xkeyboard-config 2.4.99 - en to sv translation catalogue (646 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
sv: &lt;Mindre än/Större än&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
sv: &lt;Mindre än/Större än&gt; väljer tredje nivån, låses när nedtryckt tillsammans med annan tredjenivåväljare

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
sv: &lt;Mindre än/Större än&gt; väljer femte nivån, låses när nedtryckt tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: APL Keyboard Symbols
sv: APL-tangentbordssymboler

en: ATM/phone-style
sv: Knappsats/telefonliknande

en: Acer Laptop
sv: Bärbar Acer-dator

en: Add the standard behavior to Menu key
sv: Lägg till standardbeteendet till Meny-tangenten

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
sv: Lägger till Esperanto-circumflex (supersigno)

en: Adding currency signs to certain keys
sv: Lägger till valutatecken till vissa tangenter

en: Afghani
sv: Afganska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Alt and Meta are on Alt keys
sv: Alt och Meta finns på Alt-tangenterna

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
sv: Alt är mappad till högra Win-tangenten och Super till Meny

en: Alt+Shift
sv: Alt+Skift

en: Alt+Space
sv: Alt+Blanksteg

en: Alt/Win key behavior
sv: Alt/Win-tangentbeteende

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Any Alt key
sv: Valfri Alt-tangent

en: Any Win key
sv: Valfri Win-tangent

en: Any Win key (while pressed)
sv: Valfri Win-tangent (då den trycks ned)

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
sv: Apple aluminiumtangentbord (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
sv: Apple aluminiumtangentbord (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
sv: Apple aluminiumtangentbord (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
sv: Apple aluminiumtangentbord: emulera PC-tangenter (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)

en: Apple Laptop
sv: Bärbar Apple-dator

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic (Buckwalter)
sv: Arabiska (Buckwalter)

en: Arabic (Morocco)
sv: Arabiska (Marocko)

en: Arabic (Pakistan)
sv: Arabiska (Pakistan)

en: Arabic (Syria)
sv: Arabiska (Syrien)

en: Arabic (azerty)
sv: Arabiska (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
sv: Arabiska (azerty/siffror)

en: Arabic (digits)
sv: Arabiska (siffror)

en: Arabic (qwerty)
sv: Arabiska (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
sv: Arabiska (qwerty/siffror)

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Armenian (OLPC phonetic)
sv: Armenisk (OLPC-fonetisk)

en: Armenian (alternative eastern)
sv: Armeniska (Alternativ östlig)

en: Armenian (alternative phonetic)
sv: Armeniska (Alternativ fonetisk)

en: Armenian (eastern)
sv: Armeniska (östlig)

en: Armenian (phonetic)
sv: Armeniska (fonetisk)

en: Armenian (western)
sv: Armeniska (västlig)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
sv: Asturiska (Spanien, med nederpunkts H och nederpunkts L)

en: Asus Laptop
sv: Bärbar Asus-dator

en: At bottom left
sv: Nere till vänster

en: At left of 'A'
sv: Till vänster om "A"

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Azerbaijani (Cyrillic)
sv: Azerbajdzjanska (Kyrillisk)

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
sv: Azona RF2300 trådlöst internettangentbord

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Backslash chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
sv: Omvänt snedstreck väljer tredje nivån, låses när nedtryckt tillsammans med en annan tredjenivåväljare

en: Bashkirian
sv: Basjkiriska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Belarusian (Latin)
sv: Vitryska (latin)

en: Belarusian (legacy)
sv: Vitryska (äldre)

en: Belgian
sv: Belgisk

en: Belgian (ISO alternate)
sv: Belgisk (ISO-alternativ)

en: Belgian (Sun dead keys)
sv: Belgisk (Sun stumma tangenter)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
sv: Belgisk (Wang modell 724 azerty)

en: Belgian (alternative)
sv: Belgisk (alternativ)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
sv: Belgisk (alternativ, Sun stumma tangenter)

en: Belgian (alternative, latin-9 only)
sv: Belgisk (alternativ, endast latin-9)

en: Belgian (eliminate dead keys)
sv: Belgisk (eliminera stumma tangenter)

en: Bengali
sv: Bengalisk

en: Bengali (India)
sv: Bengali (Indien)

en: Bengali (India, Baishakhi Inscript)
sv: Bengali (Indien, Baishakhi Inscript)

en: Bengali (India, Baishakhi)
sv: Bengali (Indien, Baishakhi)

en: Bengali (India, Bornona)
sv: Bengali (Indien, Bornona)

en: Bengali (India, Probhat)
sv: Bengali (Indien, Probhat)

en: Bengali (India, Uni Gitanjali)
sv: Bengali (Indien, Uni Gitanjali)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh alternativ fonetisk)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh alternativ)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh utökad fonetisk)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh utökad)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh fonetisk)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
sv: Berberisk (Marocko, Tifinagh)

en: Bosnian
sv: Bosnisk

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
sv: Bosnisk (USA-tangentbord med bosniska digrafer)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
sv: Bosnisk (USA-tangentbord med bosniska bokstäver)

en: Bosnian (use Bosnian digraphs)
sv: Bosnisk (Använd bosniska digrafer)

en: Bosnian (use guillemets for quotes)
sv: Bosnisk (Använd gåsögon för citattecken)

en: Both Alt keys together
sv: Båda Alt-tangenterna tillsammans

en: Both Ctrl keys together
sv: Båda Ctrl-tangenterna tillsammans

en: Both Shift keys together
sv: Båda Skift-tangenterna tillsammans

en: Both Shift-Keys together activate Caps Lock, one Shift-Key deactivates
sv: Båda Skift-tangenterna tillsammans aktiverar Caps Lock, en Shift-tangent inaktiverar

en: Both Shift-Keys together toggle Caps Lock
sv: Båda Skift-tangenterna tillsammans växlar Caps Lock

en: Both Shift-Keys together toggle ShiftLock
sv: Båda Skift-tangenterna tillsammans växlar ShiftLock

en: Braille
sv: Punktskrift

en: Braille (left hand)
sv: Punktskrift (vänster hand)

en: Braille (right hand)
sv: Punktskrift (höger hand)

en: Brother Internet Keyboard
sv: Brother Internettangentbord

en: Bulgarian
sv: Bulgarisk

en: Bulgarian (new phonetic)
sv: Bulgarisk (ny fonetisk)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
sv: Bulgarisk (traditionell fonetisk)

en: Burmese
sv: Burmesisk

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
sv: Kamerun flerspråkig (Dvorak)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
sv: Kamerun flerspråkig (azerty)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
sv: Kamerun flerspråkig (qwerty)

en: Canadian Multilingual
sv: Kanadensisk flerspråkig

en: Canadian Multilingual (first part)
sv: Kanadensisk flerspråkig (första delen)

en: Canadian Multilingual (second part)
sv: Kanadensisk flerspråkig (andra delen)

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
sv: Caps Lock (till första layouten), Skift+Caps Lock (till sista layouten)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
sv: Caps Lock (när den trycks ned), Alt+Caps Lock gör ursprunglig capslock-åtgärd

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift "pauses" Caps Lock
sv: Caps Lock fungerar som Skift med låsning. Skift "pausar" Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect Caps Lock
sv: Caps Lock fungerar som Skift med låsning. Skift påverkar inte Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl
sv: Caps Lock som Ctrl

en: Caps Lock chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
sv: Caps Lock väljer tredje nivån, låses när nedtryckt tillsammans med en annan tredjenivåväljare

en: Caps Lock is disabled
sv: Caps Lock är inaktiverad

en: Caps Lock key behavior
sv: Beteende för Caps Lock-tangenten

en: Caps Lock toggles Shift so all keys are affected
sv: Caps Lock växlar Skift så alla tangenter påverkas

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
sv: Caps Lock växlar normalt skiftläge på alfabetiska tecken

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift "pauses" Caps Lock
sv: Caps Lock använder intern skiftlägesstyrning. Skift "pausar" Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift doesn't affect Caps Lock
sv: Caps Lock använder intern skiftlägesstyrning. Skift påverkar inte Caps Lock

en: Catalan
sv: Katalansk

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
sv: Katalanska (Spanien, med mittenpunkts L)

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
sv: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternativ)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
sv: Cherry CyBo@rd USB-hubb

en: Chicony Internet Keyboard
sv: Chicony Internettangentbord

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Compaq Easy Access Keyboard
sv: Compaq Easy Access-tangentbord

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
sv: Compaq Internettangentbord (13 tangenter)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
sv: Compaq Internettangentbord (18 tangenter)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
sv: Compaq Internettangentbord (7 tangenter)

en: Compaq iPaq Keyboard
sv: Compaq iPaq-tangentbord

en: Compose key position
sv: Position för Compose-tangenten

en: Control + Alt + Backspace
sv: Control + Alt + Backsteg

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
sv: Control är mappad till Alt-tangenterna, Alt-tangenten är mappad till Win-tangenterna

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
sv: Control är mappad till Win-tangenterna (och de vanliga Ctrl-tangenterna)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
sv: Krimtatariska (Dobruja Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
sv: Krimtatariska (Turkisk Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
sv: Krimtatariska (Turkiskt F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
sv: Krimtatariska (Turkiskt Q)

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
sv: Kroatisk (USA-tangentbord med kroatiska digrafer)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
sv: Kroatisk (USA-tangentbord med kroatiska bokstäver)

en: Croatian (use Croatian digraphs)
sv: Kroatiska (använder kroatiska digrafer)

en: Croatian (use guillemets for quotes)
sv: Kroatiska (använder gåsögon för citattecken)

en: Ctrl key position
sv: Position för Ctrl-tangenten

en: Ctrl+Shift
sv: Ctrl+Skift

en: Czech
sv: Tjeckisk

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
sv: Tjeckiska (UCW-layout, endast bokstäver med accenter)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
sv: Tjeckisk (US Dvorak med CZ UCW-stöd)

en: Czech (qwerty)
sv: Tjeckisk (qwerty)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
sv: Tjeckisk (qwerty, utökat omvänt snedstreck)

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
sv: Tjeckiska (med &lt;\|&gt;-tangent)

en: Danish
sv: Dansk

en: Danish (Dvorak)
sv: Dansk (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
sv: Danska (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
sv: Danska (Macintosh, eliminera stumma tangenter)

en: Danish (eliminate dead keys)
sv: Dansk (eliminera stumma tangenter)

en: Default numeric keypad keys
sv: Standardtangenter för numeriskt tangentbord

en: Dell 101-key PC
sv: Dell 101-tangenters PC

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
sv: Bärbar Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
sv: Bärbar Dell Precision M series

en: Dell Latitude series laptop
sv: Bärbar Dell Latitude-serien

en: Dell USB Multimedia Keyboard
sv: Dell USB-multimediatangentbord

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
sv: Dexxa trådlöst skrivbordstangentbord

en: Diamond 9801 / 9802 series
sv: Diamond 9801/9802-serien

en: Dutch
sv: Nederländsk

en: Dutch (Macintosh)
sv: Nederländska (Macintosh)

en: Dutch (Sun dead keys)
sv: Nederländsk (Sun stumma tangenter)

en: Dutch (standard)
sv: Nederländsk (standard)

en: Enable extra typographic characters
sv: Aktivera extra typografiska tecken

en: English (Cameroon)
sv: Engelsk (Kamerun)

en: English (Canada)
sv: Engelsk (Kanada)

en: English (Colemak)
sv: Engelsk (Colemak)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
sv: Engelsk (Dvorak alternativ internationell utan stumma tangenter)

en: English (Dvorak international with dead keys)
sv: Engelsk (Dvorak Internationell med stumma tangenter)

en: English (Dvorak)
sv: Engelsk (Dvorak)

en: English (Ghana)
sv: Engelsk (Ghana)

en: English (Ghana, GILLBT)
sv: Engelsk (Ghana, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
sv: Engelsk (Ghana, flerspråkig)

en: English (India, with RupeeSign)
sv: Engelsk (Indien, med rupietecken)

en: English (Macintosh)
sv: Engelsk (Macintosh)

en: English (Mali, US Macintosh)
sv: Engelska (Mali, USA Macintosh)

en: English (Mali, US international)
sv: Engelska (Mali, USA internationell)

en: English (Nigeria)
sv: Engelsk (Nigeria)

en: English (South Africa)
sv: Engelsk (Sydafrika)

en: English (UK)
sv: Engelsk (Storbritannien)

en: English (UK, Colemak)
sv: Engelsk (Storbritannien, Colemak)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
sv: Engelska (Storbritannien, Dvorak med brittisk-engelska skiljetecken)

en: English (UK, Dvorak)
sv: Engelsk (Storbritannien, Dvorak)

en: English (UK, Macintosh international)
sv: Engelska (Storbritannien, Macintosh internationell)

en: English (UK, Macintosh)
sv: Engelska (Storbritannien, Macintosh)

en: English (UK, extended WinKeys)
sv: Engelska (Storbritannien, utökade Windows-tangenter)

en: English (UK, international with dead keys)
sv: Engelsk (Storbritannien, internationell med stumma tangenter)

en: English (US)
sv: Engelsk (USA)

en: English (US, alternative international)
sv: Engelsk (USA, alternativ internationell)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
sv: Engelsk (USA, internationell AltGr med kombinerad Unicode)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
sv: Engelsk (USA, internationell AltGr med kombinerad Unicode, alternativ)

en: English (US, international with dead keys)
sv: Engelsk (USA, internationell med stumma tangenter)

en: English (US, with euro on 5)
sv: Engelsk (US, med euro på 5)

en: English (classic Dvorak)
sv: Engelsk (klassisk Dvorak)

en: English (international AltGr dead keys)
sv: Engelsk (internationell AltGr med stumma tangenter)

en: English (layout toggle on multiply/divide key)
sv: Engelsk (layoutväxling på multiplicera/dividera-tangent)

en: English (left handed Dvorak)
sv: Engelsk (vänsterhänt Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
sv: Engelsk (Dvorak för programmerare)

en: English (right handed Dvorak)
sv: Engelsk (högerhänt Dvorak)

en: Enter on keypad
sv: Enter på numeriskt tangentbord

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
sv: Esperanto (flyttat semikolon och citattecken, föråldrat)

en: Estonian
sv: Estnisk

en: Estonian (Dvorak)
sv: Estnisk (Dvorak)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
sv: Estnisk (USA-tangentbord med estniska bokstäver)

en: Estonian (eliminate dead keys)
sv: Estnisk (eliminera stumma tangenter)

en: Euro on 2
sv: Euro på 2

en: Euro on 4
sv: Euro på 4

en: Euro on 5
sv: Euro på 5

en: Euro on E
sv: Euro på E

en: Faroese
sv: Färöisk

en: Faroese (eliminate dead keys)
sv: Färöisk (eliminera stumma tangenter)

en: Finnish
sv: Finsk

en: Finnish (Macintosh)
sv: Finska (Macintosh)

en: Finnish (classic)
sv: Finsk (klassisk)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
sv: Finsk (klassisk, eliminera stumma tangenter)

en: Four-level key with abstract separators
sv: Fjärdenivåstangent med abstrakta avgränsare

en: Four-level key with comma
sv: Fjärdenivåstangent med komma

en: Four-level key with dot
sv: Fjärdenivåstangent med punkt

en: Four-level key with dot, latin-9 restriction
sv: Fjärdenivåstangent med punkt, latin-9-begränsning

en: Four-level key with momayyez
sv: Fjärdenivåstangent med momayyez

en: French
sv: Fransk

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
sv: Fransk (Bepo, ergonomisk, Dvorak-liknande)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only)
sv: Fransk (Bepo, ergonomisk, Dvorak-liknande, endast latin-9)

en: French (Breton)
sv: Fransk (Bretagnsk)

en: French (Cameroon)
sv: Franska (Kamerun)

en: French (Canada)
sv: Franska (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
sv: Fransk (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
sv: Fransk (Kanada, äldre)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
sv: Fransk (Demokratiska republiken Kongo)

en: French (Dvorak)
sv: Fransk (Dvorak)

en: French (Guinea)
sv: Fransk (Guinea)

en: French (Macintosh)
sv: Franska (Macintosh)

en: French (Mali, alternative)
sv: Fransk (Mali, alternativ)

en: French (Morocco)
sv: Fransk (Marocko)

en: French (Sun dead keys)
sv: Fransk (Sun stumma tangenter)

en: French (Switzerland)
sv: Fransk (Schweiz)

en: French (Switzerland, Macintosh)
sv: Franska (Schweiz, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
sv: Fransk (Schweiz, Sun stumma tangenter)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
sv: Fransk (Schweiz, eliminera stumma tangenter)

en: French (alternative)
sv: Fransk (alternativ)

en: French (alternative, Sun dead keys)
sv: Fransk (alternativ, Sun stumma tangenter)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
sv: Fransk (alternativ, eliminera stumma tangenter)

en: French (alternative, latin-9 only)
sv: Fransk (alternativ, endast latin-9)

en: French (eliminate dead keys)
sv: Fransk (eliminera stumma tangenter)

en: French (legacy, alternative)
sv: Franska (äldre, alternativ)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
sv: Fransk (äldre, alternativ, Sun stumma tangenter)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
sv: Fransk (äldre, alternativ, eliminera stumma tangenter)

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
sv: Fujitsu-Siemens Computers AMILO bärbar dator

en: Generic 101-key PC
sv: Allmän 101-tangenters PC

en: Generic 102-key (Intl) PC
sv: Allmän 102-tangenters (internationell) PC

en: Generic 104-key PC
sv: Allmän 104-tangenters PC

en: Generic 105-key (Intl) PC
sv: Allmän 105-tangenters (internationell) PC

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
sv: Genius Comfy KB-16M / Genius MM-tangentbord KWD-910

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
sv: Georgiska (Frankrike, AZERTY Tskapo)

en: Georgian (Italy)
sv: Georgiska (Italien)

en: Georgian (MESS)
sv: Georgisk (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
sv: Georgisk (ergonomisk)

en: German
sv: Tysk

en: German (Austria)
sv: Tysk (Österrike)

en: German (Austria, Macintosh)
sv: Tyska (Österrike, Macintosh)

en: German (Austria, Sun dead keys)
sv: Tysk (Österrike, Sun stumma tangenter)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
sv: Tysk (Österrike, eliminera stumma tangenter)

en: German (Dvorak)
sv: Tysk (Dvorak)

en: German (Macintosh)
sv: Tyska (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
sv: Tyska (Macintosh, eliminera stumma tangenter)

en: German (Neo 2)
sv: Tysk (Neo 2)

en: German (Sun dead keys)
sv: Tysk (Sun stumma tangenter)

en: German (Switzerland)
sv: Tyska (Schweiz)

en: German (Switzerland, Macintosh)
sv: Tyska (Schweiz, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
sv: Tysk (Schweiz, Sun stumma tangenter)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
sv: Tysk (Schweiz, eliminera stumma tangenter)

en: German (Switzerland, legacy)
sv: Tyska (Schweiz, äldre)

en: German (US keyboard with German letters)
sv: Tysk (US-tangentbord med tyska bokstäver)

en: German (dead acute)
sv: Tysk (stumma akutaccent)

en: German (dead grave acute)
sv: Tysk (stum grav accent)

en: German (eliminate dead keys)
sv: Tysk (eliminera stumma tangenter)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
sv: Tysk (med ungerska bokstäver och inga stumma tangenter)

en: Greek
sv: Grekisk

en: Greek (eliminate dead keys)
sv: Grekisk (eliminera stumma tangenter)

en: Greek (extended)
sv: Grekisk (utökad)

en: Greek (polytonic)
sv: Grekisk (polytonisk)

en: Greek (simple)
sv: Grekisk (enkel)

en: Gujarati
sv: Gujaratisk

en: Happy Hacking Keyboard
sv: Happy Hacking-tangentbord

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
sv: Happy Hacking-tangentbord för Mac

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
sv: Hebreiska (Biblisk, Tiro)

en: Hebrew (lyx)
sv: Hebreisk (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
sv: Hebreiska (fonetisk)

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
sv: Hewlett-Packard Internettangentbord

en: Hewlett-Packard Mini 110 Notebook
sv: Bärbar Hewlett-Packard Mini 110

en: Htc Dream phone
sv: Htc Dream-telefon

en: Hungarian
sv: Ungersk

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
sv: Ungersk (101/qwerty/komma/stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (101/qwerty/komma/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
sv: Ungersk (101/qwerty/punkt/stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (101/qwerty/punkt/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
sv: Ungersk (101/qwertz/komma/stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (101/qwertz/komma/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
sv: Ungersk (101/qwertz/punkt/stumma tangenter)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (101/qwertz/punkt/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
sv: Ungersk (102/qwerty/komma/stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (102/qwerty/komma/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
sv: Ungersk (102/qwerty/punkt/stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (102/qwerty/punkt/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
sv: Ungersk (102/qwertz/komma/stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (102/qwertz/komma/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
sv: Ungersk (102/qwertz/punkt/stumma tangenter)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
sv: Ungersk (102/qwertz/punkt/eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
sv: Ungersk (eliminera stumma tangenter)

en: Hungarian (qwerty)
sv: Ungersk (qwerty)

en: Hungarian (standard)
sv: Ungersk (standard)

en: Hyper is mapped to Win-keys
sv: Hyper är mappad till Win-tangenterna

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Icelandic (Dvorak)
sv: Isländsk (Dvorak)

en: Icelandic (Macintosh)
sv: Isländska (Macintosh)

en: Icelandic (Sun dead keys)
sv: Isländsk (Sun stumma tangenter)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
sv: Isländsk (eliminera stumma tangenter)

en: Indian
sv: Indisk

en: Iraqi
sv: Irakisk

en: Irish
sv: Irländsk

en: Irish (UnicodeExpert)
sv: Irländsk (UnicodeExpert)

en: Italian
sv: Italiensk

en: Italian (Macintosh)
sv: Italienska (Macintosh)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
sv: Italiensk (USA-tangentbord med italienska bokstäver)

en: Italian (eliminate dead keys)
sv: Italiensk (eliminera stumma tangenter)

en: Japanese
sv: Japansk

en: Japanese (Kana 86)
sv: Japansk (Kana 86)

en: Japanese (Kana)
sv: Japansk (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
sv: Japanska (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
sv: Japansk (OADG 109A)

en: Japanese (PC-98xx Series)
sv: Japansk (PC-98xx-serien)

en: Japanese keyboard options
sv: Tangentbordsalternativ för japanska

en: Kana Lock key is locking
sv: Kana Lock-tangent låser

en: Kazakh
sv: Kazakisk

en: Kazakh (with Russian)
sv: Kazakisk (med ryska)

en: Key sequence to kill the X server
sv: Tangentsekvens för att döda X-servern

en: Key to choose 3rd level
sv: Tangent för att välja tredje nivå

en: Key to choose 5th level
sv: Tangent för att välja femte nivå

en: Key(s) to change layout
sv: Tangent(er) för att byta layout

en: Khmer (Cambodia)
sv: Khmer (Kambodja)

en: Korean
sv: Koreansk

en: Korean (101/104 key compatible)
sv: Koreansk (101/104-tangenters kompatibel)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
sv: Kurdisk (Iran, Arabisk-Latin)

en: Kurdish (Iran, F)
sv: Kurdisk (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
sv: Kurdiska (Iran, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
sv: Kurdisk (Iran, Latinskt Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
sv: Kurdisk (Irak, Arabisk-Latin)

en: Kurdish (Iraq, F)
sv: Kurdisk (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Irak, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
sv: Kurdisk (Irak, latinskt Q)

en: Kurdish (Syria, F)
sv: Kurdisk (Syrien, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Syrien, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
sv: Kurdisk (Syrien, latinskt Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
sv: Kurdisk (Turkiet, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
sv: Kurdisk (Turkiet, latinskt Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
sv: Kurdisk (Turkiet, latinskt Q)

en: Kyrgyz
sv: Kirgizisk

en: Kyrgyz (phonetic)
sv: Kirgizisk (fonetisk)

en: Lao (STEA proposed standard layout)
sv: Lao (STEA-föreslagen standardlayout)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
sv: Laptop-tangentbord för bärbar Compaq-dator (t.ex. Armada)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
sv: Internettangentbord för bärbar Compaq-dator (t.ex. Presario)

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
sv: Bärbar eMachines m68xx

en: Latvian
sv: Lettisk

en: Latvian (F variant)
sv: Lettisk (F-variant)

en: Latvian (US Colemak)
sv: Lettisk (US Colemak)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
sv: Lettisk (US Colemak, apostrof-variant)

en: Latvian (US Dvorak)
sv: Lettisk (US Dvorak)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
sv: Lettisk (US Dvorak, Y-variant)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
sv: Lettisk (US Dvorak, minus-variant)

en: Latvian (adapted)
sv: Lettisk (anpassad)

en: Latvian (apostrophe variant)
sv: Lettisk (apostrof-variant)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
sv: Lettisk (ergonomisk, ŪGJRMV)

en: Latvian (modern)
sv: Lettisk (modern)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
sv: Lettisk (Dvorak för programmerare)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
sv: Lettisk (US Dvorak för programmerare, Y-variant)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
sv: Lettisk (US Dvorak för programmerare, minus-variant)

en: Latvian (tilde variant)
sv: Lettisk (tilde-variant)

en: Left Alt
sv: Vänster alt

en: Left Alt (while pressed)
sv: Vänster Alt (då den trycks ned)

en: Left Alt is swapped with Left Win
sv: Vänster Alt är utbytt med vänster Win-tangent

en: Left Alt+Left Shift
sv: Vänster Alt+Vänster Skift

en: Left Ctrl
sv: Vänster Ctrl

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
sv: Vänster Ctrl (till första layouten), Höger Ctrl (till sista layouten)

en: Left Ctrl as Meta
sv: Vänster Ctrl som Meta

en: Left Ctrl+Left Shift
sv: Vänster ctrl+vänster skift

en: Left Shift
sv: Vänster skift

en: Left Win
sv: Vänster Win-tangent

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
sv: Vänster Win (till första layouten), Höger Win/Meny (till sista layouten)

en: Left Win (while pressed)
sv: Vänster Win-tangent (då den trycks ned)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
sv: Vänster Win-tangent väljer femte nivån, låses när nedtryckt tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
sv: Vänster Ctrl+ Vänster Win (till första layouten), Höger Ctrl+Meny (till andra layouten)

en: Legacy
sv: Äldre

en: Legacy Wang 724
sv: Gammalt Wang 724

en: Legacy key with comma
sv: Äldre tangent med komma

en: Legacy key with dot
sv: Äldre tangent med punkt

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
sv: Litauiska (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
sv: Litauiska (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
sv: Litauiska (LEKPa)

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
sv: Litauisk (USA Dvorak med litauiska bokstäver)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
sv: Litauiska (USA-tangentbord med litauiska bokstäver)

en: Lithuanian (standard)
sv: Litauiska (standard)

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
sv: Logitech Cordless Desktop (alternativ)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
sv: Logitech Cordless Desktop Pro (alternativt val 2)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
sv: Logitech G15 extratangenter via G15daemon

en: Logitech Internet Keyboard
sv: Logitech Internettangentbord

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
sv: Logitech Internet Navigator-tangentbord

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
sv: Logitech iTouch Cordless Keyboard (modell Y-RB6)

en: Lower Sorbian
sv: Lågsorbiska

en: Lower Sorbian (qwertz)
sv: Lågsorbiska (qwertz)

en: Macedonian
sv: Makedonsk

en: Macedonian (eliminate dead keys)
sv: Makedonsk (eliminera stumma tangenter)

en: Macintosh Old
sv: Macintosh gammal

en: Make Caps Lock an additional Backspace
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en backstegstangent

en: Make Caps Lock an additional Control but keep the Caps_Lock keysym
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Control men behåll Caps_Lock-keysym

en: Make Caps Lock an additional ESC
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en ESC-tangent

en: Make Caps Lock an additional Hyper
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Hyper-tangent

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Num Lock-tangent

en: Make Caps Lock an additional Super
sv: Gör Caps Lock till ytterligare en Super-tangent

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
sv: Gör Zenkaku Hankaku till ytterligare en ESC-tangent

en: Malayalam (Lalitha)
sv: Malayalamsk (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced Inscript with Rupee Sign)
sv: Malayalam (förbättrad Inscript med Rupee-tecken)

en: Maltese
sv: Maltesisk

en: Maltese (with US layout)
sv: Maltesisk (med USA-layout)

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
sv: Memorex MX2500 EZ-Access-tangentbord

en: Menu
sv: Meny

en: Menu as Right Ctrl
sv: Meny som Höger Ctrl

en: Meta is mapped to Left Win
sv: Meta är mappad till vänster Win-tangent

en: Meta is mapped to Win keys
sv: Meta är mappad till Win-tangenterna

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
sv: Microsoft Internet Keyboard Pro, svensk

en: Microsoft Office Keyboard
sv: Microsoft Office-tangentbord

en: Miscellaneous compatibility options
sv: Diverse kompatibilitetsalternativ

en: Mongolian
sv: Mongolisk

en: Montenegrin
sv: Montenegrinsk

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
sv: Montenegrinsk (Kyrillisk med gåsögon)

en: Montenegrin (Cyrillic)
sv: Montenegrinsk (Kyrillisk)

en: Montenegrin (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
sv: Montenegrinsk (Kyrillisk, Z och ZHE utbytta)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
sv: Montenegrinska (Latin unicode qwerty)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
sv: Montenegrinska (Latin Unicode)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
sv: Montenegrinsk (Latin qwerty)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
sv: Montenegrinsk (Latin med gåsögon)

en: NICOLA-F style Backspace
sv: Backsteg i NICOLA-F-stil

en: Nepali
sv: Nepalesisk

en: Non-breakable space character at fourth level
sv: Icke-brytande blankstegstecken på fjärde nivån

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
sv: Icke-brytande blankstegstecken på fjärde nivån, tunt icke-brytande blankstegstecken på sjätte nivån

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
sv: Icke-brytande blankstegstecken på fjärde nivån, tunt icke-brytande blankstegstecken på sjätte nivån (via Ctrl+Skift)

en: Non-breakable space character at second level
sv: Icke-brytande blankstegstecken på andra nivån

en: Non-breakable space character at third level
sv: Icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
sv: Icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån, ingenting på fjärde nivån

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
sv: Icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån, tunt icke-brytande blankstegstecken på fjärde nivån

en: Northern Saami (Finland)
sv: Nordsamiska (Finland)

en: Northern Saami (Norway)
sv: Nordsamiska (Norge)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
sv: Nordsamiska (Norge, eliminera stumma tangenter)

en: Northern Saami (Sweden)
sv: Nordsamiska (Sverige)

en: Norwegian
sv: Norsk

en: Norwegian (Dvorak)
sv: Norsk (Dvorak)

en: Norwegian (Macintosh)
sv: Norska (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
sv: Norska (Macintosh, eliminera stumma tangenter)

en: Norwegian (eliminate dead keys)
sv: Norsk (eliminera stumma tangenter)

en: Numeric keypad delete key behaviour
sv: Beteende för Delete-tangent på numeriskt tangentbord

en: Numeric keypad keys always enter digits (as in Mac OS)
sv: Tangenter på det numeriska tangentbordet ger alltid siffror (som på Mac OS)

en: Numeric keypad layout selection
sv: Layoutval för numeriskt tangentbord

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
sv: Ortek MCK-800 MM/Internet-tangentbord

en: Ossetian (Georgia)
sv: Ossetiska (Georgien)

en: Ossetian (WinKeys)
sv: Ossetiska (Windows-tangenter)

en: Ossetian (legacy)
sv: Ossetiska (äldre)

en: PC-98xx Series
sv: PC-98xx-serien

en: Pannonian Rusyn (homophonic)
sv: Rusinska (homofonisk)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
sv: Pashto (Afganistan, OLPC)

en: Persian
sv: Persisk

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
sv: Persisk (Afganistan, Dari OLPC)

en: Persian (with Persian Keypad)
sv: Persisk (med persiskt numeriskt tangentbord)

en: Polish
sv: Polsk

en: Polish (Dvorak)
sv: Polsk (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
sv: Polska (Dvorak, polska citattecken på tangent 1)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
sv: Polska (Dvorak, polska citattecken på citattangent)

en: Polish (international with dead keys)
sv: Polsk (internationell med stumma tangenter)

en: Polish (programmer Dvorak)
sv: Polsk (Dvorak för programmerare)

en: Polish (qwertz)
sv: Polsk (qwertz)

en: Portuguese
sv: Portugisisk

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisisk (Brasilisk)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
sv: Portugisisk (Brasiliansk, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
sv: Portugisisk (Brasilisk, eliminera stumma tangenter)

en: Portuguese (Brazil, nativo for Esperanto)
sv: Portugisisk (Brasilisk, nativo för Esperanto)

en: Portuguese (Brazil, nativo for USA keyboards)
sv: Portugisisk (Brasilisk, nativo för USA-tangentbord)

en: Portuguese (Brazil, nativo)
sv: Portugisisk (Brasiliansk, nativo)

en: Portuguese (Macintosh)
sv: Portugisiska (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
sv: Portugisiska (Macintosh, Sun stumma tangenter)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
sv: Portugisiska (Macintosh, eliminera stumma tangenter)

en: Portuguese (Nativo for USA keyboards)
sv: Portugisisk (nativo för USA-tangentbord)

en: Portuguese (Nativo)
sv: Portugisisk (Nativo)

en: Portuguese (Sun dead keys)
sv: Portugisisk (Sun stumma tangenter)

en: Portuguese (eliminate dead keys)
sv: Portugisisk (eliminera stumma tangenter)

en: Right Alt
sv: Höger Alt

en: Right Alt (while pressed)
sv: Höger Alt-tangent (då den trycks ned)

en: Right Alt as Right Ctrl
sv: Höger Alt som Höger Ctrl

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
sv: Höger Alt-tangent väljer femte nivån, låses när nedtryckt tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: Right Alt key never chooses 3rd level
sv: Höger Alt-tangent väljer aldrig tredje nivån

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
sv: Höger Alt-tangent, Skift+Höger Alt-tangent är Multi_Key

en: Right Ctrl
sv: Höger Ctrl

en: Right Ctrl (while pressed)
sv: Höger Ctrl-tangent (då den trycks ned)

en: Right Ctrl as Right Alt
sv: Höger Ctrl-tangent fungerar som höger Alt

en: Right Ctrl+Right Shift
sv: Höger Ctrl + höger Skift

en: Right Shift
sv: Höger skift

en: Right Win
sv: Höger Win-tangent

en: Right Win (while pressed)
sv: Höger Win-tangent (då den trycks ned)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
sv: Höger Win-tangent väljer femte nivån, låses när nedtryckt tillsammans med en annan femtenivåväljare

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Romanian (Germany)
sv: Rumänska (Tyskland)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
sv: Rumänska (Tyskland, eliminera stumma tangenter)

en: Romanian (WinKeys)
sv: Rumänsk (Windows-tangenter)

en: Romanian (cedilla)
sv: Rumänsk (cedilj)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
sv: Rumänsk (ergonomisk Touchtype)

en: Romanian (standard cedilla)
sv: Rumänsk (standard cedilj)

en: Romanian (standard)
sv: Rumänsk (standard)

en: Rupee on 4
sv: Rupee på 4

en: Russian
sv: Rysk

en: Russian (DOS)
sv: Rysk (DOS)

en: Russian (Georgia)
sv: Rysk (Georgien)

en: Russian (Germany, phonetic)
sv: Rysk (Tyskland, fonetiskt)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
sv: Rysk (Kazakstan, med kazakiska)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
sv: Rysk (Polen, fonetisk Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
sv: Rysk (Sverige, fonetiskt)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
sv: Rysk (Sverige, fonetiskt, eliminera stumma tangenter)

en: Russian (US, phonetic)
sv: Rysk (USA, fonetisk)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
sv: Ryska (Ukraina, standard RSTU)

en: Russian (legacy)
sv: Rysk (äldre)

en: Russian (phonetic WinKeys)
sv: Rysk (fonetisk Windows-tangenter)

en: Russian (phonetic)
sv: Rysk (fonetiskt)

en: Russian (typewriter)
sv: Rysk (skrivmaskin)

en: Russian (typewriter, legacy)
sv: Rysk (skrivmaskin, äldre)

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
sv: Rysk (med ukrainsk-vitrysk layout)

en: Semi-colon on third level
sv: Semikolon på tredje nivå

en: Serbian
sv: Serbisk

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
sv: Serbiska (Kyrillisk med gåsögon)

en: Serbian (Cyrillic)
sv: Serbiska (Kyrillisk)

en: Serbian (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
sv: Serbiska (Kyrillisk, Z och ZHE utbytta)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
sv: Serbisk (Latin Unicode qwerty)

en: Serbian (Latin Unicode)
sv: Serbisk (Latin Unicode)

en: Serbian (Latin qwerty)
sv: Serbisk (Latin qwerty)

en: Serbian (Latin with guillemets)
sv: Serbisk (Latin med gåsögon)

en: Serbian (Latin)
sv: Serbisk (Latin)

en: Serbian (Russia)
sv: Serbiska (Ryssland)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
sv: Serbisk (kombinerade accenter istället för stumma tangenter)

en: Serbo-Croatian (US)
sv: Serbokroatisk (US)

en: Shift cancels Caps Lock
sv: Skift avbryter Caps Lock

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
sv: Skift avbryter inte Num Lock, väljer tredje nivån istället

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
sv: Skift med tangenterna på numeriska tangentbordet fungerar som i MS Windows

en: Shift+Caps Lock
sv: Skift+Caps Lock

en: Sinhala (phonetic)
sv: Sinhala (fonetisk)

en: Slovak
sv: Slovakisk

en: Slovak (extended Backslash)
sv: Slovakisk (utökat omvänt snedstreck)

en: Slovak (qwerty)
sv: Slovakisk (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
sv: Slovakisk (qwerty, utökat omvänt snedstreck)

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
sv: Slovenska (USA-tangentbord med slovenska bokstäver)

en: Slovenian (use guillemets for quotes)
sv: Slovenska (använder gåsögon för citattecken)

en: Spanish
sv: Spansk

en: Spanish (Dvorak)
sv: Spansk (Dvorak)

en: Spanish (Latin American)
sv: Spansk (Latinamerikansk)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
sv: Spanska (Latinamerikansk, Sun stumma tangenter)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
sv: Spansk (Latinamerikansk, eliminera stumma tangenter)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
sv: Spansk (Latinamerikansk, inkluderar stumma tilde)

en: Spanish (Macintosh)
sv: Spanska (Macintosh)

en: Spanish (Sun dead keys)
sv: Spansk (Sun stumma tangenter)

en: Spanish (eliminate dead keys)
sv: Spansk (eliminera stumma tangenter)

en: Spanish (include dead tilde)
sv: Spansk (Inkludera dött tilde-tecken)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
sv: Specialtangenter (Ctrl+Alt+‹tangent›) hanteras i en server

en: Swahili (Kenya)
sv: Swahilisk (Kenya)

en: Swahili (Tanzania)
sv: Swahilisk (Tanzania)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
sv: Byt Ctrl och Caps Lock

en: Swap ESC and Caps Lock
sv: Byt ESC och Caps Lock

en: Swedish
sv: Svensk

en: Swedish (Dvorak)
sv: Svensk (Dvorak)

en: Swedish (Macintosh)
sv: Svenska (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
sv: Svensk (Svdvorak)

en: Swedish (eliminate dead keys)
sv: Svensk (eliminera stumma tangenter)

en: Swedish Sign Language
sv: Svenskt teckenspråk

en: Syriac
sv: Syrisk

en: Syriac (phonetic)
sv: Syrisk (fonetisk)

en: Taiwanese
sv: Taiwanesisk

en: Taiwanese (indigenous)
sv: Taiwanesisk (inhemsk)

en: Tajik
sv: Tadjikisk

en: Tajik (legacy)
sv: Tadjikisk (äldre)

en: Tamil
sv: Tamilsk

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
sv: Tamilsk (Sri Lanka, TAB Typewriter)

en: Tamil (Sri Lanka, Unicode)
sv: Tamilsk (Sri Lanka, Unicode)

en: Tamil (TAB typewriter)
sv: Tamilsk (TAB Typewriter)

en: Tamil (TSCII typewriter)
sv: Tamilsk (TSCII Typewriter)

en: Tamil (Unicode)
sv: Tamilsk (Unicode)

en: Tamil (keyboard with numerals)
sv: Tamilsk (tangentbord med siffror)

en: Telugu
sv: Telugo

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Thai (Pattachote)
sv: Thailändsk (Pattachote)

en: Thai (TIS-820.2538)
sv: Thailändsk (TIS-820.2538)

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Tibetan (with ASCII numerals)
sv: Tibetanska (med ASCII-taltecken)

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
sv: Till motsvarande tangent på ett Dvorak-tangentbord.

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
sv: Till motsvarande tangent på ett Qwerty-tangentbord.

en: Toggle PointerKeys with Shift + NumLock.
sv: Växla PointerKeys med Skift + NumLock.

en: Trust Direct Access Keyboard
sv: Trust Direct Access-tangentbord

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Turkish (Alt-Q)
sv: Turkisk (Alt-Q)

en: Turkish (F)
sv: Turkisk (F)

en: Turkish (Sun dead keys)
sv: Turkisk (Sun stumma tangenter)

en: Turkish (international with dead keys)
sv: Turkisk (Internationell med stumma tangenter)

en: Turkmen
sv: Turkmenisk

en: Turkmen (Alt-Q)
sv: Turkmenisk (Alt-Q)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
sv: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU-läge)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
sv: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP-läge)

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: Ukrainian (WinKeys)
sv: Ukrainsk (Windows-tangenter)

en: Ukrainian (homophonic)
sv: Ukrainsk (homofonisk)

en: Ukrainian (legacy)
sv: Ukrainsk (äldre)

en: Ukrainian (phonetic)
sv: Ukrainsk (fonetisk)

en: Ukrainian (standard RSTU)
sv: Ukrainsk (Standard RSTU)

en: Ukrainian (typewriter)
sv: Ukrainsk (skrivmaskin)

en: Unicode additions (arrows and math operators)
sv: Unicode-tillägg (pilar och matematikoperatorer)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
sv: Unicode-tillägg (pilar och matematikoperatorer). Matematikoperatorer på standardnivå

en: Urdu (WinKeys)
sv: Urdu (Windows-tangenter)

en: Urdu (alternative phonetic)
sv: Urdu (alternativ fonetisk)

en: Urdu (phonetic)
sv: Urdu (fonetisk)

en: Use keyboard LED to show alternative layout
sv: Använd tangentbordslampa för att visa alternativ layout

en: Using space key to input non-breakable space character
sv: Använder blankstegstangenten för att mata in icke-brytande blankstegstecken

en: Usual space at any level
sv: Vanligt blanksteg på alla nivåer

en: Uzbek
sv: Uzbekisk

en: Uzbek (Afghanistan)
sv: Uzbekisk (Afganistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
sv: Uzbekisk (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
sv: Uzbekisk (Latin)

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
sv: ViewSonic KU-306 internettangentbord

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
sv: Wang 724 numeriskt tangentbord med Unicode-tillägg (pilar och matematikoperatorer)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
sv: Wang 724 numeriskt tangentbord med Unicode-tillägg (pilar och matematikoperatorer). Matematikoperatorer på standardnivå

en: Wolof
sv: Wolofsk

en: Yahoo! Internet Keyboard
sv: Yahoo! Internettangentbord

en: Zero-width non-joiner character at second level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån, icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån, icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån, ingenting på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån, icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån, tunt icke-brytande blanksteg på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån, icke-brytande blankstegstecken på tredje nivån, noll-bredd sammanfogande på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån, noll-bredd, sammanfogande tecken på tredje nivån

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på andra nivån, noll-bredd, sammanfogande tecken på tredje nivån, icke-brytande blankstegstecken på fjärde nivån

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
sv: Noll-bredd, icke-sammanfogande tecken på tredje nivån, noll-bredd, sammanfogande på fjärde nivån
