xkeyboard-config 1.9 - en to ro translation catalogue (452 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
ro: &lt;Mai mic/Mai mare&gt;

en: (Legacy) Alternative
ro: (Moștenire) Alternativ

en: (Legacy) Alternative, Sun dead keys
ro: (Moștenire) Alternativ, taste învechite de la Sun

en: (Legacy) Alternative, eliminate dead keys
ro: (Moștenire) Alternative, elimină tastele învechite

en: 101/104 key Compatible
ro: Compatibil cu tasta 101/104

en: 101/qwerty/comma/Dead keys
ro: 101/qwerty/virgulă/Taste moarte

en: 101/qwerty/comma/Eliminate dead keys
ro: 101/qwerty/virgulă/Elimină tastele moarte

en: 101/qwerty/dot/Dead keys
ro: 101/qwerty/punct/Taste moarte

en: 101/qwerty/dot/Eliminate dead keys
ro: 101/qwerty/punct/Elimină tastele moarte

en: 101/qwertz/comma/Dead keys
ro: 101/qwertz/virgulă/Taste moarte

en: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys
ro: 101/qwertz/virgulă/Elimină tastele moarte

en: 101/qwertz/dot/Dead keys
ro: 101/qwertz/punct/Taste moarte

en: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys
ro: 101/qwertz/punct/Elimină tastele moarte

en: 102/qwerty/comma/Dead keys
ro: 102/qwerty/virgulă/Taste moarte

en: 102/qwerty/comma/Eliminate dead keys
ro: 102/qwerty/virgulă/Elimină tastele moarte

en: 102/qwerty/dot/Dead keys
ro: 102/qwerty/punct/Taste moarte

en: 102/qwerty/dot/Eliminate dead keys
ro: 102/qwerty/punct/Elimină tastele moarte

en: 102/qwertz/comma/Dead keys
ro: 102/qwertz/virgulă/Taste moarte

en: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys
ro: 102/qwertz/virgulă/Elimină tastele moarte

en: 102/qwertz/dot/Dead keys
ro: 102/qwertz/punct/Taste moarte

en: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys
ro: 102/qwertz/punct/Elimină tastele moarte

en: Acer Laptop
ro: Laptop Acer

en: Add the standard behavior to Menu key
ro: Adaugă comportamentul standard la tasta Meniu

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
ro: Adăugare circumflexe esperanto (supersigno)

en: Adding EuroSign to certain keys
ro: Adăugare Semn Euro la anumite taste

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Akan
ro: Akană

en: Alt and Meta are on Alt keys
ro: Alt și Meta sunt pe tastele Alt

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
ro: Alt e mapat la tasta Win stângă, Super la Meniu

en: Alt+Space
ro: Alt+Spațiu

en: Alt/Win key behavior
ro: Comportamentul tastelor Alt/Win

en: Alternative
ro: Alternativ

en: Alternative Eastern
ro: Alternativ estic

en: Alternative Phonetic
ro: Alternativ fonetic

en: Alternative international
ro: Alternativ internațională

en: Alternative, Sun dead keys
ro: Alternativ, taste moarte Sun

en: Alternative, eliminate dead keys
ro: Alternativ, elimină tastele moarte

en: Alternative, latin-9 only
ro: Alternativ, doar latin-9

en: Andorra
ro: Andora

en: Any Alt key
ro: Oricare tastă Alt

en: Any Win key
ro: Oricare tastă Win

en: Any Win key (while pressed)
ro: Oricare tastă Win (cât timp e apăsată)

en: Apostrophe (') variant
ro: Variantă apostrof (')

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
ro: Tastatură Apple Aluminium (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
ro: Tastatură Apple Aluminium (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
ro: Tastatură Apple Aluminium (JIS)

en: Apple Laptop
ro: Laptop Apple

en: Arabic
ro: Arabă

en: Asturian variant with bottom-dot H and bottom-dot L
ro: Varianta asturiană cu punct sub H și sub L

en: Asus Laptop
ro: Laptop Asus

en: At bottom left
ro: În stânga jos

en: At left of 'A'
ro: La stânga lui „A”

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
ro: Tastatură internațională fără fir Azona RF2300

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
ro: BTC 9116U Mini fără fir, pentru Internet și jocuri

en: Bangladesh
ro: Bangladeș

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Bengali Probhat
ro: Bengaleză Probhat

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way
ro: Bepo, ergonomică, în mod Dvorak

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only
ro: Bepo, ergonomică, în mod Dvorak, doar latin-9

en: Bhutan
ro: Butan

en: Biblical Hebrew (Tiro)
ro: Ebraică biblică (Tiro)

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

en: Both Alt keys together
ro: Ambele taste Alt în același timp

en: Both Ctrl keys together
ro: Ambele taste Ctrl în același timp

en: Both Shift keys together
ro: Ambele taste Shift în același timp

en: Both Shift-Keys together toggle CapsLock
ro: Ambele taste Shift în același timp comută CapsLock

en: Botswana
ro: Botsuana

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Breton
ro: Bretonă

en: Brother Internet Keyboard
ro: Tastatură Brother Internet

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: CapsLock (to first layout), Shift+CapsLock (to last layout)
ro: CapsLock (la primul aranjament), Shift+CapsLock (la ultimul aranjament)

en: CapsLock (while pressed), Alt+CapsLock does the original capslock action
ro: CapsLock (cât timp e apăsat), Alt+CapsLock execută aceeași acțiune CapsLock

en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift "pauses" CapsLock
ro: CapsLock funcționează ca și Shift cu blocare. Shift „întrerupe” temporar CapsLock

en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect CapsLock
ro: CapsLock funcționează ca și Shift la blocare. Shift nu afectează CapsLock

en: CapsLock is disabled
ro: CapsLock este dezactivat

en: CapsLock key behavior
ro: Comportamentul tastei Caps Lock

en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected
ro: CapsLock comută Shift astfel încât toate tastele sunt afectate

en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters
ro: CapsLock comută capitalizarea normală a tuturor caracterelor alfa-numerice.

en: CapsLock uses internal capitalization. Shift "pauses" CapsLock
ro: CapsLock utilizează capitalizarea internă. Shift „întrerupe” temporar CapsLock

en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't affect CapsLock
ro: CapsLock utilizează capitalizarea internă. Shift nu afectează CapsLock

en: Catalan variant with middle-dot L
ro: Varianta catalană cu L cu punct în mijloc

en: Cedilla
ro: Sedilă

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
ro: Cherry Blue Line CyBo@rd (opțiune alternativă)

en: Chicony Internet Keyboard
ro: Tastatură Chicony Internet

en: Chuvash
ro: Ciuvașă

en: Chuvash Latin
ro: Ciuvașă latină

en: Classic
ro: Clasică

en: Classic Dvorak
ro: Dvorak clasică

en: Classic, eliminate dead keys
ro: Clasică, elimină tastele moarte

en: Compaq Easy Access Keyboard
ro: Tastatură cu acces facil Compaq

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
ro: Tastatură Compaq Internet (13 taste)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
ro: Tastatură Compaq Internet (18 taste)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
ro: Tastatură Compaq Internet (7 taste)

en: Compaq iPaq Keyboard
ro: Tastatură Compaq iPaq

en: Compose key position
ro: Poziție tastă de compunere

en: Congo, Democratic Republic of the
ro: Republica democrată Congo

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
ro: Control este mapat la tastele Alt, Alt e mapat la tastele Win

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
ro: Control este mapat la tastele Win (și tastele Ctrl obișnuite)

en: Crimean Tatar (Dobruca-1 Q)
ro: Tătară din Crimea (Dobruca-1 Q)

en: Crimean Tatar (Dobruca-2 Q)
ro: Tătară din Crimea (Dobruca-2 Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
ro: Tătară din Crimea (Alt-Q turcesc)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
ro: Tătară din Crimea (F turcesc)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
ro: Tătară din Crimea (Q turcesc)

en: Croatia
ro: Croația

en: Ctrl key position
ro: Poziția tastei Ctrl

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic with guillemets
ro: Chirilică cu ghilimele franceze

en: Cyrillic, Z and ZHE swapped
ro: Chirilică, Z și ZHE interschimbate

en: Czechia
ro: Cehia

en: Dead acute
ro: Accent ascuțit mort

en: Dead grave acute
ro: Accent grav mort

en: Default numeric keypad keys
ro: Taste implicite de la tastatura numerică

en: Dell 101-key PC
ro: Dell 101 taste PC

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
ro: Laptop/notebook Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
ro: Laptop/notebook Dell seria Precision M

en: Dell Latitude series laptop
ro: Laptop seria Dell Latitude

en: Dell USB Multimedia Keyboard
ro: Tastatură multimedia Dell USB

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
ro: Tastatură Dexxa Wireless Desktop

en: Diamond 9801 / 9802 series
ro: Seria Diamond 9801 / 9802

en: Dvorak (UK Punctuation)
ro: Dvorak (punctuație britanică)

en: Dvorak alternative international (no dead keys)
ro: Dvorak alternativă internațională (fără taste moarte)

en: Dvorak, Polish quotes on key 1
ro: Dvorak, citate poloneze pe tasta 1

en: Dvorak, Polish quotes on quotemark key
ro: Dvorak, citate poloneze pe tasta de ghilimele inversate

en: Eastern
ro: Estică

en: Eliminate dead keys
ro: Elimină tastele moarte

en: Enable extra typographic characters
ro: Activează caracterele tipografice adiționale

en: English
ro: Engleză

en: English (USA International)
ro: Engleză (USA Internațional)

en: English (USA Macintosh)
ro: Engleză (USA Macintosh)

en: Enter on keypad
ro: Enter de pe tastatura numerică

en: Ergonomic
ro: Ergonomică

en: Eth
ro: Eti

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Extended
ro: Extinsă

en: Extended - Winkeys
ro: Extentins - Winkeys

en: Extended Backslash
ro: Backslash extins

en: F-letter (F) variant
ro: Varianta litera-F (F)

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: Four-level key with abstract separators
ro: Tastă de nivelul patru cu separatori abstracți

en: Four-level key with comma
ro: Tastă de nivelul patru cu virgulă

en: Four-level key with dot
ro: Tastă de nivelul patru cu punct

en: Four-level key with dot, latin-9 restriction
ro: Tastă de nivelul patru cu punct, restricție latin-9

en: Four-level key with momayyez
ro: Tastă de nivelul patru cu momayyez

en: France
ro: Franța

en: Français (France Alternative)
ro: Franceză (France Alternative)

en: French
ro: Franceză

en: French (Macintosh)
ro: Franceză (Macintosh)

en: French (legacy)
ro: Franceză (moștenire)

en: French Dvorak
ro: Dvorak franceză

en: French, Sun dead keys
ro: Franceză, taste moarte Sun

en: French, eliminate dead keys
ro: Franceză, elimină tastele moarte

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
ro: Laptop Fujitsu-Siemens Computers AMILO

en: GBr
ro: MBr

en: Generic 101-key PC
ro: PC 101 taste, generică

en: Generic 102-key (Intl) PC
ro: PC 102 taste, generică (Intl)

en: Generic 104-key PC
ro: PC 104 taste, generică

en: Generic 105-key (Intl) PC
ro: PC 105 taste, generică (Intl)

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
ro: Tastatură Genius Comfy KB-16M / Genius MM KWD-910

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Georgian AZERTY Tskapo
ro: Georgiană AZERTY Tskapo

en: German (Macintosh)
ro: Germană (Macintosh)

en: German, Sun dead keys
ro: Germană, taste moarte Sun

en: German, eliminate dead keys
ro: Germană, elimină tastele moarte

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Happy Hacking Keyboard
ro: Tastatură Happy Hacking

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
ro: Tastatură Happy Hacking pentru Mac

en: Hausa
ro: Hausă

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
ro: Tastatură Hewlett-Packard Internet

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
ro: Tastatură multimedia Hewlett-Packard SK-250x

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Homophonic
ro: Homofonic

en: Hun
ro: Ung

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Hyper is mapped to Win-keys
ro: Liniuța e mapată la tastele Win

en: ISO Alternate
ro: Alternativ ISO

en: Iceland
ro: Islanda

en: Igbo
ro: Igboneză

en: Include dead tilde
ro: Include tilda moartă

en: International (AltGr dead keys)
ro: Internațional (taste moarte AltGr)

en: International (with dead keys)
ro: Internațională (cu taste moarte)

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Irq
ro: Irk

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Japan (PC-98xx Series)
ro: Japoneză (seria PC-98xx)

en: Japanese keyboard options
ro: Opțiuni tastatură japoneză

en: Kana Lock key is locking
ro: Tasta de blocare Kana blochează

en: Kannada
ro: Kanadă

en: Kashubian
ro: Kashubiană

en: Kazakh with Russian
ro: Cazacă cu rusă

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Key sequence to kill the X server
ro: Secvență de taste pentru a termina forțat server-ul X

en: Key to choose 3rd level
ro: Tasta pentru alegerea celui de-al treilea nivel

en: Key(s) to change layout
ro: Tasta(ele) pentru modificarea aranjamentului

en: Kor
ro: Cor

en: Korea, Republic of
ro: Coreea, Republica

en: Kurdish, (F)
ro: Kurdă, (F)

en: Kurdish, Arabic-Latin
ro: Kurdă, arabă-latină

en: Kurdish, Latin Alt-Q
ro: Kurdă, Alt-Q latin

en: Kurdish, Latin Q
ro: Kurdă, Q latin

en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
ro: Tastatură Laptop/notebook Compaq (eg. Armada)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
ro: Tastatură Internet Laptop/notebook Compaq (eg. Presario)

en: Latin
ro: Latină

en: Latin American
ro: Latino americană

en: Latin Unicode
ro: Unicode latin

en: Latin Unicode qwerty
ro: Unicode qwerty latin

en: Latin qwerty
ro: qwerty latin

en: Latin unicode
ro: unicode latin

en: Latin unicode qwerty
ro: unicode qwerty latin

en: Latin with guillemets
ro: Latin cu ghilimele franceze

en: Latvia
ro: Letonia

en: Left Alt
ro: Alt din stânga

en: Left Alt (while pressed)
ro: Alt din stânga (cât timp e apăsată)

en: Left Alt is swapped with Left Win
ro: Alt din stânga e interschimbat cu Win din stânga

en: Left Ctrl
ro: Ctrl din stânga

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
ro: Ctrl stânga (la primul aranjament), Ctrl dreapta (la ultimul aranjament)

en: Left Ctrl+Left Shift
ro: Ctrl stânga+Shift stânga

en: Left Shift
ro: Shift stânga

en: Left Win
ro: Win stânga

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
ro: Win stânga (la primul aranjament), Win dreapta/Menu (la ultimul aranjament)

en: Left Win (while pressed)
ro: Win stânga (cât timp e apăsat)

en: Left hand
ro: Mâna stângă

en: Left handed Dvorak
ro: Dvorak pentru stângaci

en: Legacy
ro: Moștenire

en: Legacy Wang 724
ro: Wang 724 - moștenire

en: Legacy key with comma
ro: Tastă moștenită cu virgulă

en: Legacy key with dot
ro: Tastă moștenită cu punct

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Logitech Access Keyboard
ro: Tastatură Logitech Access

en: Logitech Cordless Desktop
ro: Logitech Desktop fără fir

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
ro: Logitech Desktop fără fir (opțiune alternativă)

en: Logitech Cordless Desktop EX110
ro: Logitech Desktop EX110 fără fir

en: Logitech Cordless Desktop LX-300
ro: Logitech Desktop LX-300 fără fir

en: Logitech Cordless Desktop Navigator
ro: Logitech Desktop Navigator fără fir

en: Logitech Cordless Desktop Optical
ro: Logitech Desktop Optical fără fir

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
ro: Logitech Desktop Pro (opțiune alternativă 2) fără fir

en: Logitech Cordless Desktop iTouch
ro: Logitech Desktop iTouch fără fir

en: Logitech Cordless Freedom/Desktop Navigator
ro: Logitech Freedom/Desktop Navigator fără fir

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
ro: Logitech G15 via G15daemon cu taste suplimentare

en: Logitech Generic Keyboard
ro: Tastatură generică Logitech

en: Logitech Internet 350 Keyboard
ro: Tastatură Logitech Internet 350

en: Logitech Internet Keyboard
ro: Tastatură Logitech Internet

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
ro: Tastatură Logitech Internet Navigator

en: Logitech Media Elite Keyboard
ro: Tastatură Logitech Media Elite

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
ro: Tastatură Logitech Ultra-X Media Desktop fără fir

en: Logitech Ultra-X Keyboard
ro: Tastatură Logitech Ultra-X

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
ro: Tastatură Logitech diNovo Edge

en: Logitech diNovo Keyboard
ro: Tastatură Logitech diNovo

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
ro: Tastatură Logitech iTouch fără fir (model Y-RB6)

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
ro: Tastatură Logitech iTouch Internet Navigator SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
ro: Tastatură Logitech iTouch Internet Navigator SE (USB)

en: Lower Sorbian
ro: Sârbă de jos

en: Lower Sorbian (qwertz)
ro: Sârbă de jos (qwerty)

en: Macintosh Old
ro: Macintosh veche

en: Macintosh, Sun dead keys
ro: Macintosh, taste moarte Sun

en: Macintosh, eliminate dead keys
ro: Macintosh, elimină tastele moarte

en: Make CapsLock an additional Backspace
ro: CapsLock este un Backspace suplimentar

en: Make CapsLock an additional Ctrl
ro: CapsLock este un Ctlr suplimentar

en: Make CapsLock an additional ESC
ro: CapsLock este un ESC suplimentar

en: Make CapsLock an additional Hyper
ro: Fă CapsLock un alt Hyper

en: Make CapsLock an additional NumLock
ro: Fă CapsLock un alt NumLock

en: Make CapsLock an additional Super
ro: Fă CapsLock un alt Super

en: Malayalam
ro: Malailamă

en: Malayalam Lalitha
ro: Malailamă Lalitha

en: Maldives
ro: Maldive

en: Maltese keyboard with US layout
ro: Tastatura malteză cu aranjament US

en: Maori
ro: Maură

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
ro: Tastatură Memorex MX2500 EZ-Access

en: Menu
ro: Meniu

en: Meta is mapped to Left Win
ro: Meta e mapat la Win stânga

en: Meta is mapped to Win keys
ro: Meta e mapat la tastele Win

en: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
ro: Tastatură Microsoft Comfort Curve 2000

en: Microsoft Internet Keyboard
ro: Tastatură Internet Microsoft

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
ro: Tastatură Internet Microsoft Pro, suedeză

en: Microsoft Natural Keyboard Elite
ro: Tastatură Microsoft Natural Elite

en: Microsoft Natural Keyboard Pro / Microsoft Internet Keyboard Pro
ro: Tastatură Microsoft Natural Pro / Microsoft Internet Pro

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
ro: Tastatură Microsoft Natural Pro OEM

en: Microsoft Natural Keyboard Pro USB / Microsoft Internet Keyboard Pro
ro: Tastatură Microsoft Natural Pro USB / Microsoft Internet Pro

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic Keyboard 7000
ro: Tastatură ergonomică Microsoft Natural Wireless 7000

en: Microsoft Office Keyboard
ro: Tastatură pentru birou Microsoft

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
ro: Tastatură multimedia Microsoft Wireless 1.0A

en: Miscellaneous compatibility options
ro: Diverse opțiuni pentru compatibilitate

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Morocco
ro: Maroc

en: Multilingual
ro: Multilingv

en: Multilingual, first part
ro: Multilingv, prima parte

en: Multilingual, second part
ro: Multilingv, a doua parte

en: Myanmar
ro: Mianmar

en: NICOLA-F style Backspace
ro: Backspace în stil NICOLA-F

en: Nativo for Esperanto
ro: Nativo pentru esperanto

en: Nativo for USA keyboards
ro: Nativo pentru tastaturile din SUA

en: Netherlands
ro: Olanda

en: New phonetic
ro: Fonetic nou

en: Nld
ro: Ola

en: Non-breakable space character at fourth level
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al patrulea.

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al patrulea, caracterul spațiu mic indivizibil la nivelul al șaselea.

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al patrulea, caracterul spațiu mic indivizibil la nivelul al șaselea (prin Ctrl+Shift)

en: Non-breakable space character at second level
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al doilea

en: Non-breakable space character at third level
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al treilea

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al treilea, nimic la nivelul al patrulea

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
ro: Caracterul spațiu indivizibil la nivelul al treilea, caracterul spațiu mic indivizibil la nivelul al patrulea

en: Northern Saami
ro: Saami de Nord

en: Northern Saami, eliminate dead keys
ro: Saami de nord, fără taste moarte

en: Norway
ro: Norvegia

en: Numeric keypad delete key behaviour
ro: Comportamentul tastei „Delete” din tastatura numerică

en: Numeric keypad keys work as with Mac
ro: Tastele tastaturii numerice funcționează ca și la Mac

en: Numeric keypad layout selection
ro: Selectare aranjament tastatură numerică

en: OLPC Southern Uzbek
ro: Uzbekă de sud OLPC

en: Occitan
ro: Occitană

en: Ogham
ro: Ogamă

en: Ogham IS434
ro: Ogamă IS434

en: Oriya
ro: Oriană

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
ro: Tastatură Ortek MCK-800 MM/Internet

en: Ossetian
ro: Osetiană

en: Ossetian, Winkeys
ro: Osetiană, Winkeys

en: Ossetian, legacy
ro: Osetiană, moștenire

en: PC-98xx Series
ro: Seria PC-98xx

en: Pakistan
ro: Pakistaneză

en: Pannonian Rusyn Homophonic
ro: Panonică Rusyn Homofonică

en: Pashto
ro: Pașto

en: Pause
ro: Pauză

en: Persian, with Persian Keypad
ro: Persiană, cu tastatură numerică Persiană

en: Phonetic
ro: Fonetic

en: Phonetic Winkeys
ro: Taste Win fonetice

en: Poland
ro: Polonia

en: Polytonic
ro: Politonic

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Programmer Dvorak
ro: Dvorak pentru programatori

en: Right Alt
ro: Alt dreapta

en: Right Alt (while pressed)
ro: Alt dreapta (cât timp e apăsat)

en: Right Alt key never chooses 3rd level
ro: Alt dreapta nu alege niciodata al treilea nivel

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
ro: Tastele Alt dreapta, Shift+Alt dreapta sunt Multi_key

en: Right Ctrl
ro: Ctrl dreapta

en: Right Ctrl (while pressed)
ro: Ctrl dreapta (cât timp e apăsat)

en: Right Ctrl as Right Alt
ro: Ctrl dreapta ca și Alt dreapta

en: Right Shift
ro: Shift dreapta

en: Right Win
ro: Win dreapta

en: Right Win (while pressed)
ro: Win dreapta (cât timp e apăsat)

en: Right hand
ro: Mâna dreaptă

en: Right handed Dvorak
ro: Dvorak pentru mâna dreaptâ

en: Romania
ro: România

en: Romanian keyboard with German letters
ro: Tastatură românească cu litere germane

en: Romanian keyboard with German letters, eliminate dead keys
ro: Tastatură românească cu caractere germane, fără taste moarte

en: Rou
ro: Rom

en: Russia
ro: Rusia

en: Russian
ro: Rusă

en: Russian phonetic
ro: Rusă fonetică

en: Russian phonetic Dvorak
ro: Rusă fonetică Dvorak

en: Russian phonetic, eliminate dead keys
ro: Rusă fonetică, fără taste moarte

en: Russian with Kazakh
ro: Rusă cu cazacă

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
ro: Tastatură SILVERCREST Multimedia Wireless

en: Semi-colon on third level
ro: Punct și virgulă la al treilea nivel

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Shift cancels CapsLock
ro: Shift anulează CapsLock

en: Shift does not cancel NumLock, chooses 3rd level instead
ro: Shift nu anulează NumLock, ci alege al treilea nivel

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
ro: Shift cu tastatura numerică funcționează ca și în MS Windows

en: Simple
ro: Simplu

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: Southern Uzbek
ro: Uzbecă de sud

en: Spain
ro: Spania

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
ro: Taste speciale (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) operate într-un server.

en: Standard (Cedilla)
ro: Standard (sedile)

en: Standard RSTU
ro: RSTU standard

en: Standard RSTU on Russian layout
ro: RSTU standard pe aranjamentul rusesc

en: Sun dead keys
ro: Taste moarte Sun

en: Super Power Multimedia Keyboard
ro: Tastatură multimedia Super Power

en: Svk
ro: Svc

en: Swap Ctrl and CapsLock
ro: Interschimbă Ctrl cu CapsLock

en: Swap ESC and CapsLock
ro: Interschimbă ESC cu CapsLock

en: Swe
ro: Sue

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Symplon PaceBook (tablet PC)
ro: Symplon PaceBook (tabletă PC)

en: Syr
ro: Sir

en: Syria
ro: Siria

en: Syriac
ro: Siriană

en: Syriac phonetic
ro: Siriană fonetică

en: Tamil
ro: Tamilă

en: Tamil Keyboard with Numerals
ro: Tastatură Tamil cu cifre

en: Tamil TAB Typewriter
ro: Mașină de scris Tamil TAB

en: Tamil TSCII Typewriter
ro: Mașină de scris Tamil TSCII

en: Tamil Unicode
ro: Unicode tamil

en: Tatar
ro: Tătară

en: Telugu
ro: Teluguă

en: Thailand
ro: Tailanda

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Tibetan (with ASCII numerals)
ro: Tibetană (cu numerale ASCII)

en: Tifinagh
ro: Tifinag

en: Tifinagh Alternative
ro: Tifinagh alternativ

en: Tifinagh Alternative Phonetic
ro: Tifinagh alternativ fonetic

en: Tifinagh Extended
ro: Tifinagh extins

en: Tifinagh Extended Phonetic
ro: Tifinagh fonetic extins

en: Tifinagh Phonetic
ro: Tifinagh  fonetic

en: Tilde (~) variant
ro: Variantă tilda (~)

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
ro: La tasta corespunzătoare pentru o tastatură Dvorak.

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
ro: La tasta corespunzătoare pentru o tastatură Qwerty.

en: Traditional phonetic
ro: Fonetic tradițional

en: Trust Direct Access Keyboard
ro: Tastatură Trust Direct Access

en: Trust Wireless Keyboard Classic
ro: Tastatură Trust Wireless Classic

en: Turkey
ro: Turcia

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
ro: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mod 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
ro: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (mod 106:JP)

en: Typewriter
ro: Mașină de scris

en: Typewriter, legacy
ro: Mașină de scrie, moștenire

en: UCW layout (accented letters only)
ro: Aranjament UCW (doar caracterele cu accent)

en: US Dvorak with CZ UCW support
ro: US Dvorak cu suport CZ UCW

en: US keyboard with Bosnian digraphs
ro: Tastatură US cu diagrame bosniace

en: US keyboard with Bosnian letters
ro: Tastatură SUA cu litere bosniace

en: US keyboard with Croatian digraphs
ro: Tastatură US cu diagrame croate

en: US keyboard with Croatian letters
ro: Tastatură SUA cu litere croate

en: US keyboard with Estonian letters
ro: Tastatură SUA cu litere estoniene

en: US keyboard with Italian letters
ro: Tastatură US cu litere italiene

en: US keyboard with Lithuanian letters
ro: Tastatură SUA cu litere lituaniene

en: US keyboard with Slovenian letters
ro: Tastatură SUA cu litere slovene

en: USA
ro: SUA

en: Udmurt
ro: Udmurtă

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Unicode additions (arrows and math operators)
ro: Adăugări Unicode (săgeți și operatori matematici)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
ro: Adăugări Unicode (săgeți și operatori matematici). Operatorii matematici sunt pe nivelul prestabilit

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: Urdu, Alternative phonetic
ro: Urdu, fonetic alternativ

en: Urdu, Phonetic
ro: Urdu, fonetică

en: Use Bosnian digraphs
ro: Utilizează diagrame bosniace

en: Use Croatian digraphs
ro: Utilizează diagrame croate

en: Use guillemets for quotes
ro: Utilizează ghilimele francez pentru citate

en: Use keyboard LED to show alternative layout
ro: Indică aranjamentul alternativ cu ajutorul LED-urilor tastaturii

en: Using space key to input non-breakable space character
ro: Utilizează tasta spațiu la introducerea caracterului spațiu indivizibil

en: Usual space at any level
ro: Utilizează spațiu la orice nivel

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
ro: Tastatură Internet ViewSonic KU-306

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators)
ro: Tastatură Wang 724 cu adăugări unicode (săgeți și operatori matematici)

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
ro: Tastatură Wang 724 cu adăugări unicode (săgeți și operatori matematici). Operatorii matematici sunt pe nivelul prestabilit

en: Western
ro: Occidental

en: With &lt;\|&gt; key
ro: Cu tastele &lt;\|&gt;

en: With EuroSign on 5
ro: Cu Semn Euro pe tasta 5

en: With guillemets
ro: Cu ghilimele franceze

en: Yahoo! Internet Keyboard
ro: Tastatură Yahoo! Internet

en: Yakut
ro: Iacută

en: Yoruba
ro: Iorubă

en: Z and ZHE swapped
ro: Z și ZHE interschimbate

en: azerty/digits
ro: azerty/cifre

en: digits
ro: cifre

en: displaced semicolon and quote (obsolete)
ro: punct și virgulă și ghilimele strămutate (învechit).

en: qwerty, extended Backslash
ro: qwerty, Backslash extins

en: qwerty/digits
ro: qwerty/cifre
