xkeyboard-config 2.0 - en to fi translation catalogue (453 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
fi: &lt;Pienempi/suurempi-kuin&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fi: &lt;Pienempi/suurempi-kuin&gt; valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
fi: &lt;Pienempi/suurempi-kuin&gt; valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa, yksi painallus vapauttaa lukon

en: (Legacy) Alternative
fi: (Perinteinen) vaihtoehtoinen

en: (Legacy) Alternative, Sun dead keys
fi: (Perinteinen) vaihtoehtoinen, Sunin kuolleet näppäimet

en: (Legacy) Alternative, eliminate dead keys
fi: (Perinteinen) vaihtoehtoinen, ei kuolleita näppäimiä

en: 101/104 key Compatible
fi: 101/104-näppäiminen tai yhteensopiva

en: 101/qwerty/comma/Dead keys
fi: 101/qwerty/pilkku/Kuolleet näppäimet

en: 101/qwerty/comma/Eliminate dead keys
fi: 101/qwerty/pilkku/Ei kuolleita näppäimiä

en: 101/qwerty/dot/Dead keys
fi: 101/qwerty/piste/Kuolleet näppäimet

en: 101/qwerty/dot/Eliminate dead keys
fi: 101/qwerty/piste/Ei kuolleita näppäimiä

en: 101/qwertz/comma/Dead keys
fi: 101/qwertz/pilkku/Kuolleet näppäimet

en: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys
fi: 101/qwertz/pilkku/Ei kuolleita näppäimiä

en: 101/qwertz/dot/Dead keys
fi: 101/qwertz/piste/Kuolleet näppäimet

en: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys
fi: 101/qwertz/piste/Ei kuolleita näppäimiä

en: 102/qwerty/comma/Dead keys
fi: 102/qwerty/pilkku/Kuolleet näppäimet

en: 102/qwerty/comma/Eliminate dead keys
fi: 102/qwerty/pilkku/Ei kuolleita näppäimiä

en: 102/qwerty/dot/Dead keys
fi: 102/qwerty/piste/Kuolleet näppäimet

en: 102/qwerty/dot/Eliminate dead keys
fi: 102/qwerty/piste/Ei kuolleita näppäimiä

en: 102/qwertz/comma/Dead keys
fi: 102/qwertz/pilkku/Kuolleet näppäimet

en: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys
fi: 102/qwertz/pilkku/Ei kuolleita näppäimiä

en: 102/qwertz/dot/Dead keys
fi: 102/qwertz/piste/Kuolleet näppäimet

en: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys
fi: 102/qwertz/piste/Ei kuolleita näppäimiä

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
fi: A4Tech-langaton työpöytänäppäimistö RFKB-23

en: ATM/phone-style
fi: ATM/puhelintyyppi

en: Acer Laptop
fi: Acer-kannettava

en: Add the standard behavior to Menu key
fi: Lisää standardi toiminta valikkonäppäimeen

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
fi: Esperanton tarkkeiden lisäys (supersigno)

en: Adding EuroSign to certain keys
fi: Euro-merkin lisäys haluttuun näppäimeen

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: Alt and Meta are on Alt keys
fi: Alt ja Meta ovat Alt-näppäimissä

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
fi: Alt tulee oikeasta Win-näppäimestä, Super valikkonäppäimestä

en: Alt+Space
fi: Alt+Välilyönti

en: Alt/Win key behavior
fi: Alt- ja Win-näppäinten toiminta

en: Alternative
fi: Vaihtoehtoinen

en: Alternative Eastern
fi: Vaihtoehtoinen itäinen

en: Alternative Phonetic
fi: Vaihtoehtoinen foneettinen

en: Alternative international
fi: Vaihtoehtoinen kansainvälinen

en: Alternative, Sun dead keys
fi: Vaihtoehtoinen, Sunin kuolleet näppäimet

en: Alternative, eliminate dead keys
fi: Vaihtoehtoinen, ei kuolleita näppäimiä

en: Alternative, latin-9 only
fi: Vaihtoehtoinen, vain latin-9

en: Any Alt key
fi: Mikä tahansa Alt-näppäin

en: Any Win key
fi: Mikä tahansa Win-näppäin

en: Any Win key (while pressed)
fi: Mikä tahansa Win-näppäin (painettaessa)

en: Apostrophe (') variant
fi: Heittomerkkimuunnos (')

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
fi: Apple Aluminium -näppäimistö (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
fi: Apple Aluminium -näppäimistö (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
fi: Apple Aluminium -näppäimistö (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
fi: Apple Aluminium -näppäimistö: emuloi PC-näppäimiä (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)

en: Apple Laptop
fi: Apple-kannettava

en: Arabic
fi: Arabia

en: Asturian variant with bottom-dot H and bottom-dot L
fi: Asturia-vaihtoehto keskipilkullisella H-kirjaimella ja alapilkullisella L-kirjaimella

en: Asus Laptop
fi: Asus-kannettava

en: At bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: At left of 'A'
fi: ”A”-näppäimestä vasemmalla

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzan

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
fi: Azona RF2300 -langaton Internet-näppäimistö

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Bashkirian
fi: baškiiri

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bengali Probhat
fi: Bengali probhat

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way
fi: Bepo, ergonominen, Dvorak-tavalla

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only
fi: Bepo, ergonominen, Dvorak-tavalla, pelkkä latin-9

en: Biblical Hebrew (Tiro)
fi: Raamatullinen Heprea (Tiro)

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia-Hertsegovina

en: Both Alt keys together
fi: Molemmat Alt-näppäimet

en: Both Ctrl keys together
fi: Molemmat Ctrl-näppäimet

en: Both Shift keys together
fi: Molemmat Shift-näppäimet

en: Both Shift-Keys together toggle Caps Lock
fi: Molemmat Shift-näppäimet yhdessä vaihtavat Caps Lockin.

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Breton
fi: Bretoni

en: Brother Internet Keyboard
fi: Brother-Internet-näppäimistö

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Canada
fi: Kanada

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
fi: Caps Lock (ensimmäiselle tasolle), Shift+Caps Lock (viimeiselle tasolle)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
fi: Caps Lock (painettaessa), Alt+Caps Lock tekee normaalin CapsLock-toiminnon

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift "pauses" Caps Lock
fi: Caps Lock toimii lukitsevana Shiftinä. Shift kumoaa Caps Lockin

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect Caps Lock
fi: Caps Lock toimii lukitsevana Shiftinä. Shift ei kumoa Caps Lockia

en: Caps Lock is disabled
fi: Caps Lock ei käytössä

en: Caps Lock key behavior
fi: Caps Lock-näppäimen toiminta

en: Caps Lock toggles Shift so all keys are affected
fi: Caps Lock vaihtaa Shiftiä vaikuttaen kaikkiin näppäimiin

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
fi: Caps Lock vaihtaa normaalin suuraakkostuksen aakkosille

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift "pauses" Caps Lock
fi: Caps Lock käyttää sisäistä suuraakkostusta. Shift kumoaa Caps Lockin

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift doesn't affect Caps Lock
fi: Caps Lock käyttää sisäistä suuraakkostusta. Shift ei kumoa Caps Lockia

en: Catalan variant with middle-dot L
fi: Katalaani-vaihtoehto keskipilkullisella L-kirjaimella

en: Cedilla
fi: Sedilji

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
fi: Cherry Blue Line CyBo@rd (vaihtoehtoinen valinta)

en: Chicony Internet Keyboard
fi: Chicony-Internet-näppäimistö

en: China
fi: Kiina

en: Chuvash Latin
fi: Chuvash latinalainen

en: Classic
fi: Perinteinen

en: Classic Dvorak
fi: Perinteinen dvorak

en: Classic, eliminate dead keys
fi: Perinteinen, ei kuolleita näppäimiä

en: Combining accents instead of dead keys
fi: Aksenttien yhdistäminen kuolleiden näppäinten sijaan

en: Compaq Easy Access Keyboard
fi: Compaq Easy Access -näppäimistö

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
fi: Compaq-Internet-näppäimistö (13 näppäintä)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
fi: Compaq-Internet-näppäimistö (18 näppäintä)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
fi: Compaq-Internet-näppäimistö (7 näppäintä)

en: Compaq iPaq Keyboard
fi: Compaq iPaq-näppäimistö

en: Compose key position
fi: Compose-näppäimen sijainti

en: Congo, Democratic Republic of the
fi: Kongon tasavalta

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
fi: Contol on liitetty Alt-näppäimiin, Alt Win-näppäimiin

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
fi: Contol on liitetty Win-näppäimiin (ja tavalliset Ctrl-näppämet)

en: Crimean Tatar (Dobruca-1 Q)
fi: Krimintataari (Dobruca-1 Q)

en: Crimean Tatar (Dobruca-2 Q)
fi: Krimintataari (Dobruca-2 Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
fi: Krimintataari (turkkilainen Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
fi: Krimintataari (turkkilainen F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
fi: Krimintataari (turkkilainen Q)

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Ctrl key position
fi: Ctrl-näppäimen sijainti

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic with guillemets
fi: Kyrillinen guillemot-lainausmerkeillä

en: Cyrillic, Z and ZHE swapped
fi: Kyrillinen, Z ja ZHE vaihdettu

en: Czechia
fi: Tšekki

en: Dead acute
fi: Kuollut akuutti

en: Dead grave acute
fi: Kuollut gravis

en: Default numeric keypad keys
fi: Oletussormionäppäimet

en: Dell 101-key PC
fi: Dell 101-näppäiminen PC

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
fi: Kannettava Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
fi: Kannettava Dell Precision M -sarja

en: Dell Latitude series laptop
fi: Kannettava Dell Latitude-sarja

en: Dell USB Multimedia Keyboard
fi: Dell USB -multimedianäppäimistö

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
fi: Dexxa-langaton työpöytänäppäimistö

en: Diamond 9801 / 9802 series
fi: Diamond 9801/9802-sarja

en: Dvorak (UK Punctuation)
fi: Dvorak (UK-pilkutus)

en: Dvorak alternative international (no dead keys)
fi: Dvorak vaihtoehtoinen kansainvälinen (ei kuolleita näppäimiä)

en: Dvorak international (with dead keys)
fi: Dvorak kansainvälinen (kuolleilla näppäimillä)

en: Dvorak, Polish quotes on key 1
fi: Dvorak, puolalaiset lainausmerkit ”1”-näppäimistä

en: Dvorak, Polish quotes on quotemark key
fi: Dvorak, puolalaiset lainausmerkit lainausmerkkinäppäimestä

en: Eastern
fi: Itäinen

en: Eliminate dead keys
fi: Ei kuolleita näppäimiä

en: Enable extra typographic characters
fi: Ota käyttöön ylimääräiset typografiset merkit

en: English
fi: englanti

en: English (USA International)
fi: Englantilainen (USA kansainvälinen)

en: English (USA Macintosh)
fi: Englantilainen (USA Macintosh)

en: Enter on keypad
fi: Enter sormiossa

en: Ergonomic
fi: ergonominen

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Extended
fi: Laajennettu

en: Extended - Winkeys
fi: Laajennettu - Win-näppäimet

en: Extended Backslash
fi: Laajennettu kenoviiva

en: F-letter (F) variant
fi: F-kirjainmuunnos (F)

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: Four-level key with abstract separators
fi: Neljännen tason näppäin abstrakteilla erottimilla

en: Four-level key with comma
fi: Neljännen tason näppäin pilkulla

en: Four-level key with dot
fi: Neljännen tason näppäin pisteellä

en: Four-level key with dot, latin-9 restriction
fi: Neljännen tason näppäin pisteellä, latin-9-rajoituksella

en: Four-level key with momayyez
fi: Neljännen tason näppäin persialaisella desimaalierottimella (momayyez)

en: France
fi: Ranska

en: Français (France Alternative)
fi: Ranskalainen (Ranska vaihtoehtoinen)

en: French
fi: Ranskalainen

en: French (Macintosh)
fi: Ranskalainen (Macintosh)

en: French (legacy)
fi: Ranskalainen (vanha)

en: French Dvorak
fi: Ranskalainen dvorak

en: French, Sun dead keys
fi: Ranskalainen, Sunin kuolleet näppäimet

en: French, eliminate dead keys
fi: Ranskalainen, ei kuolleita näppäimiä

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
fi: Fujitsu-Siemens Computers AMILO-kannettava

en: Generic 101-key PC
fi: Yleinen 101-näppäiminen PC

en: Generic 102-key (Intl) PC
fi: Yleinen 102-näppäiminen (kansainvälinen) PC

en: Generic 104-key PC
fi: Yleinen 104-näppäiminen PC

en: Generic 105-key (Intl) PC
fi: Yleinen 105-näppäiminen (kansainvälinen) PC

en: Genius Comfy KB-12e
fi: Genius Comfy KB-21e

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
fi: Genius Comfy KB-16M / Genius MM-näppäimistö KWD-910

en: Genius Comfy KB-21e-Scroll
fi: Genius Comfy KB-21e-rulla

en: Georgian
fi: Georgia

en: German (Macintosh)
fi: Saksalainen (Macintosh)

en: German, Sun dead keys
fi: Saksalainen, Sunin kuolleet näppäimet

en: German, eliminate dead keys
fi: Saksalainen, ei kuolleita näppäimiä

en: Germany
fi: Saksa

en: Greece
fi: Kreikka

en: Happy Hacking Keyboard
fi: Happy Hacking -näppäimistö

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
fi: Happy Hacking -näppäimistö, Mac-versio

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
fi: Hewlett-Packard-Internet-näppäimistö

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
fi: Hewlett-Packard SK-250x-multimedianäppäimistö

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Homophonic
fi: Homofoninen

en: Hungary
fi: Unkari

en: Hyper is mapped to Win-keys
fi: Hyper tulee Win-näppäimistä

en: IBM (LST 1205-92)
fi: IMB (LST 1205-92)

en: ISO Alternate
fi: ISO vaihtoehtoinen

en: Iceland
fi: Islanti

en: Include dead tilde
fi: Sisällytä kuollut tilde

en: India
fi: Intia

en: International (AltGr Unicode combining)
fi: Kansainvälinen (AltGr-Unicode-yhdistäminen)

en: International (AltGr Unicode combining, alternative)
fi: Kansainvälinen (AltGr-Unicode-yhdistäminen, vaihtoehtoinen)

en: International (AltGr dead keys)
fi: Kansainvälinen (AltGr -kuolleet näppäimet)

en: International (with dead keys)
fi: Kansainvälinen (ilman kuolleita näppäimiä)

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Japan
fi: Japani

en: Japan (PC-98xx Series)
fi: Japani (PC-98xx-sarja)

en: Japanese keyboard options
fi: japanilaisen näppäimistön valinnat

en: Kalmyk
fi: kalmukki

en: Kana Lock key is locking
fi: Kana, lukitusnäppäin lukitseva

en: Kashubian
fi: Kashubia

en: Kazakh with Russian
fi: Kazakstan venäjän kanssa

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Key sequence to kill the X server
fi: Näppäinyhdistelmä, joka tappaa X-palvelimen

en: Key to choose 3rd level
fi: Kolmannen tason valintanäppäin

en: Key to choose 5th level
fi: Viidennen tason valintanäppäin

en: Key(s) to change layout
fi: Asettelunvaihtonäppäimet

en: Kikuyu
fi: Kikuju

en: Korea, Republic of
fi: Etelä-Korea

en: Kurdish, (F)
fi: Kurdi, (F)

en: Kurdish, Arabic-Latin
fi: Kurdi, arabia-latinalainen

en: Kurdish, Latin Alt-Q
fi: Kurdi, latinalainen Alt-Q

en: Kurdish, Latin Q
fi: Kurdi, latinalainen Q

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
fi: Kannettava Compaq (esim. Armada) kannettavan näppäimistö

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
fi: Kannettava Compaq (esim. Armada) Internet-näppäimistö

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
fi: Kannettava eMachines m68xx

en: Latin
fi: Latinalainen

en: Latin American
fi: Latinalainen amerikka

en: Latin Unicode
fi: Latinalainen Unicode

en: Latin Unicode qwerty
fi: Latinalainen Unicode-qwerty

en: Latin qwerty
fi: Latinalainen qwerty

en: Latin unicode
fi: Latinalainen Unicode

en: Latin unicode qwerty
fi: Latinalainen Unicode-qwerty

en: Latin with guillemets
fi: Latinalainen guillemot-lainausmerkeillä

en: Layout toggle on multiply/divide key
fi: Ryhmän vaihto kerto/jako-näppäimellä

en: Left Alt
fi: Vasen Alt

en: Left Alt (while pressed)
fi: Vasen Alt-näppäin (painettaessa)

en: Left Alt is swapped with Left Win
fi: Vaihda vasen Alt-näppän vasemman Win-näppäimen kanssa

en: Left Ctrl
fi: Vasen Ctrl

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
fi: Vasen ctrl (ensimmäiselle asettelulle), Oikea Ctrl (viimeiselle asettelulle)

en: Left Ctrl+Left Shift
fi: Vasen Ctrl+Vasen Shift

en: Left Shift
fi: Vasen Shift

en: Left Win
fi: Vasen Win

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
fi: Vasen Win (ensimmäiselle asettelulle), Oikea Win/valikko (viimeiselle asettelulle)

en: Left Win (while pressed)
fi: Vasen Win (painettaessa)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fi: Vasen Win valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
fi: Vasen Win valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa, yksi painallus vapauttaa lukon

en: Left hand
fi: Vasenkätinen

en: Left handed Dvorak
fi: Vasenkätinen dvorak

en: Legacy
fi: Perinteinen

en: Legacy Wang 724
fi: Perinteinen Wang 724

en: Legacy key with comma
fi: Perinteinen näppäin pilkulla

en: Legacy key with dot
fi: Perinteinen näppäin pisteellä

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
fi: Logitech Cordless Desktop (vaihtoehtoinen)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
fi: Logitech Cordless Desktop Pro (vaihtoehtoinen 2)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
fi: Logitech G15 -lisänäppäimet G15daemon-ohjelmasta

en: Logitech Generic Keyboard
fi: Logitech-yleisnäppäimistö

en: Logitech Internet 350 Keyboard
fi: Logitech Internet 350 -näppämistö

en: Logitech Internet Keyboard
fi: Logitech Internet -näppämistö

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
fi: Logitech Internet Navigator -näppämistö

en: Logitech Media Elite Keyboard
fi: Logitech Media Elite -näppäimistö

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
fi: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop -näppäimistö

en: Logitech Ultra-X Keyboard
fi: Logitech Ultra-X-näppäimistö

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
fi: Logitech diNovo Edge -näppäimistö

en: Logitech diNovo Keyboard
fi: Logitech diNovo-näppäimistö

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
fi: Logitech iTouch Cordless Keyboard (malli Y-RB6)

en: Lower Sorbian
fi: alasorbi

en: Lower Sorbian (qwertz)
fi: alasorbi (qwertz)

en: MacBook/MacBook Pro (Intl)
fi: MacBook/MacBook Pro (kansainvälinen)

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Macintosh (International)
fi: Macintosh (kansainvälinen)

en: Macintosh Old
fi: Macintosh vanha

en: Macintosh, Sun dead keys
fi: Macintosh, Sunin kuolleet näppäimet

en: Macintosh, eliminate dead keys
fi: Macintosh, ei kuolleita näppäimiä

en: Make Caps Lock an additional Backspace
fi: Tee Caps Lockista ylimääräinen askelpalautin

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
fi: Tee Caps Lockista ylimääräinen Ctrl

en: Make Caps Lock an additional ESC
fi: Tee Caps Lockista ylimääräinen Esc

en: Make Caps Lock an additional Hyper
fi: Tee Caps Lockista ylimääräinen Hyper

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
fi: Tee Caps Lockista ylimääräinen Num Lock

en: Make Caps Lock an additional Super
fi: Tee Caps Lockista ylimääräinen Super

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Maltese keyboard with US layout
fi: Maltalainen näppäimistö US-asettelulla

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
fi: Memorex MX2500 EZ-Access-näppäimistö

en: Menu
fi: Valikko

en: Meta is mapped to Left Win
fi: Meta tulee vasemmasta Win-näppäimestä

en: Meta is mapped to Win keys
fi: Meta tulee Win-näppäimistä

en: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
fi: Microsoft Comfort Curve 2000 -näppäimistö

en: Microsoft Internet Keyboard
fi: Microsoft-Internet-näppäimistö

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
fi: Microsoft-Internet-näppäimistö Pro, ruotsalainen

en: Microsoft Natural Keyboard Elite
fi: Microsoft Natural-näppäimistö Elite

en: Microsoft Natural Keyboard Pro / Microsoft Internet Keyboard Pro
fi: Microsoft Natural-näppäimistö Pro / Microsoft-Internet-näppäimistö Pro

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
fi: Microsoft Natural-näppäimistö Pro OEM

en: Microsoft Natural Keyboard Pro USB / Microsoft Internet Keyboard Pro
fi: Microsoft Natural-näppäimistö Pro USB / Microsoft-Internet-näppäimistö Pro

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic Keyboard 7000
fi: Microsoft Natural Wireless Ergonomic -näppäimistö 7000

en: Microsoft Office Keyboard
fi: Microsoft Office-näppäimistö

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
fi: Microsoft-langaton multimedianäppämistö 1.0A

en: Miscellaneous compatibility options
fi: Sekalaisia yhteensopivuusvalintoja

en: Morocco
fi: Marokko

en: Multilingual
fi: Monikielinen

en: Multilingual, first part
fi: Monikielinen, ensimmäinen osa

en: Multilingual, second part
fi: Monikielinen, toinen osa

en: NICOLA-F style Backspace
fi: NICOLA-F-tyylin Backspace

en: Nativo for Esperanto
fi: Nativo esperantolle

en: Nativo for USA keyboards
fi: Nativo yhdysvaltalaisille näppäimistöille

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: New phonetic
fi: Uusi foneettinen

en: Non-breakable space character at fourth level
fi: Sitova välilyöntimerkki 4. tasolla

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
fi: Sitova välilyöntimerkki 4. tasolla ja kapea sitova välilyöntimerkki 6. tasolla

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
fi: Sitova välilyöntimerkki 4. tasolla, kapea sitova välilyöntimerkki 6. tasolla (Ctrl+Shift)

en: Non-breakable space character at second level
fi: Sitova välilyöntimerkki 2. tasolla

en: Non-breakable space character at third level
fi: Sitova välilyöntimerkki 3. tasolla

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
fi: Sitova välilyöntimerkki 3. tasolla eikä mitään 4. tasolla

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
fi: Sitova välilyöntimerkki 3. tasolla, kapea sitova välilyöntimerkki 4. tasolla

en: Northern Saami
fi: Pohjoissaami

en: Northern Saami, eliminate dead keys
fi: Pohjoissaami, ei kuolleita näppäimiä

en: Norway
fi: Norja

en: Numeric keypad delete key behaviour
fi: Numerosormion Del-näppäimen toiminta

en: Numeric keypad keys work as with Mac
fi: Sormionäppäimet toimivat kuten Macissa

en: Numeric keypad layout selection
fi: Sormion asettelun valinta

en: OLPC Dari
fi: OLPC, dari

en: OLPC Pashto
fi: OLPC, pashto

en: OLPC Southern Uzbek
fi: OLPC, eteläinen uzbeekki

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
fi: Ortek MCK-800 MM/Internet-näppäimistö

en: Ossetian
fi: Ossetia

en: Ossetian, Winkeys
fi: Ossetia, Win-näppäimet

en: Ossetian, legacy
fi: Ossetia, vanha

en: PC-98xx Series
fi: PC-98xx-sarja

en: Pannonian Rusyn Homophonic
fi: Homofooninen Pannonian ruteeni

en: Pause
fi: Tauko

en: Persian, with Persian Keypad
fi: Persia, persialaisella sormiolla

en: Phonetic
fi: Foneettinen

en: Phonetic Winkeys
fi: Foneettinen, Win-näppäimet

en: Poland
fi: Puola

en: Polytonic
fi: Polytoninen

en: Portugal
fi: Portugali

en: Programmer Dvorak
fi: Ohjelmoijan dvorak

en: Right Alt
fi: Oikea Alt

en: Right Alt (while pressed)
fi: Oikea Alt (painettaessa)

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fi: Oikea Alt valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
fi: Oikea Alt valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa, yksi painallus vapauttaa lukon

en: Right Alt key never chooses 3rd level
fi: Oikea Alt-näppäin ei koskaan valitse kolmatta tasoa

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
fi: Oikea Alt, Shift-Oikea Alt on Multi_Key

en: Right Ctrl
fi: Oikea Ctrl

en: Right Ctrl (while pressed)
fi: Oikea Ctrl (painettaessa)

en: Right Ctrl as Right Alt
fi: Oikea Ctrl kuten oikea Alt

en: Right Ctrl+Right Shift
fi: Oikea Ctrl+Oikea Shift

en: Right Shift
fi: Oikea Shift

en: Right Win
fi: Oikea Win

en: Right Win (while pressed)
fi: Oikea Win (painettaessa)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
fi: Oikea Win valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser, one press releases the lock
fi: Oikea Win valitsee 5. tason, lukitsee kun painetaan yhdessä toisen 5. tason valitsimen kanssa, yksi painallus vapauttaa lukon

en: Right hand
fi: Oikeakätinen

en: Right handed Dvorak
fi: Oikeakätinen dvorak

en: Romanian keyboard with German letters
fi: Romanialainen näppäimistö saksalaisilla kirjaimilla

en: Romanian keyboard with German letters, eliminate dead keys
fi: Romanialainen näppäimistö saksalaisilla kirjaimilla, ei kuolleita näppäimiä

en: Russia
fi: Venäjä

en: Russian
fi: Venäläinen

en: Russian phonetic
fi: Venäläinen foneettinen

en: Russian phonetic Dvorak
fi: Venäläinen foneettinen dvorak

en: Russian phonetic, eliminate dead keys
fi: Venäläinen foneettinen, ei kuolleita näppäimiä

en: Russian with Kazakh
fi: Venäjä kazakhin kanssa

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
fi: SILVERCREST langaton multimedianäppäimistö

en: Semi-colon on third level
fi: Puolipilkku kolmannella tasolla

en: Serbian
fi: Serbialainen

en: Shift cancels Caps Lock
fi: Shift kumoaa Caps Lockin

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
fi: Shift ei kumoa Num Lockia, valitsee 3. tason sen sijaan

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
fi: Shift ja sormionäppäimet toimivat kuten MS Windowsissa

en: Simple
fi: yksinkertainen

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Southern Uzbek
fi: Eteläinen uzbeekki

en: Spain
fi: Espanja

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
fi: Erikoisnäppäimet (Ctrl+Alt+&lt;näppäin&gt;) käsitellään palvelimessa

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Standard (Cedilla)
fi: Tavallinen (Pilkku alla)

en: Standard RSTU
fi: Tavallinen RSTU

en: Standard RSTU on Russian layout
fi: Tavallinen RSTU venäläisellä asettelulla

en: Sun dead keys
fi: Sunin kuolleet näppäimet

en: Super Power Multimedia Keyboard
fi: Super Power -multimedianäppäimistö

en: Swap Ctrl and Caps Lock
fi: Vaihda Ctrl ja Caps Lock

en: Swap ESC and Caps Lock
fi: Vaihda Esc ja Caps Lock

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Symplon PaceBook (tablet PC)
fi: Symplon PaceBook (lehtiö-PC)

en: Syria
fi: Syyria

en: Syriac
fi: Syyrialainen

en: Syriac phonetic
fi: Syyrialainen foneettinen

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tamil
fi: Tamili

en: Tamil Keyboard with Numerals
fi: Tamilinäppäimistö numeroilla

en: Tamil TAB Typewriter
fi: Tamili TAB Typewriter

en: Tamil TSCII Typewriter
fi: Tamili TSCII Typewriter

en: Tamil Unicode
fi: Tamili Unicode

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Tatar
fi: Tataari

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Tibetan
fi: Tiibet

en: Tibetan (with ASCII numerals)
fi: Tiibet (ASCII-numeroilla)

en: Tifinagh alternative
fi: Tifinagh, vaihtoehtoinen

en: Tifinagh alternative phonetic
fi: Tifinagh, vaihtoehtoinen foneettinen

en: Tifinagh extended
fi: Tifinagh, laajennettu

en: Tifinagh extended phonetic
fi: Tifinagh, laajennettu foneettinen

en: Tifinagh phonetic
fi: Tifinagh, foneettinen

en: Tilde (~) variant
fi: Tildemuunnos (~)

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
fi: Vastaavaan näppäimeen Dvorak-näppäimistössä.

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
fi: Vastaavaan näppäimeen Qwerty-näppäimistössä.

en: Traditional phonetic
fi: Perinteinen foneettinen

en: Turkey
fi: Turkki

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
fi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU-tila)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
fi: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP-tila)

en: Typewriter
fi: Kirjoituskone

en: Typewriter, legacy
fi: Kirjoituskone, perinteinen

en: UCW layout (accented letters only)
fi: UCW-asettelu (vain aksenttikirjaimet)

en: US Dvorak with CZ UCW support
fi: Yhdysvaltalainen Dvorak CZ UCW -tuella

en: US keyboard with Bosnian digraphs
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö bosnialaisilla merkkipareilla

en: US keyboard with Bosnian letters
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö bosnialaisilla kirjaimilla

en: US keyboard with Croatian digraphs
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö kroatialaisilla merkkipareilla

en: US keyboard with Croatian letters
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö kroatialaisilla kirjaimilla

en: US keyboard with Estonian letters
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö virolaisilla kirjaimilla

en: US keyboard with Italian letters
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö italialaisilla kirjaimilla

en: US keyboard with Lithuanian letters
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö liettualaisilla kirjaimilla

en: US keyboard with Slovenian letters
fi: Yhdysvaltalainen näppäimistö slovenialaisilla kirjaimilla

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Unicode additions (arrows and math operators)
fi: Unicode-lisäosat (nuolet ja matematiikkatoiminnot)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
fi: Unicode-lisäosat (nuolet ja matematiikkatoiminnot). Matematiikkatoiminnot oletustasolla

en: UnicodeExpert
fi: Unicode-asiantuntija

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: Urdu, Alternative phonetic
fi: Urdu, vaihtoehtoinen foneettinen

en: Urdu, Phonetic
fi: Urdu, foneettinen

en: Urdu, Winkeys
fi: Urdu, Win-näppäimet

en: Use Bosnian digraphs
fi: Käytä bosnialaisia merkkipareja

en: Use Croatian digraphs
fi: Käytä kroatialaisia merkkipareja

en: Use guillemets for quotes
fi: Käytä guillemot-lainausmerkkejä

en: Use keyboard LED to show alternative layout
fi: Käytä näppäimistö-lediä näyttämään vaihtoehtoista asettelua

en: Using space key to input non-breakable space character
fi: Sitovan välilyöntimerkin syöttäminen

en: Usual space at any level
fi: Normaali välilyönti kaikilla tasoilla

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
fi: ViewSonic KU-306 Internet -näppäimistö

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators)
fi: Wang 724 -sormio Unicode-lisäyksin (nuolet sekä matematiikkaoperaatiot)

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
fi: Wang 724 -sormio Unicode-lisäyksin (nuolet sekä matematiikkaoperaatiot). Matematiikkaoperaatiot oletustasolla

en: Wang model 724 azerty
fi: Wang malli 724 azerty

en: Western
fi: Läntinen

en: Winkeys
fi: Win-näppäimet

en: With &lt;\|&gt; key
fi: &lt;\|&gt;-näppäimillä

en: With EuroSign on 5
fi: Euro-merkki 5-näppäimessä

en: With guillemets
fi: Guillemot-lainausmerkeillä

en: Yahoo! Internet Keyboard
fi: Yahoo!-Internet-näppäimistö

en: Z and ZHE swapped
fi: Z ja ZHE vaihdettu

en: Zero-width non-joiner character at second level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, sitova välilyöntimerkki 3. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, sitova välilyöntimerkki 3. tasolla eikä mitään 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tsaolla, sitova välilyöntimerkki 3. tasolla, kapea sitova välilyöntimerkki 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, sitova välilyöntimerkki 3. tasolla ja leveydetön yhdistävä merkki 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, leveydetön yhdistävä merkki 3. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 2. tasolla, leveydetön yhdistävä merkki 3. tasolla, sitova välilyöntimerkki 4. tasolla

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
fi: Leveydetön ei-yhdistävä merkki 3. tasolla ja leveydetön yhdistävä merkki 4. tasolla

en: azerty/digits
fi: azerty/numerot

en: digits
fi: numerot

en: displaced semicolon and quote (obsolete)
fi: sijoiltaan olevat puolipilkku ja lainaismekrki (vanhentunut)

en: qwerty, extended Backslash
fi: qwerty, laajennettu Backslash

en: qwerty/digits
fi: qwerty/numerot
