aptitude - en to el translation catalogue (1015 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
el: 
     Οι Εργασίες είναι ομάδες από πακέτα τα οποία παρέχουν έναν εύκολο τρόπο να προεπιλέξετε πακέτα για ένα συγκεκριμένο σκοπό.

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
el: 
     Αυτά τα πακέτα δεν έχουν ακόμα ταξινομηθεί σε debtags, ή η βάση δεδομένων debtags δεν είναι παρούσα (η εγκατάσταση του debtags πιθανόν να διορθώσει αυτό το πρόβλημα).

en: 
    Current library versions:
el: 
    Τρέχουσα έκδοση βιβλιοθήκης:

en: 
    Dependency information will be shown.
el: 
    Θα εμφανιστούν πληροφορίες εξαρτήσεων.

en: 
    Dependency information will not be shown.
el: 
    Δεν θα εμφανιστούν πληροφορίες εξαρτήσεων.

en: 
    Size changes will be shown.
el: 
    Θα εμφανιστούν πληροφορίες αλλαγής μεγεθών.

en: 
    Size changes will not be shown.
el: 
    Δεν θα εμφανιστούν πληροφορίες αλλαγής μεγεθών.

en: 
    Versions will be shown.
el: 
    Θα εμφανιστούν πληροφορίες εκδόσεων.

en: 
    Versions will not be shown.
el: 
    Δεν θα εμφανιστούν πληροφορίες εκδόσεων.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
el:                   Αυτό το APT έχει Δυνάμεις ΥπερΑγελάδας.

en:        aptitude [options] <action> ...
el:        aptitude [επιλογές] <ενέργεια> ...

en:     %s in %d %s
el:     %s στο %d %s

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
el:     ++   --> ENQUEUING %s Δίνει %s

en:     ++   --> skipping conflict
el:     ++   --> παράλειψη σύγκρουσης

en:     ++   --> skipping, not a conflict
el:     ++   --> παράλειψη, δεν είναι σύγκρουση

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
el:     ++   --> παράλειψη, δεν είναι συναφής σύμφωνα με τις παραμέτρους

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
el:     ++   --> παράλειψη, η γονική δεν είναι η επιλεγμένη έκδοση

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
el:     ++   --> παράλειψη, η εξάρτηση ικανοποιείται από την τρέχουσα έκδοση

en:     ++   --> skipping, version check failed
el:     ++   --> παράλειψη,ο έλεγχος έκδοσης απέτυχε

en:     ++ Examining %F
el:     ++ Εξέταση %F

en:   %S*%N %s [version %s]%n
el:   %S*%N %s [έκδοση %s]%n

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
el:  Ενέργειες ( αν δεν καθοριστεί μαι το aptitude θα μπεί σε διαδραστική λειτουργία):

en:   Apt version: %s
el:   Έκδοση Apt: %s

en:   NCurses version %s
el:   Έκδοση NCurses %s

en:   NCurses version: %s
el:   Έκδοση NCurses: %s

en:   NCurses version: Unknown
el:   Έκδοση NCurses: Άγνωστη

en:   Options:
el:   Επιλογές:

en:   apt version %d.%d.%d
el:   έκδοση apt %d.%d.%d

en:   cwidget version: %s
el:   έκδοση cwidget: %s

en:   libsigc++ version: %s
el:   έκδοση libsigc++: %s

en:  (provided by %F)
el:  (παρέχεται από %F)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies.
el:  --with(out)-recommends	Καθορισμός αντιμετώπισης των συνιστώμενων ως
                    ισχυρών εξαρτήσεων.

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
el: -D             Εμφάνιση των εξαρτήσεων των αυτόματα αλλαγμένων πακέτων.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual.
el: -F format      Ορισμός του τρόπου εμφάνισης των αποτελεσμάτων αναζήτησης, δείτε
                   εγχειρίδιο χρήσης.

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual.
el: -O order       Ορισμός του τρόπου ταξινόμησης των αποτελεσμάτων  αναζήτησης,
                   δείτε το εγχειρίδιο χρήσης.

en:  -P             Always prompt for confirmation of actions.
el: -P             Να γίνονται πάντα ερωτήσεις επιβεβαίωσης ή ενέργειες.

en:  -S fname       Read the aptitude extended status info from fname.
el:  -S fname       Ανάγνωση των εκτεταμένων πληροφοριών από το αρχείο fname.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
el: -V             Εμφάνιση των εκδόσεων των πακέτων που πρόκειται να εγκατασταθούν.

en:  -Z             Show the change in installed size of each package.
el: -Z		    Εμφάνιση της αλλαγής μεγέθους στο εγκατεστημένο κάθε πακέτου.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
el:  -d             Μόνο μεταφόρτωση των πακέτων, να μην γίνει εγκατάσταση ή απεγκατάσταση κάτι.

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
el: -f             Επιθετική προσπάθεια επίλυσης των σπασμένων πακέτων.

en:  -h             This help text.
el:  -h             Αυτό το κείμενο βοήθειας.

en:  -i             Perform an install run on startup.
el: -i             Εκτέλεση μιας εγκατάστασης κατά την εκκίνηση.

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'.
el:  -o key=val     Άμεσος καθορισμός μια παραμέτρου με όνομα 'key'.

en:  -q             In command-line mode, suppress the incremental progress
                    indicators.
el:  -q             Σε κατάσταση γραμμής-εντολών, απόκρυψη των δεικτών σταδιακής
                    προόδου.

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
el:  -s             Εξομοίωση ενεργειών, αλλά να μην πραγματοποιηθούν στην πραγματικότητα.

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed.
el:  -t [release]   Ορίστε την έκδοση από ποια πακέτα θα πρέπει να εγκατασταθούν.

en:  -u             Download new package lists on startup.
el: u       : Μεταφόρτωση νέας λίστας πακέτων κατά την εκκίνηση.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times).
el: -v             Εμφανίζει επιπλέον πληροφορίες (μπορεί να οριστεί πολλαπλές φορές).

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results.
el:  -w width       Καθορισμός του πλάτους εμφάνισης των αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'.
el: -y            Υπέθεσε ότι η απάντηση σε απλές ερωτήσεις ναι/όχι είναι 'ναι'.

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
el:  [ %i%% ] (%sB/s, απομένουν %s)

en:  [ %i%% ] (stalled)
el:  [ %i%% ] (χρονοτριβεί)

en:  [Working]
el:  [Λειτουργεί]

en:  [held]
el:  [κρατημένο]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files.
el:  autoclean    - Διαγραφή παλαιότερα μεταφορτομένων αρχεία πακέτων.

en:  changelog    - View a package's changelog.
el:  changelog    - Εμφάνισε το ημερολόγιο αλλαγών ενός πακέτου.

en:  clean        - Erase downloaded package files.
el:  clean        - Διαγραφή μεταφορτομένων πακέτων.

en:  download     - Download the .deb file for a package.
el:  download     - Μεταφόρτωση ενός αρχείου .deb για ένα πακέτο.

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
el:  forbid-version - Απαγόρευση της αναβάθμισης ενός πακέτου σε μια συγκεκριμένη έκδοση.

en:  forget-new   - Forget what packages are "new".
el: forget-new   - Ξέχασε ποια πακέτα είναι "νέα".

en:  full-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages.
el:  full-upgrade - Εκτέλεση μιας αναβάθμισης, πιθανόν με εγκατάσταση και αφαίρεση πακέτων.

en:  hold         - Place packages on hold.
el:  hold         - Τοποθέτηση πακέτων σε αναμονή.

en:  install      - Install/upgrade packages.
el:  install      - Εγκατάσταση/αναβάθμιση πακέτου.

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed.
el: markauto    - Σήμανση των πακέτων σαν να έχουν εγκατασταθεί αυτόματα.

en:  or
el:  ή

en:  or
el:  ή

en:  purge        - Remove packages and their configuration files.
el:  purge        - Αφαίρεση πακέτων μαζί με τα αρχεία ρυθμίσεών τους.

en:  reinstall    - Download and (possibly) reinstall a currently installed package.
el: επανεγκατάσταση    - Κατέβασμα και (πιθανόν) επανεγκατάσταση ενός ήδη
                         εγκατεστημένου πακέτου.

en:  remove       - Remove packages.
el:  remove       - Αφαίρεση πακέτων.

en:  safe-upgrade - Perform a safe upgrade.
el:  safe-upgrade - Εκτέλεση μιας ασφαλούς αναβάθμισης.

en:  search       - Search for a package by name and/or expression.
el:  search       - Αναζήτηση ενός πακέτου με βάση το όνομα ή/και έκφραση.

en:  show         - Display detailed information about a package.
el:  show         - Εμφάνιση λεπτομερειών σχετικά με ένα πακέτο.

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package.
el:  unhold       - Ακύρωση της εντολής αναμονή για πακέτο.

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed.
el: unmarkauto   - Σήμανση των πακέτων σαν να έχουν εγκατασταθεί χειροκίνητα.

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages.
el: update       - Μεταφόρτωση λιστών των νέων/αναβαθμιζόμενων πακέτων.

en:  which is a virtual package.
el:  το οποίο είναι ένα εικονικό πακέτο.

en:  why          - Show the manually installed packages that require a package, or
                    why one or more packages would require the given package.
el:  why          - Εμφάνιση των εγκατεστημένων με το χέρι πακέτων που απαιτούν ένα πακέτο ή 
                    του γιατί ένα ή περισσότερα πακέτα θα απαιτούσαν το συγκεκριμένο πακέτο.

en:  why-not      - Show the manually installed packages that lead to a conflict
                    with the given package, or why one or more packages would
                    lead to a conflict with the given package if installed.
el:  why-not      - Εμφάνισε τα εγκατεστημένα με το χέρι πακέτα που οδηγούν σε σύγκρουση
                    με το δοσμένο πακέτο, ή το γιατί ένα ή περισσότερα πακέτα θα μπορούσαν να
                    οδηγήσουν σε μια σύγκρουση με το δοσμένο πακέτο αν εγκατασταθούν.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
el: το "%s" υπάρχει στη βάση, αλλά δεν είναι πραγματικό
    πακέτο και ούτε παρέχεται από άλλο πακέτο.

en: "%s" is a virtual package provided by:
el: "%s" είναι ένα εικονικό πακέτο που παρέχεται από το:

en: #Broken
el: #Σπασμένο

en: #Broken: %ld
el: #Κατεστραμμένα: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
el: το %B%s%b δεν είναι δυνατό να αναβαθμιστεί τώρα, αλλά αν μπορούσε, και πάλι θα κρατείτο στη έκδοση %B%s%b.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
el: το %B%s%b θα μπορούσε να αναβαθμιστεί στην έκδοση %B%s%b, αλλά κρατείται στην έκδοση %B%s%b.

en: %B%s%b is currently installed.
el: το %B%s%b είναι εγκατεστημένο.

en: %B%s%b is not currently installed.
el: το %B%s%b δεν είναι εγκατεστημένο.

en: %B%s%b is only partly installed; its installation will be completed.
el: Το %B%s%b είναι μόνο μερικά εγκατεστημένο. Η εγκατάστασή του θα ολοκληρωθεί.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
el: το %B%s%b εγκαταστάθηκε αυτόματα.  Θα αφαιρεθεί γιατί όλα τα πακέτα που εξαρτώνται από αυτό θα αφαιρεθούν:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
el: το %B%s%b θα εγκατασταθεί αυτόματα για να ικανοποιηθούν οι ακόλουθες εξαρτήσεις:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
el: το %B%s%b θα αφαιρεθεί αυτόματα λόγω προβλημάτων με τις εξαρτήσεις:

en: %B%s%b will be downgraded.
el: το %B%s%b θα υποβαθμιστεί.

en: %B%s%b will be installed.
el: το %B%s%b θα εγκατασταθεί.

en: %B%s%b will be re-installed.
el: το %B%s%b θα επανεγκατασταθεί.

en: %B%s%b will be removed.
el: το %B%s%b θα αφαιρεθεί.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
el: το %B%s%b θα αναβαθμιστεί από την έκδοση %B%s%b στην έκδοση %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
el: το %B%s%b δεν θα αναβαθμιστεί στη απαγορευμένη έκδοση %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
el: το %B%s%b δεν θα αναβαθμιστεί στην έκδοση %B%s%b, για να αποφευχθεί το σπάσιμο των παρακάτω εξαρτήσεων:

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
el: %BΥποβάθμιση%b των παρακάτω πακέτων:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
el: %BΕγκατάσταση%b των παρακάτω πακέτων:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
el: %BΔιατήρηση%b των παρακάτω πακέτων στις τωρινές τους εκδόσεις:%n

en: %BRemove%b the following packages:%n
el: %BΑφαίρεση%b των παρακάτω πακέτων:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
el: %BΑναβάθμιση%b των παρακάτω πακέτων:%n

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
el: %BΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ%b: θα εγκατασταθούν μή έμπιστες εκδόσεις των παρακάτω%n πακέτων!%n%n Η εγκατάσταση μη έμπιστων πακέτων θα μπορούσε να οδηγήσει στην %Bπαραβίαση της ασφάλειας του συστήματός σας%b.  Προχωρήστε στην εγκατάσταση μόνο αν είστε βέβαιοι ότι αυτό θέλετε.%n%n

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
el: %F: Αυτή η έκδοση του %s είναι από μια %Bμή έμπιστη πηγή%b!  Η εγκατάσταση αυτού του πακέτου θα μπορούσε να επιτρέψει σε κακόβουλα άτομα να προκαλέσουν βλάβη ή αποκτήσουν τον έλεγχο του συστήματός σας.

en: %d broken [%+d] | %d broken [%+d]
el[0]: %d σπασμένο [%+d]
el[1]: %d σπασμένα [%+d]

en: %d downgrade | %d downgrades
el[0]: %d υποβαθμίζεται
el[1]: %d υποβαθμίζονται

en: %d install | %d installs
el[0]: %d εγκατάσταση
el[1]: %d εγκαταστάσεις

en: %d keep | %d keeps
el[0]: %d διατήρηση
el[1]: %d διατηρήσεις

en: %d new [%+d] | %d new [%+d]
el[0]: %d νέο [%+d]
el[1]: %d νέα [%+d]

en: %d removal | %d removals
el[0]: %d αφαίρεση
el[1]: %d αφαιρέσεις

en: %d update [%+d] | %d updates [%+d]
el[0]: %d αναβάθμιση [%+d]
el[1]: %d αναβαθμίσεις [%+d]

en: %d upgrade | %d upgrades
el[0]: %d αναβάθμιση
el[1]: %d αναβαθμίσεις

en: %i/%i mines  %d %s
el: %i/%i νάρκες  %d %s

en: %ls: Apply
el: %ls: Εφάρμοσε

en: %ls: Examine
el: %ls: Εξέτασε

en: %ls: Menu  %ls: Help  %ls: Quit  %ls: Update  %ls: Download/Install/Remove Pkgs
el: %ls: Μενού %ls: Βοήθεια %ls: Έξοδος %ls: Ενημέρωση %ls:Κατέβασμα/Εγκατάσταση/Αφαίρεση πακέτων

en: %ls: Next
el: %ls: Επόμενο

en: %ls: Previous
el: %ls: Προηγούμενο

en: %lu downgraded,
el: %lu υποβαθμισμένα,

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
el: %lu πακέτα αναβαθμίζονται, %lu νεο-εγκατεστημένα,

en: %lu reinstalled,
el: %lu επενεγκατεστημένα,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
el: %lu για αφαίρεση και %lu δεν αναβαθμίστηκαν.

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
el: %n%nΜερικά πακέτα δεν κατέβηκαν επιτυχώς.

en: %s %s compiled at %s %s
el: %s %s μεταγλωττίστηκε στις %s %s

en: %s breaks %s
el: %s "σπάει" %s

en: %s changes
el: %s αλλαγές

en: %s conflicts with %s
el: το πακέτο %s συγκρούεται με το %s

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
el: το πακέτο %s συγκρούεται με το %s [που παρέχεται από το %s %s]

en: %s depends upon %s
el: το %s εξαρτάται από το %s

en: %s deps
el: εξαρτήσεις του %s

en: %s has no version named "%s"
el: Το πακέτο %s δεν έχει έκδοση με το όνομα "%s"

en: %s info
el: %s πληροφορίες

en: %s is already installed at the requested version (%s)
el: το %s είναι ήδη εγκατεστημένο και στην αιτούμενη έκδοση (%s)

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
el: το %s είναι απαραίτητο πακέτο!%n%nΕίστε βέβαιοι για την αφαίρεσή του;%nΠληκτρολογήστε '%s' αν είσαστε.

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
el: το %s δεν είναι επίσημο πακέτο του Debian, δεν μπορώ να εμφανίσω το ημερολόγιο αλλαγών του.

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
el: το %s δεν είναι εγκατεστημένο, άρα δεν θα επανεγκατασταθεί.

en: %s is readable but not writable; unable to write configuration file.
el: το %s είναι αναγνώσιμο αλλά όχι εγγράψιμο. Αδυναμία εγγραφής του αρχείου ρύθμισης.

en: %s obsoletes %s
el: το %s καθιστά άχρηστο το %s

en: %s pre-depends upon %s
el: το %s προ-εξαρτάται από το %s

en: %s recommends %s
el: το %s συνιστά το %s

en: %s replaces %s
el: το %s αντικαθιστά το %s

en: %s reverse deps
el: %s

en: %s suggests %s
el: το πακέτο %s προτείνει το %s

en: %s versions
el: Εκδόσεις του %s

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
el: το %s%s, θα υποβαθμιστεί [%s -> %s]

en: %s%s; will be installed
el: %s%s; θα εγκατασταθεί

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
el: το %s%s, θα αναβαθμιστεί [%s -> %s]

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
el: %s: αυτή η εντολή απαιτεί τουλάχιστον ένα όρισμα (το πακέτο προς διερεύνηση).

en: %s: too few arguments; expected at least a tag name and a package.
el: %s: πολύ λίγα ορίσματα; περίμενα τουλάχιστον ένα όνομα tag και ένα πακέτο.

en: %s; version %s will be installed
el: το %s; έκδοσης %s θα εγκατασταθεί

en: %s; version %s will be installed automatically
el: το %s; έκδοσης %s θα εγκατασταθεί αυτόματα

en: %s; will be purged
el: το %s θα διαγραφεί

en: %s; will be purged because nothing depends on it
el: το %s θα διαγραφεί επειδή δεν υπάρχουν εξαρτήσεις από αυτό

en: %s; will be removed
el: το %s, θα αφαιρεθεί

en: %s; will be removed because nothing depends on it
el: το %s θα αφαιρεθεί επειδή δεν υπάρχουν εξαρτήσεις από αυτό

en: %sB of disk space will be freed
el: Θα απελευθερωθούν %sB χώρου στον δίσκο

en: %sB of disk space will be used
el: %sB χώρος από το σκληρό δίσκο θα χρησιμοποιηθούν

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
el: '&BD' για να εγκαταστήσετε τις build-εξαρτήσεις ενός πακέτου.

en: '&M' to mark packages as automatically installed
el: '&M' επισήμανση πακέτων σαν αυτόματα εγκατεστημμένων

en: '&m' to mark packages as manually installed
el: '&m' επισήμανση πακέτων σαν χειροκίνητα εγκατεστημμένων

en: '+' to install packages
el: '+' για εγκατάσταση πακέτων

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
el: '+M' για εγκατάσταση πακέτων και την άμεση σήμανσή τους σαν αυτόματα εγκατεστημμένων

en: '-' to remove packages
el: '-' αφαίρεση πακέτων

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
el: ';' διατήρηση των πακέτων στην τωρινή τους κατάσταση χωρίς την τοποθέτησή τους σε αναμονή

en: '=' to place packages on hold
el: '=' διατήρηση των πακέτων σε αναμονή

en: '_' to purge packages
el: '_' για πλήρη αφαίρεση πακέτων

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
el: *** ΣΦΑΛΜΑ: η αναζήτηση τερματίστηκε λόγω μιας μοιραίας εξαίρεσης.  Μπορείτε να συνεχίσετε
               την αναζήτηση, αλλά κάποιες λύσεις θα είναι απροσπέλαστες.

en: *** No more solutions available ***
el: *** Δεν υπάρχουν άλλες διαθέσιμες λύσεις ***

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
el: *** ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ***   Παράλειψη αυτών των παραβιάσεων εμπιστοσύνης επειδή η παράμετρος
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations είναι 'αληθής'!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      Apt::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
el: *** ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ***   Παράλειψη αυτών των παραβιάσεων εμπιστοσύνης επειδή η παράμετρος
                      Apt::Get::AllowUnauthenticated είναι 'αληθής'!

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
el: -> Άφησε ανεπίλυτη την εξάρτηση "το %s συνιστά το %s".

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
el: -o απαιτεί μια παράμετρο της μορφής key=value, έλαβα %s

en: <N/A>
el: <Μ/Δ>

en: <none>
el: <καμία>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
el: ===============================================================================
    
    Η καταγραφή ολοκληρώθηκε.

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
el: Σας πυροβολούν με ένα μικρό βέλος! Xτυπηθήκαtε με ένα μικρό βέλος! --Κι άλλο--

en: A package-list update or install run is already taking place.
el: Ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη μια διαδικασία αναβάθμισης ή εγκατάστασης.

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
el: Εγκατάλλειψη κάθε προσπάθειας επίλυσης αυτών των εξαρτήσεων.

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
el: Εγκατάλειψη της αυτόματης επίλυσης εξαρτήσεων και επιστροφή σε επίλυση με το χέρι.

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Abort Installation
el: Εγκατάλειψη εγκατάστασης

en: Abort.
el: Εγκατάλειψη.

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
el: Αποδοχή της λύσης; [Y/n/q/?]

en: Action
el: Ενέργεια

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Adding user tag "%s" to the package "%s".
el: Προσθήκη tag "%s" από τον χρήστη στο πακέτο "%s".

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
el: Προσαρμογές θα προκαλέσουν την απόρριψη της τρέχουσας λύσης και τον απαραίτητο επανυπολογισμό της.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
el: Μετακίνηση στο επόμενο στοιχείο μετά την αλλαγή κατάστασης ενός πακέτου

en: After unpacking %sB will be freed.
el: Μετά την αποσυμπίεση θα ελευθερωθούν %sB.

en: After unpacking %sB will be used.
el: Μετά την αποσυμπίεση θα χρησιμοποιηθούν %sB.

en: All Packages
el: Όλα πακέτα

en: All right, you win.
el: Εντάξει κερδίσατε.

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
el: Επίτρεψε τις επιλύσεις εξαρτήσεων που παραβιάζουν τα πεδία holds ή forbids.

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
el: Επιτρεπτή η εγκατάσταση του πακέτου %s με έκδοση %s (%s)

en: Allowing the removal of %s
el: Επιτρεπτή η αφαίρεση του πακέτου %s

en: Always
el: Πάντα

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
el: Να υπάρχει πάντα αναμονή επιβεβαίωσης από τον χρήστη για τη μεταφόρτωση πριν προχωρήσει η εγκατάσταση.

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply ^Solution
el: Εφαρμογή της ^Λύσης

en: Apply a filter to the package list
el: Εφαρμογή φίλτρου στον κατάλογο των πακέτων

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
el: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.Το %n%naptitude έρχεται χωρίς καμμιά %Bαπολύτως εγγύηση%b; για λεπτομέρειες δείτε την 'άδεια' στο μενού Βοήθεια.  Το παρόν είναι ελεύθερο λογισμικό, και είστε ευπρόσδεκτοι να το αναδιανείμετε κάτω από ορισμένες συνθήκες. Δείτε την 'άδεια' για λεπτομέρειες.

en: Architecture:
el: Αρχιτεκτονική:

en: Archive
el: Αρχείο

en: Audit ^Recommendations
el: Εξέταση ^Συστάσεων

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
el: Αυτόματη διόρθωση ελαττωματικών πακέτων πριν την εγκατάσταση ή αφαίρεση

en: Automatically installed
el: Αυτόματη εγκατάσταση

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
el: Αυτόματη ανάλυση εξαρτήσεων ενός πακέτου όταν αυτό επιλέγεται

en: Automatically show why packages are broken
el: Αυτόματη εμφάνιση της αιτίας ύπαρξης ελαττωματικών πακέτων

en: Automatically upgrade installed packages
el: Αυτόματη αναβάθμιση εγκατεστημένων πακέτων

en: Available versions of %s
el: Διαθέσιμες εκδόσεις του %s

en: BROKEN
el: ΣΠΑΣΜΕΝΑ

en: Bad action character '%c'
el: Κακός χαρακτήρας ενέργειας '%c'

en: Bad number in format string: %ls
el: Λάθος αριθμός στην συμβολοσειρά μορφής: %ls

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
el: Λάθος ρύθμιση '%s' (κάντε χρήση του 'passthrough' ή 'nopassthrough')

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
el: Βρέθηκε λανθασμένη εγγραφή (Πακέτο=%s, Ομάδα=%s), θα αγνοηθεί

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
el: Βρέθηκε λανθασμένη εγγραφή (χωρίς καταχώρηση Πακέτου ή Ομάδος), θα αγνοηθεί

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
el: Λάθος όνομα τομέα '%s' (χρησιμοποιήστε τα 'none', 'topdir', 'subdir' ή 'subdirs')

en: Become root
el: Μετατροπή σε root

en: Browse packages by category
el: Εμφάνιση πακέτων ανά κατηγορία

en: Browse packages using Debtags data
el: Επιθεώρηση των πακέτων χρησιμοποιώντας τα δεδομένα του Debtags

en: Building tag database
el: Δημιουργία βάσης των ετικετών

en: Building view
el: Δημιουργία εμφάνισης

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
el: Εξ'  ορισμού, το όριο της εμφάνισης κάθε πακέτου θα ρυθμιστεί στην τιμή που προσδιορίζεται από αυτήν την επιλογή. Δείτε το εγχειρίδιο χρήστη του aptitude για λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με την αναζήτηση.

en: C^ycle Package Information
el: Κυκλική εναλλαγή Πληροφοριών Πακέτου

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
el: Αδυναμία αποκωδικοποίησης multibyte συμβολοσειράς μετά το "%ls"

en: Can't decode wide-character string after "%s"
el: Αδυναμία αποκωδικοποίησης συμβολοσειράς ευρέως-χαρακτήρα μετά το "%s"

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
el: Δεν βρέθηκε πρόγραμμα εμφάνισης, είναι σωστά εγκατεστημένο το σύστημα;

en: Can't find a package named "%s"
el: Δεν βρέθηκε πακέτο με όνομα "%s"

en: Can't open Aptitude extended state file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου λεπτομερούς κατάστασης του Aptitude

en: Can't search for ""
el: Αδυναμία έρευνας για ""

en: Canc^el pending actions
el: Ακύ^ρωση των εκκρεμών ενεργειών

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
el: Ακύρωση όλων των εκκρεμών εγκαταστάσεων, αφαιρέσεων, σε αναμονή και αναβαθμίσεων.

en: Cancel any action on the selected package
el: Ακύρωση κάθε ενέργειας για το επιλεγμένο πακέτο

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
el: Ακύρωση κάθε ενέργειας για το επιλεγμένο πακέτο, και προστασία του από μελλοντικές αναβαθμίσεις

en: Cancel the installation of %F
el: Ακύρωση της εγκατάστασης του %F

en: Cancel the removal of %F
el: Ακύρωση της αφαίρεσης του %F

en: CandVer
el: ΕγκΥποψ

en: Candidate
el: Υποψήφιο

en: Cannot open Aptitude state file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου κατάστασης του Aptitude

en: Cannot open package hierarchy file %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου ιεραρχίας πακέτων %s

en: Change miscellaneous program settings
el: Αλλαγή διαφόρων επιλογών του προγράμματος

en: Change the behavior of aptitude
el: Άλλαξε την συμπεριφορά του aptitude

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
el: Αλλαγή των ρυθμίσεων που επηρεάζουν τη διαχείριση των εξαρτήσεων των πακέτων

en: Change the settings which affect the user interface
el: Αλλαγή των επιλογών που μεταβάλουν το περιβάλλον εργασίας

en: Check for new versions of packages
el: Έλεγχος για νέες εκδόσεις πακέτων

en: Choose difficulty level
el: Επιλέξτε επίπεδο δυσκολίας

en: Clean ^obsolete files
el: Εκκαθάριση ^περιττών αρχείων

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
el: Δεν επιτρέπεται εκκαθάριση κατά τη διάρκεια της μεταφόρτωσης

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
el: Κλικ! Ενεργοποιήσατε μια παγίδα κυλιόμενων λίθων! Χτυπηθήκατε από έναν λίθο!

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close this display
el: Κλείσιμο αυτής της οθόνης

en: Closing the last view exits the program
el: Κλείσιμο της τελευταίας οθόνης πραγματοποιεί έξοδο από το πρόγραμμα

en: Commands:
el: Επιβάλλει:

en: Compiled against:
el: Μεταγλωττίστηκε με:

en: Compiler: g++ %s
el: Πρόγραμμα μεταγλώττισης : g++ %s

en: Compressed Size:
el: Μέγεθος Συμπιεσμένου:

en: Config files
el: Αρχεία ρυθμίσεων

en: Conflicts
el: Αντιτίθεται

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Could not load game from %s
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του παιχνιδιού από το %s

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
el: Δεν μπόρεσα να κλειδώσω το αρχείο. Αυτό σημαίνει συνήθως ότι το dpkg ή κάποιο άλλο εργαλείο του apt εγκαθιστά πακέτα. Άνοιγμα σε κατάσταση μόνο-ανάγνωσης. Οποιεσδήποτε αλλαγές κάνετε στην καταστάση των πακέτων ΔΕΝ θα διατηρηθούν!

en: Could not open file "%s"
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "%s"

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
el: Απέτυχε η ανάκτηση κλειδώματος!  (εκτελείται και άλλη διαδικασία apt ή dpkg;)

en: Couldn't clean out list directories
el: Αδύνατο ο καθαρισμός του φακέλου της λίστας

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
el: Αδυναμία cw::util::transcode του ορισμού στήλης

en: Couldn't find a changelog for %s
el: Δεν βρέθηκε το ημερολόγιο αλλαγών του %s

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
el: Δεν βρέθηκε πακέτο να ταιριάζει στο "%s", και περισσότερα από 40
    πακέτα περιέχουν το "%s" στην περιγραφή τους.

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
el: Δεν βρέθηκε πακέτο να ταιριάζει στο "%s".  Πάραυτα, τα ακόλουθα
    πακέτα περιέχουν το "%s" στην περιγραφή τους:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
el: Δεν βρέθηκε πακέτο με όνομα ή περιγραφή που να ταιριάζει στο "%s"

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
el: Δεν βρέθηκε το πακέτο "%s", και περισσότερα από 40
    πακέτα περιέχουν το "%s" στο όνομά τους.

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
el: Δεν βρέθηκε το πακέτο "%s".  Πάραυτα τα ακόλουθα
    πακέτα περιέχουν "%s" στο όνομά τους:

en: Couldn't open "%s" for writing
el: Αδύνατο το άνοιγμα του "%s" για εγγραφή

en: Couldn't parse column definition
el: Αδύνατο το parse του ορισμού στήλης

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
el: Αδύνατη η ανάλυση ταξινόμησης: Δεν υπάρχει καθορισμένη στήλη για στατικό αντικείμενο

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
el: Αδυναμία ολοκλήρωσης του διαγράμματος: σφάλμα κωδικοποίησης στον περιγραφέα στήλης

en: Couldn't parse layout: no height specified
el: Αδύνατη η ανάλυση ταξινόμησης: δεν καθορίστηκε ύψος

en: Couldn't parse layout: no row number specified
el: Αδύνατη η ανάλυση ταξινόμησης: δεν καθορίστηκε αριθμός γραμμής

en: Couldn't parse layout: no width specified
el: Αδύνατη η ανάλυση ταξινόμησης: δεν καθορίστηκε πλάτος

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
el: Αδύνατη ή ανάλυση ταξινόμησης: άγνωστη εμφάνιση τύπου αντικειμένου "%s"

en: Couldn't read list of package sources
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση των πηγαίων πακέτων

en: Couldn't read list of sources
el: Δεν μπορώ να διαβάσω τη λίστα πηγών

en: Couldn't read source list
el: Αδύνατη η ανάγνωση της λίστας πηγών

en: Couldn't rebuild package cache
el: Αδυναμία αναδημιουργίας της cache των πακέτων

en: Couldn't write state file
el: Αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο κατάστασης

en: Create a new default package view
el: Δημιουργία νέας οθόνης εμφάνισης πακέτου

en: Current
el: Τρέχον

en: Current status: %F.
el: Τρέχουσα κατάσταση: %F

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
el: Κυκλική εναλλαγή των δυνατών καταστάσεων της περιοχής πληροφοριών πακέτου: μπορεί να εμφανίζει την εκτενή περιγραφή του πακέτου, μια περίληψη της κατάστασης εξαρτήσεών του ή μια ανάλυση του γιατί το πακέτο είναι απαραίτητο.

en: DL Size: %sB
el: Μέγεθος Μετ: %sB

en: DebSz
el: ΜεγDeb

en: Delete package files which can no longer be downloaded
el: Διαγραφή των αρχείων πακέτων που δεν μπορούν πλέον να μεταφορτωθούν

en: Delete package files which were previously downloaded
el: Διαγραφή των αρχείων πακέτου που έχουν μεταφορτωθεί προηγουμένως

en: Deleting downloaded files
el: Διαγράφονται τα μεταφορτωμένα αρχείων

en: Deleting obsolete downloaded files
el: Διαγράφονται τα περιττά μεταφορτωμένα αρχεία

en: Dependencies of %s
el: Εξαρτήσεις του %s

en: Dependency handling
el: Διαχείριση εξαρτήσεων

en: Dependency resolution disabled.
el: Η επίλυση εξαρτήσεων είναι απενεργοποιημένη.

en: Depends
el: Εξαρτάται

en: DependsOnly
el: ΕξαρτάταιΜόνο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
el: Σας προειδοποίησα ότι δεν υπάρχουν κρυμμένες εκπλήξεις σε αυτό το πρόγραμμα.

en: DiskUsage
el: Χρήση Δίσκου

en: Display a preview of what will be done before doing it
el: Προεπισκόπηση των εργασιών πριν την διεκπεραίωσή τους

en: Display more information about the selected package
el: Εμφάνισε περισσότερες πληροφορίες για το επιλεγμένο πακέτο

en: Display some available commands at the top of the screen
el: Εμφάνιση μερικών διαθέσιμων εντολών στην κορυφή της οθόνης

en: Display tabs for the available views
el: Εμφάνιση των καρτελών για τις διαθέσιμες όψεις

en: Display tabs for the information area
el: Εμφάνιση καρτελών για την περιοχή πληροφοριών

en: Display the Debian changelog of the selected package
el: Εμφάνισε το ημερολόγιο αλλαγών του Debian για το επιλεγμένο πακέτο

en: Display the information area by default
el: Εξ ορισμού εμφάνιση του χώρου πληροφορίας

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
el: Μη εμφάνιση προειδοποίησης όταν η πρώτη αλλαγή γίνεται σε κατάσταση μόνο-ανάγνωσης

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
el: Θέλετε να συνεχίσετε ; [Y/n/?]

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
el: Θέλετε να αγνοήσετε αυτήν την προειδοποίηση και να προχωρήσετε
    ούτως ή άλλως;

en: Don't become root
el: Οχι μετατροπή σε root

en: Downgrade
el: Υποβάθμιση έκδοσης

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
el: Υποβάθμιση έκδοσης %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade the following packages:
el: Υποβάθμιση των ακόλουθων πακέτων:

en: DownloadSize
el: ΜέγεθοςΛήψης

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
el: Μεταφορτώθηκαν %sB σε %s (%sB/s).

en: Downloaded package files have been deleted
el: Τα μεταφορτωμένα αρχεία έχουν διαγραφεί

en: Downloading packages
el: Μεταφόρτωση πακέτων

en: Downloading...
el: Μεταφόρτωση...

en: E: The autoclean command takes no arguments
el: Σ: Η εντολή autoclean δεν παίρνει ορίσματα

en: E: The clean command takes no arguments
el: Σ: Η εντολή clean δεν παίρνει ορίσματα

en: E: The forget-new command takes no arguments
el: Σ: Η εντολή forget-new δεν παίρνει ορίσματα

en: E: The update command takes no arguments
el: E: Η εντολή update δεν παίρνει ορίσματα

en: ERR
el: ΣΦΑ

en: ERROR
el: ΣΦΑΛΜΑ

en: Easy
el: Εύκολο

en: Editing "%ls":
el: Διόρθωση του "%ls":

en: Encoding of README|ISO_8859-1
el: Κωδικοποίηση του README|ISO_8859-1

en: Encoding of help.txt|UTF-8
el: Κωδικοποίηση του help.txt|UTF-8

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
el: Κωδικοποίηση του mine-help.txt|UTF-8

en: End-user
el: Τελικός χρήστης

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
el: Εισάγετε μια εντολή διαχείρισης πακέτων (όπως η '+ package' για να εγκαταστήσετε ένα πακέτο), 'R' για να προσπαθήσετε αυτόματη επίλυση των εξαρτήσεων ή 'Ν' για τερματισμό.

en: Enter the filename to load:
el: Είσαγετε το όνομα του αρχείου προς φόρτωση:

en: Enter the filename to save:
el: Εισάγετε το όνομα αρχείου για αποθήκευση:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
el: Εισάγετε το τρόπο ομαδοποίησης πακέτων για αυτή την απεικόνιση:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
el: Εισάγετε το τρόπο ταξινόμησης πακέτων για αυτή την απεικόνιση:

en: Enter the new package tree limit:
el: Εισάγετε ένα νέο όριο για το δέντρο των πακέτων:

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
el: Χμ, δεν υπήρχαν λάθη, δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό..

en: Error generating local time (%s)
el: Σφάλμα κατά την δημιουργία τοπικού χρόνου (%s)

en: Error parsing a user-tag for the package %s: unexpected end-of-line following %s.
el: Σφάλμα κατά το parsing ταμπέλας-χρήστη για το πακέτο %s: το %s ακολουθείται από μη αναμενόμενο τέλος-γραμμής.

en: Error while dumping resolver state
el: Λάθος κατά το "άδειασμα" της κατάστασης του resolver

en: Error writing resolver state to %s
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή της κατάστασης του resolver στο %s

en: Error writing state file
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο αρχείο κατάστασης

en: Essential:
el: Απαραίτητα:

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
el: Εξέτασε την παρούσα λύση των προβλημάτων εξάρτησης.

en: Exit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: Expected '%c', got '%c'.
el: Περίμενα %c', έλαβα '%c'.

en: Expected '(' after '%s'
el: Περίμενα '(' μετά το '%s'

en: Expected ',' or '(', got '%c'
el: Περίμενα ',' ή '(', έλαβα '%c'

en: Expected a number after -q=
el: Περίμενα έναν αριθμό μετά το -q=

en: Expected a number after -q=, got %s
el: Περίμενα έναν αριθμό μετά το -q=, έλαβα %s

en: Expected a version or "%s" after "%s"
el: Περίμενα μια έκδοση του "%s" μετά το "%s"

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
el: Περιμένω τουλάχιστον ένα ζευγάρι πακέτο/αριθμός έκδοσης ακολουθούμενο από '%c'

en: Expected policy identifier, got '%c'
el: Περίμενα ταυτοποίηση πολιτικής, έλαβα '%c'

en: Failed to fetch %s: %s
el: Αποτυχία λήψης του %s: %s

en: Failure closing directory "%s"
el: Αποτυχία στο κλείσιμο του καταλόγου "%s"

en: False
el: Ψευδές

en: Fatal error in resolver
el: Μοιραίο σφάλμα στον επιλυτή

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
el: Μεταφορτώθηκαν %sB σε %s (%sB/s)

en: File to log actions into
el: Αρχείο καταγραφής των εργασίων

en: File to write resolver state to:
el: Αρχείο για εγγραφή της κατάστασης επίλυσης:

en: Filename:
el: Ονομα Αρχείου:

en: Find Again ^Backwards
el: Αναζήτηση και πάλι ^προς τα πίσω

en: Find ^Again
el: Βρές ^Ξανά

en: Find ^Broken
el: Βρές Σ^πασμένο

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
el: Βρες το επόμενο πακέτο με ανεπίλυτες εξαρτήσεις

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
el: Σήμανση του τρέχοντος πακέτου και των αρχείων ρυθμίσεών του για αφαίρεση

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
el: Σήμανση του τρέχοντος πακέτου για εγκατάσταση ή αναβάθμιση

en: Flag the currently selected package for removal
el: Σήμανση του τρέχοντος πακέτου για αφαίρεση

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
el: Απαγόρευσε την εγκατάσταση της υποψήφιας έκδοσης του επιλεγμένου πακέτου. Νεώτερες εκδόσεις του πακέτου θα εγκατασταθούν ως συνήθως

en: Forbidden version
el: Απαγορευμένη έκδοση

en: Forget which packages are "new"
el: Ξέχασε τα πακέτα που είναι "νέα"

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
el: Να αγνοούνται τα "νέα" πακέτα όταν εγκαθίστανται ή αφαιρούνται πακέτα

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
el: Να αγνοούνται τα "νέα" πακέτα όταν ανανεώνονται οι λίστες πακέτων

en: Freed %sB of disk space
el: Ελευθερώθηκαν %sB χώρου στο δίσκο

en: Get:
el: Φέρε:

en: Global block encountered after first record, ignoring
el: Βρέθηκε γενικό τμήμα μετά την πρώτη εγγραφή, το οποίο αγνοείται

en: HN too long
el: HN πολύ μακρύ

en: HOLD
el: ΑΝΑΜΟΝΗ

en: HOLD, DEPENDENCIES
el: ΑΝΑΜΟΝΗ, ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ

en: Hard
el: Δύσκολο

en: Hardware Support
el: Υποστήριξη Υλικού

en: Height of board:
el: Ύψος της πινακίδας:

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide the menu bar when it is not being used
el: Απόκρυψη της μπάρας επιλογών όταν δεν χρησιμοποιείται

en: Hierarchy Editor
el: Επεξεργαστής Ιεραρχίας

en: Hold
el: Αναμονή

en: I am aware that this is a very bad idea
el: Ναι γνωρίζω ότι είναι μια πολύ κακή ιδέα

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
el: Θέλω να επιλύσω τις εξαρτήσεις, αλλά δεν έχει δημιουργηθεί επιλυτής εξαρτήσεων.

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
el: Δεν μπόρεσα να βρω αρχείο για το πακέτο %s. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα πρέπει χειροκίνητα να λύσετε αυτό το πρόβλημα.(λόγω του ελλιπούς αρχείου)

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
el: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: αυτή η αναφορά εμφανίζει μόνο επιδιωκόμενες ενέργειες. Ενέργειες 
    που αποτυγχάνουν εξαιτίας προβλημάτων του dpkg δεν θα ολοκληρωθούν.

en: INSTALL
el: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: INSTALL, DEPENDENCIES
el: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ

en: I^nformation
el: Π^ληροφορίες

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
el: Αν η επιλογή αυτή %Bδενt%b είναι ενεργή, το aptitude θα εμφανίζει μια προειδοποίηση όποτε μεταβάλλετε την κατάσταση ενός πακέτου και δεν έχετε τα προνόμια για να εφαρμόσετε την αλλαγή αυτή στο σύστημα.

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, όπως και η επιλογή "αυτόματη επίλυση εξαρτήσεων", το aptitude θα προσπαθήσει να εγκαταστήσει τις υποδείξεις των νεοεγκατεστημένων πακέτων επιπρόσθετα με τις φυσικές τους εξαρτήσεις. Οι υποδείξεις δεν θα εγκατασταθούν αυτόματα.
    Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργοποιημένη όπως και η επιλογή "Αυτόματη αφαίρεση μη χρησιμοποιημένων πακέτων", πακέτα που συστήνονται από ένα εγκατεστημένο πακέτο δεν θα αφαιρεθούν αυτόματα.

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, θα εμφανιστεί κάτω από την γραμμή του μενού μια σύντομη περίληψη μερικών από τις πιο σημαντικές εντολές του aptitude.

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
el: Αν είναι ενεργή η επιλογή αυτή και πραγματοποιήσετε εργασίες εγκατάστασης ενώ κάποια πακέτα είναι "σπασμένα", το aptitude θα εφαρμόσει αυτόματα την τρέχουσα υπόδειξη από τον επιλυτή προβλημάτων. Διαφορετικά, το aptitude θα σας προτρέψει για μια επίλύση των προβληματικών εξαρτήσεων.

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή. το aptitude θα εμφανίζει την κατάσταση των μεταφορτώσεων σε εξέλιξη στο κάτω μέρος της οθόνης αντί να ανοίξει ένα καινούριο παράθυρο.

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή., το aptitude δεν θα τερματιστεί μέχρι να επιβεβαιώσετε ότι πραγματικά θέλετε να κλείσετε την εφαρμογή.

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το aptitude θα κάνει αναζητήσεις στις λίστες των πακέτων καθώς πληκτρολογείτε. Αυτό είναι βολικό, αλλά πιθανόν να επιβραδύνει την εφαρμογή, ιδιαίτερα σε παλιότερους υπολογιστές.

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργή, το aptitude θα σταματήσει να τρέχει όταν έχουν τερματιστεί όλες οι "οθόνες" (views) (λίστες πακέτων, λεπτομέρειες πακέτων κ.λπ). Διαφορετικά, θα συνεχίσει να εκτελείται μέχρι να επιλέξετε 'Quit' από το μενού Actions.

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, το aptitude θα χρησιμοποιήσει μια απλή ευριστική μέθοδο

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, το aptitude θα σας προειδοποιήσει όποτε προσπαθείτε να εκτελέσετε μια ενέργεια για την οποία δεν έχετε άδεια να το κάνετε: για παράδειγμα, εγκαθιστώντας πακέτα σαν χρήστης διαφορετικός από τον root. Θα σας δωθεί η δυνατότητα να μπείτε στο σύστημα σαν root και να εκτελέσετε την ενέργεια αυτή με τα προνόμια του χρήστη root.

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, πακέτα που εγκαθίστανται αυτόματα και από τα οποία δεν εξαρτώνται οποιαδήποτε πακέτα έχουν εγκατασταθεί με το χέρι, θα αφαιρεθούν από το σύστημα. Η ακύρωση της αφαίρεσης θα επισημάνει τα πακέτα ως εγκατεστημένα με το χέρι.
    Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή όπως και η επιλογή "Αυτόματη εγκατάσταση των προτεινόμενων πακέτων", αυτόματα εγκατεστημένα πακέτα δεν θα αφαιρεθούν αν προτείνονται από οποιοδήποτε εγκατεστημένο πακέτο.

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, θα εμφανιστούν προτρεπτικά σε μια μοναδική γραμμή στο κάτω μέρος της οθόνης. Αν όχι, προτρεπτικά θα εμφανιστούν σαν αναδυόμενα (pop-up) κουτιά διαλόγου.

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
el: Αν είναι ενεργποιημένη αυτή η επιλογή, tabs θα εμφανίζονται στην κορυφή του πεδίου πληροφοριών (το μικρό πάνελ στο κάτω μέρος της οθόνης) αναγράφοντας τους διαφορετικούς τρόπους εμφάνισης πληροφοριών που μπορεί να δει κανείς εκεί.

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, tabs θα εμφανίζονται πάντα στην κορυφή της οθόνης που αναγράφει τα ανοιχτά αυτή τη στιγμή παράθυρα.

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, το πεδίο πληροφοριών (το μικρό πάνελ στο κάτω μέρος της οθόνης) της λίστας πακέτων θα είναι ορατή όταν ξεκινά το πρόγραμμα. Διαφορετικά, θα είναι αρχικά κρυμμένο.

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η γραμμή του μενού θα εμφανιστεί μόνο αν έχει ενεργοποιηθεί με το πάτημα του πλήκτρου του μενού.

en: If this option is enabled, then after every install run, aptitude will delete from the package cache any package files that can no longer be downloaded from any archive in sources.list.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, τότε μετά από κάθε εκτέλεση εγκατάστασης, το aptitude θα διαγράφει από την cache των πακέτων οποιαδήποτε αρχεία πακέτων δεν μπορούν πια να μεταφορτωθούν από οποιαδήποτε αρχειοθήκη στην λίστα πηγών sources.list.

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, το aptitude θα καθαρίσει τη λίστα των νέων πακέτων αφού έχετε εκτελέσει μια εργασία εγκατάστασης ή αφου έχετε εγκαταστήσει ή αφαιρέσει πακέτα από την γραμμή εντολών.

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, το aptitude θα καθαρίσει τη λίστα των νέων πακέτων αφού έχετε ενημερώσει τη λίστα πακέτων (πχ. πατώντας το 'u').

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή αυτή, τότε τονίζοντας (highlight) ένα πακέτο με σπασμένες εξαρτήσεις θα εμφανίσει αυτόματα τις εξαρτήσεις αυτές που δεν ικανοποιούνται στην κάτω λωρίδα της οθόνης.

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, τότε στην εκκίνηση το aptitude θα επιλέγει προς αναβάθμιση όλα τα αναβαθμήσιμα πακέτα.

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, τότε η εφαρμογή μιας ενέργειας σε ένα πακέτο (για παράδειγμα, εγκατάσταση ή αφαίρεσή του) θα μετακινήσει το πεδίο επιλογής στο επόμενο πακέτο της λίστας.

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, τότε όποτε ζητάτε από το aptitude να εκτελέσει μια εργασία εγκατάστασης. θα εμφανίσει πρώτα μια σύνοψη των ενεργειών που πρόκειται να εκτελέσει.

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
el: Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, τότε όποτε το aptitude επιλύει ένα πρόβλημα εξαρτήσεων θα εξετάζει την πιθανότητα τροποποίησης πακέτων σε αναμονή ή εγκατάστασης απαγορευμένων εκδόσεων πακέτων. Με απενεργοποιημένη αυτή την επιλογή, οι λύσεις αυτές θα απορρίπτονται εξ' ορισμού.
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Προς το παρόν, ο περιορισμός αυτός εφαρμόζεται μόνο σε καταστάσεις στις οποίες ο επιλυτής εξαρτήσεων του aptitude (η κόκκινη μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης) είναι ενεργοποιημένος. Το aptitude θα εξακολουθεί να παραβιάζει πακέτα σε αναμονή όταν εγκαθιστά αυτόματα τις εξαρτήσεις ενός πακέτου που μόλις επιλέχθηκε για εγκατάσταση ή αναβάθμιση, σαν αποτέλεσμα του σφάλματος #470035 στο apt.

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
el: Αν επιλέξετε ένα πακέτο, θα εμφανιστεί η τρέχουσα κατάσταση του σε αυτόν τον χώρο.

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
el: Αν επιλέξετε ένα πακέτο, θα εμφανιστεί στον χώρο αυτό μια εξήγηση τού γιατί θα πρέπει να εγκατασταθεί ή να αφαιρεθεί.

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
el: Αγνοείται ο άκυρος συνδυασμός "%s" -> "%s"

en: Imp
el: Σημ

en: Information about %s
el: Πληροφορίες σχετικά με το %s

en: Initializing package states
el: Αρχικοποίηση κατάστασης πακέτων

en: InstSz
el: ΜεγΕγκ

en: InstVer
el: ΕκδΕγκατ

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install %F [%s (%s)]
el: Εγκατάσταση του %F [%s (%s)]

en: Install recommended packages automatically
el: Αυτόματη εγκατάσταση συνιστώμενων πακέτων

en: Install the following packages:
el: Εγκατάσταση των ακόλουθων πακέτων:

en: Install(%s provides %s)
el: Εγκατάσταση(%s παρέχει %s)

en: Install(%s)
el: Εγκατάσταση(%s)

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
el: Εγκατεστημένα Πακέτα
     Αυτά τα πακέτα είναι εγκατεστημένα για την ώρα στον υπολογιστή σας.

en: Installing %s %s (%s)
el: Εγκατάσταση %s %s (%s)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
el: Η εγκατάσταση/αφαίρεση πακέτων απαιτεί προνόμια διαχειριστή, που δεν έχετε αυτή τη στιγμή. Θα θέλατε να περάσετε στο λογαριασμό χρήστη root;

en: Internal Error, Ordering didn't finish
el: Εσωτερικό Σφάλμα, Η ταξινόμηση δεν τελείωσε

en: Internal error: Default column string is unparsable
el: Εσωτερικό σφάλμα: Αδύνατη η ανάλυση της προκαθορισμένης στήλης χαρακτήρων

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
el: Εσωτερικό σφάλμα: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία της λίστας μεταφόρτωσης πακέτων

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
el: Εσωτερικό σφάλμα: άκυρη τιμή %i πέρασε την εντολή cmdline_find_ver!

en: Internal error: unexpected null solution.
el: Εσωτερικό σφάλμα: απρόσμενη κενή λύση

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
el: Μη έγκυρη Get-Root-Command; θα πρέπει να ξεκινά με su: ή sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
el: Μη έγκυρη Get-Root-Command; θα έπρεπε να ξεκινά με su: ή sudo:, όχι %s:

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
el: Ακυρη εγγραφή στην ομάδα συνδυασμών: "%s"

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
el: Μη έγκυρη εισαγωγή στην ομάδα καθορισμού στυλ: "%s"

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
el: Μη έγκυρη μέτρηση ναρκών; παρακαλώ εισάγετε έναν θετικό ακέραιο

en: Invalid operation %s
el: Ακυρη λειτουργία %s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
el: Ακυρη απάντηση.  Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη εντολή ή '?' για βοήθεια.

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
el: Μη έγκυρη απόκριση.  Παρακαλώ εισάγετε έναν ακέραιο αριθμό μεταξύ του 1 και του %d.

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
el: Μη έγκυρη απόκριση. Παρακαλώ εισάγετε 'y' ή 'n'.

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
el: Μη έγκυρη απόκριση. Παρακαλώ εισάγετε μια από τις ακόλουθες εντολές:

en: Invalid sorting policy type '%s'
el: Μη έγκυρη πολιτική ταξινόμησης '%s'

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
el: Μη έγκυρη χωρίς ετικέτα εισαγωγή στην ομάδα καθορισμού στυλ: "%s"

en: Invalid zero-length sorting policy name
el: Μη έγκυρο μηδενικού μήκους όνομα πολιτικής ταξινόμησης

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
el: Φαίνεται ότι μια προηγούμενη έκδοση του aptitude έχει αφήσει πίσω κάποια αρχεία στον κατάλογο %s. Τα αρχεία αυτά είναι πιθανόν μη απαραίτητα και μπορούν να διαγραφούν με ασφάλεια.%n%nΘέλετε να διαγράψετε αυτόν τον κατάλογο και όλα τα περιεχόμενά του; Αν επιλέξετε "Όχι", δεν θα ξαναδείτε αυτό το μήνυμα.

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
el: ΜΠΟΥΜ!   Πατήσατε νάρκη.  -Κι άλλο--

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Keep %F at version %s (%s)
el: Διατήρηση του %F στην έκδοση %s (%s)

en: Keep the following packages at their current version:
el: Διατήρησε τα ακόλουθα πακέτα στην τωρινή τους έκδοση:

en: Leave the following recommendations unresolved:
el: Άφησε τις ακόλουθες συστάσεις ανεπίλυτες:

en: License
el: Άδεια Χρήσης

en: List Update
el: Αναβάθμιση λίστας

en: Loading cache
el: Φόρτωση του cache

en: Localization
el: Τοπικοποίηση

en: Localized file|help.txt
el: help.txt

en: LongAction
el: Μακρά Δράση

en: LongState
el: Μακρά Κατάσταση

en: Lost
el: Εχασε

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Maintainer:
el: Συντηρητής:

en: Manual
el: Εγχειρίδιο

en: Mark Up^gradable
el: Σημείωση Ανα^βαθμίσιμων

en: Mark ^Auto
el: ^Αυτόματη Σήμανση

en: Mark ^Manual
el: ^Χειροκίνητη Σήμανση

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
el: Σημείωση όλων των αναβαθμιζομένων πακέτων που δεν κρατούνται πλέον για αναβάθμιση

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
el: Επισημάνετε το επιλεγμένο πακέτο ως αυτόματα εγκατεστημένο. Θα αφαιρεθεί αυτόματα αν κανένα άλλο πακέτο δεν εξαρτάται από αυτό

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
el: Επισημάνετε το επιλεγμένο πακέτο ως χειροκίνητα εγκατεστημένο. Δεν πρόκειται να αφαιρεθεί αν δεν το αφαιρέσετε εσείς χειροκίνητα

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
el: Ο δείκτης ταιριάσματος %ls είναι πολύ μεγάλος, διαθέσιμες ομάδες είναι (%s)

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
el: Οι δείκτες ταιριάσματος πρέπει να είναι μεγαλύτεροι ή ίσοι από 1, όχι "%s"

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
el: Το σχήμα ταιριάσματος τερματίζεται με μη αναμενόμενο τρόπο (περίμενα '%c').

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
el: Αλλαγή Μέσου: Παρακαλώ εισάγετε τον δίσκο με επιγραφή '%s' στη μονάδα '%s' και πατήστε [Enter].

en: Medium
el: Μέτριο

en: Minesweeper
el: Ναρκαλιευτής

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
el: Βρέθηκαν πολλαπλές περιγραφές για την ομάδα %s, παραλείπεται μία

en: N/A
el: Μ/Δ

en: Need to get %sB of archives.
el: Χρειάζεται να κατεβούν %sB αρχείων.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
el: Χρειάζεται να κατεβούν %sB/%sB αρχείων.

en: Never
el: Ποτέ

en: Never display this message again.
el: Μην επανεμφανίσεις αυτό το μήνυμα.

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
el: Να μην υπάρχει ποτέ αναμονή για τον χρήστη μετά απο το κατέβασμα των πακέτων: ξεκίνα πάντα την εγκατάσταση αμέσως.

en: New
el: Νέα

en: New Categorical ^Browser
el: Εμφάνιση Νέας Κατηγοριοποίησης

en: New Package ^View
el: ^Προσθήκη κεντρικής όψης

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
el: Νέα Πακέτα
     Αυτά τα πακέτα προστέθηκαν στο Debian από την τελευταία φορά που καθαρίσατε τη λίστα "νέα" πακέτα (επιλέξτε " Ξέχασε τα νέα πακέτα" από το μενού Ενέργειες για να καθαρίσετε αυτή τη λίστα)

en: New ^Debtags Browser
el: Νέός browser για ^Debtags

en: New ^Flat Package List
el: Νέα ^Απλή Λίστα Πακέτων

en: News
el: Νέα

en: Next
el: Επόμενο

en: No broken packages.
el: Δεν υπάρχουν "σπασμένα" πακέτα.

en: No candidate version found for %s
el: Δεν βρέθηκε υποψήφια έκδοση για το %s

en: No comma following tag name "%s".
el: Δεν υπάρχει ερωτηματικό που να ακολουθεί το όνομα του tag "%s".

en: No current or candidate version found for %s
el: Δεν βρέθηκε τρέχουσα ή υποψήφια έκδοση για το %s

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
el: Δεν υπάρχουν αρχεία για μεταφόρτωση για το %s έκδοση %s, πιθανόν να πρόκειται για τοπικό ή για απαρχαιωμένο πακέτο;

en: No hierarchy information to edit
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες ιεραρχίας για διόρθωση

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
el: Δεν απαιτείται πλέον η εγκατάσταση του πακέτου %s με έκδοση %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
el: Δεν απαιτείται πλέον η αφαίρεση του πακέτου %s

en: No more solutions.
el: Δεν υπάρχουν περισσότερες λύσεις.

en: No package named "%s" exists.
el: Δεν υπάρχει πακέτο με το όνομα "%s".

en: No packages are broken.
el: Δεν υπάρχουν "σπασμένα" πακέτα.

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
el: Δεν έχουν επιλεγεί πακέτα για εγκατάσταση, αφαίρεση ή αναβάθμιση.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
el: Δεν βρέθηκαν πακέτα -- γράψτε τα ονόματα των πακέτων μετά το 'c'.

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
el: Δεν βρέθηκαν πακέτα -- εισάγετε μηδενική ή περισσότερες ρίζες της αναζήτησης ακολουθούμενες από το πακέτο προς επιβεβαίωση.

en: No packages matched the pattern "%ls".
el: Κανένα πακέτο δεν ταιριάζει με το "%ls".

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
el: Δεν υπάρχουν πακέτα για εμφάνιση -- δώστε τα ονόματα των πακέτων μετά το 'i'.

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
el: Δεν επιλέχθηκαν πακέτα από το δοσμένο σχήμα αναζήτησης. Δεν υπάρχει κάτι προς εκτέλεση.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
el: Δεν θα εγκατασταθούν, αφαιρεθούν ή αναβαθμιστούν πακέτα. Μερικά πακέτα θα μπορούσαν να αναβαθμιστούν, αλλά επιλέξατε να μην τα αναβαθμίσετε. Πληκτρολογήστε "U" για να προετοιμάσετε μια αναβάθμιση.

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
el: Δεν θα εγκατασταθούν, αναβαθμιστούν ή αφαιρεθούν πακέτα.

en: No resolution found.
el: Δεν βρέθηκε λύση.

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
el: Δεν βρέθηκε λύση μέσα στον διατιθέμενο χρόνο. Δοκιμή κεφαλίδας;[Y/n]

en: No solution to these dependency problems exists!
el: Δεν υπάρχει λύση για τα προβλήματα αυτά εξαρτήσεων!

en: No such package "%s"
el: Δεν υπάρχει τέτοιο πακέτο "%s"

en: Not Installed
el: Μη εγκατεστημένο

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
el: Μη Εγκατεστημένα Πακέτα
     Αυτά τα πακέτα δεν είναι εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
el: Σημείωση: "%s", παρέχει το εικονικό πακέτο
          "%s", είναι ήδη επιλεγμένο για εγκατάσταση.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
el: Σημείωση: "%s", παρέχει το εικονικό πακέτο
          "%s", είναι ήδη εγκατεστημένο.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
el: Σημείωση: επιλέχθηκε το "%s" στη θέση του
          εικονικού πακέτου "%s"

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
el: Σημείωση: επιλέχθηκε ο σκοπός "%s: %s" για εγκατάσταση

en: Number of mines:
el: Αριθμός ναρκών:

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
el: Απαρχαιωμένα και πακέτα που έχουν δημιουργηθεί Τοπικά
     Αυτά τα πακέτα είναι εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας, αλλά δεν είναι διαθέσιμα από καμία πηγή apt. Μπορεί να έχουν απαρχαιωθεί και αφαιρεθεί από την αρχειοθήκη, ή έχετε δημιουργήσει εσείς μια ιδιωτική έκδοση.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
el: Τα περιττά αρχεία που έχετε κατεβάσει έχουν διαγραφεί, απελευθερώνοντας %sB χώρου στον δίσκο.

en: Obsoletes
el: Αχρηστεύει

en: Ok
el: Εντάξει

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
el: Εντάξει, εντάξει, αν σας δώσω κάτι για έκπληξη, θα σταματήσετε;

en: Online Help
el: Βοήθεια Online

en: Opt
el: Προ

en: Options
el: Επιλογές

en: Package
el: Πακέτο

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
el: Το πακέτο %s δεν είναι εγκατεστημένο, δεν μπορεί να απαγορευτεί αναβάθμιση

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
el: Το πακέτο %s δεν είναι εγκατεστημένο, άρα δεν θα αφαιρεθεί

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
el: Το πακέτο %s δεν είναι αναβαθμίσιμο, δεν μπορεί να απαγορευτεί αναβάθμιση

en: Package Download
el: Κατέβασμα Πακέτου

en: Package names provided by %s
el: Πακέτα που παρέχονται από το %s

en: Package:
el: Πακέτο:

en: Packages
el: Πακέτα

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
el: Πακέτα που κρατούνται αυτόματα στη τρέχουσα κατάστασή τους
     Αυτά τα πακέτα θα μπορούσαν να αναβαθμιστούν, αλλά κρατούνται στη τρέχουσα κατάστασή τους για να μην χαλάσουν εξαρτήσεις.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
el: Πακέτα που εγκαθιστώνται αυτόματα για ικανοποίηση των εξαρτήσεων
     Αυτά τα πακέτα εγκαθιστώνται επειδή τα απαιτεί κάποιο άλλο πακέτο που επιλέξατε για εγκατάσταση.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
el: Πακέτα που διαγράφονται λόγω ανικανοποίητων εξαρτήσεων
     Αυτά τα πακέτα διαγράφονται επειδή μια ή περισσότερες εξαρτήσεις τους δεν είναι πλέον διαθέσιμες, ή κάποιο άλλο πακέτο συγκρούεται με αυτά.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
el: Πακέτα τα οποία κρατούνται
     Αυτά τα πακέτα θα μπορούσαν να αναβαθμιστούν, αλλά έχετε ζητήσει να κρατηθούν στην τρέχουσα έκδοση τους.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
el: Πακέτα που αφαιρούνται γιατί δεν έχουν πλέον χρησιμότητα
     Αυτά τα πακέτα διαγράφονται γιατί είχαν εγκατασταθεί αυτόματα για να ικανοποιήσουν εξαρτήσεις, και από τη διαδικασία αυτή δεν θα προκύψει πρόβλημα από πακέτο που να θεωρεί τα πακέτα αυτά ως σημαντικά 'important'.

en: Packages depending on %s
el: Πακέτα που εξαρτώνται από το %s

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
el: Πακέτα που ταιριάζουν σε αυτό το σχήμα αναζήτησης θα αντιμετωπίζονται πάντα σαν κάποιο πακέτο να εξαρτάται από αυτά: δεν θα γίνουν ποτέ στόχος για αφαίρεση σαν μη χρησιμοποιημένα πακέτα.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
el: Πακέτα που είναι μερικώς εγκατεστημένα
     Αυτά τα πακέτα δεν είναι πλήρως εγκατεστημένα και ρυθμισμένα. Θα γίνει μία προσπάθεια για πλήρη εγκατάστασή τους.

en: Packages that should never be automatically removed
el: Πακέτα που δεν θα έπρεπε ποτέ να αφαιρεθούν αυτόματα.

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
el: Πακέτα για υποβάθμιση
     Θα εγκαταστήσετε μια παλαιότερη έκδοση ενός πακέτου από αυτή που έχετε εγκατεστημένη.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
el: Πακέτα για εγκατάσταση
     Έχετε επιλέξει αυτά τα πακέτα για εγκατάσταση στον υπολογιστή σας.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
el: Πακέτα για επανεγκατάσταση
     Αυτά τα πακέτα θα επανεγκατασταθούν.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
el: Πακέτα για αφαίρεση
     Έχετε επιλέξει αυτά τα πακέτα για αφαίρεση από τον υπολογιστή σας.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
el: Πακέτα για αναβάθμιση
     Αυτά τα πακέτα θα αναβαθμιστούν σε νεώτερη έκδοση.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
el: Πακέτα που προτείνονται από άλλα πακέτα
     Αυτά τα πακέτα δεν είναι απαραίτητα για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα σας, αλλά συνήθως παρέχουν επιπλέον λειτουργικότητα σε άλλα προγράμματα που κάνετε εγκατάσταση ή αναβαθμίζετε.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
el: Πακέτα που προτείνονται από άλλα πακέτα
     Αυτά τα πακέτα δεν είναι απαραίτητα για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα σας, αλλά συνήθως παρέχουν επιπλέον λειτουργικότητα σε προγράμματα που κάνετε εγκατάσταση.

en: Packages which depend on %s
el: Πακέτα που εξαρτώνται από το %s

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
el: Πακέτα με ανικανοποίητες εξαρτήσεις
    Οι απαιτούμενες εξαρτήσεις των πακέτων αυτών δεν θα έχουν ικανοποιηθεί μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης.
     
     Η πιθανότητα αυτή συνήθως υπονοεί ότι κάτι δεν πάει καλά, είτε με το σύστημά σας, είτε με την αρχειοθήκη του Debian.

en: Pause after downloading files
el: Παύση μετά τη μεταφόρτωση των αρχείων

en: Perform all pending installs and removals
el: Ολοκλήρωση όλων των εκκρεμών εγκαταστάσεων/αφαιρέσεων

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
el: Εφαρμογή των ενεργειών που περιέχονται στην λύση που έχει τώρα επιλεχθεί.

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
el: Παρακαλώ εισάγετε το δίσκο με ετικέτα "%s" στη μονάδα CD-ROM "%s".

en: PreDepends
el: ΠροΕξαρτάται

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Press Return to continue.
el: Πατήστε Return για συνέχεια

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview of package installation
el: Προεπισκόπηση της εγκατάστασης των πακέτων

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Priority %s
el: Προτεραιότητα %s

en: Priority:
el: Προτεραιότητα:

en: ProgName
el: ΟνομΠρογρ

en: ProgVer
el: ΕκδΠρογρ

en: Prompt for confirmation at exit
el: Επιβεβαίωση κατά την έξοδο

en: Provided by
el: Παρέχεται από

en: Provides
el: Παρέχει

en: Provides: cannot be broken
el: Παρέχει: δεν μπορεί να είναι "σπασμένο"

en: REINSTALL
el: ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: REMOVE
el: ΑΦΑΙΡΕΣΗ

en: REMOVE, DEPENDENCIES
el: ΑΦΑΙΡΕΣΗ, ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ

en: REMOVE, NOT USED
el: ΑΦΑΙΡΕΣΗ, ΜΗ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ

en: Ran out of time while trying to find a solution.
el: Εξάντληση χρόνου κατά την προσπάθεια εύρεσης μιας λύσης.

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
el: Εξάντληση χρόνου κατά την προσπάθεια επίλυσης των εξαρτήσεων (πατήστε "%s" για να προσπαθήσετε πιο επίμονα)

en: Read the full user's manual of aptitude
el: Διαβάστε το πλήρες εγχειρίδιο χρήσης του aptitude

en: Reading extended state information
el: Ανάκτηση των δεδομένων λεπτομερούς κατάστασης

en: Reading task descriptions
el: Ανάγνωση περιγραφών

en: Really Continue
el: Χωρίς πλάκα, συνέχεια

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τις προσωπικές σας ρυθμίσεις και να φορτώσετε τις προκαθορισμένες;

en: Really quit Aptitude?
el: Έξοδος από το Aptitude; Σίγουρα;

en: Recommendations
el: Συστάσεις

en: Recommended Packages
el: Συνιστώμενα Πακέτα

en: Recommends
el: Συνιστά

en: Reconfiguring %s
el: Ξαναρυθμίζεται το %s

en: Reinstall
el: Επανεγκατάσταση

en: Reject Breaking ^Holds
el: Απόρριψη Breaking ^Holds

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
el: Απόρριψη όλων των ενεργειών που θα άλλαζαν την κατάσταση των σε αναμονή πακέτων ή θα εγκαθιστούσαν αποαγορευμένες εκδόσεις.

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
el: Απόρριψη της εγκατάστασης της έκδοσης %s του πακέτου %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
el: Απόρριψη της αφαίρεσης του πακέτου %s

en: Related Dependencies
el: Σχετικές εξαρτήσεις

en: Reload the package cache
el: Επαναφόρτωση του cache των πακέτων

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove %F [%s (%s)]
el: Αφαίρεση του %F [%s (%s)]

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
el: Αφαίρεση των απαρχαιωμένων λιστών πακέτων μετά τη μεταφόρτωση των νέων

en: Remove the filter from the package list
el: Αφαίρεση του φίλτρου από τον κατάλογο των πακέτων

en: Remove the following packages:
el: Αφαίρεσε τα ακόλουθα πακέτα:

en: Remove unused packages automatically
el: Αυτόματη αφαίρεση αχρησιμοποιήτων πακέτων

en: Remove(%s provides %s)
el: Αφαίρεση(%s παρέχει %s)

en: Remove(%s)
el: Αφαίρεση(%s)

en: Removing %s
el: Αφαίρεση το %s

en: Removing user tag "%s" from the package "%s".
el: Αφαίρεση του tag χρήστη "%s" από το πακέτο "%s".

en: Repeat the last search
el: Επανάληψη της τελευταίας αναζήτησης

en: Repeat the last search in the opposite direction
el: Επανάληψη της τελευταίας αναζήτησης στην αντίθετη κατεύθυνση

en: Replaces
el: Αντικαθιστά

en: Reporting a bug in %s:
el: Αναφορά ενός σφάλματος για το %s:

en: Req
el: Απ

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
el: Απαιτείται η εγκατάσταση της έκδοσης %s του πακέτου %s (%s)

en: Requiring the removal of %s
el: Απαιτείται η αφαίρεση του πακέτου %s

en: Reset all settings to the system defaults
el: Ορισμός όλων των επιλογών στις προκαθορισμένες τιμές

en: Resolve Dependencies
el: Επίλυση Εξαρτήσεων

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
el: Να επιλυθούν οι εξαρτήσεις αυτές με το χέρι; [N/+/-/_/:/?]

en: Resolver state successfully written!
el: Η κατάσταση του resolver γράφτηκε με επιτυχία!

en: Resolving dependencies...
el: Επίλυση εξαρτήσεων...

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search backwards
el: Αναζήτηση προς τα πίσω

en: Search backwards for:
el: Αναζήτηση προς τα πίσω του:

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
el: Ψάξιμο λύσεων για τις μη ικανοποιημένες εξαρτήσεις

en: Search for:
el: Αναζήτηση του:

en: Search forwards
el: Αναζήτηση προς τα εμπρός

en: Section
el: Τομέας

en: Section:
el: Τομέας:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
el: Αναβαθμίσεις Ασφαλείας
     Υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις ασφαλείας για αυτά τα πακέτα από το security.debian.org.

en: Select the first solution to the dependency problems.
el: Επέλεξε την πρώτη λύση στα προβλήματα εξαρτήσεων.

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
el: Επέλεξε την τελευταία λύση στα προβλήματα εξαρτήσεων που έχουν δημιουργηθεί μέχρι τώρα.

en: Select the next solution to the dependency problems.
el: Επέλεξε την επόμενη λύση στα προβλήματα εξαρτήσεων.

en: Select the previous solution to the dependency problems.
el: Επέλεξε την προηγούμενη λύση στα προβλήματα εξαρτήσεων.

en: Select the version of %s that should be used:
el: Επέλεξε την έκδοση %s που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί:

en: Servers
el: Εξυπηρετητές

en: Setup custom game
el: Ρυθμίστε ένα προσαρμοσμένο παιχνίδι

en: Show partial search results (incremental search)
el: Εμφάνιση αποτελέσματα μερικής αναζήτησης (αυξητική αναζήτηση)

en: Skipping this solution, I've already seen it.
el: Παράλειψη αυτής της λύσης, την έχω ήδη δει.

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
el: Μερικές εξαρτήσεις του %B%s%b δεν ικανοποιήθηκαν:

en: Some packages were broken and have been fixed:
el: Κάποια πακέτα ήταν κατεστραμμένα και έχουν διορθωθεί:

en: Source Package:
el: Πηγαίο Πακέτο:

en: Starting search with parameters %ls
el: Έναρξη αναζήτησης με τις παραμέτρους %ls

en: State
el: Κατάσταση

en: Std
el: Καν

en: Stop it!
el: Σταματήστε το!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
el: Η υποδιεργασία τερματίστηκε με σφάλμα -- εισάγατε τον κωδικό σας σωστά;

en: Suggest %F
el: Προτείνει %F

en: Suggest keeping all packages at their current version.
el: Πρότεινε την διατήρηση όλων των πακέτων στην τωρινή τους έκδοση.

en: Suggests
el: Προτείνει

en: TAGLESS PACKAGES
el: ΠΑΚΕΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΤΙΚΕΤΤΕΣ

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
el: Τερματική πολιτική '%s' θα έπρεπε να είναι η τελευταία πολιτική στην λίστα

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
el: %Το αρχείο της cache του apt δεν είναι διαθέσιμο. Αδύνατο το auto-clean.

en: The board height must be a positive integer
el: Το ύψος του ταμπλώ πρέπει να είναι θετικός ακέραιος

en: The board width must be a positive integer
el: Το πλάτος της πινακίδας πρέπει να είναι θετικός ακέραιος

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
el: Το βέλος ήταν δηλητηριασμένο!   Το δηλητήριο ήταν μοιραίο     --Κι άλλο--

en: The default color may only be used as a background.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για το υπόβαθρο.

en: The default display-limit for package views
el: Προκαθορισμένο όριο εμφάνισης για τις οθόνες πακέτων

en: The default grouping method for package views
el: Προκαθορισμένη μέθοδος ομαδοποίησης για τις οθόνες πακέτων

en: The display format for package views
el: Μορφή εμφάνισης για τις οθόνες πακέτων

en: The display format for the header line
el: Μορφή εμφάνισης για τη γραμμή κεφαλίδας

en: The display format for the status line
el: Μορφή εμφάνισης για τη γραμμή κατάστασης

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
el: Τα ακόλουθα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πακέτα θα γίνουν ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΑ από αυτή την ενέργεια:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
el: Τα ακόλουθα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πακέτα θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
el: Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν αυτόματα:

en: The following NEW packages will be installed:
el: Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:

en: The following actions will resolve these dependencies:
el: Οι ακόλουθες ενέργεις θα επιλύσουν αυτές τις εξαρτήσεις:

en: The following actions will resolve this dependency:
el: Οι ακόλουθες ενέργεις θα επιλύσουν την εξάρτηση:

en: The following commands are available:
el: Οι ακόλουθες εντολές είναι διαθέσιμες:

en: The following packages are BROKEN:
el: Τα ακόλουθα πακέτα είναι ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
el: Τα ακόλουθα πακέτα είναι ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ αλλά ΔΕΝ θα εγκατασταθούν:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
el: Τα ακόλουθα πακέτα είναι ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ αλλά ΔΕΝ θα εγκατασταθούν:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα δεν χρειάζονται και θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
el: Τα ακόλουθα πακέτα συγκρούονται με το %B%s%b και θα χαλάσουν από την εγκατάστασή του:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
el: Τα ακόλουθα πακέτα συγκρούονται με το %B%s%b, ή εξαρτώνται από μια έκδοση του , που δεν θα εγκατασταθεί.

en: The following packages conflict with %B%s%b:
el: Τα ακόλουθα πακέτα συγκρούονται με το %B%s%b:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
el: Τα ακόλουθα πακέτα συγκρούονται με την έκδοση %B%s%b του %B%s%b, και θα χαλάσουν εάν είναι %s.

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από το %B%s%b και είναι χαλασμένα:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από το %B%s%b και θα χαλάσουν από την αφαίρεσή του:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από μια έκδοση του %B%s%b διαφορετική από την εγκατεστημένη έκδοση του %B%s%b, ή συγκρούονται με την τρέχουσα εγκατεστημένη έκδοση:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από μια έκδοση του %B%s%b διαφορετική από την τρέχουσα εγκατεστημένη έκδοση του %B%s%b:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από μια έκδοση του %B%s%b η οποία δεν θα εγκατασταθεί.

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από την τρέχουσα εγκατεστημένη έκδοση του %B%s%b (%B%s%b), ή συγκρούονται αν η έκδοση θα είναι %s σε (%B%s%b), και θα χαλάσουν αν είναι %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαρτώνται από την έκδοση %B%s%b του %B%s%b, και θα χαλάσουν αν είναι %s.

en: The following packages have been automatically kept back:
el: Τα ακόλουθα πακέτα εξαιρέθηκαν αυτόματα:

en: The following packages have been kept back:
el: Τα ακόλουθα πακέτα έχουν εξαιρεθεί:

en: The following packages have unmet dependencies:
el: Τα ακόλουθα πακέτα έχουν ανεπίλυτες εξαρτήσεις:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΤΟΥΝ αυτόματα:

en: The following packages will be REINSTALLED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ:

en: The following packages will be REMOVED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ αυτόματα:

en: The following packages will be upgraded:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:

en: The following partially installed packages will be configured:
el: Θα γίνει ρύθμιση των ακόλουθων μερικά εγκατεστημένων πακέτων:

en: The list of sources could not be read.
el: Αδύνατη η ανάγνωση της λίστας πηγών.

en: The package cache is not available.
el: Δεν είναι διαθέσιμη η cache των πακέτων.

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
el: Δεν είναι διαθέσιμη η cache για το πακέτο. Αδυναμία κατεβάσματος και εγκατάστασης των πακέτων.

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
el: Οι κατάλογοι των πακέτων είναι κατεστραμένοι. Το: %s δεν υπάρχει

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
el: Αδύνατο το άνοιγμα ή το parsing των λιστών πακέτων ή του αρχείου κατάστασης.

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly...  --More--
el: Τα καρφιά ήταν δηλητηριασμένα! Το δηλητήριο ήταν θανάσιμο... -- Κι άλλο --

en: The version %s is available in the following archives:
el: Η έκδοση %s είναι διαθέσιμη στις ακόλουθες αρχειοθήκες:

en: There are no Easter Eggs in this program.
el: Δεν υπάρχουν κρυμμένες εκπλήξεις σε αυτό το πρόγραμμα.

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
el[0]: Υπάρχει ένα  %d καινούριο παρωχημένο πακέτο.
el[1]: Υπάρχουν  %d καινούρια παρωχημένα πακέτα.

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
el[0]: Υπάρχει ένα  %d καινούριο παρωχημένο πακέτο.
el[1]: Υπάρχουν %d καινούρια παρωχημένα πακέτα.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
el: Πραγματικά δεν υπάρχουν κρυμμένες εκπλήξεις σε αυτό το πρόγραμμα.

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
el[0]: Αυτή η ομάδα περιέχει %d πακέτο.
el[1]: Αυτή η ομάδα περιέχει  %d πακέτα.

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει το πώς το aptitude διαμορφώνει τις γραμμές της λίστας των πακέτων. Δείτε το εγχειρίδιο χρήστη του aptitude για πληροφορίες σχετικά με το πώς να προσδιορίσετε την μορφή απεικόνισης.

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει το πώς το aptitude διαμορφώνει την γραμμή επικεφαλίδας (την γραμμή πάνω από τη λίστα των πακέτων). Δείτε το εγχειρίδιο χρήστη του aptitude για πληροφορίες σχετικά με την διαμόρφωση μιας απεικόνισης.

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει πώς το aptitude διαμορφώνει την γραμμή κατάστασης (την γραμμή ανάμεσα στην λίστα των πακέτων και την κατώτερη λωρίδα-pane). Δείτε το εγχειρίδιο χρήστη του aptitude για πληροφορίες σχετικά με το πώς να προσδιορίσετε μια μορφή απεικόνισης.

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
el: Η επιλογή αυτή ελέγχει το πώς οργανώνει τη λίστα των πακέτων το aptitude. Δείτε το εγχειρίδιο χρήστη του aptitude για πληροφορίες σχετικά με το πώς να προσδιορίσετε μια μέθοδο ομαδοποίησης.

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
el: Η επιλογή αυτή ελέγχει κατά πόσον το aptitude θα περιμένει για επιβεβαίωση μετά από μια μεταφόρτωση πριν προχωρήσει στην εγκατάσταση των πακέτων.

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
el: Για να συνεχίσετε, δώστε "%s", για να εγκαταλείψετε, "%s":

en: To continue, type the phrase "%s":
el: Για να συνεχίσετε, πληκτρολογήστε την φράση "%s":

en: Toggle ^Approved
el: Αλλαγή επιλογής ^Αποδεχθέντων

en: Toggle ^Rejected
el: Αλλαγή επιλογής ^Απορριφθέντων

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
el: Αλλαγή επιλογής αποδοχής της ενέργειας που έχει αυτή τη στιγμή επιλεχθεί.

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
el: Αλλαγή επιλογής για την απόρριψη της ενέργειας που έχει αυτή την στιγμή επιλεχθεί.

en: Total Progress:
el: Συνολική Πρόοδος:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
el: Το άγγιγμα του πτώματος του cockatrice ήταν ένα μοιραίο σφάλμα. --Κι άλλο--

en: True
el: Αληθές

en: UI options
el: Επιλογές Διεπαφής Χρήστη

en: UNAVAILABLE
el: ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ

en: UNCATEGORIZED
el: ΜΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΜΕΝΑ

en: UNCONFIGURED
el: ΜΗ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ

en: UNSATISFIED
el: ΜΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΑ

en: URL to use to download changelogs
el: Διεύθυνση που θα χρησιμοποιηθεί για τη μεταφόρτωση των αρχείων αλλαγών

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
el: Αδύνατη η διόρθωση των εξαρτήσεων, κάποια πακέτα δεν μπορούν να εγκατασταθούν

en: Unable to correct for unavailable packages
el: Αδυναμία διόρθωσης των μη διαθέσιμων πακέτων

en: Unable to create temporary directory from template "%s": %s
el: Αδυναμία δημιοουργίας προσωρινού καταλόγου από το πρότυπο "%s": %s

en: Unable to find a reason to install %s.
el: Δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για την εγκατάσταση του %s.

en: Unable to find a reason to remove %s.
el: Δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για την αφαίρεση του %s.

en: Unable to find a solution to apply.
el: Δεν μπορώ να βρω μια εφαρμόσιμη λύση.

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
el: Αδύνατη ή εύρεση έκδοσης"%s" για το πακέτο "%s"

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
el: Αδύνατη η εύρεση αρχείου "%s" για το πακέτο "%s"

en: Unable to find the source package for "%s".
el: Αδύνατη η εύρεση πηγαίου πακέτου για το "%s".

en: Unable to list files in "%s"
el: Αδύνατη η λίστα των αρχείων στο "%s"

en: Unable to locate package %s
el: Αδύνατος ο εντοπισμός του πακέτου %s

en: Unable to open %ls
el: Αδύνατο το άνοιγμα του %ls

en: Unable to open %s for writing
el: Αδύνατο το άνοιγμα του %s για εγγραφή

en: Unable to open %s to log actions
el: Αδύνατο το άνοιγμα του %s για την καταγραφή ενεργειών

en: Unable to parse pattern %s
el: Αδύνατο το parse του προτύπου %s

en: Unable to parse pattern after "%s"
el: Αδυναμία parsing του σχηματισμού μετά το "%s"

en: Unable to parse pattern at '%s'
el: Αδύνατο το parse του σχηματισμού στο '%s'

en: Unable to parse some match patterns.
el: Αδύνατο το parse μερικών σχημάτων ταιριάσματος.

en: Unable to remove "%s"
el: Αδύνατη η αφαίρεση του "%s"

en: Unable to remove directory "%s"
el: Αδύνατη η διαγραφή του καταλόγου "%s"

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
el: Αδύνατη η διαγραφή του προηγούμενου προσωρινού καταλόγου; θα πρέπει να διαγράψετε το %s με το χέρι.

en: Unable to replace %s with new configuration file
el: Αδύνατη η αντικατάσταση του %s με νέο αρχείο ρυθμίσεων

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
el: Αδυνατώ να επιλύσω τις εξαρτήσεις! Εγκαταλείπω...

en: Unable to resolve dependencies.
el: Αδύνατη η ικανοποίηση των εξαρτήσεων

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
el: Αδύνατη η ασφαλής επίλυση των εξαρτήσεων, προσπάθεια με --full-resolver.

en: Unable to satisfy the build-depends: %s.
el: Αδύνατη η ικανοποίηση του build-depends: %s.

en: Unable to stat "%s"
el: Αδύνατη η απόδοση κατάστασης του "%s"

en: Unable to stat %s.
el: Αδύνατη η απόδοση κατάστασης του %s.

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
el: Αδυναμία μετακωδικοποίησης της μορφής εμφάνισης του πακέτου μετά το "%ls"

en: Uncompressed Size:
el: Μέγεθος Αποσυμπιεσμένου:

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo the last package operation or group of operations
el: Επαναφορά της τελευταίας εργασίας ή ομάδας εργασιών σε πακέτο.

en: Unexpected ')'
el: Μή αναμενόμενη ')'

en: Unexpected empty expression
el: Μη αναμενόμενη κενή παράσταση

en: Unexpected end-of-file on standard input
el: Απρόσμενο τέλος-αρχείου στην στάνταρ είσοδο

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
el: Απρόσμενο

en: Unexpectedly empty tree title after "%s"
el: Απρόσμενος κενός τίτλος δέντρου μετά το "%s"

en: Unknown
el: Αγνωστα

en: Unknown action type: %s
el: Άγνωστος τύπος εργασίας: %s

en: Unknown alignment type '%s'
el: Άγνωστος τύπος ταξινόμησης: '%s'

en: Unknown command "%s"
el: Αγνωστη εντολή "%s"

en: Unknown dependency type: %s
el: Άγνωστος τύπος εξάρτησης: %s

en: Unknown grouping policy "%s"
el: Άγνωστη πολιτική ομαδοποίησης "%s"

en: Unknown pattern type: %c
el: Άγνωστος τύπος κανονικής παράστασης: %c

en: Unknown priority %s
el: Άγνωστη προτεραιότητα %s

en: Unknown style attribute %s
el: Άγνωστος τύπος αποδοθείσης ιδιότητας %s

en: Unmatched '('
el: Αταίριαστη '('

en: Unmatched '(' in sorting policy description
el: Αταίριαστη '(' στην περιγραφή της πολιτική ταξινόμησης

en: Unrecognized attribute name "%s"
el: Μη αναγνωρίσιμο όνομα ιδιότητας "%s"

en: Unrecognized color name "%s"
el: Μη αναγνωρίσιμο όνομα χρώματος "%s"

en: Unrecognized input.  Enter either "%s" or "%s".
el: Μη αναγνωρίσιμη είσοδος. Δώστε είτε "%s" ή "%s".

en: Unrecognized tasks
el: Μη αναγνωρίσιμες εργασίες

en: Unterminated '"' in the user-tags list of the package %s.
el: Μη τερματιζόμενη συμβολοσειρά '"' στη λίστα με τις ετικέτες χρήστη του πακέτου %s.

en: Unterminated literal string after %s
el: Μη τερματιζόμενη literal συμβολοσειρά μετά το %s

en: Updating package lists
el: Ανανέωση της λίστας πακέτων

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
el: Η ενημέρωση των καταλόγων των πακέτων απαιτεί προνόμια διαχειριστή, που δεν έχετε αυτή τη στιγμή. Θα θέλατε να αλλάξετε στον λογαριασμό του χρήστη root;

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
el: Αναβαθμιζόμενα Πακέτα
     Ειναι διαθέσιμη μια νεότερη έκδοση αυτού του πακέτου.

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
el: Αναβάθμιση του %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Upgrade the following packages:
el: Αναβάθμιση των ακόλουθων πακέτων:

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
el: Χρήση: aptitude [-S fname] [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
el: Χρήση ενός δείκτη μεταφόρτωσης στη γραμμή κατάστασης

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
el: Χρήση μιας προτροπής τύπου minibuffer όταν είναι δυνατόν

en: User Tags
el: Ετικέτες Χρήστη

en: User's Manual
el: Εγχειρίδιο Χρήσης

en: User's ^Manual
el: Οδηγίες ^Χρήσης

en: Version:
el: Εκδοση:

en: Versions of %s
el: Εκδόσεις του %s

en: View a brief introduction to aptitude
el: Δες μια σύντομη εισαγωγή στο aptitude

en: View a list of frequently asked questions
el: Εμφάνιση των πιο συχνών ερωτήσεων

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
el: Δείτε όλα τα πακέτα στο σύστημα σε μια μοναδική χωρίς κατηγορίες λίστα

en: View and/or adjust the actions that will be performed
el: Εμφάνιση και/ή ρύθμιση των ενεργειών που θα εκτελεστούν

en: View available packages and choose actions to perform
el: Εμφάνιση των διαθέσιμων πακέτων και επιλογή εργασιών

en: View information about this program
el: Εμφάνιση πληροφορίας σχετικά με το πρόγραμμα

en: View next display
el: Εμφάνιση επόμενης οθόνης

en: View packages that it is recommended that you install
el: Δείτε όλα τα πακέτα που προτείνονται για εγκατάσταση

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
el: Επίβλεψη πακέτων που συνίσταται να εγκατασταθούν, αλλά δεν είναι αυτή τη στιγμή εγκατεστημένα.

en: View previous display
el: Εμφάνιση προηγούμενης οθόνης

en: View the detailed program manual
el: Εμφάνιση των αναλυτικών οδηγιών χρήσης

en: View the important changes made in each version of
el: Δείτε τις σημαντικές αλλαγές που έχουν γίνει σε κάθε έκδοση του

en: View the important changes made in each version of %s
el: Δείτε τις σημαντικές αλλαγές που έχουν γίνει σε κάθε έκδοση του %s

en: View the list of changes made to this Debian package.
el: Δείτε τις αλλαγές που έχουν γίνει σ' αυτό το πακέτο Debian.

en: View the on-line help
el: Εμφάνιση της βοήθειας του προγράμματος

en: View the package which will be affected by the selected action
el: Επιθεώρηση των πακέτων που θα επηρρεαστούν από την επιλεγμένη ενέργεια

en: View the progress of the package download
el: Εμφάνιση προόδου της διαδικασίας μεταφόρτωσης πακέτου

en: View the progress of the package list update
el: Εμφάνιση προόδου της διαδικασίας ανανέωσης πακέτων

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
el: Δείτε τους όρους κάτω από τους οποίους μπορείτε να αντιγράψετε και να διανείμετε το aptitude

en: Views
el: Οθόνες

en: Virtual
el: Εικονικό

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
el: Εικονικά Πακέτα
     Αυτά τα πακέτα δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα, είναι ονόματα τα οποία χρησιμοποιούν άλλα πακέτα, που απαιτούν ή παρέχουν κάποια λειτουργικότητα.

en: WARNING
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτή η ενέργεια θα προξενήσει δυσλειτουργίες στο σύστημα!
             ΜΗΝ συνεχίσετε εκτός αν γνωρίζετε ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνετε!

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: η cache των πακέτων είναι ανοιχτή σε κατάσταση μόνο-ανάγνωσης! Αυτή η αλλαγή καθώς και όλες οι επόμενες δεν θα σωθούν αν δεν σταματήσετε όλα τα άλλα προγράμματα που εκτελούνται και βασίζονται στο apt και δεν επιλέξετε "Become root" από το μενού των Ενέργειες.

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: θα εγκατασταθούν μή έμπιστες εκδόσεις των ακόλουθων
    πακέτων!!
    
    Τυχόν μη έμπιστα πακέτα μπορεί να οδηγήσουν στην παραβίαση της ασφάλειας
    του συστήματός σας. Προχωρήστε στην εγκατάσταση μόνο αν είστε βέβαιοι ότι
    για αυτό θέλετε

en: WEIRDNESS: unknown option code received
el: ΠΑΡΑΞΕΝΟ: ελήφθη άγνωστος κώδικας παράμετρου

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
el: Περίμενε για επιβεβαίωση αν έχει προκύψει κάποιο σφάλμα κατά την μεταφόρτωση. Αν δεν υπήρχαν λάθη, ξεκίνα αμέσως την εγκατάσταση των πακέτων.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
el: Να υπάρχει ειδοποίηση για κάθε απόπειρα εκτέλεσης προνομιακής εντολής ως απλός χρήστης

en: Warning: group %s is involved in a cycle
el: Προειδοποίηση: η ομάδα %s συμμετέχει σε κύκλο

en: Waste time trying to find mines
el: Σκοτώστε την ώρα σας βρίσκοντας νάρκες

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
el: Τι είναι;  Είναι ένα ελεφαντοειδές πλάσμα που το τρώει ένα φίδι, φυσικά.

en: When an error occurs
el: Όταν προκύπτει σφάλμα

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
el: Όταν εγκαθιστάτε ή αφαιρείτε πακέτα, μια περίληψη του τι θα κάνει το aptitude θα γραφτεί στο αρχείο αυτό. Αν ο πρώτος χαρακτήρας του ονόματος του αρχείου είναι ο χαρακτήρας '%B|%b', το υπόλοιπο του ονόματος θα ερμηνευθεί σαν μια εντολή κελύφους που θα λάβει την καταγραφή από την συνήθη είσοδο.

en: Why Installed
el: Γιατι εγκαταστάθηκε

en: Width of board:
el: Πλάτος της πινακίδας:

en: Will free %sB of disk space
el: Θα ελευθερώσει %sB χώρο στο δίσκο

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
el: Θα εγκαταστήσει %li πακέτα, και θα αφαιρέσει %li πακέτα.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
el: Δεν θα αφαιρεθεί ο κατάλογος %s;θα πρέπει να εξετάσετε τα αρχεία σ' αυτόν και να τα αφαιρέσετε με το χέρι.

en: Will use %sB of disk space
el: Θα χρησιμοποιηθούν %sB δίσκου

en: Won
el: Κέρδισε

en: Would download/install/remove packages.
el: Θα κατεβούν/εγκατασταθούν/αφαιρεθούν πακέτα.

en: Would forget what packages are new
el: Θα ξεχάσει τα πακέτα που είναι νέα

en: Would free %sB of disk space
el: Θα απελευθερώσει %sB χώρο στο δίσκο

en: Would resolve dependencies, but dependency resolution is disabled.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)
el: Θα γινόταν επίλυση των εξαρτήσεων, αλλά η επίλυση εξαρτήσεων είναι απενεργοποιημένη.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)

en: Writing extended state information
el: Αποθήκευση δεδομένων λεπτομερούς κατάστασης

en: Xtr
el: Επι

en: Yes, I am aware this is a very bad idea
el: Ναι ξέρω ότι είναι πολύ κακή ιδέα

en: You already are root!
el: Είστε ήδη ο χρήστης root!

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
el: Ταρακουνηθήκατε από ένα κύμα ηλεκτρικού ρεύματος! --Κι άλλο--

en: You are not root and I cannot find any way to become root.  To reconfigure this package, install the menu package, the login package, or run aptitude as root.
el: Δεν είστε root και δεν μπορώ να βρω τρόπο να γίνετε root. Για να ρυθμίσετε ξανά αυτό το πακέτο, εγκαταστήστε το πακέτο μενού, το πακέτο , ή εκτελέστε το aptitude ως root.

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
el: Δεν μπορείτε να καθορίσετε όνομα αρχείου πακέτου με την εντολή εγκατάστασης.

en: You can only specify a package version with an 'install' command or a 'forbid-version' command.
el: Μπορείτε να προσδιορίσετε την έκδοση ενός πακέτου μόνο με μια εντολή 'install' ή μια εντολή 'forbid-version'.

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
el: Μπορείτε να εμφανίσετε ημερολόγια αλλαγών μόνο για επίσημα πακέτα.

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
el: Δεν γίνεται να καθορίσετε και αρχείο και έκδοση για ένα πακέτο

en: You die...  --More--
el: Πεθάνατε...--Κι άλλο--

en: You fall into a pit!  --More--
el: Πέσατε σε πηγάδι!  --Κι άλλο--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
el: Εδώ νοιώθετε ένα πτώμα ενός cockatrice. --Κι άλλο--

en: You have won.
el: Νικήσατε.

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
el: Προσγειωθήκατε σε κάποια μυτερά μεταλλικά καρφία! --Κι άλλο--

en: You lose!
el: Χάσατε!

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
el: Μπορείτε ακόμα να προσδιορίσετε τροποποιήσεις στις ενέργειες που πρόκειται να γίνουν. Για να το κάνετε αυτό, τυπώστε έναν χαρακτήρα της αντίστοιχης ενέργειας ακολουθούμενο από ένα ή περισσότερα ονόματα πακέτων (ή patterns). Η ενέργεια αυτή θα εφαρμοστεί σε όλα τα πακέτα που έχετε βάλει στη λίστα. Οι ακόλουθες ενέργειες είναι διαθέσιμες:

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
el: Δεν θα πρέπει να μεταβάλλετε την κατάσταση οποιουδήποτε πακέτου ενώ είναι σε εξέλιξη κάποιο κατέβασμα αρχείων.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
el: Ίσως να χρειαστεί να ενημερώσετε τις λίστες των πακέτων για να διορθώσετε αυτά τα αγνοούμενα αρχεία.

en: You must choose one to install.
el: Θα πρέπει να επιλέξετε ένα για εγκατάσταση.

en: You turn to stone... --More--
el: Γίνατε πέτρα    --Κι άλλο--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
el: Το %s ραβί σας έσπασε και εξερράγη!  --Κι άλλο--

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
el: [%d(%d)/...] Ανάλυση των εξαρτήσεων

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
el: [ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
el: [Μεταφορτώθηκε]

en: [ERROR]
el: [ΣΦΑΛΜΑ]

en: [Hit]
el: [Επιτυχία]

en: [IGNORED]
el: [ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
el: [ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ] %s %s -> %s

en: [Working]
el: [Λειτουργεί]

en: ^About
el: Σχετικά

en: ^Become root
el: Σύνδεση ως root

en: ^Changelog
el: Α^ρχείο Αλλαγών

en: ^Clean package cache
el: Εκκαθάριση του cache των πακέτων

en: ^Close
el: ^Κλείσιμο

en: ^Dependency handling
el: Διαχείριση Εξαρτήσεων

en: ^Examine Solution
el: ^Εξέταση της λύσης

en: ^Find
el: ^Ευρεση

en: ^Find Backwards
el: ^Αναζήτηση προς τα πίσω

en: ^First Solution
el: ^Πρώτη λύση

en: ^Forbid Version
el: ^Απαγόρευση έκδοσης

en: ^Forget new packages
el: Ξέχασε τα νέα πακέτα

en: ^Help
el: ^Βοήθεια

en: ^Hold
el: ^Αναμονή

en: ^Install
el: ^Εγκατάσταση

en: ^Install/remove packages
el: ^Εγκατάσταση/Αφαίρεση πακέτων

en: ^Keep
el: ^Κράτηση

en: ^Last Solution
el: ^Τελευταία λύση

en: ^License
el: Άδεια ^χρήσης

en: ^Limit Display
el: ^Περιόρισε Εμφάνιση

en: ^Miscellaneous
el: ^Διάφορα

en: ^News
el: ^Νέα

en: ^Next
el: ^Επόμενο

en: ^Next Solution
el: ^Επόμενη λύση

en: ^Play Minesweeper
el: Παίξε Ναρκαλιευτή

en: ^Preferences
el: ^Προτιμήσεις

en: ^Prev
el: ^Προηγ

en: ^Previous Solution
el: ^Προηγούμενη λύση

en: ^Purge
el: ^Διαγραφή

en: ^Quit
el: Έξοδος

en: ^Reload package cache
el: Επαναφόρτωση του cache πακέτων

en: ^Remove
el: ^Αφαίρεση

en: ^Revert options
el: ^Επαναφορά επιλογών

en: ^UI options
el: Επιλογές ^Περιβάλλοντος

en: ^Un-Limit Display
el: ^Εμφάνιση Χωρίς Περιορισμούς

en: ^Update package list
el: ^Ενημέρωση της λίστας πακέτων

en: ^View Target
el: ^Επιθεώρηση Στόχου

en: abort and quit
el: εγκατάλειψη και έξοδος από το πρόγραμμα

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
el: τερματισμός της αυτόματης επίλυσης εξαρτήσεων. Επιλύστε αντί γι' αυτό τις εξαρτήσεις με το χέρι.

en: accept the proposed changes
el: αποδοχή των προτεινόμενων αλλαγών

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
el: προσαρμογή της κατάστασης των αναγραφόμενων πακέτων, όπου ACTION είναι μια από τις:

en: allow_choices
el: επίτρεψε_επιλογές

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
el: το aptitude απέτυχε να βρει μια λύση στις εξαρτήσεις αυτές. Μπορείτε να τις επιλύσετε οι ίδιοι με το χέρι ή να πληκτρολογήσετε 'n' για να κλείσετε την εφαρμογή.

en: awaiting trigger processing
el: αναμονή επεξεργασίας trigger

en: awaiting trigger processing by other package(s)
el: αναμονή επεξεργασίας trigger από άλλο(α) πακέτο(α)

en: broken
el: σπασμένο

en: but %s is installed and it is kept back.
el: αλλά το %s είναι εγκατεστημένο και εξαιρείται.

en: but %s is installed.
el: αλλά το %s είναι εγκατεστημένο.

en: but %s is to be installed.
el: αλλά θα εγκατασταθεί το %s.

en: but it is not installable.
el: αλλά δεν είναι εγκατάστασιμο.

en: cold
el: κρύο

en: config-files
el: αρχεία ρυθμίσεων

en: conflicts with
el: συγκρούεται με

en: continue with the installation
el: συνεχίστε με την εγκατάσταση

en: couldn't replace %s with %s
el: αδυναμία αντικατάστασης του %s με το %s

en: death
el: θάνατος

en: delete
el: διαγραφή

en: depends on
el: εξαρτάται από

en: downgraded
el: υποβαθμίζονται

en: download: you must specify at least one package to download
el: μεταφόρτωση: θα πρέπει να καθορίσετε ένα τουλάχιστον πακέτο για κατέβασμα

en: enter the full visual interface
el: είσοδος στην πλήρη οπτική διεπαφή

en: examine the solution in the visual user interface
el: εξέταση των αλλαγών στο οπτικό interface χρήστη

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
el: extract-cache-entries: απαιτείται τουλάχιστον ένα όρισμα (ο κατάλογος 
    στον οποίον θα γραφούν τα αρχεία).

en: failed to remove %s
el: αποτυχία αφαίρεσης του %s

en: failed to rename %s to %s
el: αποτυχία μετονομασίας του %s σε %s

en: false
el: ψευδές

en: forbidden upgrade
el: απαγορευμένη αναβάθμιση

en: give up and quit the program
el: Παραίτηση και έξοδος από το πρόγραμμα

en: half-config
el: μισο-ρυθμισμένο

en: half-install
el: μισο-εγκατεστημένο

en: hold
el: αναμονή

en: iconv of %s failed.
el: αποτυχία του iconv για το %s.

en: install
el: εγκατάσταση

en: installed
el: εγκατεστημένο

en: invisibility
el: αορατότητα

en: log report
el: αναφορά σφαλμάτων

en: magic missile
el: μαγική τορπίλη

en: main
el: κύριο

en: make_package_view: bad argument!
el: make_package_view: κακό όρισμα!

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
el: make_package_view: σφάλμα στα ορίσματα -- bad column list for static item

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
el: make_package_view: σφάλμα στα ορίσματα -- two main widgets??

en: move to the next solution
el: πήγαινε στην επόμενη λύση

en: move to the previous solution
el: πήγαινε στην προηγούμενη λύση

en: n: %F
el: ο: %F

en: no
el: όχι

en: no_key
el: Ο

en: none
el: κανένα

en: not a real package
el: όχι πραγματικό πακέτο

en: not installed
el: μη εγκατεστημένο

en: not installed (configuration files remain)
el: μη εγκατεστημένο (παραμένουν αρχεία ρυθμίσεων)

en: obsoletes
el: αχρηστεύει

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
el: ανοιχτό: %d; κλειστό: %d; αποτροπή: %d; σύγκρουση: %d

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
el: ανοιχτό: %zd; κλειστό: %zd; αποτροπή: %zd; σύγκρουση: %zd

en: partially configured
el: μερικώς ρυθμισμένο

en: partially installed
el: μερικώς εγκατεστημένο

en: polymorph
el: πολυμορφικό

en: pre-depends on
el: προ-εξαρτάται από

en: purge
el: καθαρισμός

en: purged
el: διαγραφέντα

en: recommends
el: συνιστά

en: reinstall
el: επανεγκατάσταση

en: reject the proposed changes and search for another solution
el: απόρριψη των προτεινόμενων αλλαγών και ψάξιμο για εναλλακτική λύση

en: replaces
el: αντικαθιστά

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
el: εκτελέστε τον αυτόματο επιλυτή εξαρτήσεων για να διορθώσετε τις προβληματικές εξαρτήσεις.

en: search: You must provide at least one search term
el: αναζήτηση: Θα πρέπει να ορίσετε ένα τουλάχιστον αντικείμενο

en: second
el: δεύτερο

en: seconds
el: δεύτερα

en: secret door detection
el: ανίχνευση κρυμμένης πόρτας

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
el: εμφάνιση πληροφορίας για ένα ή περισσότερα πακέτα; τα ονόματα των πακέτων πρέπει να ακολουθούν το 'i'

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
el: εμφάνιση των αρχείων αλλαγών του Debian για ένα ή περισσότερα πακέτα; τα ονόματα των πακέτων θα πρέπει να ακολουθούν το 'c'

en: sleep
el: σε αδράνεια

en: striking
el: χτύπημα

en: suggests
el: προτείνει

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
el: εναλλαγή μεταξύ των περιεχομένων της λύσης και μιας εξήγησης της λύσης

en: toggle the display of changes in package sizes
el: εναλλαγή επιλογής εμφάνισης των αλλαγών στο μέγεθος των πακέτων

en: toggle the display of dependency information
el: εναλλαγή επιλογής εμφάνισης της πληροφορίας εξαρτήσεων

en: toggle the display of version numbers
el: εναλλαγή επιλογής εμφάνισης των αριθμών έκδοσης

en: triggers-awaited
el: αναμονή των trigger

en: triggers-pending
el: εκκρεμούν οι trigger

en: true
el: αληθές

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
el: προσπαθήστε να βρείτε έναν λόγο για την εγκατάσταση ενός μοναδικού πακέτου ή εξηγήστε γιατί η εγκατάσταση ενός πακέτου θα οδηγούσε στην εγκατάσταση ενός άλλου.

en: unknown
el: άγνωστο

en: unpacked
el: ξεπακεταρισμένο

en: upgrade
el: αναβάθμιση

en: upgraded
el: αναβαθμίζονται

en: version_selection
el: επιλογή_έκδοσης

en: virtual
el: εικονικά

en: y: %F
el: ν: %F

en: yes
el: ναι

en: yes_key
el: Ν
