adduser - en to da translation catalogue (111 entries)

en: %s failed with return code 15, shadow not enabled, password aging cannot be set. Continuing.
da: %s fejlede med returkode 15, skygge ikke aktiveret, adgangskodeforfald kan ikke angives. Fortsætter.

en: %s: Please enter a username matching the regular expression configured
    via the NAME_REGEX configuration variable.  Use the `--force-badname'
    option to relax this check or reconfigure NAME_REGEX.
da: %s: Indtast venligst et brugernavn der matcher det regulære udtryk
    konfigureret via konfigurationsvariablen NAME_REGEX. Brug tilvalget
    »--force-badname« til at slække dette tjek eller rekonfigurer NAME_REGEX.

en: %s: To avoid problems, the username should consist only of
    letters, digits, underscores, periods, at signs and dashes, and not start with
    a dash (as defined by IEEE Std 1003.1-2001). For compatibility with Samba
    machine accounts $ is also supported at the end of the username
da: %s: For at undgå problemer, bør brugernavnet bestå af bogstaver, tal,
    understregninger, punktummer og skråstreger, og ikke starte med en skråstreg
    (som defineret af IEEE Std 1003.1-2001). For kompatibilitet med
    Sambamaskinkonti er $ også understøttet i slutningen af brugernavnet

en: Adding group `%s' (GID %d) ...
da: Tilføjer gruppe »%s« (GID %d)...

en: Adding new group `%s' (%d) ...
da: Tilføjer ny gruppe »%s« (%d)...

en: Adding new group `%s' (GID %d) ...
da: Tilføjer ny gruppe »%s« (GID %d)...

en: Adding new user `%s' (%d) with group `%s' ...
da: Tilføjer ny bruger »%s« (%d) med gruppe »%s«...

en: Adding new user `%s' (UID %d) with group `%s' ...
da: Tilføjer ny bruger »%s« (UID %d) med gruppe »%s«...

en: Adding new user `%s' to extra groups ...
da: Tilføjer ny bruger »%s« til ekstra grupper...

en: Adding system user `%s' (UID %d) ...
da: Tilføjer systembruger »%s« (UID %d)...

en: Adding user `%s' ...
da: Tilføjer bruger »%s«...

en: Adding user `%s' to group `%s' ...
da: Tilføjer bruger »%s« til gruppen »%s«...

en: Adds a user or group to the system.
      
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999 Guy Maor <maor@debian.org>
    Copyright (C) 1995 Ian Murdock <imurdock@gnu.ai.mit.edu>,
                       Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>
da: Tilføjer en bruger eller gruppe til systemet.
      
    Ophavsret 1997, 1998, 1999 Guy Maor <maor@debian.org>
    Ophavsret 1995 Ian Murdock <imurdock@gnu.ai.mit.edu>,
                   Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>

en: Allowing use of questionable username.
da: Tillader brug af tvivlsomt brugernavn.

en: Backing up files to be removed to %s ...
da: Laver sikkerhedskopi af filer, der skal fjernes, til %s....

en: Cannot deal with %s.
    It is not a dir, file, or symlink.
da: Kan ikke håndtere %s.
    Det er ikke en mappe, fil eller symbolsk henvisning.

en: Cannot handle special file %s
da: Kan ikke håndtere specialfilen %s

en: Caught a SIG%s.
da: Fangede et SIG%s.

en: Copying files from `%s' ...
da: Kopierer filer fra »%s«...

en: Copyright (C) 2000 Roland Bauerschmidt <roland@copyleft.de>
da: Ophavsret 2000 Roland Bauerschmidt <roland@copyleft.de>

en: Could not find program named `%s' in $PATH.
da: Kunne ikke finde program med navnet »%s« i $PATH.

en: Couldn't create home directory `%s': %s.
da: Kunne ikke oprette hjemmemappe »%s«: %s.

en: Couldn't parse `%s', line %d.
da: Kunne ikke fortolke »%s«, linje %d.

en: Creating home directory `%s' ...
da: Opretter hjemmemappe »%s«...

en: Done.
da: Færdig.

en: Enter a group name to remove:
da: Indtast et gruppenavn der skal fjernes:

en: Enter a user name to remove:
da: Indtast et brugernavn der skal fjernes:

en: If you really want this, call deluser with parameter --force
da: Hvis du virkelig ønsker dette, så kald deluser med parameteren --force

en: In order to use the --remove-home, --remove-all-files, and --backup features,
    you need to install the `perl-modules' package. To accomplish that, run
    apt-get install perl-modules.
da: For at bruge funktionerne --remove-home, --remove-all-files og --backup,
    skal du installere pakken »perl-modules«. For at udføre dette, kør
    apt-get install perl-modules.

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Is the information correct? [Y/n]
da: Er informationerne korrekte? [J/n]

en: Looking for files to backup/remove ...
da: Kigger efter filer til sikkerhedskopiering/fjernelse...

en: No GID is available in the range %d-%d (FIRST_GID - LAST_GID).
da: Intet GID er ledigt i intervallet %d-%d (FIRST_GID - LAST_GID).

en: No GID is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_GID - LAST_SYS_GID).
da: Intet GID er ledigt i intervallet %d-%d (FIRST_SYS_GID - LAST_SYS_GID).

en: No UID is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).
da: Intet UID ledigt i intervallet %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).

en: No UID is available in the range %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).
da: Intet UID ledigt i intervallet %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).

en: No UID/GID pair is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).
da: Intet UID-/GID-par er ledigt i intervallet %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).

en: No UID/GID pair is available in the range %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).
da: Intet UID-/GID-par er ledigt i intervallet %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).

en: No options allowed after names.
da: Ingen tilvalg tilladt efter navne.

en: Not backing up/removing `%s', it is a mount point.
da: Laver ikke sikkerhedskopi/fjerner »%s«, det er et monteringspunkt.

en: Not backing up/removing `%s', it matches %s.
da: Laver ikke sikkerhedskopi/fjerne »%s«, den matcher %s.

en: Not creating home directory `%s'.
da: Opretter ikke hjemmemappe »%s«.

en: Only one or two names allowed.
da: Kun et eller to navne er tilladt.

en: Only root may add a user or group to the system.
da: Kun root må tilføje en bruger eller gruppe til systemet.

en: Only root may remove a user or group from the system.
da: Kun root må fjerne en bruger eller gruppe fra systemet.

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Removes users and groups from the system.
da: Fjerner brugere og grupper fra systemet.

en: Removing crontab ...
da: Fjerner crontab...

en: Removing directory `%s' ...
da: Fjerner mappe »%s«...

en: Removing files ...
da: Fjerner filer...

en: Removing group `%s' ...
da: Fjerner gruppe »%s«...

en: Removing user `%s' ...
da: Fjerner bruger »%s«...

en: Removing user `%s' from group `%s' ...
da: Fjerner bruger »%s« fra gruppe »%s«...

en: Selecting GID from range %d to %d ...
da: Vælger GID fra intervallet %d til %d...

en: Selecting UID from range %d to %d ...
da: Vælger UID fra intervallet %d til %d...

en: Setting quota for user `%s' to values of user `%s' ...
da: Angiver kvota for bruger »%s« til værdier af bruger »%s«...

en: Specify only one name in this mode.
da: Specificer kun et navn i denne tilstand.

en: Stopped: %s
da: Stoppet: %s

en: Stopping now without having performed any action
da: Stopper nu uden at have udført nogen handling

en: The --group, --ingroup, and --gid options are mutually exclusive.
da: --group, --ingroup og --gid kan ikke bruges sammen.

en: The GID %d does not exist.
da: GID %d findes ikke.

en: The GID %d is already in use.
da: GID'et %d er allerede i brug.

en: The GID `%s' is already in use.
da: GID'et »%s« er allerede i brug.

en: The UID %d is already in use.
da: GID'et %d er allerede i brug.

en: The group `%s' already exists and is not a system group. Exiting.
da: Gruppen »%s« findes allerede og er ikke en systemgruppe. Afslutter.

en: The group `%s' already exists as a system group. Exiting.
da: Gruppen »%s« findes allerede som en systemgruppe. Afslutter.

en: The group `%s' already exists, but has a different GID. Exiting.
da: Brugeren »%s« findes allerede, men har en anderledes GID. Afslutter.

en: The group `%s' already exists.
da: Gruppen »%s« findes allerede.

en: The group `%s' does not exist.
da: Gruppen »%s« findes ikke.

en: The group `%s' is not a system group. Exiting.
da: Gruppen »%s« er ikke en systemgruppe. Afslutter.

en: The group `%s' is not empty!
da: Gruppen »%s« er ikke tom!

en: The group `%s' was not created.
da: Gruppe »%s« ikke tilføjet.

en: The home dir must be an absolute path.
da: Hjemmemappen skal være en absolut sti.

en: The home directory `%s' already exists.  Not copying from `%s'.
da: Hjemmemappen »%s« findes allerede. Kopierer ikke fra »%s«.

en: The system user `%s' already exists. Exiting.
da: Systembrugeren »%s« findes allerede. Afslutter.

en: The user `%s' already exists with a different UID. Exiting.
da: Brugeren »%s« findes allerede med en anden UID. Afslutter.

en: The user `%s' already exists, and is not a system user.
da: Brugeren »%s« findes allerede, og er ikke en systembruger.

en: The user `%s' already exists.
da: Brugeren »%s« findes allerede.

en: The user `%s' already exists. Exiting.
da: Brugeren »%s« findes allerede. Afslutter.

en: The user `%s' does not exist, but --system was given. Exiting.
da: Brugeren »%s« findes ikke, men --system var angivet. Afslutter.

en: The user `%s' does not exist.
da: Brugeren »%s« findes ikke.

en: The user `%s' is already a member of `%s'.
da: Brugeren »%s« er allerede et medlem af »%s«.

en: The user `%s' is not a member of group `%s'.
da: Brugeren »%s« er ikke et medlem af gruppen »%s«.

en: The user `%s' is not a system user. Exiting.
da: Brugeren »%s« er ikke en systembruger. Afslutter.

en: The user `%s' was not created.
da: Bruger »%s« blev ikke tilføjet.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at
    your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License, /usr/share/common-licenses/GPL, for more details.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere
    det under de betingelser som er angivet i GNU General Public License, som
    udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller
    (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN
    NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan
    læses i GNU General Public License. Se /usr/share/common-licenses/GPL, for
    yderligere detaljer.

en: Try again? [y/N]
da: Forsøg igen? [j/N]

en: Unknown variable `%s' at `%s', line %d.
da: Ukendt variabel »%s« på »%s«, linje %d.

en: Usually this is never required as it may render the whole system unusable
da: Normalt er dette aldrig krævet, da det kan gøre hele systemet ubrugeligt

en: WARNING: You are just about to delete the root account (uid 0)
da: ADVARSEL: Du er i gang med at slette administratorkontoen (root) (uid 0)

en: Warning: The home dir %s you specified already exists.
da: Advarsel: Den hjemmemappe %s du angav findes allerede.

en: Warning: The home dir %s you specified can't be accessed: %s
da: Advarsel: Den hjemmemappe %s du angav kan ikke tilgås: %s

en: Warning: The home directory `%s' does not belong to the user you are currently creating.
da: Advarsel: Hjemmemappen »%s« tilhører ikke brugeren, du er ved at oprette.

en: Warning: group `%s' has no more members.
da: Advarsel: Gruppe »%s« har ikke flere medlemmer.

en: You may not remove the user from their primary group.
da: Du må ikke fjerne brugeren fra dennes primære gruppe.

en: `%s' does not exist. Using defaults.
da: »%s« findes ikke. Bruger standard.

en: `%s' exited from signal %d. Exiting.
da: »%s« afsluttede fra signal %d. Afslutter.

en: `%s' returned error code %d. Exiting.
da: »%s« returnerede fejlkode %d. Afslutter.

en: `%s' still has `%s' as their primary group!
da: »%s« har stadig »%s« som deres primære gruppe!

en: adduser [--home DIR] [--shell SHELL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--firstuid ID] [--lastuid ID] [--gecos GECOS] [--ingroup GROUP | --gid ID]
    [--disabled-password] [--disabled-login] USER
       Add a normal user
    
    adduser --system [--home DIR] [--shell SHELL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--gecos GECOS] [--group | --ingroup GROUP | --gid ID] [--disabled-password]
    [--disabled-login] USER
       Add a system user
    
    adduser --group [--gid ID] GROUP
    addgroup [--gid ID] GROUP
       Add a user group
    
    addgroup --system [--gid ID] GROUP
       Add a system group
    
    adduser USER GROUP
       Add an existing user to an existing group
    
    general options:
      --quiet | -q      don't give process information to stdout
      --force-badname   allow usernames which do not match the
                        NAME_REGEX configuration variable
      --help | -h       usage message
      --version | -v    version number and copyright
      --conf | -c FILE  use FILE as configuration file
da: adduser [--home MAPPE] [--shell SKAL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--firstuid ID] [--lastuid ID] [--gecos GECOS] [--ingroup GRUPPE | --gid ID]
    [--disabled-password] [--disabled-login] bruger
       Tilføjer en normal bruger
    
    adduser --system [--home MAPPE] [--shell SKAL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--gecos GECOS] [--group | --ingroup GRUPPE | --gid ID] [--disabled-password]
    [--disabled-login] BRUGER
       Tilføj en systembruger
    
    adduser --group [--gid ID] GRUPPE
    addgroup [--gid ID] GRUPPE
       Tilføjer en brugergruppe
    
    adduser --group --system [--gid ID] gruppe
    addgroup --system [--gid ID] gruppe
       Tilføj en systemgruppe
    
    adduser BRUGER GRUPPE
       Tilføj en eksisterende bruger til en eksisterende gruppe
    
    Generelle tilvalg:
      --quiet | -q     giv ikke procesinformation til stdout
      --force-badname  tillad brugernavne som ikke matcher
                       konfigurationsvariablen NAME_REGEX
      --help | -h      hjælpetekst
      --version | -v   versionnummer og ophavsret
      --conf | -c FIL  brug FIL som konfigurationsfil

en: deluser USER
      remove a normal user from the system
      example: deluser mike
    
      --remove-home             remove the users home directory and mail spool
      --remove-all-files        remove all files owned by user
      --backup                  backup files before removing.
      --backup-to <DIR>         target directory for the backups.
                                Default is the current directory.
      --system                  only remove if system user
    
    delgroup GROUP
    deluser --group GROUP
      remove a group from the system
      example: deluser --group students
    
      --system                  only remove if system group
      --only-if-empty           only remove if no members left
    
    deluser USER GROUP
      remove the user from a group
      example: deluser mike students
    
    general options:
      --quiet | -q      don't give process information to stdout
      --help | -h       usage message
      --version | -v    version number and copyright
      --conf | -c FILE  use FILE as configuration file
da: deluser BRUGER
      fjern en normal bruger fra systemet
      eksempel: deluser morten
    
      --remove-home          fjern brugerens hjemmemappe og postkø
      --remove-all-files     fjern alle filer ejet af bruger
      --backup               lav sikkerhedskopi før fjernelse.
      --backup-to <DIR>      destinationsmappe for sikkerhedskopierne.
                             Standard er den aktuelle mappe.
      --system               fjern kun hvis systembruger
    
    delgroup GRUPPE
    deluser --group GRUPPE
      fjern en gruppe fra systemet
      eksempel: deluser --group studenter
    
      --system               fjern kun hvis systemgruppe
      --only-if-empty        fjern kun hvis ingen medlemmer tilbage
    
    deluser BRUGER GRUPPE
      fjern brugeren fra en gruppe
      eksempel: deluser mike studenter
    
    generelle tilvalg:
      --quiet | -q      giv ikke procesinformation til stdout
      --help | -h       hjælpetekst
      --version | -v    versionnummer og ophavsret
      --conf | -c FILE  brug FIL som konfigurationsfil

en: deluser is based on adduser by Guy Maor <maor@debian.org>, Ian Murdock
    <imurdock@gnu.ai.mit.edu> and Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>
da: deluser er baseret på adduser af Guy Maor <maor@debian.org>, Ian Murdock
    <imurdock@gnu.ai.mit.edu> og Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>

en: fork for `find' failed: %s
da: forgrening for »find« mislykkedes: %s

en: fork for `mount' to parse mount points failed: %s
da: forgrening for »mount« til fortolkning af monteringspunkter mislykkedes: %s

en: getgrnam `%s' failed. This shouldn't happen.
da: getgrnam »%s« mislykkedes. Dette burde ikke ske.

en: invalid argument to option
da: ugyldigt argument for tilvalg

en: invalid combination of options
da: ugyldig kombination af tilvalg

en: passwd file busy, try again
da: adgangskodefil optaget, forsøg igen

en: pipe of command `mount' could not be closed: %s
da: datakanal for kommandoen »mount« kunne ikke lukkes: %s

en: unexpected failure, nothing done
da: uventet fejl, intet gjort

en: unexpected failure, passwd file missing
da: uventet fejl, adgangskodefil mangler
