psmisc 22.21-pre2 - en to fi translation catalogue (81 entries)

en:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          require exact match for very long names
      -I,--ignore-case    case insensitive process name match
      -g,--process-group  kill process group instead of process
      -y,--younger-than   kill processes younger than TIME
      -o,--older-than     kill processes older than TIME
      -i,--interactive    ask for confirmation before killing
      -l,--list           list all known signal names
      -q,--quiet          don't print complaints
      -r,--regexp         interpret NAME as an extended regular expression
      -s,--signal SIGNAL  send this signal instead of SIGTERM
      -u,--user USER      kill only process(es) running as USER
      -v,--verbose        report if the signal was successfully sent
      -V,--version        display version information
      -w,--wait           wait for processes to die
fi:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact           vaatii täsmällisen vastaavuuden hyvin pitkille nimille
      -I,--ignore-case     merkkikoosta riippumaton prosessinimi täsmää
      -g,--process-group   lähetä signaali kill-käskyllä prosessiryhmälle prosessin sijasta
      -y,--younger-than    tapa prosessit, jotka ovat nuorempia kuin TIME
      -o,--older-than      tapa prosessit, jotka ovat vanhempia kuin TIME
      -i,--interactive     kysy vahvistusta ennen kill-käskyä
      -l,--list            luettele kaikki tunnetut signaalinimet
      -q,--quiet           älä tulosta valituksia
      -r,--regexp          tulkitse NIMI laajennettuna säännöllisenä lausekkeena
      -s,--signal SIGNAALI lähetä tämä SIGNAALI eikä SIGTERM
      -u,--user KÄYTTÄJÄ   lähetä signaali kill-käskyllä vain prosesseille, joita suoritetaan KÄYTTÄJÄnä
      -v,--verbose         ilmoita, jos signaalin lähetys onnistui
      -V,--version         näytä versiotiedot
      -w,--wait            odota prosessien loppumista

en:   -                     reset options
    
      udp/tcp names: [local_port][,[rmt_host][,[rmt_port]]]
fi:   -                     nollaa valitsimet
    
      ”udp/tcp”-nimet: [local_port][,[rmt_host][,[rmt_port]]]

en:   -4,--ipv4             search IPv4 sockets only
      -6,--ipv6             search IPv6 sockets only
fi:   -4,--ipv4             etsi vain IPv4-pistokkeita
      -6,--ipv6             etsi vain IPv6-pistokkeita

en:   -Z     show         SELinux security contexts
fi:   -Z     näytä SELinux-turvakontekstit

en:   -Z,--context REGEXP kill only process(es) having context
                          (must precede other arguments)
fi:   -Z,--context REGEXP lähetä signaali kill-käskyllä vain prosesseille, joilla on konteksti
                          (tämän on oltava muiden argumenttien edellä)

en:   PID    start at this PID; default is 1 (init)
      USER   show only trees rooted at processes of this user
fi:   PID    aloita tällä PID-prosessitunnisteella; oletus on 1 (init)
      USER   näytä vain puita, jotka alkavat käyttäjän omistuksessa

en: %*s USER        PID ACCESS COMMAND
fi: %*s KÄYTTÄJÄ    PID ACCESS KÄSKY

en: %s is empty (not mounted ?)
fi: %s on tyhjä (ei liitetty?)

en: %s: Invalid option %s
fi: %s: Virheellinen valitsin %s

en: %s: no process found
fi: %s: ei prosesseja

en: %s: unknown signal; %s -l lists signals.
fi: %s: tuntematon signaali; %s -l luettelee signaalit.

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: /proc is not mounted, cannot stat /proc/self/stat.
fi: /proc ei ole liitetty, ei voi suorittaa stat-käskyä tiedostolle /proc/self/stat.

en: Bad regular expression: %s
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke: %s

en: CPU Times
      This Process    (user system guest blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Child processes (user system guest):       %6.2f %6.2f %6.2f
fi: Suoritinajat
      Tämä prosessi    (käyttäjä järjestelmä vieras blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Lapsiprosessit (käyttäjä järjestelmä vieras blkio): %6.2f %6.2f %6.2f

en: Can't get terminal capabilities
fi: Päätteen ominaisuudet eivät ole selvillä

en: Cannot allocate memory for matched proc: %s
fi: Ei voida varata muistia täsmäävälle ”proc”-hakemistolle: %s

en: Cannot find socket's device number.
fi: Pistokkeen laitenumeroa ei löydy.

en: Cannot find user %s
fi: Ei löydy käyttäjää %s

en: Cannot open /proc directory: %s
fi: Ei voida avata ”/proc”-hakemistoa: %s

en: Cannot open /proc/net/unix: %s
fi: Ei voida avata tiedostoa ”/proc/net/unix”: %s

en: Cannot open a network socket.
fi: Ei voida avata verkkopistoketta.

en: Cannot open protocol file "%s": %s
fi: Ei voida avata yhteyskäytäntötiedostoa ”%s”: %s

en: Cannot resolve local port %s: %s
fi: Ei voida ratkaista paikallista porttia %s: %s

en: Cannot stat %s: %s
fi: Ei voida suorittaa stat-käskyä %s: %s

en: Cannot stat file %s: %s
fi: Ei voida suorittaa stat-käskyä tiedostolle %s: %s

en: Copyright (C) 1993-2009 Werner Almesberger and Craig Small
fi: Copyright © 1993-2009 Werner Almesberger ja Craig Small

en: Copyright (C) 1993-2010 Werner Almesberger and Craig Small
fi: Copyright © 1993-2010 Werner Almesberger ja Craig Small

en: Copyright (C) 1993-2012 Werner Almesberger and Craig Small
fi: Copyright © 1993-2012 Werner Almesberger ja Craig Small

en: Copyright (C) 2007 Trent Waddington
fi: Copyright © 2007 Trent Waddington

en: Copyright (C) 2009 Craig Small
fi: Copyright © 2009 Craig Small

en: Could not kill process %d: %s
fi: Ei voitu lähettää signaalia prosessille %d: %s

en: Error attaching to pid %i
fi: Virhe liityttäessä pid-tunnukseen %i

en: Invalid namespace name
fi: Virheellinen nimiavaruusnimi

en: Invalid option
fi: Virheellinen valitsin

en: Invalid time format
fi: Virheellinen aikamuoto

en: Kill %s(%s%d) ? (y/N)
fi: Lopeta prosessi %s(%s%d)? (y=kyllä, N=ei)

en: Kill process %d ? (y/N)
fi: Lähetä signaali prosessille %d? (y=kyllä, N=ei, ”kyllä” yleensä lopettaa prosessin)

en: Killed %s(%s%d) with signal %d
fi: Prosessille %s(%s%d) lähetetty signaali %d

en: Memory
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS Limit: %s
      Code Start:  %#-10lx		 Code Stop:  %#-10lx
      Stack Start: %#-10lx
      Stack Pointer (ESP): %#10lx	 Inst Pointer (EIP): %#10lx
fi: Muisti
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS-raja: %s
      Koodialku:  %#-10lx		 Koodiloppu:  %#-10lx
      Pinoalku: %#-10lx
      Pino-osoitin (ESP): %#10lx	 Käskyosoitin (EIP): %#10lx

en: Namespace option requires an argument.
fi: Nimiavaruusvalitsin vaatii argumentin.

en: No process specification given
fi: Prosessimäärittelyä ei ole annettu

en: No processes found.
fi: Prosesseja ei löydy.

en: No such user name: %s
fi: Käyttäjätunnus puuttuu: %s

en: PSmisc comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under
    the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
fi: PSmisc-ohjelmistolla EI EHDOTTOMASTI OLE MITÄÄN TAKUUTA.
    Tämä on vapaa ohjelmisto ja saat kopioida ja levittää sitä GNU General Public
    License -lisenssin mukaisesti. Tiedostossa COPYING on tarkemmat tiedot.

en: Page Faults
      This Process    (minor major): %8lu  %8lu
      Child Processes (minor major): %8lu  %8lu
fi: Sivuvirheet
      Tämä Prosessi    (minor major): %8lu  %8lu
      Lapsiprosessit (minor major): %8lu  %8lu

en: Press return to close
fi: Enter-näppäin sulkee

en: Process with pid %d does not exist.
fi: Ei ole olemassa prosessia, jonka prosessitunniste on %d.

en: Process, Group and Session IDs
      Process ID: %d		  Parent ID: %d
        Group ID: %d		 Session ID: %d
      T Group ID: %d
fi: Prosessi-, ryhmä- ja istuntotunnisteet
      Prosessitunniste: %d		  Emotunniste: %d
        Ryhmätunniste: %d		 Istuntotunniste: %d
      T-ryhmätunniste: %d

en: Process: %-14s		State: %c (%s)
      CPU#:  %-3d		TTY: %s	Threads: %ld
fi: Prosessi: %-14s		Tila: %c (%s)
      Suoritinnro:  %-3d		TTY: %s	Säikeet: %ld

en: Scheduling
      Policy: %s
      Nice:   %ld 		 RT Priority: %ld %s
fi: Vuorottaminen
      Menettelytapa: %s
      Nice:   %ld 		 RT Prioriteetti: %ld %s

en: Signal %s(%s%d) ? (y/N)
fi: Signaali prosessille %s(%s%d)? (y=kyllä, N=ei, ”kyllä” yleensä lopettaa prosessin)

en: Specified filename %s does not exist.
fi: Määriteltyä tiedostonimeä %s ei ole olemassa.

en: Specified filename %s is not a mountpoint.
fi: Määritelty tiedostonimi %s ei ole liitäntäpiste.

en: TERM is not set
fi: TERM-signaali ei ole asetettu

en: Unable to open stat file for pid %d (%s)
fi: Ei kyetä avaamaan stat-tiedostoa prosessitunnisteelle %d (%s)

en: Unknown local port AF %d
fi: Tuntematon paikallinen portti AF %d

en: Usage: fuser [-fMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE] [-k [-i] [-SIGNAL]] NAME...
           fuser -l
           fuser -V
    Show which processes use the named files, sockets, or filesystems.
    
      -a,--all              display unused files too
      -i,--interactive      ask before killing (ignored without -k)
      -k,--kill             kill processes accessing the named file
      -l,--list-signals     list available signal names
      -m,--mount            show all processes using the named filesystems or block device
      -M,--ismountpoint     fulfill request only if NAME is a mount point
      -n,--namespace SPACE  search in this name space (file, udp, or tcp)
      -s,--silent           silent operation
      -SIGNAL               send this signal instead of SIGKILL
      -u,--user             display user IDs
      -v,--verbose          verbose output
      -w,--writeonly        kill only processes with write access
      -V,--version          display version information
fi: Käyttö: fuser [-fMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE] [-k [-i] [-SIGNAL]] NIMI ...
            fuser -l
            fuser -V
    Näytä mitkä prosessit käyttävät nimettyjä tiedostoja, pistokkeita tai tiedostojärjestelmiä.
    
      -a,--all              näytä myös käyttämättömät tiedostot
      -i,--interactive      kysy ennen kill-komennon käyttämistä (ei merkitystä ilman valitsinta -k)
      -k,--kill             lähetä signaali kill-käskyllä prosesseille, jotka käyttävät tiedostoa
      -l,--list-signals     näytä signaalinimien luettelo
      -m,--mount            näytä kaikki nimettyjä tiedostojärjestelmiä tai lohkolaitteita käyttävät prosessit
      -M,--ismountpoint     toteuta pyyntö vain jos NIMI on liitäntäpiste
      -n,--namespace SPACE  etsi tästä SPACE-nimiavaruudesta (file, udp, tai tcp)
      -s,--silent           vaimennettu toiminta
      -SIGNAL               lähetä muu signaali kuin SIGKILL
      -u,--user             näytä käyttäjätunnukset
      -v,--verbose          laveasti
      -w,--writeonly        käytä kill-käskyä vain kirjoitusoikeudella varustettuihin prosesseihin
      -V,--version          näytä versiotiedot

en: Usage: killall [-Z CONTEXT] [-u USER] [ -eIgiqrvw ] [ -SIGNAL ] NAME...
fi: Käyttö: killall [-Z KONTEKSTI] [-u KÄYTTÄJÄ] [ -eIgiqrvw ] [ -SIGNAL ] NIMI...

en: Usage: killall [OPTION]... [--] NAME...
fi: Käyttö: killall [VALITSIN]... [--] NIMI...

en: Usage: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8 output 8 bit clean streams.
        -n don't display read/write from fd headers.
        -c peek at any new child processes too.
        -d remove duplicate read/writes from the output.
        -V prints version info.
        -h prints this help.
    
      Press CTRL-C to end output.
fi: Käyttö: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8 tuloste puhtaina 8-bittisinä virtoina.
        -n älä näytä lukemisia ja kirjoittamisia fd-otsakkeista.
        -c kurkista myös kaikkien tytärprosessien aikana.
        -d poista tulosteesta lukemis- ja kirjoittamistoimintojen kaksoiskappaleet.
        -V tulostaa versiotiedot.
        -h tulostaa tämän ohjeen.
    
      Lopeta tulostus painamalla näppäimiä CTRL-C.

en: Usage: prtstat [options] PID ...
           prtstat -V
    Print information about a process
        -r,--raw       Raw display of information
        -V,--version   Display version information and exit
fi: Käyttö: prtstat [valitsimet] PID-prosessitunniste ...
           prtstat -V
    Tulosta tiedot prosesseista
        -r,--raw       Tietojen raakanäyttö
        -V,--version   Näytä versiotiedot ja poistu

en: Usage: pstree [ -a ] [ -c ] [ -h | -H PID ] [ -l ] [ -n ] [ -p ] [ -g ] [ -u ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
           pstree -V
    Display a tree of processes.
    
      -a, --arguments     show command line arguments
      -A, --ascii         use ASCII line drawing characters
      -c, --compact       don't compact identical subtrees
      -h, --highlight-all highlight current process and its ancestors
      -H PID,
      --highlight-pid=PID highlight this process and its ancestors
      -g, --show-pgids    show process group ids; implies -c
      -G, --vt100         use VT100 line drawing characters
      -l, --long          don't truncate long lines
      -n, --numeric-sort  sort output by PID
      -N type,
      --ns-sort=type      sort by namespace type (ipc, mnt, net, pid, user, uts)
      -p, --show-pids     show PIDs; implies -c
      -s, --show-parents  show parents of the selected process
      -S, --ns-changes    show namespace transitions
      -u, --uid-changes   show uid transitions
      -U, --unicode       use UTF-8 (Unicode) line drawing characters
      -V, --version       display version information
fi: Käyttö: pstree [ -a ] [ -c ] [ -h | -H PID ] [ -l ] [ -n ] [ -p ] [ -g ] [ -u ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | KÄYTTÄJÄ ]
           pstree -V
    Näytä prosessien puu.
    
      -a, --arguments     näytä komentoriviargumentit
      -A, --ascii         käytä ASCII-pseudografiikkamerkkejä
      -c, --compact       älä tiivistä identtisiä alipuita
      -h, --highlight-all korosta nykyinen prosessi ja sen periytymislähteet
      -H PID,
      --highlight-pid=PID korosta tämä prosessi ja sen periytymislähteet
      -g, --show-pgids    näytä prosessiryhmätunnisteet; edellyttää valitsinta -c
      -G, --vt100         käytä VT100-pseudografiikkamerkkejä
      -l, --long          älä typistä pitkiä riviä
      -n, --numeric-sort  lajittele tulostus PID-tunnuksen mukaan
      -N tyyppi,
      --ns-sort=tyyppi    lajittele nimiavaruuden tyypin mukaan (ipc, mnt, net, pid, user, uts)
      -p, --show-pids     näytä PID-tunnukset; epäsuorasti -c
      -s, --show-parents  näyttää valitun prosessin vanhemmat
      -S, --ns-changes    näytä nimiavaruusvaihtumiset
      -u, --uid-changes   näytä uid-vaihtumiset
      -U, --unicode       käytä UTF-8 (Unicode)-pseudografiikkamerkkejä
      -V, --version       näytä versiotiedot

en: You can only use files with mountpoint options
fi: Voit käyttää tiedostoja vain ”mountpoint”-valitsimien kanssa

en: You cannot search for only IPv4 and only IPv6 sockets at the same time
fi: Ei voida etsiä ”vain IPv4”- ja ”vain IPv6”-pistokkeita samaan aikaan

en: You must provide at least one PID.
fi: Sinun on tarjottava vähintään yksi PID-prosessitunniste.

en: all option cannot be used with silent option.
fi: ”all”-valitsinta ei voi käyttää ”silent”-valitsimen kanssa.

en: asprintf in print_stat failed.
fi: asprintf kutsussa print_stat epäonnistui.

en: disk sleep
fi: levylepo

en: killall: %s lacks process entries (not mounted ?)
fi: killall: %s-kohteesta puuttuu prosessirivit (ei ole liitetty?)

en: killall: Bad regular expression: %s
fi: killall: Virheellinen säännöllinen lauseke: %s

en: killall: Cannot get UID from process status
fi: killall: Ei saada UID-käyttäjätunnistetta prosessitilasta

en: killall: Maximum number of names is %d
fi: killall: Suurin sallittu määrä nimiä on %d

en: killall: skipping partial match %s(%d)
fi: killall: ohitetaan osittain vastaava %s(%d)

en: paging
fi: sivutetaan

en: procfs file for %s namespace not available
fi: procfs-tiedosto %s-nimiavaruudelle ei ole käytettävissä

en: running
fi: suoritetaan

en: sleeping
fi: levätään

en: traced
fi: jäljitetty

en: unknown
fi: tuntematon

en: zombie
fi: zombi
