shared-mime-info - en to el translation catalogue (630 entries)

en: 3D Studio image
el: εικόνα 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
el: αρχείο πολυμέσων 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
el: αρχείο πολυμέσων 3GPP2

en: 7-zip archive
el: αρχείο 7-zip

en: ACE archive
el: αρχείο ACE

en: AIFC audio
el: ήχος AIFC

en: AIFF audio
el: ήχος AIFF

en: AIFF/Amiga/Mac audio
el: ήχος AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
el: ήχος AMR

en: AMR-WB audio
el: ήχος AMR-WB

en: ANIM animation
el: κινούμενο σχέδιο ANIM

en: AR archive
el: σρχείο AR

en: ARC archive
el: αρχείο ARC

en: ARJ archive
el: αρχείο ARJ

en: ASF video
el: βίντεο ASF

en: ASP page
el: σελίδα ASP

en: AVI video
el: βίντεο AVI

en: AWK script
el: πρόγραμμα εντολών AWK

en: AbiWord document
el: έγγραφο AbiWord

en: Ada source code
el: πηγαίος κώδικας Ada

en: Adobe DNG negative
el: αρνητικό Adobe DNG

en: Adobe FrameMaker MIF document
el: αρχείο MIF του Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker document
el: αρχείο Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
el: γραμματοσειρά Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
el: έγγραφο Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
el: μετρικά γραμματοσειράς Adobe

en: Amiga SoundTracker audio
el: ήχος Amiga SoundTracker

en: Android package
el: πακέτο Android

en: Annodex Audio
el: ήχος Annodex

en: Annodex Video
el: βίντεο Annodex

en: Annodex exchange format
el: μορφή ανταλλαγής Annodex

en: AportisDoc document
el: έγγραφο AportisDoc

en: Apple disk image
el: εικόνα δίσκου Apple

en: Applix Graphics image
el: εικόνα Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
el: έγγραφο Applix Words

en: AutoCAD image
el: εικόνα AutoCAD

en: BCPIO document
el: έγγραφο BCPIO

en: BDF font
el: γραμματοσειρά BDF

en: BibTeX document
el: έγγραφο BibTeX

en: BitTorrent seed file
el: αρχείο BitTorrent seed

en: Blender scene
el: σκηνή Blender

en: Blu-ray video disc
el: δίσκος βίντεο Blu-ray

en: Bzip archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Bzip

en: C header
el: κεφαλίδα C

en: C shell script
el: πρόγραμμα εντολών φλοιού C

en: C source code
el: πηγαίος κώδικας C

en: C# source code
el: πηγαίος κώδικας C#

en: C++ header
el: κεφαλίδα C++

en: C++ source code
el: πηγαίος κώδικας C++

en: CCITT G3 fax
el: φαξ σε μορφή CCITT G3

en: CD Table Of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων CD

en: CHM document
el: έγγραφο CHM

en: CMU raster image
el: εικόνα ράστερ CMU

en: CMake source code
el: πηγαίος κώδικας CMake

en: COBOL source file
el: πηγαίο αρχείο COBOL

en: CPIO archive
el: αρχείο CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
el: αρχείο CPIO (συμπιεσμένο με gzip)

en: CSS stylesheet
el: φύλο στυλ CSS

en: CSV document
el: αρχείο CSV

en: Canon CR2 raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Canon CR2

en: Canon CRW raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Canon CRW

en: Certificate revocation list
el: κατάλογος ανάκλησης πιστοποιητικού

en: ChangeLog document
el: έγγραφο ChangeLog

en: Cisco VPN Settings
el: ρυθμίσεις Cisco VPN

en: Citrix ICA settings file
el: αρχείο ρυθμίσεων Citrix ICA

en: Commodore 64 audio
el: ήχος Commodore 64

en: Computer Graphics Metafile
el: αρχείο Computer Graphics Metafile

en: Corel Draw drawing
el: σχέδιο Corel Draw

en: D source code
el: πηγαίος κώδικας D

en: DAR archive
el: συμπιεσμένο αρχείο DAR

en: DCL script
el: πρόγραμμα εντολών DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
el: ψηφιακό πιστοποιητικό X.509 κωδικοποιημένο κατά DER/PEM/Netscape

en: DIB image
el: εικόνα DIB

en: DICOM image
el: εικόνα DICOM

en: DOS font
el: γραμματοσειρά DOS

en: DOS/Windows executable
el: εκτελέσιμο DOS/Windows

en: DPX image
el: εικόνα DPX

en: DSSSL document
el: έγγραφο DSSSL

en: DTD file
el: αρχείο DTD

en: DV video
el: βίντεο DV

en: DXF vector image
el: ανυσματική εικόνα DXF

en: Debian package
el: πακέτο Debian

en: Dia diagram
el: διάγραμμα Dia

en: Dia shape
el: σχήμα Dia

en: DirectDraw surface
el: επιφάνεια DirectDraw

en: DjVu image
el: εικόνα DjVu

en: DocBook document
el: έγγραφο DocBook

en: Dolby Digital audio
el: ψηφιακός Ήχος Dolby

en: Dreamcast ROM
el: εικόνα μνήμης ROM Dreamcast

en: ECMAScript program
el: πρόγραμμα ECMAScript

en: EMF image
el: εικόνα EMF

en: EPS image
el: εικόνα EPS

en: EXR image
el: εικόνα EXR

en: Egon Animator animation
el: κινούμενα σχέδια Egon Animator

en: Eiffel source code
el: πηγαίος κώδικας Eiffel

en: Emacs Lisp source code
el: πηγαίος κώδικας Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
el: Θέμα Enlightenment

en: Erlang source code
el: πηγαίος κώδικας Erlang

en: Excel 2007 spreadsheet
el: φύλλο εργασίας Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
el: πρότυπο φύλλου εργασίας Excel 2007

en: Excel add-in
el: πρόσθετο Excel

en: Excel macro-enabled spreadsheet
el: φύλο εργασίας Excel με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: Excel macro-enabled spreadsheet template
el: πρότυπο φύλλο εργασίας Excel με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: Excel spreadsheet
el: φύλλο εργασίας Excel

en: FITS document
el: έγγραφο FITS

en: FLAC audio
el: Ήχος FLAC

en: FLIC animation
el: κινούμενες εικόνες FLIC

en: FPX image
el: εικόνα FPX

en: FastTracker II audio
el: ήχος FastTracker II

en: FictionBook document
el: έγγραφο FictionBook

en: Flash video
el: βίντεο Flash

en: Fortran source code
el: πηγαίος κώδικας Fortran

en: Fuji RAF raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Fuji RAF

en: G3 fax image
el: εικόνα φαξ G3

en: GDBM database
el: βάση δεδομένων GDBM

en: GEDCOM family history
el: οικογενειακό ιστορικό GEDCOM

en: GIF image
el: εικόνα GIF

en: GIMP image
el: εικόνα GIMP

en: GMC link
el: σύνδεσμος GMC

en: GNU Oleo spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο GNU Oleo

en: GNU mail message
el: μήνυμα αλληλογραφίας GNU

en: GNUnet search file
el: αρχείο αναζήτησης GNUnet

en: GSM 06.10 audio
el: ήχος GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
el: Κατάλογος GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
el: εικόνα μνήμης Game Boy Advance

en: Game Boy ROM
el: εικόνα μνήμης ROM GameBoy

en: Genesis ROM
el: εικόνα μνήμης ROM Genesis

en: Glade project
el: έργο Glade

en: GnuCash financial data
el: οικονομικά στοιχεία GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο Gnumeric

en: Gnuplot document
el: έγγραφο Gnuplot

en: Go source code
el: πηγαίος κώδικας Go

en: Graphite scientific graph
el: επιστημονικό γράφημα Graphite

en: Graphviz DOT graph
el: Γράφημα Graphviz DOT

en: Gzip archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Gzip

en: HD DVD video disc
el: δίσκος βίντεο HD DVD

en: HDF document
el: έγγραφο HDF

en: HPGL file
el: αρχείο HPGL

en: HTML document
el: έγγραφο HTML

en: Haansoft Hangul document
el: έγγραφο Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
el: πρότυπο εγγράφου Haansoft Hangul

en: Haskell source code
el: πηγαίος κώδικας Haskell

en: ICC profile
el: προφίλ ICC

en: IDL document
el: έγγραφο IDL

en: IEF image
el: εικόνα IEF

en: IFF image
el: εικόνα IFF

en: ILBM image
el: εικόνα ILBM

en: ISI video
el: βίντεο ISI

en: IT 8.7 color calibration file
el: αρχείο ρύθμισης χρώματος ΙΤ 8.7

en: Impulse Tracker audio
el: ήχος Impulse Tracker

en: Internet shortcut
el: συντόμευση διαδικτύου

en: JAD document
el: έγγραφο JAD

en: JBuilder project
el: έργο JBuilder

en: JET database
el: βάση δεδομένων JET

en: JNG image
el: εικόνα JNG

en: JNLP file
el: αρχείο JNLP

en: JPEG image
el: εικόνα JPEG

en: JPEG-2000 image
el: εικόνα JPEG-2000

en: Java archive
el: αρχείο Java

en: Java byte code
el: συμβολοκώδικας Java

en: Java class
el: κλάση Java

en: Java keystore
el: χώρος αποθήκευσης κλειδιών Java

en: Java source code
el: πηγαίος κώδικας Java

en: JavaFX video
el: βίντεο JavaFX

en: JavaScript program
el: πρόγραμμα JavaScript

en: KChart chart
el: γράφημα KChart

en: KFormula formula
el: μαθηματικός τύπος KFormula

en: KIllustrator drawing
el: σχέδιο KIllustrator

en: KML geographic compressed data
el: γεωγραφικά συμπιεσμένα δεδομένα KML

en: KML geographic data
el: γεωγραφικά δεδομένα KML

en: KPovModeler scene
el: σκηνή KPovModeler

en: KPresenter presentation
el: παρουσίαση KPresenter

en: KSpread spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
el: λογιστικό φύλλο KSpread (κρυπτογραφημένο)

en: KWord document
el: έγγραφο KWord

en: KWord document (encrypted)
el: έγγραφο KWord (κρυπτογραφημένο)

en: Karbon14 drawing
el: σχέδιο Karbon14

en: Kexi settings for database server connection
el: ρυθμίσεις Kexi για σύνδεση με εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

en: Kivio flowchart
el: διάγραμμα ροής Kivio

en: Kodak DCR raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Kodak KDC

en: Kontour drawing
el: σχέδιο Kontour

en: Krita document
el: έγγραφο Krita

en: Kugar document
el: έγγραφο Kugar

en: LDIF address book
el: διευθυνσιολόγιο LDIF

en: LHA archive
el: αρχείο LHA

en: LHS source code
el: πηγαίος κώδικας LHS

en: LHZ archive
el: αρχείο LHZ

en: LIBGRX font
el: γραμματοσειρά LIBGRX

en: LZMA archive
el: συμπιεσμένο αρχείο LZMA

en: LZO archive
el: αρχείο LZO

en: LightWave object
el: αντικείμενο LightWave

en: LightWave scene
el: σκηνή LightWave

en: Lilypond music sheet
el: παρτιτούρα Lilypond

en: Linux PSF console font
el: γραμματοσειρά κονσόλας PSF Linux

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
el: γραμματοσειρά κονσόλας PSF Linux (συμπιεσμένη με gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
el: έγγραφο Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Lrzip

en: Lua script
el: δέσμη εντολών Lua

en: LyX document
el: έγγραφο LyX

en: Lzip archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Lzip

en: M4 macro
el: μακροεντολή m4

en: MATLAB script/function
el: δέσμη εντολών / συνάρτηση MATLAB

en: MIDI audio
el: ήχος MIDI

en: MNG animation
el: κινούμενα σχέδια MNG

en: MP2 audio
el: ήχος MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
el: ήχος MP3

en: MP3 audio (streamed)
el: ήχος MP3 (εκπεμπόμενος)

en: MPEG video
el: βίντεο MPEG

en: MPEG video (streamed)
el: βίντεο MPEG (εκπεμπόμενο)

en: MPEG-2 transport stream
el: ροή μεταφορών MPEG-2

en: MPEG-4 audio
el: ήχος MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
el: ηχητικό βιβλίο MPEG-4

en: MPEG-4 video
el: βίντεο MPEG-4

en: MPSub subtitles
el: υπότιτλοι MPSub

en: MRML playlist
el: λίστα αναπαραγωγής MRML

en: MSX ROM
el: εικόνα μνήμης ROM MSX

en: MXF video
el: βίντεο MXF

en: MacOS X icon
el: εικονίδιο MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
el: εικόνα Bitmap MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
el: αρχείο Macintosh κωδικοποίησης AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
el: αρχείο Macintosh κωδικοποίησης BinHex

en: Macintosh MacBinary file
el: εκτελέσιμο Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
el: σχέδιο Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
el: παρουσίαση MagicPoint

en: Managed Object Format
el: Μορφή Διαχειριζόμενου Αντικειμένου

en: Markaby script
el: δέσμη εντολών Markaby

en: MathML document
el: έγγραφο MathML

en: Mathematica Notebook
el: σημειωματάριο Mathematica

en: Matroska audio
el: ήχος Matroska

en: Matroska stream
el: ροή Matroska

en: Matroska video
el: βίντεο Matroska

en: Metalink file
el: αρχείο Metalink

en: MicroDVD subtitles
el: υπότιτλοι MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
el: λίστα αναπαραγωγής Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Microsoft Cabinet

en: Microsoft Document Imaging format
el: μορφή Microsoft Document Imaging

en: Microsoft Visio document
el: έγγραφο Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
el: θεματικό πάρκο Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
el: έγγραφο Microsoft Works

en: Microsoft icon
el: εικονίδιο Microsoft

en: MiniPSF audio
el: ήχος MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
el: ηλεκτρονικό βιβλίο Mobipocket

en: Monkey's audio
el: ήχος Monkey's

en: Mozilla bookmarks
el: σελιδοδείκτες Mozilla

en: Mup publication
el: δημοσίευση Mup

en: Musepack audio
el: ήχος Musepack

en: NES ROM
el: εικόνα μνήμης ROM NES

en: NFO document
el: έγγραφο NFO

en: NIFF image
el: εικόνα NIFF

en: Nautilus link
el: σύνδεσμος Nautilus

en: Network Packet Capture
el: Σύλληψη Πακέτων Δικτύου

en: NewzBin usenet index
el: ευρετήριο usenet NewzBin

en: Nikon NEF raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
el: εικόνα μνήημης ROM Nintendo DS

en: Nintendo64 ROM
el: εικόνα μνήμης ROM Nintendo64

en: NullSoft video
el: βίντεο Nullsoft

en: OCL file
el: αρχείο OCL

en: OCaml source code
el: πηγαίος κώδικας OCaml

en: ODA document
el: έγγραφο ODA

en: ODB database
el: Βάση δεδομένων ODB

en: ODC chart
el: διάγραμμα ODC

en: ODC template
el: πρότυπο ODC

en: ODF formula
el: μαθηματικός τύπος ODF

en: ODF template
el: πρότυπο ODF

en: ODG drawing
el: σχέδιο ODG

en: ODG template
el: πρότυπο ODG

en: ODI image
el: εικόνα ODI

en: ODM document
el: έγγραφο ODM

en: ODP presentation
el: παρουσίαση ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
el: παρουσίαση ODP (Flat XML)

en: ODP template
el: πρότυπο ODP

en: ODS spreadsheet
el: φύλλο εργασίας ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
el: φύλλο εργασίας ODS (Flat XML)

en: ODS template
el: πρότυπο ODS

en: ODT document
el: έγγραφο ODT

en: ODT document (Flat XML)
el: έγγραφο ODT (Flat XML)

en: ODT template
el: πρότυπο ODT

en: OGM video
el: βίντεο OGM

en: OLE2 compound document storage
el: αρχείο συμπαγούς αποθήκευσης εγγράφων OLE2

en: OOC source code
el: πηγαίος κώδικας OOC

en: OPML syndication feed
el: ροή φορέα OPML

en: OTH template
el: πρότυπο OTH

en: Objective-C source code
el: πηγαίος κώδικας Objective-C

en: Office drawing
el: σχέδιο Office

en: Ogg Audio
el: ήχος Ogg

en: Ogg FLAC audio
el: ήχος Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
el: ήχος Ogg Speex

en: Ogg Theora video
el: βίντεο Ogg Theora

en: Ogg Video
el: βίντεο Ogg

en: Ogg Vorbis audio
el: ήχος Ogg Vobris

en: Ogg multimedia file
el: Αρχείο πολυμέσων Ogg

en: Olympus ORF raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
el: φύλλο εργασίας OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
el: πρότυπο OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
el: σχέδιο OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
el: πρότυπο OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
el: παρουσίαση OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
el: πρότυπο OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
el: μαθηματικός τύπος OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
el: έγγραφο OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
el: παγκόσμιο έγγραφο OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
el: πρότυπο OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
el: επέκταση OpenOffice.org

en: OpenRaster archiving image
el: εικόνα αρχειοθέτησης OpenRaster

en: OpenType font
el: γραμματοσειρά OpenType

en: PAK archive
el: συμπιεσμένο αρχείο PAK

en: PBM image
el: εικόνα PBM

en: PCD image
el: εικόνα PCD

en: PCF font
el: γραμματοσειρά PCF

en: PCL file
el: αρχείο PCL

en: PCM audio
el: ήχος PCM

en: PCX image
el: εικόνα PCX

en: PDF document
el: έγγραφο PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
el: έγγραφο PDF (συμπιεσμένο με XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
el: έγγραφο PDF (συμπιεσμένο με bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
el: έγγραφο PDF (συμπιεσμένο με gzip)

en: PEF executable
el: εκτελέσιμο PEF

en: PGM image
el: εικόνα PGM

en: PGN chess game notation
el: σημειογραφία παιχνιδιού σκακιού PGN

en: PGP keys
el: κλειδιά PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
el: κεφαλίδα μηνύματος κρυπτογραφημένου κατά PGP/MIME

en: PHP script
el: πρόγραμμα εντολών PHP

en: PKCS#10 certification request
el: αίτηση πιστοποίησης PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
el: πακέτο ψηφιακών πιστοποιητικών PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
el: πακέτο ψηφιακών πιστοποιητικών PKCS#7

en: PKCS#8 private key
el: ιδιωτικό κλειδί PKCS#8

en: PNG image
el: εικόνα PNG

en: PNM image
el: εικόνα PNM

en: PPM image
el: εικόνα PPM

en: PS document
el: έγγραφο PS

en: PSF audio
el: ήχος PSF

en: PSFlib audio library
el: βιβλιοθήκη ήχου PSFlib

en: Pack200 Java archive
el: αρχείο Java Pack200

en: Palm OS database
el: βάση δεδομένων Palm OS

en: Parchive archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Parchive

en: Pascal source code
el: πηγαίος κώδικας Pascal

en: Pathetic Writer document
el: έγγραφο Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Pentax PEF

en: Perl script
el: πρόγραμμα εντολών Perl

en: Photoshop image
el: εικόνα Photoshop

en: Picture CD
el: CD εικόνων

en: PkiPath certification path
el: διαδρομή πιστοποιητικού PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
el: φύλλο εργασίας PlanPerfect

en: Plucker document
el: έγγραφο Plucker

en: Pocket Word document
el: έγγραφο Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
el: έγγραφο PostScript (συμπιεσμένο με bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
el: έγγραφο PostScript (συμπιεσμένο με gzip)

en: PowerPoint 2007 presentation
el: παρουσίαση PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
el: πρότυπο παρουσίασης PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
el: σόου PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
el: σλάιντ PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
el: πρόσθετο PowerPoint

en: PowerPoint macro-enabled presentation
el: παρουσίαση PowerPoint με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: PowerPoint macro-enabled presentation template
el: πρότυπη παρουσίαση PowerPoint με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: PowerPoint macro-enabled slide
el: σλάιντ PowerPoint με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: PowerPoint presentation
el: παρουσίαση PowerPoint

en: Python bytecode
el: συμβολοκώδικας Python

en: Python script
el: πρόγραμμα εντολών Python

en: Qt Designer file
el: αρχείο Qt Designer

en: Qt MOC file
el: αρχείο Qt MOC

en: Qt Markup Language file
el: αρχείο Qt Markup Language

en: Quattro Pro spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο Quattro Pro

en: QuickTime image
el: εικόνα QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
el: λίστα αναπαραγωγής metalinks QuickTime

en: QuickTime video
el: βίντεο QuickTime

en: Quicken document
el: έγγραφο Quicken

en: RAR archive
el: αρχείο RAR

en: RDF file
el: αρχείο RDF

en: README document
el: έγγραφο README

en: RELAX NG XML schema
el: σχήμα RELAX NG XML

en: RGB image
el: εικόνα RGB

en: RIFF audio
el: ήχος RIFF

en: RPM package
el: πακέτο RPM

en: RPM spec file
el: αρχείο spec RPM

en: RSS summary
el: σύνοψη RSS

en: RTF document
el: έγγραφο RTF

en: RealAudio document
el: έγγραφο RealAudio

en: RealMedia Metafile
el: Metafile RealMedia

en: RealMedia document
el: έγγραφο RealMedia

en: RealPix document
el: έγγραφο RealPix

en: RealText document
el: έγγραφο RealText

en: RealVideo document
el: έγγραφο RealVideo

en: Ruby script
el: πρόγραμμα εντολών Ruby

en: S/MIME file
el: αρχείο S/MIME

en: SAMI subtitles
el: υπότιτλοι SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
el: φύλλο εργασίας SC/Xspread

en: SGF record
el: εγγραφή SGF

en: SGI image
el: εικόνα SGI

en: SGI video
el: βίντεο SGI

en: SGML document
el: έγγραφο SGML

en: SIS package
el: πακέτο SIS

en: SISX package
el: πακέτο SISX

en: SMAF audio
el: ήχος SMAF

en: SMIL document
el: έγγραφο SMIL

en: SPSS Data File
el: αρχείο δεδομένων SPSS

en: SPSS Portable Data File
el: φορητό αρχείο δεδομένων SPSS

en: SQL code
el: κώδικας SQL

en: SQLite2 database
el: βάση δεδομένων SQLite2

en: SQLite3 database
el: βάση δεδομένων SQLite3

en: SSA subtitles
el: υπότιτλοι SSA

en: SV4 CPIO archive
el: αρχείο SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
el: αρχείο SV4 CPIO (με CRC)

en: SVG image
el: εικόνα SVG

en: Scala source code
el: πηγαίος κώδικας Scala

en: Scheme source code
el: πηγαίος κώδικας Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
el: ήχος Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
el: ήχος Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
el: μουσικό όργανο Scream Tracker

en: Sega Master System/Game Gear ROM
el: Εικόνα μνήμης ROM Sega Master System/Game Gear

en: Setext document
el: έγγραφο Setext

en: Shockwave Flash file
el: αρχείο Shockwave Flash

en: Shorten audio
el: ήχος Shorten

en: Siag spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο Siag

en: Sieve mail filter script
el: σενάριο φιλτραρίσματος αλληλογραφίας Sieve

en: Sigma X3F raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Sigma X3F

en: Skencil document
el: έγγραφο Skencil

en: Sony ARW raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Sony SR2

en: Sony SRF raw image
el: ανεπεξέργαστη εικόνα Sony SRF

en: Speedo font
el: γραμματοσειρά Speedo

en: Speex audio
el: ήχος Speex

en: Stampede package
el: πακέτο Stampede

en: StarCalc spreadsheet
el: λογιστικό φύλλο StarCalc

en: StarChart chart
el: γράφημα StarChart

en: StarDraw drawing
el: σχέδιο StarDraw

en: StarImpress presentation
el: παρουσίαση StarImpress

en: StarMail email
el: ηλ. μήνυμα StarMail

en: StarMath formula
el: μαθηματικός τύπος StarMath

en: StarWriter document
el: έγγραφο StarWriter

en: StuffIt archive
el: συμπιεσμένο αρχείο StuffIt

en: SubRip subtitles
el: υπότιτλοι SubRip

en: SubViewer subtitles
el: υπότιτλοι SubViewer

en: Sun raster image
el: εικόνα Sun raster

en: SunOS News font
el: γραμματοσειρά SunOS News

en: Super NES ROM
el: εικόνα μνήημης ROM Super NES

en: SystemVerilog header
el: κεφαλίδα SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
el: πηγαίος κώδικας SystemVerilog

en: T602 document
el: αρχείο T602

en: TGA image
el: εικόνα TGA

en: TGIF document
el: Σχέδιο TGIF

en: TIFF image
el: εικόνα TIFF

en: TNEF message
el: μήνυμα TNEF

en: TSV document
el: έγγραφο TSV

en: Tar archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο με LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο με LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο με XZ)

en: Tar archive (bzip-compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο με bzip)

en: Tar archive (compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο)

en: Tar archive (gzip-compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο με gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
el: αρχείο Tar (συμπιεσμένο με lrzip)

en: Tcl script
el: πρόγραμμα εντολών Tcl

en: TeX DVI document
el:  έγγραφο TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
el: αρχείο TeX DVI (συμπιεσμένο με bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
el: αρχείο TeX DVI (συμπιεσμένο με gzip)

en: TeX document
el: έγγραφο TeX

en: TeX font
el: γραμματοσειρά TeX

en: TeX font metrics
el: μετρικά γραμματοσειράς TeX

en: TeXInfo document
el: έγγραφο TeXInfo

en: ToutDoux document
el: έγγραφο ToutDoux

en: Troff ME input document
el: έγγραφο/πρόγραμμα εντολών troff ME

en: Troff MM input document
el: έγγραφο/πρόγραμμα εντολών troff MM

en: Troff MS input document
el: έγγραφο/πρόγραμμα εντολών troff MS

en: Troff document
el: έγγραφο troff

en: Troff document (with manpage macros)
el: έγγραφο troff (με μακροεντολές manpage)

en: TrueAudio audio
el: ήχος TrueAudio

en: TrueType XML font
el: γραμματοσειρά XML TrueType

en: TrueType font
el: γραμματοσειρά TrueType

en: UFRaw ID image
el: ταυτότητα UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
el: ήχος ULAW (Sun)

en: UNIX software
el: λογισμικό UNIX

en: UNIX-compressed file
el: αρχείο συμπιεσμένο με compress

en: Unidata NetCDF document
el: έγγραφο Unidata NetCDF

en: Usenet news message
el: μήνυμα ομάδων συζητήσεων Usenet

en: Ustar archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Ustar

en: V font
el: γραμματοσειρά V

en: VCS/ICS calendar
el: ημερολόγιο VCS/ICS

en: VHDL source code
el: πηγαίος κώδικας VHDL

en: VOC audio
el: ήχος VOC

en: VRML document
el: έγγραφο VRML

en: Vala source code
el: πηγαίος κώδικας Vala

en: Verilog source code
el: πηγαίος κώδικας Verilog

en: Vivo video
el: βίντεο Vivo

en: WAIS source code
el: πηγαίος κώδικας WAIS

en: WAV audio
el: ήχος WAV

en: WBMP image
el: εικόνα WBMP

en: WMF image
el: εικόνα WML

en: WML document
el: έγγραφο WML

en: WMLScript program
el: πρόγραμμα WMLScript

en: WPL playlist
el: λίστα αναπαραγωγής WPL

en: WRI document
el: έγγραφο WRI

en: WWF document
el: έγγραφο WWF

en: WavPack audio
el: ήχος WavePack

en: WavPack audio correction file
el: αρχείο διόρθωσης ήχου WavePack

en: Wavelet video
el: βίντεο Wavelet

en: WebM audio
el: ήχος WebM

en: WebM video
el: βίντεο WebM

en: WebVTT subtitles
el: υπότιτλοι WebVTT

en: Windows BMP image
el: εικόνα Windows BMP

en: Windows Imaging Format Disk Image
el: εικόνα δίσκου Windows Image Format

en: Windows Installer package
el: πακέτο Windows Installer

en: Windows Media Station file
el: αρχείο Windows Media Station

en: Windows Media audio
el: ήχος Windows Media

en: Windows Media video
el: βίντεο Windows Media

en: Windows Registry extract
el: αποσυμπίεση Windows Registry

en: Windows animated cursor
el: κινούμενος δρομέας Windows

en: Windows cursor
el: δείκτης παραθυρικού περιβάλλοντος

en: Windows software
el: λογισμικό Windows

en: Word 2007 document
el: έγγραφο Word 2007

en: Word 2007 document template
el: πρότυπο έγγραφο Word 2007

en: Word document
el: έγγραφο Word

en: Word macro-enabled document
el: έγγραφο Word με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: Word macro-enabled document template
el: πρότυπο έγγραφο Word με ενεργοποιημένες μακροεντολές

en: Word template
el: πρότυπο έγγραφο Word

en: WordPerfect document
el: έγγραφο WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
el: εικόνα WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
el: εικόνα περιβάλλοντος X

en: X-Motif UIL table
el: πίνακας X-Motif UIL

en: X.509 certificate
el: πιστοποιητικό X.509

en: X11 cursor
el: δείκτης X11

en: XBEL bookmarks
el: σελιδοδείκτες XBEL

en: XBM image
el: εικόνα XBM

en: XFig image
el: εικόνα XFig

en: XHTML page
el: σελίδα XHTML

en: XLIFF translation file
el: αρχείο προς μετάφραση XLIFF

en: XMCD CD database
el: βάση δεδομένων CD XMCD

en: XMF audio
el: ήχος XMF

en: XMI file
el: αρχείο XML

en: XML document
el: έγγραφο XML

en: XML entities document
el: έγγραφο οντοτήτων XML

en: XPM image
el: εικόνα XPM

en: XPS document
el: έγγραφο XPS

en: XSL FO file
el: αρχείο XSL FO

en: XSLT stylesheet
el: φύλλο στυλ XSLT

en: XSPF playlist
el: λίστα αναπαραγωγής XSPF

en: XUL interface document
el: έγγραφο διεπαφής XUL

en: XZ archive
el: συμπιεσμένο αρχείο XZ

en: Xbase document
el: έγγραφο Xbase

en: YAML document
el: έγγραφο YAML

en: Zip archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Zip

en: Zoo archive
el: συμπιεσμένο αρχείο Zoo

en: application log
el: ημερολόγιο συμβάντων εφαρμογής

en: audio CD
el: CD ήχου

en: audio DVD
el: DVD ήχου

en: author credits
el: Mel Argyropoulou <bunnydee93@gmail.com>

en: author list
el: κατάλογος συγγραφέων

en: backup file
el: αντίγραφο ασφαλείας

en: blank Blu-ray disc
el: κενό Blu-ray

en: blank CD disc
el: κενό CD

en: blank DVD disc
el: κενό DVD

en: blank HD DVD disc
el: κενό HD DVD

en: block device
el: συσκευή block

en: character device
el: συσκευή χαρακτήρων

en: comic book archive
el: συμπιεσμένο αρχείο κόμικ

en: compound document
el: σύνθετο έγγραφο

en: compound documents
el: σύνθετα έγγραφα

en: compressed GIMP image
el: συμπιεσμένη εικόνα GIMP

en: compressed SVG image
el: συμπιεσμένη εικόνα SVG

en: compressed Tracker audio
el: συμπιεσμένος ήχος Tracker

en: desktop configuration file
el: ρυθμίσεις επιφάνειας εργασίας

en: detached OpenPGP signature
el: αποκομμένη υπογραφή OpenPGP

en: detached S/MIME signature
el: αποκομμένη υπογραφή S/MIME

en: differences between files
el: διαφορές μεταξύ αρχείων

en: digital photos
el: ψηφιακές φωτογραφίες

en: digital raw image
el: ανεπεξέργαστη ψηφιακή εικόνα

en: e-book reader
el: αναγνώστης ηλεκτρονικών βιβλίων

en: eMusic download package
el: πακέτο eMusic

en: electronic book document
el: έγγραφο ηλεκτρονικού βιβλίου

en: electronic business card
el: ηλεκτρονική επαγγελματική κάρτα

en: email headers
el: κεφαλίδες ηλ. μηνυμάτων

en: email message
el: ηλ. μήνυμα

en: empty document
el: κενό έγγραφο

en: encrypted message
el: κρυπτογραφημένο μήνυμα

en: enriched text document
el: εγγραφο εμπλουτισμένου κειμένου

en: executable
el: εκτελέσιμο

en: folder
el: φάκελος

en: generic font file
el: γενικό αρχείο γραμματοσειράς

en: help page
el: σελίδα βοήθειας

en: iMelody ringtone
el: ringtone iMelody

en: iPod firmware
el: εικόνα μνήμης firmware iPod

en: iRiver Playlist
el: λίστα αναπαραγωγής iRiver

en: installation instructions
el: οδηγίες εγκατάστασης

en: iptables configuration file
el: αρχείο ρυθμίσεων iptables

en: libtool shared library
el: κοινόχρηστη βιβλιοθήκη libtool

en: license terms
el: όροι άδειας

en: mail delivery report
el: αναφορά παράδοσης μηνύματος

en: mail disposition report
el: αναφορά διάθεσης μηνύματος

en: mail system report
el: αναφορά συστήματος ηλ. ταχυδρομείου

en: mailbox file
el: αρχείο mailbox

en: manual page (compressed)
el: σελίδα οδηγιών (συμπιεσμένη)

en: message catalog
el: κατάλογος μηνυμάτων

en: message digest
el: περίληψη μηνύματος

en: message in several formats
el: μήνυμα σε διάφορες μορφές

en: mount point
el: σημείο προσάρτησης

en: object code
el: μεταφρασμένος κώδικας

en: packed font file
el: αρχείο συμπιεσμένης γραμματοσειράς

en: partial email message
el: τμηματικό ηλ. μήνυμα

en: pipe
el: σωλήνωση

en: plain text document
el: έγγραφο απλού κειμένου

en: portable audio player
el: φορητός αναπαραγωγέας μουσικής

en: profiler results
el: αποτελέσματα μετρήσεων για την εκτέλεση προγράμματος

en: program crash data
el: δεδομένα από την κατάρρευση προγράμματος

en: raw CD image
el: εικόνα περιεχομένου ψηφιακού δίσκου

en: reference to remote file
el: αναφορά σε απόμακρο αρχείο

en: rejected patch
el: μπάλωμα που απορρίφθηκε

en: resource location
el: τοποθεσία πόρου

en: rich text document
el: έγγραφο εμπλουτισμένου κειμένου (RTF)

en: shared library
el: αρχείο κοινόχρηστης βιβλιοθήκης

en: shell archive
el: αρχείο φλοιού (SHAR)

en: shell script
el: αρχείο εντολών φλοιού

en: shortcut to Kexi project on database server
el: συντόμευση σε έργο Kexi στον εξυπηρετητή βάσης δεδομένων

en: signed message
el: υπογεγραμμένο μήνυμα

en: socket
el: υποδοχή

en: software
el: λογισμικό

en: spreadsheet interchange document
el: έγγραφο ανταλλαγής λογιστικού φύλλου

en: stream of data (server push)
el: χείμαρρος δεδομένων (στελλόμενα από τον εξυπηρετητή)

en: symbolic link
el: συμβολικός σύνδεσμος

en: theme
el: Θέμα

en: translated messages (machine-readable)
el: μεταφρασμένα μηνύματα (για μηχανική ανάγνωση)

en: translation file
el: αρχείο μετάφρασης

en: translation template
el: πρότυπο μετάφρασης

en: txt2tags document
el: αρχείο txt2tags

en: unknown
el: άγνωστο

en: video DVD
el: βίντεο DVD
