en: Estonian (Dvorak)
gl: Estonio (Dvorak)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
gl: Estoniano (Sun Type 6/7)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
gl: Estonio (teclado EE. UU. con letras estonias)

en: Estonian (eliminate dead keys)
gl: Estonio (eliminar teclas mortas)

en: EurKEY (US based layout with european letters)
gl: EurKEY (disposición tipo US con letras europeas)

en: Euro on 2
gl: Euro no 2

en: Euro on 4
gl: Euro no 4

en: Euro on 5
gl: Euro no 5

en: Euro on E
gl: Euro no E

en: Faroese
gl: Faroés

en: Faroese (eliminate dead keys)
gl: Faroés (eliminar teclas mortas)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Baybayin)
gl: Filipino (Capewell-Dvorak baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Latin)
gl: Filipino (Capewell-Dvorak latino)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)
gl: Filipino (Capewell-QWERF 2006 baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Latin)
gl: Filipino (Capewell-QWERF 2006 latino)

en: Filipino (Colemak Baybayin)
gl: Filipino (Colemak baybayin)

en: Filipino (Colemak Latin)
gl: Filipino (Colemak latino)

en: Filipino (Dvorak Baybayin)
gl: Filipino (Dvorak baybayin)

en: Filipino (Dvorak Latin)
gl: Filipino (Dvorak latino)

en: Filipino (QWERTY Baybayin)
gl: Filipino (QWERTY baybayin)

en: Finnish
gl: Finlandés

en: Finnish (Macintosh)
gl: Finlandés (Macintosh)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
gl: Finés (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Winkeys)
gl: Finlandés (teclas Windows)

en: Finnish (classic)
gl: Finlandés (clásico)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
gl: Finlandés (clásico, eliminar teclas mortas)

en: Four-level key with abstract separators
gl: Tecla de cuarto nivel con separadores abstractos

en: Four-level key with comma
gl: Tecla de cuarto nivel con coma

en: Four-level key with dot
gl: Tecla de cuarto nivel con punto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
gl: Tecla de cuarto nivel con punto, restrición latin-9

en: Four-level key with momayyez
gl: Tecla de cuarto nivel con momayyez

en: French
gl: Francés

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
gl: Francés (bepo, ergonómico, forma Dvorak)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, Latin-9 only)
gl: Francés (bepo, ergonómico, forma Dvorak, só latin-9)

en: French (Breton)
gl: Francés (bretón)

en: French (Cameroon)
gl: Francés (Camerún)

en: French (Canada)
gl: Francés (Canadá)

en: French (Canada, Dvorak)
gl: Francés (Canadá, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
gl: Francés (Canadá, herdado)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
gl: Francés (República Democrática do Congo)

en: French (Dvorak)
gl: Francés (Dvorak)

en: French (Guinea)
gl: Francés (Guinea)

en: French (Macintosh)
gl: Francés (Macintosh)

en: French (Mali, alternative)
gl: Francés (Malí, alternativa)

en: French (Morocco)
gl: Francés (Marrocos)

en: French (Sun Type 6/7)
gl: Francés (Sun Type 6/7)

en: French (Sun dead keys)
gl: Francés (teclas mortas de Sun)

en: French (Switzerland)
gl: Francés (Suiza)

en: French (Switzerland, Macintosh)
gl: Francés (Suiza, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
gl: Francés (Suíza, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
gl: Francés (Suiza, teclas mortas de Sun)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
gl: Francés (Suiza, eliminar teclas mortas)

en: French (alternative)
gl: Francés (alternativa)

en: French (alternative, Latin-9 only)
gl: Francés (alternativa, só latin-9)

en: French (alternative, Sun dead keys)
gl: Francés (alternativa, teclas mortas de Sun)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
gl: Francés (alternativa, eliminar teclas mortas)

en: French (eliminate dead keys)
gl: Francés (eliminar teclas mortas)

en: French (legacy, alternative)
gl: Francés (herdado, alternativa)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
gl: Francés (herdado, alternativa, teclas mortas de Sun)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
gl: Francés (herdado, alternativa, eliminar teclas mortas)

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
gl: Portátil Fujitsu-Siemens Computers AMILO

en: Generic 101-key PC
gl: PC xenérico 101 teclas

en: Generic 102-key (Intl) PC
gl: PC xenérico 102 teclas (intl)

en: Generic 104-key PC
gl: PC xenérico 104 teclas

en: Generic 105-key (Intl) PC
gl: PC xenérico 105 teclas (intl)

en: Georgian
gl: Xeorxiano

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
gl: Georgiano (Francia, AZERTY tskapo)

en: Georgian (Italy)
gl: Georgiano (Italia)

en: Georgian (MESS)
gl: Georgiano (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
gl: Georgiano (ergonómico)

en: German
gl: Alemán

en: German (Aus der Neo-Welt)
gl: Alemán (Aus der Neo-Welt)

en: German (Austria)
gl: Alemán (Austria)

en: German (Austria, Macintosh)
gl: Alemán (Austria, Macintosh)

en: German (Austria, Sun dead keys)
gl: Alemán (Austria, teclas mortas de Sun)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
gl: Alemán (Austria, eliminar teclas mortas)

en: German (Dvorak)
gl: Alemán (Dvorak)

en: German (Macintosh)
gl: Alemán (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
gl: Alemán (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: German (Neo 2)
gl: Alemán (Neo 2)

en: German (Sun Type 6/7)
gl: Alemán (Sun Type 6/7)

en: German (Sun dead keys)
gl: Alemán (teclas mortas de Sun)

en: German (Switzerland)
gl: Alemán (Suiza)

en: German (Switzerland, Macintosh)
gl: Alemán (Suiza, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
gl: Alemán (Suíza, Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
gl: Alemán (Suiza, teclas mortas de Sun)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
gl: Alemán (Suiza, eliminar teclas mortas)

en: German (Switzerland, legacy)
gl: Alemán (Suiza, herdado)

en: German (T3)
gl: Alemán (T3)

en: German (US keyboard with German letters)
gl: Alemán (teclado estadounidense con letras alemanas)

en: German (dead acute)
gl: Alemán (acento morto)

en: German (dead grave acute)
gl: Alemán (acento grave morto)

en: German (eliminate dead keys)
gl: Alemán (eliminar teclas mortas)

en: German (legacy)
gl: Alemán (herdado)

en: German (qwerty)
gl: Alemán (qwerty)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
gl: Alemán (con letras húngaras e sen teclas mortas)

en: Greek
gl: Grego

en: Greek (Sun Type 6/7)
gl: Grego (Sun Type 6/7)

en: Greek (eliminate dead keys)
gl: Grego (eliminar teclas mortas)

en: Greek (extended)
gl: Grego (estendido)

en: Greek (polytonic)
gl: Grego (politónico)

en: Greek (simple)
gl: Grego (simple)

en: Gujarati
gl: Guxarati

en: Happy Hacking Keyboard
gl: Teclado Happy Hacking

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
gl: Teclado Happy Hacking para Mac

en: Hebrew
gl: Hebreo

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
gl: Hebreo (bíblico, SIL fonético)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
gl: Hebreo (bíblico, tiro)

en: Hebrew (lyx)
gl: Hebreo (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
gl: Hebreo (fonético)

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
gl: Teclado Hewlett-Packard Internet

en: Hindi (Bolnagri)
gl: Hindi (bolnagri)

en: Hindi (KaGaPa phonetic)
gl: Hindi (KaGaPa fonético)

en: Htc Dream phone
gl: Teléfono Htc Dream

en: Hungarian
gl: Húngaro

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
gl: Húngaro (101/qwerty/coma/teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (101/qwerty/coma/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
gl: Húngaro (101/qwerty/punto/teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (101/qwerty/punto/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
gl: Húngaro (101/qwertz/coma/teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (101/qwertz/coma/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
gl: Húngaro (101/qwertz/punto/teclas mortas)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (101/qwertz/punto/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
gl: Húngaro (102/qwerty/coma/teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (102/qwerty/coma/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
gl: Húngaro (102/qwerty/punto/teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (102/qwerty/punto/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
gl: Húngaro (102/qwertz/coma/teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (102/qwertz/coma/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
gl: Húngaro (102/qwertz/punto/teclas mortas)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
gl: Húngaro (102/qwertz/punto/eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
gl: Húngaro (eliminar teclas mortas)

en: Hungarian (qwerty)
gl: Húngaro (qwerty)

en: Hungarian (standard)
gl: Húngaro (estándar)

en: Hyper is mapped to Win keys
gl: Hyper está asignada ás teclas Windows

en: Icelandic
gl: Islandés

en: Icelandic (Dvorak)
gl: Islandés (Dvorak)

en: Icelandic (Macintosh)
gl: Islandés (Macintosh)

en: Icelandic (Sun dead keys)
gl: Islandés (teclas mortas de Sun)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
gl: Islandés (eliminar teclas mortas)

en: Indian
gl: Indio

en: Iraqi
gl: Iraquí

en: Irish
gl: Irlandés

en: Irish (UnicodeExpert)
gl: Irlandés (UnicodeExperto)

en: Italian
gl: Italiano

en: Italian (IBM 142)
gl: Italiano (IBM 142)

en: Italian (Macintosh)
gl: Italiano (Macintosh)

en: Italian (Sun Type 6/7)
gl: Italiano (Sun Type 6/7)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
gl: Italiano (teclado EE. UU. con letras italianas)

en: Italian (Winkeys)
gl: Italiano (teclas Windows)

en: Italian (eliminate dead keys)
gl: Italiano (eliminar teclas mortas)

en: Japanese
gl: Xaponés

en: Japanese (Dvorak)
gl: Xaponés (Dvorak)

en: Japanese (Kana 86)
gl: Xaponés (Kana 86)

en: Japanese (Kana)
gl: Xaponés (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
gl: Xaponés (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
gl: Xaponés (OADG 109A)

en: Japanese (PC-98xx Series)
gl: Xaponés (PC-98xx Series)

en: Japanese (Sun Type 6)
gl: Xaponés (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7 - pc compatible)
gl: Xaponés (Sun Type 7 - pc compatíbel)

en: Japanese (Sun Type 7 - sun compatible)
gl: Xaponés (Sun Type 7 - sun compatíbel)

en: Japanese keyboard options
gl: Opcións de teclado xaponés

en: Kalmyk
gl: Calmuco

en: Kana Lock key is locking
gl: A tecla Bloq Kana está bloqueando

en: Kannada (KaGaPa phonetic)
gl: Kannada (KaGaPa fonético)

en: Kashubian
gl: Casubio

en: Kazakh
gl: Kazajo

en: Kazakh (with Russian)
gl: Kazajo (con ruso)

en: Key sequence to kill the X server
gl: Secuencia de teclas para matar o servidor X

en: Key to choose 3rd level
gl: Tecla para seleccionar o 3º nivel

en: Key to choose 5th level
gl: Tecla para seleccionar o 5º nivel

en: Khmer (Cambodia)
gl: Khmer (Camboia)

en: Korean
gl: Coreano

en: Korean (101/104 key compatible)
gl: Coreano (101/104 teclas compatíbeis)

en: Korean (Sun Type 6/7)
gl: Coreano (Sun Type 6/7)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
gl: Kurdo (Irán, arábigolatino)

en: Kurdish (Iran, F)
gl: Kurdo (Irán, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Irán, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
gl: Kurdo (Irán latino Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
gl: Kurdo (Irak, arábigolatino)

en: Kurdish (Iraq, F)
gl: Kurdo (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Irak, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
gl: Kurdo (Irak, latino Q)

en: Kurdish (Syria, F)
gl: Kurdo (Siria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Siria, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
gl: Kurdo (Siria, latino Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
gl: Kurdo (Turquía, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Turquía, latino Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
gl: Kurdo (Turquía, latino Q)

en: Kyrgyz
gl: Kirguí

en: Kyrgyz (phonetic)
gl: Kirguí (fonético)

en: Lao (STEA proposed standard layout)
gl: Lao (distribución proposta STEA estándar)

en: Latvian
gl: Letón

en: Latvian (F variant)
gl: Letón (variante de letra F)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
gl: Letón (Sun Type 6/7)

en: Latvian (US Colemak)
gl: Letón (Colemark RU)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
gl: Letón (Colemark de RU, variante con apóstrofo)

en: Latvian (US Dvorak)
gl: Letón (Dvorak de EE. UU.)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
gl: Letón (Dvorak de EE. UU., variante Y)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
gl: Letón (Dvorak de EE. UU., variante menos)

en: Latvian (adapted)
gl: Letón (adaptado)

en: Latvian (apostrophe variant)
gl: Letón (variante con apóstrofo)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
gl: Letón (ergonómico, ŪGJRMV)

en: Latvian (modern)
gl: Letón (moderno)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
gl: Letón (programador, Dvorak de EE. UU.)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
gl: Letón (programador, Dvorak de EE. UU., variante Y)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
gl: Letón (programador, Dvorak de EE. UU., variante menos)

en: Latvian (tilde variant)
gl: Letón (variante virguliña)

en: Layout of numeric keypad
gl: Disposición do teclado numérico

en: Left Alt
gl: Alt esquerda

en: Left Alt (while pressed)
gl: Alt esquerda (mentres está premida)

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Alt
gl: Alt esquerda como Ctrl, Ctrl esquerda com Win, Win esquerda como ALt

en: Left Alt+Left Shift
gl: Alt izquierdo + Mayús esquerdo

en: Left Ctrl
gl: Ctrl esquerda

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
gl: Ctrl esquerda (á primeira disposición), Ctrl dereita (á última disposición)

en: Left Ctrl as Meta
gl: Ctrl esquerdo como Meta

en: Left Ctrl+Left Shift
gl: Ctrl esquerda + Maiús esquerda

en: Left Shift
gl: Maiús esquerda

en: Left Win
gl: Win esquerda

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
gl: Win esquerda (á primeira disposición), Win/Menu dereita (á última disposición)

en: Left Win (while pressed)
gl: Tecla Windows esquerda (ao premela)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
gl: Win esquerda elixe o 5º nivel, bloquea ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
gl: Ctrl esquerda + Ctrl dereito (á primeira disposición), Ctrl dereita + Menú(á última disposición)

en: Legacy
gl: Herdado

en: Legacy Wang 724
gl: Wang 724 herdado

en: Legacy key with comma
gl: Tecla herdada con coma

en: Legacy key with dot
gl: Tecla herdada con punto

en: Lithuanian
gl: Lituano

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
gl: Lituano (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
gl: Lituano (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
gl: Lituano (LEKPa)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
gl: Lituano (Sun Type 6/7)

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
gl: Lituano (Dvorak de EE. UU. con letras lituanas)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
gl: Lituano (teclado de EE. UU. con letras lituanas)

en: Lithuanian (standard)
gl: Lituano (estándar)

en: Lower Sorbian
gl: Baixo sorbio

en: Lower Sorbian (qwertz)
gl: Baixo sorbio (qwertz)

en: Macedonian
gl: Macedonio

en: Macedonian (eliminate dead keys)
gl: Macedonio (eliminar teclas mortas)

en: Macintosh Old
gl: Macintosh antigo

en: Maintain key compatibility with old Solaris keycodes
gl: Manter a compatibilidade das teclas cos códigos de teclas antigos de Solaris

en: Make Caps Lock an additional Backspace
gl: Facer de Bloq Maiús un Retroceso adicional

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
gl: Facer de Bloq Maiús un Ctrl adicional

en: Make Caps Lock an additional ESC
gl: Facer de Bloq Maiús un Esc adicional

en: Make Caps Lock an additional Hyper
gl: Facer de Bloq Maiús un Hyper adicional

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
gl: Facer de Bloq Maiús un Bloq Num adicional

en: Make Caps Lock an additional Super
gl: Facer de Bloq Maiús un Super adicional

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
gl: Facer Zenkaku Hankaku un ESC adicional

en: Malayalam (Lalitha)
gl: Malayalam (lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript, with rupee sign)
gl: Malaio (Inscript mellorado con signo de rupia)

en: Maltese
gl: Maltés

en: Maltese (with US layout)
gl: Maltés (con distribución para EE. UU.)

en: Maori
gl: Maorí

en: Marathi (KaGaPa phonetic)
gl: Marathi (KaGaPa fonético)

en: Menu as Right Ctrl
gl: Menú como Ctrl dereito

en: Meta is mapped to Left Win
gl: Meta está asignada á tecla Windows izquierda

en: Meta is mapped to Win keys
gl: Meta está asignada ás teclas Windows

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
gl: Microsoft Internet Keyboard Pro, Sueco

en: Miscellaneous compatibility options
gl: Opcións varias de compatiblidade

en: Moldavian
gl: Moldavo

en: Moldavian (Gagauz)
gl: Moldavo (Gagauz)

en: Mongolian
gl: Mongol

en: Montenegrin
gl: Montenegrino

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
gl: Montenegrino (cirílico con guillemots)

en: Montenegrin (Cyrillic)
gl: Montenegrino (cirílico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
gl: Montenegrino (cirílico, Z e ZHE trocados)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
gl: Montenegrino (latino Unicode qwerty)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
gl: Montenegrino (latino Unicode)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
gl: Montenegrino (latino qwerty)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
gl: Montenegrino (latino con guillemots)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
gl: Multilingüe (Canadá, Sun Type 6/7)

en: NICOLA-F style Backspace
gl: Retroceso estilo NICOLA-F

en: Nepali
gl: Nepalí

en: Non-breakable space character at fourth level
gl: Carácter de espazo non separábel no cuarto nivel

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
gl: Carácter de espazo non separábel no cuarto nivel, carácter de espacio estreito non separábel no sexto nivel

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
gl: Carácter de espazo non separábel no cuarto nivel, carácter de espazo estreito non separábel o sexto nivel (a través de Ctrl+Maiús)

en: Non-breakable space character at second level
gl: Carácter de espazo non separábel no segundo nivel

en: Non-breakable space character at third level
gl: Carácter de espazo non separábel no terceiro nivel

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
gl: Carácter de espazo non separábel no terceiro nivel, nada no cuarto nivel

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
gl: Carácter de espazo non separábel no terceiro nivel, carácter de espazo estreito non separábel no cuarto nivel

en: Northern Saami (Finland)
gl: Lapón do norte (Finlandia)

en: Northern Saami (Norway)
gl: Lapón do norte (Noruega)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
gl: Lapón do norte (Noruego, eliminar teclas mortas)

en: Northern Saami (Sweden)
gl: Lapón do norte (Suecia)

en: Norwegian
gl: Noruego

en: Norwegian (Colemak)
gl: Noruegués (Colemak)

en: Norwegian (Dvorak)
gl: Noruego (Dvorak)

en: Norwegian (Macintosh)
gl: Noruego (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
gl: Noruego (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
gl: Noruegués (Sun Type 6/7)

en: Norwegian (Winkeys)
gl: Noruegués (teclas Windows)

en: Norwegian (eliminate dead keys)
gl: Noruego (eliminar teclas mortas)

en: Num Lock
gl: Bloq Num

en: Numeric keypad delete key behaviour
gl: Comportamento da tecla Supr do teclado numérico

en: Numeric keypad keys always enter digits (as in Mac OS)
gl: As teclas do teclado numérico sempre escriben díxitos (como en Mac OS)

en: Occitan
gl: Occitano

en: Ogham (IS434)
gl: Ogam (IS434)

en: Oriya
gl: Orixa

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
gl: Teclado Oretec MCK-800 MM/Internet

en: Ossetian (Georgia)
gl: Osetio (Xeorxia)

en: Ossetian (WinKeys)
gl: Osetio (teclas Windows)

en: Ossetian (legacy)
gl: Osetio (herdado)

en: Pannonian Rusyn
gl: Rusino de Panonia

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
gl: Pashto (Afganistán, OLPC)

en: Pause
gl: Pausa

en: Persian
gl: Persa

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
gl: Persa (Afganistán, OLPC dari)

en: Persian (with Persian keypad)
gl: Persa (con teclado persa)

en: Polish
gl: Polaco

en: Polish (Colemak)
gl: Polaco (Colemark)

en: Polish (Dvorak)
gl: Polaco (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
gl: Polaco (Dvorak, comillas polacas na tecla 1)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
gl: Polaco (Dvorak, comillas polacas na tecla de comillas)

en: Polish (Sun Type 6/7)
gl: Polaco (Sun Type 6/7)

en: Polish (international with dead keys)
gl: Polaco (internacional con teclas mortas)

en: Polish (legacy)
gl: Polaco (herdado)

en: Polish (programmer Dvorak)
gl: Polaco (Dvorak de programador)

en: Polish (qwertz)
gl: Polaco (qwertz)

en: Portuguese
gl: Portugués

en: Portuguese (Brazil)
gl: Portugués (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
gl: Portugués (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
gl: Portugués (Brasil, nativo para teclados de EE. UU.)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
gl: Portugués (Brasil, nativo)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
gl: Portugués (Brasil, Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
gl: Portugués (Brasil, eliminar teclas mortas)

en: Portuguese (Macintosh)
gl: Portugués (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
gl: Portugués (Macintosh, teclas mortas de Sun)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
gl: Portugués (Macintosh, eliminar teclas mortas)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
gl: Portugués (nativo para teclados de EE. UU.)

en: Portuguese (Nativo)
gl: Portugués (nativo)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
gl: Portugués (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun dead keys)
gl: Portugués (teclas mortas de Sun)

en: Portuguese (eliminate dead keys)
gl: Portugués (eliminar teclas mortas)

en: Position of Compose key
gl: Posición da tecla Compose

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
gl: Panyabí (gurmukhi jhelum)

en: Punjabi (Gurmukhi)
gl: Panyabí (gurmukhi)

en: Right Alt
gl: Alt dereito

en: Right Alt (while pressed)
gl: Alt dereito (mentres está premido)

en: Right Alt as Right Ctrl
gl: Alt dereito como Ctrl dereito

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
gl: Alt dereita elixe o 5º nivel, bloquea ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: Right Alt key never chooses 3rd level
gl: A tecla Alt dereita nunca elixe o 3º nivel

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Compose
gl: A tecla Alt dereita, Maiús+Alt dereita e tecla Compose

en: Right Ctrl
gl: Ctrl dereito

en: Right Ctrl (while pressed)
gl: Ctrl dereito (mentres está premido)

en: Right Ctrl as Right Alt
gl: Ctrl dereito como Alt dereito

en: Right Ctrl+Right Shift
gl: Ctrl dereito + Maiús dereito

en: Right Shift
gl: Maiús dereito

en: Right Win
gl: Windows dereito

en: Right Win (while pressed)
gl: A tecla Windows (mentres está premida)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
gl: Win dereita elixe o 5º nivel, bloquea ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: Romanian
gl: Rumano

en: Romanian (Germany)
gl: Rumano (Alemania)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
gl: Rumano (Alemania, eliminar teclas mortas)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
gl: Romanés (Sun Type 6/7)

en: Romanian (WinKeys)
gl: Rumano (teclas Windows)

en: Romanian (cedilla)
gl: Rumano (cedilla)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
gl: Rumanía (tipo de pulsación ergonómica)

en: Romanian (standard cedilla)
gl: Rumano (cedilla estándar)

en: Romanian (standard)
gl: Rumano (estándar)

en: Rupee on 4
gl: Rupia no 4

en: Russian
gl: Ruso

en: Russian (DOS)
gl: Ruso (DOS)

en: Russian (Georgia)
gl: Ruso (Xeorxia)

en: Russian (Germany, phonetic)
gl: Ruso (Alemania, fonético)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
gl: Ruso (Kazajstán, con kazajo)

en: Russian (Macintosh)
gl: Ruso (Macintosh)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
gl: Ruso (Polonia, Dvorak fonético)

en: Russian (Sun Type 6/7)
gl: Ruso (Sun Type 6/7)

en: Russian (Sweden, phonetic)
gl: Ruso (sueco, fonético)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
gl: Ruso (sueco, fonético, eliminar teclas mortas)

en: Russian (US, phonetic)
gl: Ruso (EE. UU., fonético)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
gl: Ruso (ucraniano estándar RSTU)

en: Russian (legacy)
gl: Ruso (herdado)

en: Russian (phonetic WinKeys)
gl: Ruso (fonético con teclas Windows)

en: Russian (phonetic)
gl: Ruso (fonético)

en: Russian (typewriter)
gl: Ruso (máquina de escribir)

en: Russian (typewriter, legacy)
gl: Ruso (máquina de escribir, heredado)

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
gl: Ruso (con distribución ucraniana e bielorrusa)

en: Saisiyat (Taiwan)
gl: Saisiyat (Taiwán)

en: Sanskrit (KaGaPa phonetic)
gl: Sánscrito (KaGaPa fonético)

en: Scroll Lock
gl: Bloq Despl

en: Semicolon on third level
gl: Punto e coma no terceiro nivel

en: Serbian
gl: Serbio

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
gl: Montenegrino (cirílico con guillemots)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
gl: Serbio (cirílico, Z e ZHE trocados)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
gl: Serbio (latino Unicode qwerty)

en: Serbian (Latin Unicode)
gl: Serbio (latino Unicode)

en: Serbian (Latin qwerty)
gl: Serbio (latino qwerty)

en: Serbian (Latin with guillemets)
gl: Serbio (latino con guillemots)

en: Serbian (Latin)
gl: Serbio (latino)

en: Serbian (Russia)
gl: Serbio (Rusia)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
gl: Serbio (combinar tiles no lugar de teclas mortas)

en: Serbo-Croatian (US)
gl: Serbocroata (EE. UU.)

en: Shift + NumLock toggles PointerKeys
gl: Maiús + Bloqueo numérico cambia a teclas do punteiro

en: Shift cancels Caps Lock
gl: Maiús cancela BloqMaiús

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
gl: Maiús non cancela Bloq Num, no seu lugar elixe o 3er nivel

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
gl: Maiús coas teclas do teclado numérico funcionan como en MS Windows

en: Shift+Caps Lock
gl: Maiús+BloqMaiús

en: Silesian
gl: Silesio

en: Sinhala (phonetic)
gl: Cingalés (fonético)

en: Slovak
gl: Eslovaco

en: Slovak (Sun Type 6/7)
gl: Eslovaco (Sun Type 6/7)

en: Slovak (extended Backslash)
gl: Eslovaco (contrabarra estendida)

en: Slovak (qwerty)
gl: Eslovaco (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
gl: Eslovaco (qwerty, contrabarra extendida)

en: Slovenian
gl: Esloveno

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
gl: Esloveno (teclado EE. UU. con letras eslovenas)

en: Slovenian (with guillemets for quotes)
gl: Esloveno (con comiñas para citas)

en: Spanish
gl: Español

en: Spanish (Dvorak)
gl: Español (Dvorak)

en: Spanish (Latin American)
gl: Español (latinoamericano)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
gl: Español (latinoamericano, teclas mortas de Sun)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
gl: Español (latinoamericano, eliminar teclas mortas)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
gl: Español (latinoamericano, incluir tilde morta)

en: Spanish (Macintosh)
gl: Español (Macintosh)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
gl: Español (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun dead keys)
gl: Español (teclas mortas de Sun)

en: Spanish (Winkeys)
gl: Español (tecla Windows)

en: Spanish (eliminate dead keys)
gl: Español (eliminar teclas mortas)

en: Spanish (include dead tilde)
gl: Español (incluir tilde morta)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
gl: Teclas especiais (Ctrl+Alt+«tecla») manipuladas nun servidor

en: Sun Key compatibility
gl: Compatibilidade coas teclas de Sun

en: Sun Type 6 (Japanese layout)
gl: Sun Type 6 (disposición xaponesa)

en: Sun Type 6 USB (Japanese layout)
gl: Sun Type 6 USB (disposición xaponesa)

en: Sun Type 6 USB (Unix layout)
gl: Sun Type 6 USB (disposición Unix)

en: Sun Type 6/7 USB (European layout)
gl: Sun Type 6/7 USB (disposición europea)

en: Sun Type 7 USB (European layout)
gl: Sun Type 7 USB (disposición europea)

en: Sun Type 7 USB (Japanese layout) / Japanese 106-key
gl: Sun Type 7 USB (disposición xaponesa) / Xaponés 106-teclas

en: Sun Type 7 USB (Unix layout)
gl: Sun Type 7 USB (disposición Unix)

en: Swahili (Kenya)
gl: Swahili (Kenia)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
gl: Intercambiar Ctrl e Bloq Maiús

en: Swap ESC and Caps Lock
gl: Intercambiar ESC e Bloq Maiús

en: Swap Left Alt key with Left Ctrl key
gl: Trocar Alt esquerda con Ctrl esquerda

en: Swap Left Win key with Left Ctrl key
gl: Trocar Win esquerda con Ctrl esquerda

en: Swedish
gl: Sueco

en: Swedish (Dvorak A5)
gl: Sueco (Dvorak A5)

en: Swedish (Dvorak)
gl: Sueco (Dvorak)

en: Swedish (Macintosh)
gl: Sueco (Macintosh)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
gl: Sueco (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Svdvorak)
gl: Sueco (Svdvorak)

en: Swedish (eliminate dead keys)
gl: Sueco (eliminar teclas mortas)

en: Swedish Sign Language
gl: Lingua de signos sueco

en: Switching to another layout
gl: Cambiando a outra disposición

en: Syriac
gl: Sirio

en: Syriac (phonetic)
gl: Sirio (fonético)

en: Taiwanese
gl: Taiwanés

en: Taiwanese (indigenous)
gl: Taiwanés (autóctono)

en: Tajik
gl: Taxico

en: Tajik (legacy)
gl: Taxico (herdado)

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
gl: Tamil (Sri Lanka, máquina de escribir TAB)

en: Tamil (TAB typewriter)
gl: Tamil (máquina de escribir TAB)

en: Tamil (TSCII typewriter)
gl: Tamil (máquina de escribir TSCII)

en: Tamil (keyboard with numerals)
gl: Tamil (teclado con números)

en: Telugu (KaGaPa phonetic)
gl: Telugu (KaGaPa fonético)

en: Thai
gl: Tailandés

en: Thai (Pattachote)
gl: Tailandés (Pattachote)

en: Thai (TIS-820.2538)
gl: Tailandés (TIS-820.2538)

en: Tibetan
gl: Tibetano

en: Tibetan (with ASCII numerals)
gl: Tibetano (con numerais ASCII)

en: To the corresponding key in a Colemak layout
gl: Á tecla correspondente nunha disposición Colemak.

en: To the corresponding key in a Dvorak layout
gl: Á tecla correspondente nunha disposición Dvorak.

en: To the corresponding key in a Qwerty layout
gl: Á tecla correspondente nunha disposición Qwerty.

en: Turkish
gl: Turco

en: Turkish (Alt-Q)
gl: Turco (Alt-Q)

en: Turkish (F)
gl: Turco (F)

en: Turkish (Germany)
gl: Turco (Alemaña)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
gl: Turco (Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun dead keys)
gl: Turco (teclas mortas de Sun)

en: Turkish (international with dead keys)
gl: Turco (internacional con teclas mortas)

en: Turkmen
gl: Turkmenistano

en: Turkmen (Alt-Q)
gl: Turkmenistano (Alt-Q)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
gl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:modo EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
gl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:modo JP)

en: Udmurt
gl: Udmurto

en: Ukrainian
gl: Ucraniano

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
gl: Ucraíno (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (WinKeys)
gl: Ucraniano (teclas Windows)

en: Ukrainian (homophonic)
gl: Ucraniano (homofónico)

en: Ukrainian (legacy)
gl: Ucraniano (heredado)

en: Ukrainian (phonetic)
gl: Ucraniano (fonético)

en: Ukrainian (standard RSTU)
gl: Ucraniano (estándar RSTU)

en: Ukrainian (typewriter)
gl: Ucraniano (máquina de escribir)

en: Unicode additions (arrows and math operators)
gl: Adicións unicode (frechas e operadores matemáticos)

en: Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
gl: Adicións unicode (frechas e operadores matemáticos); operadores matemáticos no nivel predeterminado

en: Urdu (Pakistan)
gl: Urdu (Pakistán)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
gl: Urdu (Pakistán, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
gl: Urdu (Pakistán, NLA)

en: Urdu (WinKeys)
gl: Urdu (teclas Windows)

en: Urdu (alternative phonetic)
gl: Urdu (fonético alternativo)

en: Urdu (phonetic)
gl: Urdu (fonético)

en: Use keyboard LED to show alternative layout
gl: Usar o LED do teclado para mostrar a disposición alternativa

en: Using space key to input non-breakable space character
gl: Usando a tecla espazo para introducir un carácter de espazo non separábel

en: Usual space at any level
gl: Espacio usual en calquera nivel

en: Uyghur
gl: Uigur

en: Uzbek
gl: Uzbeco

en: Uzbek (Afghanistan)
gl: Uzbeco (Afganistán)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
gl: Uzbeco (Afganistán, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
gl: Uzbeco (latino)

en: Vietnamese
gl: Vietnamita

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
gl: Teclado para internet ViewSonic KU-306

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
gl: Teclado numérico Wang 724 con adicións Unicode (frechas e operadores matemáticos)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators; math operators on default level)
gl: Teclado numérico Wang 724 con adicións Unicode (frechas e operadores matemáticos); operadores matemáticos no nivel predeterminado

en: Win Key+Space
gl: Tecla Win+Espazo

en: Yakut
gl: Yakuto

en: Zero-width non-joiner character at second level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel, carácter de espazo non separábel no terceiro nivel

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel, carácter de espazo non separábel no terceiro nivel, nada no cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel, carácter de espazo non separábel no terceiro nivel, espazo estreito non separábel no cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
gl: Carácter de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel, carácter de espazo non separábel no terceiro nivel, espazo de anchura cero rompíbel («ZWJ») no cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel, carácter de espazo de anchura cero rompíbel («ZWJ») no terceiro nivel

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no segundo nivel, carácter de espazo de anchura cero rompíbel («ZWJ») no terceiro nivel, caracter de espazo non separábel no cuarto nivel

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
gl: Carácer de espazo irrompíbel de anchura cero («ZWNJ») no terceiro nivel, carácter de anchura cero rompíbel («ZWJ») no cuarto nivel
